De Crediet-Yerecnigiiig bracht, waaruit hij den aan zijne zorgen toever trouwde, die natuurlijkin doodsangst verkeerde, niet beter wist te redden dan door hem den raad te geven het straks gemeld steunpunt te bestijgen, terwijl hij zelf met zijn inmiddels weer gedicht en 'leeggehoosd vaartuig zich walwaarts spoedde, i Tot eer van den ouden janmaat zij echter gezegd, j dat hij zich niet al te lang met zij ne makkers in het lijden van zijn slachtoffer verlustigde maar of hij bij het afhalen den «rijksdaalder» wel gebeurd 'heeft betwijfelen wij. Het volgende schijnt ongelooflijk, maar het letterijk zoo in de Indische Gids van Februari 1885 «In het jaar 1881 werd in Nederland tot leeraar voor de Hoogere Burgerschool te Samarang de heer Van Westrienen benoemd. Nog hetzelfde jaar ging hij met verlof naar Euro pa terug wegens ziekte. 1 October 1883 was de verloftijd om, maar de verlofganger kreeg zes maan- iden-»erlenging, en toen de zes maanden verstreken [waren nog eens ze-s maanden, en toen werd hij [eervol uit 's lands dienst ontslagen, i Hij had toen genoten: eene gratificatie vanf 2500,— passage voor zichzelven, echtge- ot en kind uit Holland naar - 2000,— 70,— - 1350,— voor zichzelven, noot en kind uit Holland 1 Batavia vrije passage voor idem, van Batavia naar Samarang 'drie maanden activiteits-traktement vrije passage voor zichzelven, echtge- noote en kind van Samarang naar Batavia vrije passage voor idem naar Europa drie jaren verlofs-traktement 70,— 2000,— 7380,— f 15,370,— Zegge vijftien duizend driehonderd zeventig gul den daarvoor heeft de heer Van Westrienen veer dagen les gegevenden overigen tijd was hij verlof ot op reis naar zijne verschillende bestem mingen. Kan het geld der belastingschuldigen nog licht gebriukt worden vraagt de Sprokkelaar terecht De noodige herstellingswerken ann Westmin ster-Hall, het Parlementsgebouw te Londen, tenge volge der jongste ontploffing, zullen naar raming, nrër10.000 kosten. Het te Roozendaal gevestigde Beetwortelsui- terfabrikantenbond heeft in de beetwortelcontracten voor alle streken van ons land, de bepaling «dat die beetwortelen zouden worden ge welke meer dan 11/4 kilo netto zouden Op deze bepaling stuitte veelal het aangaan contracten af. Ten voordeele der zesde kerk van de Ned. gemeente te 's Hage is Woensdag in de groote aal van het gebouw der Loge, Fluvveelen Burgwal iTdaar, een bazaar geopend, die, wat de hoeveelheid m pracht der voorwerpen betreft, een eerste plaats inder zijns gelijken kan innemen. De zaal is keurig ersierd en de wanden zijn met Nederlandsche en )ranjevlaggen getooid. Prinses Hendrik toonde haar lelangstelling door het geven van twee kostbare De Groothertogin van Saksen-Weimar eed een zeer welkome en belangrijk schenking in En niet alleen kostbare voorwerpen zijn m bazaar te bekomen, ook van goedkoope en nut- zaken is hij ruim voorzien. Tot en met Vrijdag hij geopend. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is van ,et pakhuis no 8 op de Realengracht te Amster- am, alwaar op de eerste verdieping het kantoor evestigd is der stoomkoffiepellerij en verlezërij Java», firma W. F. G. Zeijdner en Co., buiten- n binnenbraak gepleegd. Twee op het kantoor eplaatste lessenaars en een cilinderbureau zijn open ebroken. Uit een der lessenaars is eenig geld atvreemd en een brandkast van het houten voet- uk, waarop zij stond, verdwenen. In deze brand- die op ongeveer 400 kilo geschat wordt, wa- ipmansboeken en papieren doch geen noe- lige gelden. Het zware voorwerp is ver- langs de trap tot de eerste verdieping r beneden geworpen, zooals is op te in voor de trap, binnen het pakhuis ;ing. Tot nu toe zijn de dieven diefstal zijn opgemerkt door [roegen ochtend haar be- bedoeld nak- vervoerd in de richting van de Bokkinghangen. La ter zag de vrouw de ledige handkar neerzetten op den Zandhoek, in de nabijheid der fabriek de Atlas, door één persoon. Nieuwsgierig keek 't vrouwtje in de kar waar zij een breekijzer vond, dat zij de policie heeft overhandigd. De brandkast werd gevonden door de policie nabij het Tolhuis. 