I KLEI! KAPITALIST. CONTRöLE-LIJST VOOR UITLOOTBARE FONDSEN. SPAARBANK. D. J. PENNOCK, Het verslag der Spaarbank over 1884, Zendeling J, H. SPÏLLENAAR. Pianofabriek en Magazijn onreine begeerlijkheid wandelen, de heerschappij verachten, en die de heerlijkheden niet schrot en te lasteren is ontelbaar onder alle natiën der aarde. Zóó openbaar, zóó stout was het nooit te voren in dit opzicht was het verleden beter. Toch is ons antwoord gedeeltelijk ontkennend. De zonde was er voorheen even goed als nu, maar kwam niet zoo krachtig te voorschijnvaak was ze genoodzaakt, om des voordeels wille een vroom pak aan te trekken. Dit behoeft niet langer; niemand wordt meer gedwongen een huichelaar te zijn, ieder doet wat goed is in zijne oogenzoo zelfs dat geen daad te snood kan zijn om nog bewondering en toejuiching in te oogsten, ja zóó dat het smaden van den Allerhoogste en het overtreden van Zijne heilige geboden in menig geval eene niet geringe aanbeveling is om vooruit te komen. Op de vraag wat nu beter is, het verleden of het heden antwoorde een ieder tusschen God en zijn geweten. Ik voor mij constateer slechts wat Gods Woord in deze getuigt als profetie van den tijd die nabij was te komen, en nu ten deele ge komen is. «Die onrecht doet», zoo luidt het op de laatste bladzijde van de Rol des Boeks, «dat hij nog onrecht doe, en die vuil is dat hij nog vuil worde. En die rechtvaardig is dat hij nog gerechtvaardigd worde; en die heilig is dat hij nog gehnligd worde!» Deze twee laatste uitspraken vergete vooral nie mand onzer. Waar de twee groote machten die in Gods schepping tegenover elkander staan en van geslacht tot geslacht een verbitterden krijg voeren, steeds meer duidelijk optreden, daor worden de eischen door Christus aan Zijne gemeente hooger gesteld. Bedekte strijders zullen aan weerszijden weldra niet meer toegelaten kunnen worden. En hoedanig behoort in deze de strijd der chris tenen te zijn? In de eerste plaats eerlijk, en voorts alleen met geestelijke wapenen. Dit doet mij nog maals aan het droevig optreden van Engeland den ken, en aan het jammerlijk meedoen van degenen onder hen die den naarn van Christus noemen. Zij verspreiden met kwistige hand uit onbekrompen middelen Gods Woord onder Jood, Heiden en Ma- homedaan. Dut is recht. Eere zij hun daarvoor gebrachtMaar eilieve wat vrucht zal dit ik spreek naar den mensch nu afwerpen wanneer ze op onverantwoordelijke wijs diezelfde door hen ge- evangeliseerde volken komen benauwen, hunne ste den plat schieten en het bloed dier volken met stroomen vergieten Wat indruk moeten die blinde „letteen Mahomedaiien daardoor krijgen van liet onder hen gebrachte christendom? En dat alles om des ellendigen gelds wille. Dat ze eene roede Gods zouden wezen om die blinde afgodendienaars te straffen mogen of durven we niet stellen. Roe den worden nadat ze gediend hebben op het vuur geworpen. Als roeden heeft de Heere dan ook nooit anders dan goddeloozen gebruikt. Een Hazaël, een Salmanassar, een Sanberib, een Nebucadnezar, om er niet meer te noemen, deze allen heeten in de Schrift roeden Zijner verbolgenheid. Maar Zijn volk heeft nooit als zoodanig of als vervolgende Macht dienst gedaan; het is veeleer bestemd om vervolgd te worden opdat de Almacht Gods in hunne uit redding en behoudenis zou uitblinken. Wat ik nu hiermede zeggen