DE KLEIIË KAPITALIST. mm. Verpachting der Tollen flinke Dienstbode CüTRöLE-LIJST VOOR ÜITLOOTBARE keeren eer hij 't uitgeeft. Nil daar zullen we 't zwijgen maar toe doen; vooral wij die gelooven dat des Heeren het goud en zilver ia en het vee op duizend bergen; en dat dit alles als toegift door Hem wordt geschonken aan wie eerst het koninkrijk Gods en z\jne ge rechtigheid zoekt. Toch zyn we, hoewel dienaan gaande niet bezorgd, ook niet onverschillig op dat punt. Van daar dat ook wij onze gedachten wel eens laten gaan M. d R waar het bij ons te lande toch paar tóe moet om al het geld bijeen te krijgen dat .jaar op jaar in verhoogde mate noodig is voor al de noodige en onnoodige uitgaven. Nieuwe lasten? Zeker dat is makkelijk gezegd en gedecre teerd maar men kan den boog ook zoo sterk span nen dat hij breekt. Hoe lang en hoe sterk kan men hier nog spannen dat is de groote vraag, die zoo licht niet is op te lossen. Op de belasting van twee artikelen is men tegen woordig in ernst bedacht; die op den tabak en op het brood. Wat de eerste betreft, daartegen is wellicht op humaan gebied het minst in te bren gen, hoe aangenaam een pijp tabak vooral ook voor den minderen man is. Ik ken er ten minste die liever dan hun pijpje te verlaten een boterham minder zouden eten. Toch is dit slechts eene kunst matige behoefte die zonder gevaar beperkt zou kun nen worden. Edoch de mindere man is hier niet de hoogste belanghebbende bij het weren van die belasting. De staathuishoudkunde is er; zeggen de handelaars in tabak, bij betrokken; onze transito handel in dat artikel die een kapitaal van ettelijke millioenen vertegenwoordigt loopt er gevaar door. Nu kan dat waar zijn; wij oningewijden nemen gaarne aan dat die heeren zoo iets niet zouden zeg gen als het niet waar was. Honderden adressen zijn, reeds verzonden met optelling van schrikkelijke bezwaren. Niet onwaarschijnlijk zal de Kamer, ook nu weer, want het is vroeger meer voorgesteld, voor dien aandrang bezwijken. En de graan- of broodbelasting dan? Die in geen geval 1 En indien in eenig geval, dan ten minste nu nieten wel om deze reden dat ze eene be spotting zou wezen van de bede om ons dagelij ksch brood, welke de Heere zelf ons in den mond heeft gelegd. Niettegenstaande de ontzettende Godver loochening die over het rond der aarde jaar op jaar toeneemt houdt de lankmoedige God Zijne belofte, ^mdenkt Hij gestadig aanZijn verbond. Zaaiing en ^^ogst iTbuden nog niet op; zelfs groeit er in de laatste tijden overvloed van graan. Waar, dat doet er niet toe, want de aarde is des Heeren, mitsgaders hare volheid. Daardoor kan de arme manen de kleine burger voor weinig geld zijn brood etenen wat men ook missen kan, brood niet. Zullen we nu die gave Gods door belasting kunstmatig duur en daardoor onprofijtelijk gaan maken Den arme zijn zegen ontrooven om er den Staat mede te verrijken dat is eene wreedheid diedoor geen redeneering valt goed te praten. Ik hoop dat geen enkele christen aan die belastingwet ooit zijn stem zal durven geven. Immers wie net koren inhoudt, dien vloekt het volk en die weerstaat, zij het dan ook indirectelijk, Hem die den verdrukte recht doet, die den hongerigen brood geeft. Dat onze landbouwers .met eene kunstmatige prijs verhooging zouden gebaat worden is niets meer dan eene stelling waarvan men het bewijs niet kan leveren, en die daarenbo/en door eene gezonde Staathuishoudkunde weersproken wordt. De land bouw staat daar in den Staat niet alleenmaar in verband, en wel in de eerste plaats met het grond bezit. Stijgen de graanprijzen dan wordt vooreerst het brood duurder, maar ook de pachten gaan on