v De ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank voor de vele en treffende bewijzen van belangstelling hem bewezen naar aanleiding zijner benoeming tot Burgemeester van Grijpskerke en Meliskerice. VERWACHT zuiyerKatoenpittenmeel gens in zoo Yi.ooge mate genoten als daar. Doch wat ilna*H inzori 1 M*heH van ,nnsl?r?* Eivvi^ohe I volken ouu-drscheidt is hare hoogachting, haar eer- jlóed to,or Gods Woord en Uous dag. Wie kent niet het Britsch en Buitenlandsche "bijoelgenootschap? Millioenen bijbels in alle denk bare talen worden voor deszelts rekening gedrukt en over den ganschen aardbol verspreid. Hoe voor zulk een reuzenarbeid millioenen schats noodig zijn behoeft geen betoog. Ook Nederland heeft er jaren achtereen de vruchten van genoten. En wat Gods dag, den door Hem verordenden rustdag betreft, in geen land ter wereld een sabbath als in Engeland! Tot groite ergernis natuurlijk van de lieden, ook aldaar, die van de wereld zijn en naar louter zingenot haken, houdt aan de En- I gelsehe en Schotsche sabbathviering de overheid krachtig de hand. De vruchten van een en ander zijn niet uitge bleven. Het uitwendig houden van Gods geboden heeft Hij geloond en loont Hij nog met uitwendige zegeningen. Hiermede wordt volstrekt niet beweerd dat het gros van het Engelsche volk in zijn onbe- keerden toestand meer dan eenig ander de vreeze Gods in het hart heeft. Maar alleen wil ik herin- ren dat zelfs reeds een uitwendig eeren van Gods inzettingen Hem welgevallig is en Zijne hooge goed keuring wegdraagt. Maar dan ook hoe dat loon gevaarlijk worden kan zoolang, bij al het uitwen dig eerbiedigen van des Heeren wetten, het hart onvernieuwd is gebleven. De honderdduizenden schats aan liet drukken en verspreiden van den Bijbel door de Engelschen uitgegeven keeren vertienvoudigd, ja verhonderd voudigd in hunnen schoot terug. In geen land ter wereld is zooveel rijkdom opgehoopt als juist daar. Handel en scheepvaart bloeien als nergens elders; zoodat mag gezegd worden dat in dien uitwendigen zegen het gros der natie mede deelt. Bovendien is door den ijver om den bijbel te verspreiden een evangelisatie-gee--t gewekt, die zich onder allerlei vormen openbaart. Op eene wijze niet zelden die voor ons Nederlanders zóó buitensporig is dat wij er geen vertrouwen in durven stellenen die in den arbeid van het «Leger des Heils Salvation army) haar hoogtepunt schijnt te hebben bereikt. Een en ander werkt er ongelukkigerwijs toe samen bij de Engelschen dat ze zich als een geheel bijzonder gaan beschouwennaar de meening van «omTcge hunner geschiedvorschers zouden ze zelfs nei u..kroost van de weggevoerde tien stammen Is- ■raels zijn. en bestemd wezen om als het uitverkoren volk Gods het middelpunt der wereldgeschiedenis, f het hoofd der volkeren te worden. Deze beschouwing verduidelijkt een aantal hunner handelingen op het wereldtooneel. Zulk een geest schijnt in al hunne staatslieden gevaren, en zich in heel het volk uit te spréken. We zouden haast kunnen vragen: Wijs ons het land waar Engeland niet in zit. Waren we nu van zulk eene lotsbestemming der Engelsche natie verzekerd, dan konden we veel in hen dragen wat we nu fatale bemoeizucht, hatelijk egoïsme, Jonuitstaanbaren volkstrots, afschuwelijke heerschzucht heeten. De latere feiten in de Trans vaal hebben hen in ons oog tamelijk doen dalen, en onze bewondering van hetgeen in hen waarlijk grootsch is eenige graden lager gestemd. Het blijkt zoo m alles dat de schatten die gelijk ik bo ven zeide, bij hen invloeien een hoogst schade- lfken invloed hebben uitgeoefend. De geldzucht is er dermate door toegenomen, dat de gansche Engel sche politiek tegenwoordig door de