BINNENLAND, KERKNIEUWS. Buitenland. Gemengd Nieuws. Bij de behandeling der uitgaven voor onderwijs bleek liet maar al te duidelijk dat de sterkte der rechterzijde nog niet vol doende was om de uitgaven voor dit hoofdstuk eenigzins beduidend te verminderen. De heer Wintgens verklaarde, echt conservatief, te zullen stemmen tegen nieuwe posten van uitgaaf, maar evenzeer tegen amendementen die de strekking hebben bestaande inrich tingen te verminderen. Daarom en ook door de ziekte van den heer Bahlman werd de poging van de heeren Lohman c. s. ver ijdeld om een paar weinig bezochte hoogere burgerscholen met 3 jarigen cursus te ver wijderen. Het daartoe strekkende amen dement werd met 43 tegen 41 stemmen verworpen. Tot onze blijdschap is het amendement tot intrekking van alle subsidien aan hoogere burgerscholen voor meisjes met 43 tegen 42 stemmen aangenomen, nadat de stemmen over dit voorstel den vorigen dag gelijk hadden gestaan. In de zitting van Woensdag werden verder, doordat de heer Wintgens tegen stemde, telkens met 43 tegen 42 stemmen verwierpen de amendementen van de heeren Lohman c. s. om f2000 vermindering aan te brengen bij art. 120, met het doel om de regeering te kennen te geven dat eene vermindering van het aantal rijkskweek scholen en leerscholen, benevens een andere regeling der leerscholen aan de Kame? noodig voorkomtverder tot vermindering? met f 14000 van subsidien voor gemeentelijk^ kweekscholen voor onderwijzers en onder wijzeressen, en eindelijk tot vermindering met f30.000 op het artikel voor de Rijks normaallessen, met het doel om het volgend jaar dit artikel opnieuw met 1 ton te ver minderen. Gelijk gezegd is werden deze amendementen alle door de stem van den Haagsehen afgevaardigde Wintgens ver worpen. Na het verwerpen van een amendement tot onthouding van sudsidie aan de kweek school voor bewaarschoolhoudei essen te Leiden werd gisteren de begrooting voor Binnenlandsche Zaken met algemeene stem men .aangenomen. Het Koninklijk gezin zal 7 April tot een ge woon jaarlijksch bezoek naar de hoofdstad vertrek ken, en daarna naar het buitenland vertrekken. Voor eenige jaren werd door onze regeering aan de heeren Otlert en Wilrnaert, te Brussel con cessie verleend voor een spoorweg MunsterRotter dam, onder conditie dat deze heeren een waarborg som van 4 tongouds zouden deponeeren en dat deze som verbeurd zou zijn indien de spoorweg niet tot stand kwam. En de spoorweg werd niet gebouwd. De concessionarissen hebben ongeloofelijke moeite gedaan om hun kapitaal terug te krijgen, maar de regeering heeft zich aan de voorwaarden gehouden, en later hebben ook de Staten-Generaal beslist, dat het kapitaal niet zal teruggegeven worden. Thans heeft de regeering een wetsvoorstel bij de Staten-Generaal ingezonden om deze som te doen strekken als subsidie voor den aauleg van een stoom tram Breskens—Maldeghem. Met zoodanige som zou er kans zijn dat het voor malig 4de district van Zeeland in 't bezit kwam van een middel van vervoer dat door velen verlangd wordt, maar dat er anders wel nooit komen zal. Hieronder vindt men meer bijzonderheden. De algemeene vergadering van de Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs" zal dit jaar ge houden worden op Woensdag 5 Augustus te Dor drecht. Het gewone jaarlij ksche na-examen zal daags daarna, alzoo Donderdag 6 Augustus, te zelfder plaatse ■worden afgenomen. Een bij de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerp strekt om uit 's Rijks schatkist, onder door de Ministers van waterstaat, handel ennijterheid en van financien te ^tellen voorwaarden, aan het comity ter bevordering het tot stand komen van een stoomtramweg Hjjjj^^^ens naar Maldeghem, voor den aanleg van naar de Belgische grkn- verleenen van f400,000. Dit wetsvoorstel houdt volgens de Memorie van Toelichting verband met de bekende zaak van het voor den aan'eg van een spoorweg van Rotterdam naar de Duitsche grenzen in de richting van Mun ster gedeponeerd en in den loop dezes jaars in 's Rijks schatkist overgestort waarborgkapitaal. Daar deze aangelegenheid bij herhaling in de beide