daags zal doen hooren. Drie van deze muziekstukjes zijn voor 95% der Middelburgers totaal onbekenden, het vierde is het algemeen bekende en in veler ge moed weerklank vindende: Een vaste Brug is onze God. Het verwonderde ons dat wij, voor 't eerst zoover ons heugt, koraalmuziek van tien toren zouden hooren. Wil men hier in navolging van Utrecht, het klokkenspel een koraal laten geven, dan kan geen betere keuze gedaan worden. Het schijnt echter dat de burgemeester, naar het gevoelen van «eenige inwoners van Middelburg», door het aangeven van dit koraal van den weg der liberaliteit is afgedwaald. In eene ongeteekende ad vertentie neodigen zij hem uit h* t te doen vervallen, op grond zijner «bekendeliberaliteit.» Waarom komen die handhavers der liberaliteit niet voor hun naam uit? Hoeveel is eenige Welke soort van muziek is liberaal? De Marseillaise Of OVandenpeereboom Eerst en voor alles grondwetsherziening was de eisch der liberalen in de Tweede Kamer eerst kieswetwijziging binnen de grenzen der bestaande Grondwet was de wensch der anti-revolutionai ren en het voornemen des Ministers is eerst de acht leden te doen kiezen welke tengevolge van de toeneming der bevolking ontbreken. Slechts over den eisch der liberalen, omdat die in eene motie ge formuleerd was kon gestemd worden. De wensc h der anti-revolutionairen en het plan der regeering behooren tot de toekomst. Na eene discussie van drie dagen, waaraan de hoofden der anti-revolutionaire partij, de heeren Keuchenius en Lohman ijverig deelnamen, en wel ke belangrijke discussie we ongaarne, om de be perkte ruimte onzen lezers moeten onthouden, werd de motie van den heer Goeman Burgersius tot voorafgaande Grondwetsherziening verworpen met 43 tegen 39 stemmen. "VOOR stemden de heeren: v. d. Feltz, De Beau fort, De 'Vos van Steenwijk, Rutgers, Blussé, Van der Loeff, Borgesius, Cremer, Cremers, Lieftinck, Van Delden, Gildemeester, Gleichman, Viruly, Dirks Goekoop, W. K. van Dedem, De Bruijn Kops, v. Blom, v. Osenbruggen, v. Gennep, Roosenboom, Kielstra, De Jong, Van der Sleijden, Gratama, Van Kerkwijk, Zijlker, Van der Kaaij, Schepel, De Meijier, Buma, Duijvis, Wijbenga, Mees, Kist, De Ranitz, Attema, Hengst. Van liberale zijde waren afwezig de heeren v. d. Linden en Van Houten, tevwijl de heer Roëll tegen stemde. Ook van de rechterzijde waren twee leden afwezig. De algemeene discussie over de staatsbegrooting wordt daarop voortgezet. Het adres uit Walcheren, aan de Tweede Kamer, houdende verzoek om heffing van een matig inkomend recht op tarwe en meel van tarwe, op te nemen onder de middelen teneinde in den klimmenden nood der schatkist te voorzien is thans, van 123 handteekeningen voorzien, verzonden. Onder de kiesvereenigingen die zich bij de Libe- berale Unie hebben aangesloten behoort ook de Cen trale Liberale van Goes. Het is voor de Kiesvereeniging te hopen dat deze verbinding haar tot steun moge zijn, want steun schijnt ze alleszins noodig te hebben. Twee of drie afdeelingen hadden opgehouden te bestaan, daarom was een voorstel tot ontbinding van wege het cen traal bestuur ingediend. Het cijfer der leden schijnt nog beneden de 50 te blijven, en ter vergadering waren slechts 12 leden present, die besloten te con- tinueeren. Rooskleurig ziet het er in geen geval uit. ZIERIKZEE, 20 Febr. Van wege de Unie ,,Een school met den Bijbel trad heden avond voor een talrijk publiek op de heer K. van Goor, pred. te Nieuwendijk. Spreker begon met op te merken, dat het ons volstrekt niet behoeft te bevreemden, dat er op het gebied van onderwijs en opvoeding zulk een heftige strijd gestreden wordt. Als we in aan merking nemen van welk gewicht de vorming onzer kinderen is, dan baart het geen verwondering indien op de vraag: ,,Hoe moet het onderwijs zijn?" een verschillend antwoord gegeven wordt Spreker wenscht over dien strijd te spreken en aan te toonen, hoe hij ons, voorstanders van Chr. Schoolonderwijs, stemt I. Tot blijdschap en weemoed. II. Tot dank en gebed. III. Tot rust en werkzaamheied. - T Tot Blijdschap. ize strijd is er ook in den weg van Gods - l r-, x telijk beginsel ook op