wil Het is dit, M. d. Rdat onder de vele droeve teekenen der tijden ook reeds behoort, dat verlichte, beschaafde christelijke natiën de volken gaan- verdrukken in plaats van ze voor Christus te winnen, afbrekende derhalve waar ze uit kracht hunner geestelijke voor rechten geroepen waren te bouwen. En dat deze praktijk nog verdedigers ja bewonderaars vindt. Een enkele blik op het bloedig slagveld, op de ver woestingen aldaar aangericht ware voldoende om een Gladstone, of een Gordon of wien dan ook die God vreest het aangezicht van schaamte voor God in het stof te doen buigen. Waarlijk niet tevergeefs heeft Christus geleerd: Gij kunt Gode niet dienen en den Mammon. Een zelfde geest drijft ook Rusland, in en met hetwelk de eenmaal zoo bloeiende Oostersche chris telijke kerk den dood der versteening te gemoet gaat. Uitbreiding en verovering is daar aan de van den dag; en dat terwijl het er in het Afcid zelf zoo erbarmelijk uitziet. Een dagloon er ^^werk heeft is er beter aan toe dan de Czaar aller de man heeft geen rust van de aanslagen Bkihsten, die hunne vertakkingen schijnen te Hfct in het keizerlijk paleis. En in plaats rust en orde in zijne staten door ^^ynaatregelen te bevorderen tracht men ^mzen van het onmetelijke rijk jaar Dat de moeilijkheden daar- worden kan een kind Dat jagen is niet nieuw, het is louter een herhalen van wat in vroeger eeuwen mede plaatshad. Trou wens Gods Woord getuigt: «Hetgene geweest is dat is nu, en wat wezen zal dat is aireede ge weest.» Toch is zulk streven in den tegenwoordigen tyd opmerkelijkhevige botsingen kunnen zoodoende niet uitblijven. En dat op een tijdstip nu de twee groote bewegende machten op het wereldtooneel bij den dag scherper uitkomen om een grooten be- slissenden slag te slaan. Arme wereld! welke geen God kent of wil ken ned, die boven dat alles is gezeten, en in dat alles Zijnen Raad uitvoert. Maar ook welgelukzalig het volk welks God de Heere is. K. Graanmarken enz. Middelburg, 5 Maart 1885. De aanb:eding was heden vrij voldoende. Naar Tarwe was vraag aan verlaagde prijzen, waartoe houders ongenegen waren om af te geven, zoodat daarin weinig is omgegaan, puike Tarwe werd meest op f7 gehouden, tegen biedensprijzen van f (5.75 a f"6,80, mindere soorten onbegeerd. Rogge f6,25 Wintergerst f5.50 a f5,60. Zomergerst f 5,20 f 5.25 Haver f3.50 a f4. Tuinboonen f6 a f6,25 Paardeboonen 20 ets. lager f 6,50 werd voor puike soort betaald. Bruineboonen f 9,25 a 9,50 Witte booneu 75 ets. lager van f 12 tot f'13.50 vonden die weinig vraag. Groene Kookerwten f 8.25 a 8.75. Mestingerwten f 7. Koolzaad f i 0. Zomerzaad f9.50. Canariezaad f9.50. Burgerlijke Stand. Van 22 Februari tot 1 Maart. Middelburg. Ondertrouwd: C. Vogel, jm. 22 j. met J. Gideonse, jd. 23 j. P. Goed bloed, jm. 25 j. met M. Boone, jd. 22 j. Gehuwd: J. J. Kokké, jm. 24 j. metN. Robijn, jd. 22 j. C. B. Beijerman, jm. 26 j. metA. J. Doo- renbos. jd. 21 j. Bevallen C. J. M. Pennock, geb. Timans, z. A. M. Schuilwerve, geb. Snoodijk, z. C. Brouwer, geb. Jobse, d. M. Leenpoel," geb. Van Hoek, z. S. J. Soe- tens, geb. Reijnhoudt, d. (levenl.) Overleden K Levi, ongeh. d. 71 j. L. Wouterse, vrouw van J. Ingelse, 28 j. L. M. C. de Die, z. 7 m. A. Arents, z. 17 m. H. P. M. deRuijter. cl. 3 j Goes. Gehuwd: P. Verrijk, jm. 32 j. met A. van Oosten, jd. 26 j. Bevallen: W. Schrijver, geb. Labeur, z. E. j. Gesquierre, geb. De Lange, d. J. Kieboom, geb. Dirkse, z. J. 