Kamers der Staten-Generaal een onderwerp van bespreking heeft uitgemaakt, verwijzen de Ministers ten aan zien van hetgeen in deze vroeger gebeurd is, naar de vroegere in druk uitgegeven stukken. De Ministers teekenen daarbij nog aan dat na de vaststelling der Staatsbegrooting voor 1884 de Min. van Fin. van de voor het waarborg-kapitaal gede poneerde fondsen zooveel heeft doen verkoopen als noodig was tot verkrijging van een bedrag van f 400,000 in kapitaal. Dit is met de renten, ten bedrage van f87.392.46, in 's lands schatkist gestort. De heeren Otlet en Wilmart, heb ben sedert de vaststelling der begrooting van 1884 verschillende pogingen aangewend om in het bezit te geraken van de tot het onderwerpelijk kapitaal be- hoorende fondsen en het aanbod gedaan om een werk van openbaar nut hier te lande te onderne men waarvan de opbrengst kon geacht worden vijf ten honderd van het daarvoor benoodigd kapitaal te bedragen, mits het aan den Staat vervallen waar borgkapitaal aan hen teruggegeven werd. De Re geering heeft gemeend nopens zoodanige teruggave geenerlei toezegging te mogen doen. Intusschen heeft zij met belangstelling kennis genomen van eene haar medegedeelde overeenkomst tusschen de heeren Otlet en Wilmart e» een zich gevor«zd heb bend comité tot bevo-dering van het tot stand komen van een stoomtramweg van Breskens naar Maldeg hem. Daartoe zal eene naamlooze vennootschap met een kapitaal van 1550,000 worden opgericht, waarin de heeren Otlet en Wilmart voor f400,000 zul len deelnemen, indien een gelijke som van staats wege als subsidie voor den aanleg van dezen spoor weg wordt toegekend. De Belgische Regeering is reeds gemachtigd aan den concessionaris op het Nederl. gedeelte der lijn ook voor het op Belgisch grondgebied gelegen gedeelte concessie te verleenen. Gedep. Staten van Zeeland beschouwen het tot stand komen dier ondernemingen als eene levensquaestie voor het voormalig 5de en vooral voor het 4de dis trict, dat tot hiertoe geheel van ijzeren wegen is verstoken. De ontworpen lijn Breskens Malde ghem zal den staat van isolement doen ophouden, waarin het 4de district nog steeds verkeert. De provincie kende dan ook aan de onderneming eene jaarlijksche bijdrage van f 6000 gedurende 10 jaren toe, terwijl mede tienjarige bijdragen zijn toegezegd door eenige betrokken gemeenten, tot een bedrag van f 4800, en door besturen van door den tram weg doorsneden polders van f 645 90. De ministers meenen dat deze tramspoorweg inderdaad gezegd kan worden een werk van openbaar nut te zijn, waardoor in eene wezenlijke behoefte zal worden voorzien. Mocht dit voorstel de goedkeuring der Wetgevende Macht verwerven, dan ligt het in de bedoeling van de Regeering het bedoelde subsidie toe te zeggen aan het voornoemde comité, onder zoodanige voorwaarden, als noodig en wenschelijk zullen voorkomen om het tot stand komen van den meergemelden tramweg te verzekeren. Vóór de uitbetaling van dit subsidie zullen belanghebbenden moeten verklaren afstand te doen van alle rechten die zij vermeenen te dezer zake tegen den Staat te kunnen doen gelden. Belanghebbenden hebben met het stellen van laatstbedoelde voorwaarde ge noegen genomen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen Te Hendrik-Ido-Ambacht en Hijlaard, .T. C. Sikkel te Biezelinge. Bedankt Voor Middelburg door H. van Griethuysen, te Burg- werd. Voor Sluis door v. d. Veen te Rossum. Voor Serooskerke W. door M. II. Bolkestein te Hierden Zondag 22 Maart a. s. hoopt ds. J. C. Reesse zijne intrede te doen te Vlissingen, na bevestigd te zijn door ds. Stein Callenfels van Heerde. Men heeft Europa wel eens, niet zor.der goede reden, vergeleken b\j een familie. De Keizer- en Ko ninkrijken, republieken, hertogdommen enz. zijn de verschillende leien der familie. Indien onderlinge vriendschap wat wel eens mankeert hun niet dan toch eigenbelang. De strooming die gaat door een der toongevende landen, laat zijn invloed onmis kenbaar ook in andere landen gevoelen. Omdat in Duitschland de conservatief-monarchale strooming overheerschend is, en de invloed van den vader van het