2o. Zijn er op de door de Maatschappij de Schelde aan het Rijk geleverde werken zoodanige aanmer kingen te maken geweest, dat daarom bezwaar kan bestaan om nadere bestellingen van het Rijk aan die inrichting te doen plaats hebben De Minister verschuilde zich achter de nog loopende onderhandelingen die hem beletten op de eerste vraag te antwoorden. Op de tweede vraag antwoorddede Minister dat geen aanmerking op het werk te maken was. De heer Keuchenius kwam Dinsdag nog eenmaal op deze kwestie terug en betuigde dat de regeering verplicht was, na de enorme kosten aan de haven van Viissingen besteed, deze werken productief te maken, en tegenover de treurige resultaten door de Rijkswerven verkregen particulieren te bevorderen. De Minister laat bij buitenlandsche firma's de moni tors Stier, Schorpioen en Buffel alsmede de torpedo- booten Hekla en Etna bouwen en lieett sinds 1874 dus in 12 jaren de brik Castor te Viissingen laten bouwen De Schelde heeft, naar verhouding, niet minder werk gehad dan andere particuliere werven zegt de Minister. lutusschen is het adres der Vlissingsche Kamer van Koophandel bij de Kamer ingekomen en dus leze kwestie van de begrooting losgemaakt. Met een Minister die zoo apidictische algemeen heden tot zijn beschikking heeft en gebruikt als deze, is discussie moeilijk en weinig belovend. -De regeering brengt het land in rep en roer om éen millioen uit de tabaksbelasting te slaan en als men het begrootingsdebat in de Kamer volgt vraagt men zich af waar dit Kabinet den moed van daal haalt om nieuwe belastingen voor te stellen terwijl op zoo menig hoofdstuk der begrooting nog zooveel te bezuinigen is. Denk b. v. aan Marine. A's het toch waar isen het is waar, want anders zou dit in het rapport der Commissie tot reorga nisatie niet zijn erkend,) dat men '20 pet. goed koop e r kan bouwen aan particuliere werven, dan is het onverantwoordelijk, dat de regeering dit na laat, en voortgaat eene rijkswerf van aanbouw te bekostigen, die niet minder fouten maakt dan par ticuliere werven, die uit het buitenland construc ties ontbiedt, die schepen bouwt, welke later onzee waardig blijken, die kwistig het geld uitstrooit over werklieden van boven de zestig en zeventig jaren, dié niet meer werken kunnen, en nog dac;loonen uitbetaalt aan leerjongens, die de gunst verzoeken om in de «staatsfabriek» te worden opgenomen. Een departement, aan welks hoofd een man staat die voor Viissingen niets te doen heeft, maar van het geld der belastingschuldigen de rijks-werven in «hofjes» herschept. De Minister wist door eenige algemeenheden de Kamer aan de praat te houden, en zag zijne begrooting van 12 millioen aangenomen, Er waren toch nog 25 leden die tegen de begrooting stemden. Het waren de heeren Van Osenbruggen, Zylker, v. d. Borch, De Ranitz, Lieftinck, Borgesius, Rutgers, Keuchenius, Van Houten, Schepel, Van der Linden, Seret, Gratama, Van der Loeff, Hingst, Thooft, Kielstra, v. d. Feltz, Goekoop, Buma, Gleich- man, Viruly, Roseboom, Corver Hooft en Fabius. Zfi verdienen den dank der natie. De Standaard bevatte dezer dagen onder den titel «.De pijnlijke vraageen tweetal belangrijke artikelen over de belangrijke vraag der graanrechten, een vraag die ook in Zeeland druk besproken wordt. Na betoogd te hebben dat de achteruitgang van zaken, die allenvege opgemerkt wordt niet een voor bijdrijvende bui, maar wel degelijk een nog meer gedrukte toestand dreigt te worden, stelt deStandaard de vraag: moet de regeering dien achteruitgang lijdelijk aanzien? In Amerika is men koren gaan teelen en in Brazilië koffie in zoo overgroote hoeveel heid dat de Europeesche en de Koloniale markt wel dalen moest. Toen er aan koren niet meer te verdienen viel is men suikerbieten gaan teelen, en daardoor kwam zoo groote overproductie dat de suikermarkt zonk. Nu wil men zuivelboer worden of vetweider, maar ook dit kan op den duur niet helpen, want het spreekt van zelf dat ook op deze wijze de kaas-en boter- en vleeschmarkt weder naar beneden gaan zal. Pachten daalden