'Maartense, geb. Van de Plasse, d. Overleden: M. de Jonge, z. 4 w. Van 21 tot 28 Februari. Vlissingen. Gehuwd: G. Bak, jm. 27 j. met M. C. P. de Vos Burchart, jd. 23 j. F. D. van Steijn wed. 60 j. met A. Dekker, wed. 42 j. Bevallen G. C. Meijnderts, geb. Thoutenhoofd, z. N. C. Timmermans, geb. De Koff, z. P. C. Wil- lems, geb. Plaizier, z. M. de Bruijne, geb. Schun- selaar, d. M. Murre, geb. Van der Harst, z. V. M. Vermeulen, geb. Declercq, d. A. P. Wielink, geb. Knuijt, z. M. de Nooijer, geb. De Ridder, z. OverledenM. M. Bakker, wed. van J. van Graateiland, 85 j. B. J. Danckaerts, man van D. J. C. Hekelbeeke, 68 j. J. B. Dierickx, man van C. Devreucht, 27 j. D. A. Versehure, d. 4 m. C. E. Uijterschout, d. 4 j. J. van Zwijndregt, z. 13 m. M. Biaber, d. 7 j. Grijpskerke over de maand Februari 1885. Gehuwd Geene BevallenS. Hendrikse, geb. Visser, z. L. de Kum, geb. Wisse, d. W. Poppe, geb. Reijnierse, z. Overleden Geene ADV ËRTENTI EN. Belanghebbenden worden door deze indachtig gemaakt aan den BIDDAG, op Woensdag den 11 Maart a. s. Ffin Snhflan^mnt I nmmnron Op de zittingen begonnen WOENSDAG 4 MAART 1885 18, zoolang de voorraad strekt, voor een ieder verkrijgbaar. Het Bestuur, J. A. TAK, Voorzitter. C. J. J. A. VAN TEIJLINGEN, Secretaris Voor liet Zendingshuis te Calioubzijn bij deon- dergeteekenden ingekomen de navolgende giften: Amsterdam. Jongel. Vereen, v/d Handwerkst. f 12,Ds. N. A. d. G. S. fl,—Dames W. f 401-. Mej. v. L. f2,50, Wed. G. f 1,25, Zustervg. Timo- theüs f 15,J. W. C. M. f2,50. Totaal f 74,25. 's Gravenliage. J. P. f0,50, Mej. L. fl,Mej. G. f 1,Mej. J. d. W. fl,d. W. fl.Vereénig. het Mosterdzaadje der Vrije Evang. Gem. f13, Totaal f'17,50. Groningeii. Chr. Jongel. Vereenig. coll. voord. Prof. Kruijfff36,56. Haarlem. J. v. W. f25,A. A. C. IC. f10, Jongel. Vereenig, Pred. 12 3a f5,255, Dames D. f3.—, Mevr, v. S. v. L. f5,—, J. de B. f 1,50, J. G. M. fl,—Totaal f52,75». Rijswijk. W. A. v. S. W. f 5, Samen f 1S6,06\ Vorige opgaat - 778,85. Totaal f'994,91». Gaarne ontvangen zij meerdere giften, 6 a 7090 gulden zijn er noodigzullen de christenen in Neder land nog lang op zich laten wachten om die bij el kander te brengen? Namens de ZendVcreenig. ..het Mosterdzaadje1 der Evang. Vrije Gemeerde te Amsterdam. T. J. Van MEERLOO, Lange Bleekerspad No. 4. N. ZERBST Jzn., Ie Hugo de Grootstraat No. 14 ZESDE JAARGANG 1885. Algemeen Financieel Nieuwsblad. Verschijnt Dinsdag- Donderd.- en Zaterdag-middag Alle Abonnementen ontvangen als GRATIS PREMIE een Prijs per jaargang van 104 nrs. fr- p- p. f6. Met Wekelijksche Restantf.xlijst »8. Advetentiën per regel slecht 0.15 De Kleine Kapitalist is het goedkoop ste en meest gelezen finantiëele blad van Nederland. Advertentien genieten groote publiciteit. Bureel Achterburgwal 128, Amsterdam. jgög"" Proefnummers worden kosteloos toegezonden. Koninklijke Fabriek van Bedden Dekens en Matrassen van LANGE DELFT. Sints meer dan een halve eeuw gunstig bekend. "Worden vervaardigd SPRINGVEERMATRASSEN, geheel nieuwe con structie Soliede PAARDENHAARMATRASSEN, nieuwe VEEREN BEDDEN, KAPOK-, ALPEN-, GRAS- en HOUTWOL-BEDDEN en MATRASSEN, IJZEREN LEDIKANTEN enz. VAN llll I I II 111 fll

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 3