het gebied van onderwijs toepassen. Door het in aanraking komen met de wereld, worden velen geneutraliseerd en weten het kenmerkend verschil niet meer, dat bestaat tusschen Christelijk en neutraal onderwijs. God heeft ons door dien strijd dus gelegenheid ons beginsel uit te spreken en dat is eene oorzaak van vreugde. b. God wil ons ook onderwijzen in het karakter van den strijd. Die strijd moet n 1. gevoerd worden in Zijne vrees, in Zijne kracht. Dat karakter moet zuiver gehouden worden, want met Hem zijn wij tegen den maehtigsten vijand bestand en zonder Hem moeten we het onderspit delven. c. De strijd behoeft geen oorzaak van droefheid te zijn en stof tot klagen te geven, want liet is ten allen tijde gebleken, dat in verdrukking en strijd de kerk gebloeid heeft. Zonder strijd komt er verslapping en achteruitgang. Ook tot weemoed stemt echter de strijd. Want Onze tegenstanders zijn ook rnedemenschen, die verantwoording aan God schuldig zijn. Met weemoed zien we op hen neder. Hunne schuld is hunn ellende tevens, 'tls hier beter bestredenen of verdrukten, dan bestrijders of verdrukkers te zijn. Er zijn nog zoovele Christenen, die niet mede strijden; die stil thuis blijven als anderen te velde trekken; die de beteekenis van den strijd niet ge voelen, ja die zelfs hunne kinderen soms nog aan het openbaar onderwijs overgeven. c. De strijd is een bewijs, dat er schuld rust op ons en onze vaderen. Ware er zoovele verslapping niet geweest in onderwijs en opvoeding, de toe stand zou niet zoo geworden zijn, en naar den mensch gesproken zouden er niet zoovele heele en halve ongeloovigen zijn. II. Tot dank. a. Wij zijn meer tot bewustzijn gekomen, dat de opvoeding eene zaak der ouders is en niet van den Staat. De kinderen zijn ons d. i. van de ouders. Zij hebben persoonlijk aan God en de Gemeente be loofd dat ze hunne kinderen zullen onderwijzen of doen onderwijzen in Zijn weg. Velen kwamen reeds in eene Spartaansche strooming, alsof de kinderen eigendom van den Staat waren, maar door den trijd werden we het beter bewust en gingen veler oogen open. b. Onze scholen behoeven niet te bestaan door waarheids- en wetsverkrachting zooals de openbare. Op sommige openbare scholen heeft men het Cru cifix. Op anderen tien Bijbel, naar gelang de be volking roomsch of orthodox-protestantsch is. Dat is in strijd met de Wet, want openbaar onderwijs moet neutraal zijn Art. 33. Bij ons beantwoordt de vlag aan de lading en omgekeerd; op de open bare school niet. c. Door den schoolstrijd is veel in 't reine geko men. De volksvertegenwoordiging werd reeds zui verder en het volk zijne roeping, ook met het oog op de verkiezingen, beter bewust. Ook tot gebedTe midden van den strijd mogen we het gebed niet vergeten. Er wordt soms ge zegd: de kinderen der christelijke school zijn niet beter dan die der openbare en men verwart alzoo dikwerf middel en oorzaak. Doch wordt het gebed ook soms vergeten? Zonder gebed zal het beste onderwijs niet gezegend zijn. Wat meer zegt, als we onze afhankelijkheid van God vergeten, dan zou God ons met ons eigen onderwijs kunnen slaan. Laat ons al doen wat onze hand vindt en dan God bidden om Zijn zegen over het onderwijs. III. Tot rust en waakzaamheid. aDe strijd is Godes. Dat moeten we nimmer vergeten. Be beste atmosfeer en het krachtigste voedsel baten niet, als ons lichaam krank is of onze spijs verteering niet deugt. Zoo baten het beste onderwijs en de beste opvoeding zonder Gods genade niet. Wij moeten zaaien en Hij belooft dat we maaien zullen, wat gezaaid werd. Waar onderwijs gegeven wordt naar Zijn woord daar zal het vrucht dragen, omdat God het beloofd heeft. Massaal gesproken, dan zullen de kinderen, in Zijne vrees opgevoed, daarin wandelen. Daarom niet al te be zorgd voor de toekomst, maar die aan Hem over gelaten. Het woord van Ambrosius«Een kind van zooveel gebed en tranen kan niet verloren gaan» zij ook ons tot sterkte. b. Tot waakzaamheid. Onderwijs is slechts een deel der opvoeding. Er moet verband zijn tusschen huis en school. Ook dient men te letten op het gezel schap der kinderen, want: Kwade samensprekingen