natuurlijk in de hoogte en ten slotte komt al het- voordeel terecht in de kas van den rijken grond eigenaar, welke in vele gevallen geen raad met zijn geld weet, en daarom voor landerijen menigmaal een prijs besteed heeft die alle redelijke grenzen te buiten gaat. Naar die koopsom regelde hij de pachten en maakte daardoor van den pachter een slaaf, die, op de zweepslagen na, vrij wel op den Amerikaanschen slaaf geleek, daar hij zich moest l afbeulen om met de minst mogelijke hulp, tot be- ^praing van uitgaven, tegen November zijn pacht- Hininingen bij elkaar te hebben. Bij al die afbeulerij hij in het gunstigste geval, als hij liooge graan- kon maken, de oude knechtin minder gun- ^mastandigheden ging hij nog gaandeweg nood gedrongen kwam daarin eenige ^kde heeren moesten de pachten afslaan ®toigszins meer natuurlijke toestand |fcjri^^loorwerken, we zijn pas ten koste van van buitenlandsch graan, de broodprijzen weer op drijven en alzoo de bovengenoemde wanverhouding opnieuw in het leven roepen? Het is te hopen, M. d. R I dat onze vrienden die eer aan de liberalen zullen laten indien dezen ze aan durven. Dat zich met al de kracht die In hen is tegen zulk eene belasting zullen aankanten. Maar er moet toch geld wezen om de Staatma- chine aan den gang te houden Ongetwijfeld doch zoolang de millioenen op zulk eene wrevelwekkende manier worden verspild, ja weggesmeten, gelijk zulks bijv. in zake het Hooger Midelbaar en Lager onderwijs geschiedt. zoolang kan een man die een christelijk hart in zich om-: draagt met geen vrije consciëntie een halve cent voor nieuwe belastingen toestaan. K. Laatste berichten. Toen de nieuwe gemeenteschool te Biervliet werd in gebruik genomen, en dientengevolge de oude ontruimd, hebben christelijke vrienden getracht het oude volstrekt niet onbruikbare gebouw in eigendom te verkrijgen en meer dan het dubbele er voor geboden dan de som, voor welke het door 't gemeentebestuur Ls afgestaan aan eene commissie, welke er een neutrale bewaarschool wilde stichten. Het blijft altoos eene vraag of de gemeenteraad plichtmatig heeft gehandeld door 't geringste bod aan te nemen, en een verkoop in 't publiek of bij inschrijving te misgaan. Men heeft dan nu in de oude school een gelegenheid voor concerten, tooneelvoorstellingen enz, en over dag een bewaarschool met een handjevol neutrale kindertjes. De christelijke bewaarschool, in een nietig huisje begonnen, mag zich daarentegen in een ruim bezoek verheugen. Het lokaaltje bleak spoedig te klein. Door overlijden van den eigenaar is het logement en herberg Hof van Holland te koop gekomen, en Dinsdagavond voor f2500 toegewezen aan de commissie voor de christelijke bewaarschool, 't Is zeker niet weinig voor het oude gebouw, maar dit is heel goed gelegen en biedt overvloedige ruimte aan. Er is een flink lokaal voor allerlei christelijke belangen van te maken. De strijd, die alom tegen het liberalisme en neu tralisme wordt gevoerd, is te Biervliet pas aange bonden en wordt met beleidvollen ijver door Ds. K Straatma geleid. Aanvankelijk heeft 2. Eerw. zegen op het daartoe behoorend gehucht Driewegen. De nieuwe onderneming gaat zeker de geldelijke krachten der Biervlietsche voorstanders van christelijk onderwijs te boven, doch in meer bevoorrechte ge meenten zullen er wel velen zijn, die, als eerlang een verzoek om hulp tot hen komt, dit niet zullen afwijzen, wellicht reeds door toezending van giften de aanvraag zullen voorkomen. Burgerlijke Stand. Van 8 tot 15 Maart. Middelburg. Ondertrouwd L. W. van Rooijen jm. 27 j. met A. F. Witte, jd. 23 j. Getrouwd: C. Vogel, jm. 22 j. met J. Gidionse, jd. 23 