en winkelnering werd minder, financieele instellingen brachten minder op, en zoo werd het eene na het andere gedrukt, zonder hoop op herstel. Kan deze loop van zaken gestuit worden? Valt er van gouvernementswege iets aan te doen «Er bestaat slechts éen middel, waardoor de re- Myjmg op den bestaanden toestancf zou kunnen volgen, eenige guldens stijgt, dan wordt de graanbovw weder mogelijk, dan zal de pacht weder betaald kunnen worden en de binnenlandsche toestand zich eenigermate herstellen. Zuivel en vleesch kan de regeering niet belasten want deze zijn artikelen van uitvoer niet van invoer. Onze koloniale markt kan de regeering door geenerlei middelen dwingen, want minder aanplant van koffie op Java zou de aanplant elders nog vermeerderën. Al wat het gouvernement dus zou kunnen vragen kan bestaan in de gewenschte bescherming voor onze nijverheid en in graanrechten tot zulk een hoogte, dat korenteelt hier te lande in concurrentie met het Amerikaansche koren weder mogelijk werd. Voor zulk een politiek zou in waarheid veel te zeggen zijn. Nu onze naburen Duitschland en Frankrijk voor zichzelf hebben gezorgd, is onze toestand erger geworden, want nu stroomt het goedkoopo koren almeer naar de openliggende landen heen. Daardoor wordt de toestand van onzen land bouw onhoudbaar, en gaat het zoo door, dan zal de korenmarkt hier te lande zoo totaal tén onder gaan dat men in oorlogstijd omkomen zou van honger indien onze grenzen voor invoer uit den vreemde werden gesloten. Graanrechten zullen noodzakelijk de broodprijzen verhoogen, misschien met 1, i1/., of 2 centen per brood. De regeering heeft thans te overwegen wat is voor de ingezetenen voordeeligergoedkoop brood en algemeene kwijning of iets düürder brood en meerdere welvaart. En naar gelang de raming van dit voor- of nadeelig saldo uitvalt, zal het plicht der regeering zijn om tot graanrechten te komen of zich van de invoering te onthouden. Goedkoop brood is goed, maar als ik geen tien cent in kas heb, geeft het mij ah bitter weinig, of ik mijn brood voor zestien in plaats van voor achttien centen koopen kan. Niet de prijs van het brood maakt rijk of arm, het hangt maar af van wat ge kunt betalen. Is de zaak eenmaal goed onderzocht, en komt men dan tot het gegrond vermoeden, dat meerder welvaart den minderen man minstens evenveel bate zal brengen, als de graanrechten den brood prijs zouden verhoogen, dan voorspelt de Standaard dat de regeering, van welke partij ook, er vroeg of laat toe zal moeten overgaan. Nu en dan treden namens de Christelijke Jonge- lings Vereeniging Rom. I 16a sprekers op, ge woonlijk op de zaal in de Bogardstraat. Deze zaal was ditmaal om bijzondere redenen niet beschikbaar, en om nu het lang beloofde en ver wachtte optreden van Baron van Doorn van West- capelle toch mogelijk te maken getroostte zich de Vereeniging veel moeite en de niet geringe kosten, verbonden aan het afhuren der Fransche Kerk. Eene zeer groote opkomst getuigde dat het publiek het streven der Jongelingsvereeniging waardeert, doch het publiek had wél gedaan indien het eenigs- zins gedachtig ware geweest aan de leden der Ver eeniging zelve, en niet de plaatsen had ingenomen voor die leden bestemd. Het is beter dat zelfs vrou wen in kerkeraadsbanken worden toegelaten dan dat de plaatsen daarin onbezet blijven en daarentegen vrouwen moeten staan, doch het strijdt met alle ge woonten en gebruiken dat vrouwen van meet af de ouderlingen- en predikantenbanken bezetten. De Engelsche ingenieur Edw. J. Reed te Lon den is door onze regeering belast met een onderzoek betreffende de zeewaardigheid der schepen Nautilus en Sommelsdijk. Het honorarium van dien heer bedraagt volgens verklaring van den minister f 20,600. Aan het rapport dat publiek gemaakt zal worden zal zeker iedereen gaarne groote waarde toekennen. VADERLANDS- of WERELDLIEFDE? Die Jezus boven alles stelt, Mint vaderland en koning Die 'tongeloof in 'darmen snelt, Kent slechts een wereldwoning. Weet gij het niet, zie Socialist, Zie Anarchist, zie Nihilist; Zij kennen geene landen, Maar eischen wereldbanden. Jan Stap. VOLENDAM. Aan Volendam is het verboden, Te visschen met den wonderkuil Want klein en groot blijft in zijn kaken Voor alles opent hij zijn muil. Maar, als de ministrieele bommen, De Schótvischvloot steekt in de zee, Mag die den wonderkuil gebruiken, Of blijft z' ook liggen op de ree? r\T D' overzij behoudt haar meening Die de waarheid f I versmaan, Zijn verblind voor plicht en recht, Hoe die hun zijn uitgelegd. Benoemd tot veldwachter der Gemeente Grijps- kerke en Meliskerke A. Jonkheer, thans agent van policie te Middelburg. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Het Wageningsch Weekblad deelt mede dat d& N. H. G. te Kootwijk, classis Harderwijk, een can- didaat der Vrije Universiteit tot predikant zal beroepen. Indien dat beroep niet goedgekeurd wordt zal daaruit een proces ontstaan dat men denkt te vol gen tot bij den Hoogen Raad. Aangenomen Naar Hijlaard door J. C. Sikkel te Biezelinge. Gemengd Nieuws. Te Leicester, eene stad in Engeland met om trent honderdzestigduizend inwoners worden vijf duizend personen gerechtelijk vervolgd omdat zij weigeren zich te gedragen naar de voorschriften der Vaccine Wet. Het blijkt dus dat daar ter plaatse de inenting niet algemeen wordt goedgekeurd, dat velen er op tegen hebben zich aan die operatie te onderwerpen, en dat zij voor hunne overtuiging wat over hebben. Ingezonden Stukken. COURANTEN. Amice, Eenigen tijd geleden spraken wij, zooals ge n nog wel herinneren zult, over de couranten in 't algemeen en over die dezer stïtd in 't bijzonder. Aan 't hoofd dier laatste staat de Midd. Cour., eene spruit uit de vorige eeuw. Zij werd het on derwerp, der bespreking en bedrieg ik mij niet, dan waart gij het, die de opmerking maaktet, dat met verandering van hoofdredactie min edel bloed in hare aderen was binnengekomen, hetwelk, op de gal werkende, deze elk oogenblik aan 't koken en overborrelen bracht. Wij spraken toen met de kennis die we er toen van hadden; indien we thans bij elkaar kwamen, zou ons oordeel zeker gewijzigd zijn: in plaats van de zachte termen, waarvon ~v* u bediendet, zoudt ge zeker meer bepaalde vormen kiezen. Want sinds den tijd, dat wij bij elkaar kwamen, heeft de redactie haar gansche gemoed (of zeker bijna) uitgestort. Zij heelt zich verklaard de heidensche begrippen te zijn toegedaan, meer dan de christelijke; want de Doop is haar geen goddelijke instelling. Dit heeft zij nu wel met al hare geestverwanten gemeen, maar ik herinner mij niet, dat zij zich ergens zoo luide uitsprak tegen de heerlijke sacramenten als in het blad van ver leden week. Wat zij toen haar lezers nog meer aanbood, zal u zeker niet minder aangegrepen heb ben dan mij. Nooit zijn zulke ruwe beleedigingen door Christelijke bladen geschreven tegen mannen, die, zonen van hetzelfde vaderland, van hen in mee ning verschilden. Welk gevoel mij bij het lezen daarvan vervulde, kan ik niet zeggennu eens toorn, wijl ik de achtbaarste en meest geliefde mannen onzes volks, zoo door het slijk zag sleurendan weer droefheid, dat zoovelen in zulke taal behagen kunnen scheppen, waarmee zij toonen, op welk eene zedelijke laagte zij staan en tevens een levend be wijs leveren van de waarheidHoe verder men van God geraakt, hoe dieper men zinkt. Een volgende week, zoo God wil, daarover meerj Revisob. Zeeuwsche Brieven. Geachte Redacteur I Even als een molen wind, en een spoortrein stoom noodig heeft om op gang te blijven, zoo heeft ook de staat geld van doen. Dit is eene waarheid die zoo duidelijk is dat ze geen bewijs behoeft, en waarover alle staatspartijen het volmaakt eens zij r. hoe ver ze overigens in andere punten verschil! Wie dus meent dat de Staat rijk is en da^ als alle rijke lui kan doen wat hij wil, di het bepaald mis. Toch denken nietsoromipy^H zeer velen zulks, hetwelk onder meer hieruif^j^H ze van hem halen wat ze kunnen, in er aan zijn geld geen opkomen is. De eenvoudige waarheid -toot

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 2