huisgezin, Vorst Bismarck, nog steeds zeer groot is, ondervinden alle rijken nagenoeg den invloed van de conservatieve politiek die zich te Ber lijn zoo krachtig poseert Reeds nu volgt, in be trekking van de invoerrechten op graan, deFransche republiek het Duitsche keizerrijk, en alles duidt aan dat weldra meerdere rijken hun toevlucht zullen ne men tot de zoozeer verafschuwde protectie. De invloed van het toongevende rijk onder de jongere broedei's en zusters wordt niet minder in de politiek opgemerkt, en daar doet zich, als in ieder huisgezin, naast het eigenbelang ook de jaloezie gelden. O.' hoe vleien de grootere broeders om een der kleinen aan hun zijde te krijgen. Italië, dat zich zoo gaarne als een groote mogendheid beschouwt, was in de laatste jaren ook al meer en meer, uit vrees misschien voor de zich ontwikkelende liberaal- democratische begrippen, ook al meer in de Ber- lijnsche strooming gekomen. Maar het Italiaansche volk was niet zeer met een verbond met Duitschland ingenomen, en het is tot nu toe Italië niet gelukt een eervolle plaats onder de groote mogendheden in- tenemen. Van de daardoor ontstane ontevredenheid maakte Engeland gebruik om aan Italië een aandeel toetezeggen in de Afrikaansche troebelen. Wij zouden zeggen: ,,niet begeerlijk". Maar de smaak verschilt, en indien men in Europa geen eer of roem halen kan, en men wil beide, waar dan anders heen dan naar Afrika? Onder heit voorwendsel eenige Afrikaansche stam men te zullen tuchtigen voor den moord, op den reiziger Bianchi gepleegd, werden Asjeb en Masso- wah bezet, en Engeland meende zich tot dien prijs van een nieuwen bondgenoot verzekerd te hebben. Maar de Italiaansche regeering ging met zoo groote voortvarendheid te werk dat de schijn ontstond alsof Engeland beboette had aan den steun |Van den nieuwen bondgenoot en daardoor werd de ontevre denheid der Britten weder opgewekt. Dinsdag had de «erste paardenmarkt te Goes plaats. Behalve dat buitengewoon veel bezoekers dezen marktdag bezochten waren ook circa 100 paarden aangevoerd. Handel werd echter niet gedreven, Het bleek dat de paarden te zwaar gebouwd zijn om voor het leger gebruikt te worden. Zaterdag ochtend wierp de dienstbode van een ingezetene van Amsterdam eene enveloppe, enkele duizenden guldens aan effecten bevattende, in den vuilnisbak, welke daarna op de stoep gezet werd. Eerst in den laten avond geraakte men tot de ont dekking van deze schromelijke achteloosheid. In tusschen kwam mende jongens op het spoor, die de effecten uit den vuilnisbak hadden gehaald. De rechtmatige eigenaar is dan ook thans weder in het bezit van het verlorene. In het N. v. d. D. leest men Wanneer de Hertog van Al va, op dien befaamden «laatsten rit» langs den Amster lamschen Buitenkant, het tooneeltje had kunnen aanschouwen, waarop de wandelaars langs de Prins-Hendrik-kade op een der regenaciitige dagen van de vorige week werden vergast dan zou voorzeker zelfs z ij n grimmig gelaat zich tot eenen grijnslach geplooid hebben. Op een der uit het water rijzende paalbundels namelijk, die aan den wreeden Hertog hunnen naarn ontleenen, boven op een «ducdalf» troonde, zich met eenparapluie tegen den regen beschermende, een aanspreker, geen moderne met een cy linder en eene gekleede jas, maar een echte ouder- wetsche, in het overgeleverd kostuum waarin de heeren nog hoogstwaarschijnlijk hun beroemd oproer hebben gemaakt. Schijnbaar was hij geenszins op zijn gemak, gelijk uit zijne overdrevene gesticulaties blijken kon, en lieden met een fijn gehoor verzekerden, dat hij «al een rijksdaalder had geboden» voor wie hem er af haalde. Het door de sjouwerlui aan den wal op eenigszins forsche wijze nagebootst geluid van den vogel kraai maakte het echter voor gewone ooren onmogelijk iets te verstaan. Hoe kwam zulk een man op zulk een plaats^JÉ Wel, als volgt. Om aan den kapitein schip eene tot het vak behoorende treu>£-^^M kunnen overbrengen, had de bode des gewaagd in eene vlet. De vletterma>JjH passagiers niet gewend, had onder*^^jB ing den stop van

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 2