61 sollicitanten hebben zich aangemeld voor de vacante betrekking van veldwachter der gemeenten Grijps- en Meliskerke. Dinsdag a. s. worden Koningin Victoria en Prinses Beatrix op hare doorreis naar Duitschland te Vlissingen gewacht. Op den stal der hofstede toebehoorende aan den heer J. P. J. Buteux, en liggende aan den rij weg van Veere naar Middelburg, is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Zeeuwsche Brieven. Geachte Redacteur Het is een niet alledaagsch schouwspel, de poginge11 gade te slaan die de liberalen tegenwoordig aan wenden om op de been te blijven. Daartoe zijn niet zelden halsbrekende toeren noodig voor iemand die den grond onder zijne voeten voelt wegzinken, evenals bijv. een passagier op een vaartuig dat de deinende beweging der zee medemaakt. Iets der gelijks bespeurt ge bij hen. De nationale grond ontzinkt hun ook hoe langer hoe meer; en toch bleven ze gaarne overeind. Het volk begint steeds duidelijker in te zien dat hunne methode niet deugt; dat het zijn geld, zijne vrijheid en wat niet al bij hun liberaal streven inboet, en gaat gevoelen dat als het zóó voort moest duren, het land ten onder zou gaan. We zijn al een heel eind op weg daar heen mitsdien begint dat volk, voor zoover het door de kiezers is vertegenwoordigd, die milde {liberaal beteekent mild) heeren los te laten. Het liberalisme doet reeds geen opgeld meer bij de verkiezingen in de meeste provinciën, hunne fondsen staan tegen woordig beneden pari. Loslaten doen ze natuurlijk nog niet, en daar hebben ze gelijk in, want zóóver zijn ze nog niet ten achter. Ze willen trachten de hinderpalen uit den weg te ruimen die hunnen groei belemmeren. Hiertoe behoort naar hun eigen zeggen, en daar is veel van waar, hunne onderlinge verdeeldheid in de eerste plaats. We moeten, zoo beweren hunne woordvoerders, onze eenheid, of althans eendracht zoeken te herwinnen. Goedmaar hoe Wel niets eenvoudiger dan even als de anti-revolutionairen eene Unie vormen. Die werkt bij deze laatsten uitne mend hunne tegenwoordige levenskracht is er het sprekende bewijs voor. Maar dat is nu een van de halsbrekende toeren, M. d. R! waarop ik hierboven doelde; en halsbre kende toeren kunnen soms armen en beenen kosten, ze zijn daarom zeer gevaarlijk. Wat ik een ge oefend kunstenaar zie doen, kan ik daarom ook nog niet. Dit blijkt reeds. Voor eene Unie is name lijk een krachtig beginsel onmisbaar; het is er de levensvoorwaarde van. Zouder dat kan geen libe raal, noch wie ook iets meer maken dan eene ge deeltelijke, zeer wisselvallige, slechts schijnbare of eigenlijk doode Unie. En dood is dood; zonder kracht of bezieling; van daar dat een levende hond beter is dan een doode leeuw. Hebben dan de liberalen geen beginsel hoege naamd? Welzeker, maar een negatief beginsel, gelijk ik in een mijner vorige brieven heb trachten aan te toonen. Ik weet er geen duidelijker beeld voor dan een uit de Natuurlijke Historie. Daar lees ik in het hoofdstuk hetwelk over den Wolf clericalisme te bestrijden, even als de wolven met vereende kracht een groot beest zoeken klein te maken. Dat is zuiver negatief; of beter gezegd, daar steekt volstrekt geen beginsel in. Sommige liberalen schijnen dan ook gevoeld te hebben dat ze zoodoende eene povere figuur zouden maken, en er van eene Unie op dergelijke gronden gebaseerd weinig degelijke kracht kan uitgaan. Anderen heb ben gemeend dat een dergelijk uitgangspunt alles behalve eervol is, en zoodoende was er op de eerste Algemeene Vergadering der Unie al dadelijk strijd, terwijl eene massa vrijzinnige kiesvereenigingen, uit deze of andere oorzaken, na inzage van het voor- loopig program, zoo voorzichtig waren om zich nog niet aan te sluiten en eerst de kat eens uit den boom