bederven goede zeden. Eerst moet de grond gelegd worden, maar opdat we vrij mogeri zijn van het bloed onzer kinderen. Nadat spreker genoemde hoofdpunten duidelijk en breedvoerig had toegelicht, eindigde hij met een woord van opwekking en vermaning aan alle ouders, opdat nnl- st.rvirl tp.n liiatst.o diprtp +<>i. heil nnzes volks KERKNIEUWS, Ned. Herv. Kerk. Beroepen Te Sluis J. van der Yeen te Rossem. Te St. Kruis W. v. d. Beke Cailenfels cand. Bedankt Yoor Ylissingen door ,T. J. Westerbeek van E ten te Vleuten. Voor Zuidzande door Geertsema Beekering Oosterzee. Yoor St. Kruis door W. van der Beke Callenf Yoor 's Heer-Hendrikskinderen door B. Wissi cand. Op het zestal naar 's Hage komen ook voor dr: Riemens, en ds. E. W. Heinecken te Middelbu Evang. Luth. Gem. Bedankt Voor Middelburg door ds. Alers te Tiel. Buitenland. Terwijl belangrijke cliscussien in onze Twee* Kamer over binuenlandsche politiek worden gevoe kunnen we ditmaal met zeer weinig over den toesta^ in het buitonland volstaan. Het politieke nièuv der laatste week bestaat eigenlijk alleen in de kt loniaie Staatkunde der Mogendheden. fi Italië wil zijn stern doen hooren in den raad dei koloniale Mogendheden, alsof het een eer of eeng| not ware in dit wespennest de hand te steker- Rusland ziet niet onvriendelijk naar de houding dó Engelsehen in Afghanistan en der Franschen i> China. In Duitschland ziet men eindelijk de Congo) Conferentie ten einde spoeden en kan met eenigj: voldoening op den arbeid van zoovele weken to; maanden uitgedijd teruggezien. In Engeland is de parlementaire aanval tegen do zoo ongelukkig afgeloopen Nijl-expeditie begonnen'; Droevige berichten betreffende het terugtrekkend 1 leger, dood van beroemde legerhoofden als Stewart en brieven vol jammerklachten van den jammerlijk vermoorden Gordon hebben een somber waas ge-| worpen over de gebeurtenissen die het kabinet Glad stone te verdedigen heeft. i Helaasdat de eerbiedwaardige grijze Staatsman een veldtocht als deze verdedigen moet! De leider der oppositie, Sir Northcote, heeft eene motie van afkeuring voorgesteld, welke in menig opzicht voor het kabinet Gladstone pijn lij.. jfk 'zij; Zeeuwsche Brieven. Geachte Redacteur Wie in de meening verkeerd heeft of wellichl nog verkeert dat onze partij, ten gevolge der laat ste verkiezingen meerderheid in de Kamer is gewor den die heeft het mis. Reeds is het in de eerst* zittingen gebleken dat de meerderheid wel dege lijk uit drie zeer ongelijksoortige bestanddeelen is samengesteldhet vervolg zal dit ongetwijfeld nog duidelijker aan het licht brengen. Hebben we dan letterlijk niets gewonnen? Dit wordt hiermede n'et beweerder is winst, groote winst behaald, hierin bestaande dat er door hel omzetten der meerderheid veel kwaad kan worden beletnegatieve winst derhalve, maar die is ooi winst. Zoo dachten er onze practische voorvaderen over, blijkens hunne spreuk: «Een stuiver bespaart is een stuiver gewonnen.» Ons ideaal gaat natuur lijk verder. Kwaad voorkomen is wenschelijk, maai het goede ervoor in de plaats te stellen zegt meer Waarin bestaat tot nog toe onze winste dan 1 Wel hierin, M. d. R.dat de goedgeefsche liberaler voortaan niet meer met de guldens uit de schatkisl kunnen spelen als Jan Potage met zijn muts. Da spelen is voorloopig hoogst waarschijnlijk uit, he kan en, naar we hopen zal hun door de meerder heid in de Tweede Kamer worden belet. In da opzicht zijn het al de drie partijen welke de meer derheid vormen volkomen eens. Hierop schijnen di liberalen dan ook al wat te rekenen. Dat ze op eene onbarmhartige en onverantwoor delijke wijs met ons geld omspringen zal, na a wat daarover tot uit den treuren gezegd en geschre ven is wel niet behoeven herhaald te worden. Tw zaken komen hierbij vooral in aanmerk het eindeloos vermeerderen van het heir der, Ajfl tenaren, en de zinnelooze geldwegsmijterij - Staatsonderwijs. Tusschen deze beide zit meer verbanrVuB oogensehijnlijk zeggen zou; zij samenJÉfl die aan den bodem der schatkist dan ook wel blijken dat juistd^^M snoeimes der ineerdg^^^gj^Éj

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 2