geldsbelangen wordt behperscht. En zulk eene politiek kan geen edele, geen ehristelijke zijn. Ze wekt afschuw, al nemen we aan dat die ze drijven christenen zijn of heeten. Zoo is ook die hèele Egyptische vernielingsoorlog niets dan eene geldzaak in welke de rijke Engelsche Bankiers de hand hebben. Als christen te lijden is een voorrecht, maar wanneer we lijden door ons met eens anders doen te bemoeien, men zij christen of men zij liet niet, dan wekken we weerzin in plaats van medelijden. Door de bemoeizucht van Engeland in Egypte en jbië is tegelijk de dweepzucht dei' Moharnedanen uvekt. en is bij geen mogelijkheid te bepalen ïen het optreden van den valschen profeet [•en zal. Volstrekt zou het geen verwonde- zoo in indië, dat groote bolwerk van Iploniale macht, eerstdaags een aansluiten jedaansche bevolking die aldaar tien ^bedraagt, bij den Mahdigezien werd. m" 1 1? het niet treurig is wanneer innige christenen zich beschikbaar stellen om hun leven te wagen, niet t"t verdediging van de erve der vaderen, hun geboortegrond; maar ter grondvesting of bevestiging van eene macht die alle denkbare kenmerken draagt der veroveringszucht. Men beweert zelfs dat hij geloofvoor dien tocht had. Wij beleven een zonderlingen tijd, ook op het stuk van geloof, aller lei geloof dient zich aanin dit geval geloofom zijne medeschepselen te helpen onderdrukkenwant Engeland heeft met Egypte hoegenaamd niets van doen, tenzij alleen om er het een en ander uit binnen te halen. Zie boven In hoeverre Gordon's geloof bevestigd zal worden moet de tijd leeren; maar of het een geloof uit God was mag billijk betwijfeld worden. K. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur De Middelburgsche Courant van 10 Febr. 1.1. houdt eene narede op ons adres aan de Tweede Kamer. Zij houdt haar eigen inzicht omtrent dit I punt natuurlijk voor het bestetoch is er m. i. op hare redeneering heel wat aan te merken. Zij acht den wenscli tot stijving der schatkist geheel verkeerd, de ontwerper van het adres achten dit blijkbaar hoofdzaak. Der Regeering en onze vertegenwoordigers nog eens bekend te maken met den gedrukten toestand \an den landbouw, te wijzen op den enormen invoer van naar veler meening met allerlei schadelijke bestanddeelen ge mengde kunstbloem is bijzaak. Als ik de M. C. wel versta, meent zij de ge- wenschte invoerrechten gelijk te moeten stellen met de vroegere en nog in sommige gemeenten geheven wordende accijns op 'tgemaal. Deze accijns geeft steun aan de gemeente- of rijksfinanciën maar drukt eerder den prijs der granen dan ze die opwekt. Als b. v. een invoerrecht van 2 ets. per kilo kon gelieven worden ongeveer als in Duitschland, dan zou toch daarom de invoer doorgaan, en onze tarwe prijzen zouden wellicht met f2,per hectoliter rij zen en op die wijze de landbouw voor verderen achteruitgang, misschien voor ondergang worden behoed. De tien millioen pm. die zoodanig invoer recht opbrengen zou, betaalt het buitenland, de landbouw zou er wel bij varen zoowel als andere standen, en dit voordeel weegt ruimschoots op tegen allo argumenten die men aanvoert. Een artikel als van den heer Mees is mij duister, het kan m. i. geen waarheid zijn dat als de Staat 5 cents per Hectoliter heft, het brood 1 ct. per Kilo rijzen zal. Dat wij eigen belang zoeken wel, ik denk er zullen niet vele menschen tegen hun eigen belang handelen. Dat ook andere takken van nij verheid bescherming zullen vragen welnu laten ook die, zoo mogelijk geholpen worden. Of moet de theorie van vrijhandelstelsel nog verder oorzaak worden dat b. v. onze steenfabrieken te gronde gaan omdat men in Duitschland en andere landen hooge invoerrechten heft A. Graamnarken