te zien. Hoe dit ook zij, M. d. R! het is nog in liet verre verschiet dat de liberale Unie veel doen zal. Onze kamerleden hebben in de Kamer de libera len wel al gesommeerd om eens een program van hunne beginselen over te leggen, maar 11 was aan een doovemans deur geklopt. Men had, zeiden ze, hun program sedert 1848 in hunne daden. Dit zei Thorbecke in zijn tijd ook gewoonlijk, maar dat was er tenminste nog een man naar om zoo iets te zeggen; uit de daden der tegenwoordige liberalen een program saam te stellen, dat althans iets uitdrukt, behoort, zonder vele dichterlijke vrij heden te gebruiken, tot de absolute onmogelijkheden. Om uit de klem te raken dringen ze er aldoor op aan dat onze partij de regeering overneemt. Tot dien drang hebben ze het minste recht niet. Wat toch is het geval De kamermeerderheid is anti liberaal; voorzeker. Maar anti-lib raai is wederom een negatief begrip; wij zouden dus, werd deze anti-liberile combinatie Regeering, aan hetzelfde euvel mank gaan, waarvan wij de liberale Unie een verwijt maken. Dat euvel is het zwakke punt van het liberalismus; ze zouden het gaarne op hunne tegenpartij overbrengen; zeer begrijpelijk maar voor ons niet aannemelijk. Bij de tegenwoordige samen stelling der 2e Kamer, met eene liberalistische rots vaste le Kamer nevens zich bestaat ons eenig voor deel hierin dat den liberalen belet zal worden om ons arme volk in de tichelovens te laten werken tot opbouw van hunne schatsteden. Zóó ongeveer staan de zaken. K. Graaninarken enz. Middelburg, 42 Maart 1885. De aanvoer was heden van alle artikelen, uitge nomen Tarwe, klein. Naar tarwe bestond aan iets vastere prijzen eene goede vraag, voor puike kwaliteit werd gaarne f 7. betaald, mindere soorten weinig begeerd. Rogge is 25 ets. lager te noteereeen en alzoo a f6, te koop. Gerst zeer weinig aan en zeer begeerd; voor de winter werd f5,50 a f5,60 en voor de zomer f5.25 betaald. Haver f3.50 a f 4. Tuinboonen f6 a f6,25 Paardeboonen f6,50. •Bruineboonen f 9,25 Witte boonen door weinig vraag 50 «ets. lager, naar deugd waren die van f12 tot f 13 te bekomen. Groene Kookerwten 25 ets, lager f 8.25 a 8.50. werden die betaald. Mestingerwten f 7. Koolzaad f 10. Zomerzaal f9.50. Burgerlijke Stand. Van '1 tot 8 Maart. Middelburg. Ondertrouwd: C. Wilhboordse, jm. 24 j. met H. den Engelsman, jd. 25 j. Getrouwd: W. Reijnierse, jm. 20 j. met C. handelt, dat dit onder ons alleen bij name bekende Reijnierse, jd. 20 j. J. Geldof, jm. 27 j. met W. dier uitsluitend voor en op zich zelf leeft, en zich i met andere diersoorten, maar ook met zijns gelijken niet ophoudt. Alleen wanneer er een groote prooi te halen is, en daartoe een groot dier aangevallen moet worden, maken ze instinktmatig gemeene zaak, vereenigen zich in troepen en sluiten ze zoo een tijdelijke unie. Zoodra is echter het doel niet be reikt en de buit. bemachtigd of ze gaan weer uit elkaar, ieder zijns weegs, tot een gelijksoortig doel hen opnieuw saambrengt. In zooverre er nu bij dieren van beginsel kan gesproken worden, hebben dus de wolven een nega tief beginsel, niet om op te bouwen maar at te breken, hetwelk bij hen in opeten bestaat. Iets dergelijks maar natuurlijk alleen in beeldsprakigen zin, ontdekt men bij de formatie van de liberale Unie. Vooral in hare eerste levensuitingen, toen ze nog bepaald sprak zooals 3e dacht kwam die C. M. de Jong, jd. 21 j. BevallenC. Duburg, geb. Walrave, z. M. van Dijk, geb. Boogaard, d. C. P. M. Malgo, geb. Fa- noij, d. J. M. Hamakers, geb. De Kat, d. C. Cense, geb. De Kam, d. M. Malgo, geb. Van Donge, z. J. L. van Lodensteijn, geb. Agelink van Rentergem z. E. Voerman, geb. Dalman, z. ADVERTËNTIEiN. Agentschap (e Middelburg. (Kantoor Z.zijde van den Dam, G 2). Neemt gelden van a deposito, 't zij in eens 'tzij gedeelten opvorderbaar, tegen vergoeding Yan bedragende thans 2 72 pet.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 3