niet over de wet op het onderwijs gespro ken was. Hij dacht dat het nu wel hier mede gaan zou als in der tijd met die Aprilbeweging: de bisschoppen tegen wier komst die beweging was opgezet, waren gebleven en zullen ook blijven. Is de herinnering aan dat feit door den geachten spreker verlevendigd om harts tochten op te wekken en verdeeldheid te zaaien, dan meen ik toch dien geachten afgevaardigde al wederom te mogen op merken, dat die Aprilbeweging wel het werk is geweest van de groote Protestantse/ie partij, die zich steeds gekenmerkt heelt door anti-papistische felheid, en van hen, die naar wapenen en middelen zochten ter bestrijding en verwijdering van den Minis ter Thorbecke, maar volstrekt niet randen heer Groen van Piinsterer en de zijnen, die altijd aan de roomsch-katholieken ge gund hebben bet voorrecht en de vrijheid om hun God en Zaligmaker te dienen over eenkomstig hun godsdienst en leer. Ons samengaan is dan ook niet een sa mengaan enkel, gelijk de heer De Jong meende, om maatregelen van bezuiniging tot stand te brengen en verder af te zien, gelijk de heer De Beaufort, dacht, van de verbetering der onderwijswet; maar ons verbond, wanneer bet zoo moet genoemd worden, ons toevallig bondgenootschap, naar luid van den heer Schaepman, strekt om eere te brengen en te doen brengen aan God en zijn Eengeboren Zoon, den Heere Jezus Christus, het hoofd van alle schepsel, het hoofd dus ook van sociaal-democrattn, net hoofd ook van aristocratenhet hoofd van volksvertegenwoordigers en Ministers, van Konin gen en Keizers, het hoofd kortom van alle overheid en macht, voor Wien alle macht en alle knie, overal en te allen tijde, zich aanbiddend zullen moeten nederbuigen.» BINNENLAND. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vlissingen, is aan Z. M. en aan de Tweede Kamer, in betrekking tot de Maatschappij «de Schelde» een adres verzonden, waarin or op gewezen wordt hoe de Koninklijke Maatschappij in de laatste jaren, vooral na den dood van een der oprichters, Dr. B. J. Tideman, ernstig werd teleurgesteld, daar geen der groote rijkswerken aan de Maatschappij werden gegund, niettegenstaande bij de oprichting der maat schappij door de Regeering was aangenomen haar een mint tens gelijk aandeel in de werken voor het Rijk te zullen doen toekomen. Aangezien nu door de maatschappij het Erfpachts contract met den Staat is opgezegd en de Kamer van K. en F. daarvan het ergste vreest, verzoekt zij de Tweede Kamer steun te verleenen bij de aan te wenden pogingen, om de Regeering in staat te stellen, met de IConinkl. Maatsch. tot overeenstem ming te komen tot behoorlijke voortzetting van haar bedrijf. Immers, dus heet het in het adres, het sluiten der werkplaatsen te Vlissingen zal de volgende na- deelen hebben: 1. dat de gemeente Vlissingen daardoor metalge- heelen ondergang wordt bedreigd. 2. dat Vlissingen en de provincie Zeeland, maar niet het minst de door den Staat aangelegde zoo kostbare havenwerken liet gemis zullen gevoelen van een fabriek, die onmisbaar is niet alleen, maar die zoodanig is ingericht, dat zij den trots der Ne- derlandsche nijverheid mag worden genoemd. 3. zal het Rijk ingevolge de bepalingen der overeenkomst, goedgekeurd bij de wet van 8 Sep tember 1874 Staatsblad No. 151) aan de Ko ninklijke Maatschapoij «de Schelde», voor overname der door haar gestichte gebouwen, getimmerten en vaste inrichtingen, die ruim l1/, millioen gulden hebben gekost, moeten uitkeeren een zeer belang rijke som (door deskundigen te schatten) en zal daarvoor de schatkist moeten worden aangespro ken, en 4. zal de Staat eigenaar zijn van eene inrichting, die voor hem geene waarde heeft, en zal hij, wil 'i niet nog grootere schade lijden, een vrij talrijk ■fwLte Vlissingen moeten aanstellen om de ge- vooral de werktuigen te onderhouden. ■vV'TL W *vmtrp- de eer Uwe Vergadering, met al den ernst dien het hooge gewicht der zaak vordert, te verzoeken, om met