enz. Middelburg, 49 Februari 1885. De aanbieding was weder vrij ruim, inzonderheid van Tarwe, dezelve vond aan ongeveer vorige prijzen grif plaatsing. Tarwe was in puike soort aan f 7goed te ver- koopen, goede f6,80, mindere niet begeerd. Rogge f6 a 6,25 Wintergerst f5,50. a f5,60 Zomergerst f 5,10 a f 5.25. Haver f3.50 a f4. Tuinboonen f6. Paardeboonen f6,60 a f6,70. Bruineboonen f 9,25 a 9,50 Witte boonen zijn weder 25 ets. duurder betaald, van f13 tot f 14.25 naar kwaliteit. Groene Kookerwten t 8.50 a 8.75. Mestingerwten f 7. Koolzaad f 10. Zomerzaad f9.50. Canariezaad f9.50. Burgerlijke Stand. 8 tot 15 Februari. Middelburg. OndertrouwdC. B. Begerman, jm. 26 j. met A. J. Doorenbos, jd. 21 j. G. Lalle- man, jm. 23 j. mef'S. Breasgman, jd. 22 j. Rikmans, d. P. Blok geb. Wagenaar, z. N. Slimmen geb. Clarisse, z. M. E. De Bruin, geb. Van Uxem, z. E. J. Broeke, geb. Van Dorst, d. W. A. C. Merk geb. Beurskens, z. S. KHttenberg, geb. Toutenhoofd, z. C. H. Sulkers, geb. Hatersel, z. OverledenA. Laven. wal. van J. Van Keulen, 65 j. J. W. Midavaine, man van S. Verhoeff, 35 j. F. W. Hirschmann, wed. van S. T. Van Stapele, 73 j. Goes. GehuwdJ. P. v. d. Does, jm. 27 j. met A. M. Bolterstorf, jd. 26 j. P. Barends, jm. 22 j. met C. Borgs, jd. 20 j. C. De Laat, jm. 34 j. met J. Vader, jm. 27 j. B< vallenB. Reijnhout, geb. Van de Ende, d. T. Boenders, geb. Slabbekoorn, d. M. H. De Leeuw, geb. Buns, d. J. A. Dronkers, geb. Moeliker, d. OverledenJ. Nout, vrouw van E. Does, 46 j Van 7 tot 14 Februari. Vlissingen. Gehuwd: J. J. Notenboom, jm. 24 j. met C. M. Aspeslagh, jd. 19 j. W. Stroo, jm. 22 j. met J. Maas, jd. 20 j. P. Cornelisse, jm. 24 j. met L. De Bree, jd. 19 j. Bevallen A. Van den Bovenkamp, geb. De Reus, d. E. Kloeg. geb. Van Duure, d. F. B. Schmelzer, geb. Brandenburg, d. C. De Witte, geb. Droogen- dijk, z. Overleden W. F. Van der Hofstede, z. 2 j. J. W. Van den Berg, ongel), z. 60 j. H. M. Kwint, man van A. Rasker, 53 j. J. Corveleijn, d. 9 m. H. C. J. Krol, z. 5 m. J. J. Coulon, wed. van F. We- zepoel, 58 j. ADV ERTENTIEN. V Voor de vele bewijzen van belangstelling dezer dagen ondervonden, betuigen wij allen onzen har- telijken dank. Uit aller naam J. J. C. POORT- Temminck. Rotterdam, 19 Febr. 1885. Grijpskerke, den 18 Februari 1885. L. BOSSELAAR. De ondergeteekende bericht zijne geachte land- genooten dat hij zich bij vernieuwing belast met het waartoe hij zich beleefd aanbeveelt. Serooskerke (W.) P. SINKE. N. B. Te bespreken voer H. H. Landb. te N. en St. Joosland op Woensdag 25 Februari a. s. van 1 3 uur bij dhr. Timmermans, aldaar. einde volgende week een partij onder Controle van 't Proefstation Wageningen. Concuneerende prijs. VERHULST. Snuifmolen b/h Station te Middelburg. Zuiver Bloed. Daar het levensvocht, zoolang het in een gezonden toestand verkeert, elk deel van het menschelijke lichaam onderhoudt en vernieuwt, maar er daarentegen juist den tegenovergestelden invloed uitoefent, zoodra het arm of onzuiver wordt, is het ten zeerste duidelijk dat elk middel, dat den bloedsomloop niet bereikt, eene kwaal nimmer kan uitroeien, maar elk preparaat dat in staat is om eenen heilzamen invloed op het bloed uit te oefenen; moet daarmede overgebracht worden tot eiken le venden vezel van het stelsel. Het hart, de longen, de lever, de nieren, de huid, trekken allen hun voor deel uit den goeden toestand van liet bloed. Hol- loway's zuiverende Pillen werken dadelijk en krach tig op de geheele bloedmassa, hetzij in de gewone ol in de slagaderen. Zij versterken de maag, bren gen de lever en de nieren in orde, verdrijven de kwalen, en verlengen het bestaan.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 3