j. Bevallen: I. J. Boel, geb. Merk, z. M. J. Steinz, geb. Materna, z. A. W. Holm, geb. Dorinaar, d. W. F. Willems, geb. Coset, z. E. Meijer, geb. De Rijke, d. C. Geertvliet, geb. Den Engelsman, d. S. Bosschaart, geb. De Wijze, d. A. J. Hendrikse, geb. Hubregtse, z. J. Breel, geb. Goedschalk, d. J. J. Matthijsse, geb. Langebeeke, z. M. de Bukviel, geb. Petiet. z. A. Bassie, geb. Polderman, d. A. T. Steen- dam, geb. De Kok, d. (levenl.) Overleden: H. J. Dikkenberg, man van P. M. de Keijser, 71 j. P. Hekelbeeke, wed. van A. A. Varel, 85 j. C. E. de Smit, z. 13 j. I. de Broekert, z. 7 j. J. van Holthuijzen, man van C. V. J. Wil lems, 63 j- A. A. Huijsman, vrouw van D. Snoo- dijk, 27 j. L, P. Back, z. 3 m. C. J. de Lignij. man van A. G. de Munck, 55 j. Goes. Bevallen: J. J. Spuijbroek, geb. Steutel, d. L. Nagelkerke, geb. Kooman, d. A. Remijnse, geb. Mallekote, z. Van 7 tot 14 Maart. Vlissingen. Gehuwd: M. Geelhoed, jm. 24 j. met G. Saaij, wed. 23 j. J. Poppe, jm. 20 j, met J. Christiaanse, jd. 22 j. BevallenH. van der Eijk, geb. Dekker, z. C. E. Hagoort, geb. Rekke, z. J. J. Lenaerts, geb. Deijb.il. d. P. de Rijcke, geb, Willeboordse, z. A. P. de Kam, geb. Michielsen, d. E. A. Fagg, geb. Ha- Schout, z. M. C. Douw, geb. De Ljjster, d. R. M. Boels, geb. Renier, d. C. C. de Champs, geb. van Huizen, d. (tweel.) (1 levenl.) OverledenJ. van der! Hooft, wed. J. H. Osdorp, 83 j. J. de Nooijer, d. 17 j. Graan in ark en enz. Middelburg, 19 Maart 1885. Door de druktens van de zaai was de aanbieding uiterst klein, naar Tarwe bestond weder eene goede vraag, doch zeer weinig is kunnen gedaan worden, daar de meeste houders boven koets hielden, slechts enkele puike partijtjes zijn f7 a f7,10 verkocht; mindere soorten genoten geen attentie. Rogge f6. Wintergerst f 5,50 a 5,60. Zomergerst f5,25. Haver f3.50 :a £4* Tuinboonen f6 a f6,25 Paardeboonen f6,50. Bruineboonen f 9,25 Witte boonen f13. Groene Kookerwten f 8.25 a 8.50. Mestingerwten f7. Koolzaad zonder handel,. Canariezaad f9. LIEFDADIGHEID. DIAKENEN der Ned. Herv. Gemeente alhier, berichten met blijdschap, dat gisteren in den voor middag in de Godsdienstoefening onder meer is ge collecteerd TIEN GULDEN (goudstuk), waarvoor zij de e lele geefster of den gever hunnen hartelijken DANK betuigen, en blijven de aan hunne zorg toe vertrouwde armen beleefdelijk in de liefdadigheid hunner stadgenooten aanbevolen. Goes, den 16 Maart 1885. T. A. Van der HELL, Voorzitter. I. WESSEL, Secretaris. ADVERTEtSTIEN. De Heer en Mevr. 't HOOFT-Blankers betuigen hun dank voor de vele blijken van belangstel ling, bij gelegenheid van het overlijden hunner Moe dei' ontvangen. 's Bosch, 47 Maart 1885. op den Straatweg tusschen Middelburg en Veere, van 1 Mei 1885 tot en met 30 April 1888, ten Raadhuizete Veereop Woensdag den 1 April 1885, des namiddags ten 2 uur. De voorwaarden liggen ter lezing ter Secretarien te Middelburg en Veere, op den Campveerschen toren en in het Hotel Roland te Veere, en in liet huis Halfweg. Nadere informatien zijn te bekomen bij den Secretaris-Penningmeester te Veere Kapelstraat A no. 30, In de PASTORIE te St. Laurens, wordt een gevraagd, P. G. ZESDE JAARGANG 1885. Algemeen". Financieel Nieuwsblad. Verschijnt Dinsdag- Donderd.- en Zaterdag-middag Alle Abonnementen ontvangen als GRATIS- PREMIE een Rrijs per jaargang van 104 nrs. fr. p. p. 16, Met Wekelijksche Restantewlust »8,— Advertentiën per regel slechts «0,15 De Kleine Kapitalist is het goedkoop ste en meest gelezen finantieele hladvanNederland. Advertentien genieten groote publiciteit^^ Bureel Achterburgwal

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 3