Zijner Majesteits Regeering zoodanig in overleg te treden, dat daardoor 1. hetzij de Koninklijke Maatschappij «de Schelde in staat gesteld worde haar bedrijt voort te zetten, (waartoe door die Maatschappij alsnog eene uiterste poging is aangewend bij een adres aan den Minis ter van Financiën, van den 13 dezer maand) of: 2. de prachtige en zoo geheel aan de eischen des tijds beantwoordende inrichtingen wederom dienst baar worden gemaakt voor het Rijk zelf en voor rekening des Rijks voortaan worden geëxploiteerd. Dat zoodanige maatregelen, indien zij tot het ge- wenscht gevolg zullen kunnen leiden, spoedig zullen moeten worden beraamd, zal, nu de Maatschappij «'le Schelde» het contract reeds heett opgezegd, wel geen betoog behoeven. Door een groot aantal inwoners van Vlissingen wordt een adres van instemming geteekend. Toen we in October 84 schreven«In 1885 geen ontbinding, vond men dat aanmatigend, en heette dat de wet te willen voorschrijven. Thans zijn we nog pas in de 2e maand van '85 en toch, dunkt ons, zal nu reeds ieder toegeven, dat het dit jaar in geen geval weer tot een ontbinding komt. De begrooting loopt niet at, of we staan voor Paschen, en stel al dat na Paschen de aoos van Pandora met de voorstellen tot Grondwetswijziging werkelijk inkwam, dat vat en voelt toch een ieder wel, dat deze voorstellen niet dan na de begrootings- discussie voor 1886 in publieke discussie kunnen komen. Er zal dus metterdaad nog full speed moeten gestoomd worden, om de eerstkomende ontbinding niet van lieverlee naar '87 te zien verhuizen. Dit te zeggen is geen aanmatiging, noch ook pro fetie, maar eenvoudig een nuchter rekenen me de toestanden. t Na Paschen krijgen we het groote debat over de Censusverlaging, waarschijnlijk als prealabele qnaestie bij het Tabel-ontwerp. Dan toch zal het weer evenals vroeger staan Tabel- en Kieswet saam, of Tabel apart (Standaard.) De Tweede Kamer heeft met eenparige of nagenoeg eenparige stemmen de begrootingen voor- Justitie en Buitenlandsche zaken aangenomen, en houdt zich thans onledig met de behandeling der begrooting voor Binnenlandsche zaken. Onder leiding van mr. Levy had Woensdag de eerste samenkomst der Liberale Unie te Amster dam plaats. Toegetreden zijn 62 vereenigingen met 4390 leden, waaronder uit Zeeland 3, alsGoes, Centrale Libe rale Kiesvereeniging 60 leden, afgev. P. H. W. van der Mandere, J. J. Ochtmau. Middelburg, Kiesver eeniging Eendracht maakt Macht, 160 leden, afgev. mr. E. Fokker, Jacs. de Kanter, G. A. LoelTplaats- verv. mr. B. D. Berdenis van Berlekom, J. II. Snij ders. Zierikzee, Liberale Kiesvereeniging, 70 leden afgev. J. H. C. Heijse, mr. J. Moolenburgh. 14 vereenigingen hadden toetreding onvoorwaardelijk of voorwaardelijk geweigerd. Dr. Schaepman heeft zijn voornemen tot het voorstellen van de opbefïing der Utrechtsche Uni versiteit aangekondigd. Bij het bestaan dezer Universiteit zijn zoovele plaatselijke en partijbelangen gemoeid, dat we de aanneming niet verwachten. Ons kleine land met zijn vier Universiteiten en zijn legertje professoren zal nog wel een aantal millioenen in dien bodem- loozen put werpen, voor men tot zoo krachtig be sluit komt. Onze provincie wordt tegenwoordig bereisd door een kolporteur die een werk van zekeren mo dernen dominé Terwogt, getiteld De Vader des Va derlands tracht aan den man te brengen. De col porteur doet alle moeite om aanbevelingen van orthodoxe predikanten te krijgen; te Middelburg is dit hem niet gelukt. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen Te Nieuwvliet door M. v. d. Weijde te Dreischor. Te Woudenberg G. W. A. de Veer te St. Laurens. Bedankt Voor Middelburg G. H. van Kasteel te Kollum. Buitenland, Kwestiën zooveel men maar wil. Ze komen uit den grond op. En iedereen moeit zich tegen woordig met allerlei kwestiën. De couranten brengen de kwestien uit Achter-Indië hier. Alsof wij niet overvloedig gesorteerd waren Zoo hadden we in deze week de rijstkwestie. China krijgt een groot deel van de rijst, waarmee zijne bevolking zich voedt met Engelsche schepen uit Indië. De Franschen, zich misschien het turf schip van Breda herinnerende, gelooven dat de in houd dier schepen niet alleen uit rijst bestaat, en hebben daarom verklaard voortaan rijst als oorlogs contrabande te zullen beschouwen. Engeland ont kent het recht van Frankrijk] om den invoer van mondbehoeften te verbieden, tenzij de geheele kust geblokkeerd zij. Als nu voortaan Engelsche schepen met rijst door de Fransche vloot in de Chineesche zee opgebracht worden, dan zal Engeland daarvoor schadevergoeding eischen, en dan zal Frankrijk die schadevergoeding ten laste van China brengen. En China zal weigeren te betalen, en zoo is de wereld weder een kwestie rijker. Intusscben, deze eet-kwestie moge voor de Chineezen van veel belang zijn, van meer algemeen belang is de vraag wie zal Engeland in de naaste toekomst regeeren. Gladstone of een zijner conservatieve tegenstanders. De vorige week hebben we gemeld dat het Lagerhuis een motie tot afkeuring van het beleid van Gladstones Kabinet in de Egyptische aan gelegenheden had voorgesteld. Deze motie van af keuring haalde slechts 15 stemmen te weinig om aangenomen te zijn. Dadelijk verspreidde zich het gerucht: Gladstone kan niet regeeren met zoo kleine meerderheid en zal aftreden. Tot op het oogenblik is dit vermoeden evenwel niet bevestigd, en daar dag op dag geen bevestiging van dit vermoeden kwam is men verzachtende omstandigheden gaan pleiten. Hoe dit ook zij, de meer dan 70-jarige Gladstone schijnt de teugels van het bewind nog niet te willen loslaten. Wie weet in welke troebelen Engeland onder zijn bestuur nog komtwant voor waar het ziet er voor liet Vereenigd Koninkrijk uiterst donker uit. De Kroonprins en zijne echt- genoote zouden weldra een reis naar Ierland onder nemen, en dadelijk barsten een massa bedreigingen van de zijde der Ieren los. Het dvnamiet-complot belooft den Mahdi te zallen gaan helpen. Bismarck deelt in den Rijksdag zeer onaangename bijzonder heden omtrent de houding van cle Engelsche iv- geering in zake Egypte mede, Rusland schijnt op nieuw onrust omtrent zijne bezittingen in Azië te voeden, en van den woestijnoorlog in Soedan kan niemand het einde voorzien. Voorwaar, belangrijker, ingrijpender kwestien dan de rijstkwestie staan voor Engeland op het spel. Gemengd Nieuws. De Raad der gemeente Wissekerke heeft afwij zend beschikt op een voorstel van den concessionaris der binnenkort aan te leggen telephoonverbinding Colijnsplaat—Cortgene (telegraafkantoor) om de gemeente Wissekerke in die verbinding op te nemen De gronden voor deze beschikking vond de Raad in eene voor de gemeente minder aannemelijke voor waarde in de overeenkomst, 't Is in 't algemeen belang te hopen, dat er een middel gevonden wordt, om alsnog eene nadere overeenkomst te treffen. Door de heeren P. Verburg Jrz. kassier te Cortgene, en G. Verburg oesterhandelaar teYerseke zal ook in de Zandkreek de oester- en mosselteelt beproefd worden. Zij hebben daartoe een perceel gehuurd en het door deskundigen laten onderzoekende uitslag van dat onderzoek was zeer bevredigend. Bereids is eene lading pannen aangebracht om de noodige werkzaam heden te ondergaan. Door den gemeenteraad van Cortgene is vergunning verleend om eene gedeette der kade daarvoor in beslag te nemen. Het is voor die gemeente te hopen dat deze onderneming naar wenseh moge slagen. M. C. Zeeuwsche Brieven. Geachte Redacteur Nu en dan, als het pas geeft, wordt ons door de/, tegenpartij de vraag voorgelegd of we den goed' iiA ouden tijd zooveel beter achten dan de dagen in wij leven Op die vraag is tweeërlei antw'/^H bevestigend en ontkennend. Bevestigend, we moeten erkennen dat er bezwaarlijk perk in de geschiedenis kan worden waarin boosheid en goddeloosheid^^^^fl eiken levenskring pb

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 2