AANKONDIGING. Reglement op de Wegen en Voetpaden in Zeeland, D. J. PENNOCK, Men lette op de VOORDEELIGE VOORWAARDEN^ l: l-rge kunnen zijn, indien hunne partij zich uit breidt. Dai verplicht onderwijs, waarbij de opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden een voorname factor moest zijn, ons vaderland voorliet ■wortelen van socialistische begrippen zou vrijwaren, gelijk men vaak heeft uitgesproken, is, dunkt mij, door de feiten reeds tamelijk wel weersproken. Het kan ook niet anders; een onderwijs, waarbij de Christus der Schriften stelselmatig voor de kinderen onzes volks verzwegen moet worden, mist het eenig middel, «het Evangelie» om den opkomenden storm, die het prediken van Recht voor allen» met zich brengt, te bezweren. Of ik daarom bet socialisme beschouw als geheel eeniglijk de vrucht van het openbare Staatsonderwijs te zijn Dat niet, maar wel geloof ik, dat bij eene bearbeiding van het op komend geslacht in echt Christelijken zin, naar den eisch des Bijbels, het socialisme volstrekt niet zoo- veel in de hand was gewerkt als nu. Vooral in Zeeland leeft men zoo weinig in die dingen mee. In zeker opzicht is dit een verblijdend teeken, omdat het een bewijs is, dat het socialisme er zijne wortelen nog hoegenaamd niet heeft geschoten. Nochtans, het volk te bearbeiden in dien geest, dat er gewaakt worde voor eene mogelijke open baring er van, ook in onze streken, is plicht. De strijd, door de mannen, die «kapitaal» en «arbeid» met elkander willen verzoenen, tegen de maatschappij aangebonden, breidt ich voortdurend uit. Hun leer wordt steeds driester uitgesproken, en al zijn wij tot hiertoe verschoond gebleven van daden van geweld van hunne zijde, daarmee is niet uitge sproken, dat zij het altijd bij woorden zullen laten. Ondertusschen, wij weten en gelooven«de Heer regeert, Hij ziet van uit den Hemel het woeden der volken, het bedenken van ijdele dingen.» De overtuiging te hebben, dat «Zijn raad zal-bestaan» moge tot bemoediging strekken in den strijd, dien ook wij gehouden zijn i dezen te strijden. A. Ingezonden Stukken. Aardisnbürg, 8 Februari 1885. Aan de Redactie van Het Zuiden te Middelburg. In no. 1289 van uw weekblad, uitgegeven den Ten Februari 11. komt een ingezonden stuk voor, 0^p£tgenoeg geheel over mij handelt; daarom ver zoen ik een bescheiden plaatsje voor eenige nadere toelichtingen. In 't midden van Juni des vorigen jaars werd mij medegedeeld, dat de ongehuwde vrouw, waarvan in 't aangehaalde nummer sprake is, in den loop der week bezoek had ontvangen van een getrouwd man, die zelf een zwaar huishouden heeft: dat die per soon daar in den loop van den nacht door zijne vrouw en eenige leden harer familie, onder groot kabaal, was weggehaald, enz. Na mij van de waar heid van het bovenstaande door onderzoek overtuigd te hebben, ben ik naar de ongehuwde gegaan (toen had zij 5 kinderen heb haar gewezen op 't on betamelijke van haar gedrag, vooral ook tegenover hare kinderen en haar medegedeeld, dat ik vrouwen van zoodanige zeden niet wilde hebben in de wo ningen, die onder mijn beheer staan. Dat geschiedde in Juni. Eenige dagen later in haar woning enkele hei-stellingen willende laten verrichten, kwam het gesprek nog eens op bovenstaand onderwerp. Ik deelde haar ernstig mede, dat zij diende om te zien naar eene andere woning, want dat zij met November moest verhuizen. Om mijne rechten te handhaven, liet ik haar den 10 Juli per deurwaar der de huur opzeggen. Niet vernemende, dat zij eenige pogingen aan wendde om elders een onderkomen te zoeken, ging in Augustus de deurwaarder, op mijn verzoek nog maals naai' haar toe, om haar te vermanen naar eene andere woning om te zien, want dat mijn besluit onherroepelijk was. Al moeite te vergeefs! November kwam en de vrouw bracht haar 6e kind ter wereld. Den 20en November heb ik haar ge rechtelijk de woning doen ontruimen. De verschillende gevolgtrekkingen van uw be voor zijne rekening latende (Jac. IV 11 Aky.), moet ik nog doen opmerken, dat vrouw Btese eene onbesprokene weduwe was met drie dat de beschrijring van haren toestand, ^voor 5 jaar gat, toentertijd door niemand is ^mrokeu.... terwijl de vrouw, voor welke H h^er partij schijnt te trekken, beant- schets door mij zoo even gegeven. B^^tUwe liefde 'voor de gefieele v, BfcifciiÉüÉiftftkiailde in uw eerst- LIEFDADIGHEID. Met blijdschap berichten Diakenen der Ned. Herv. Gemeente dat op gisteren bij hun is ontvan gen een gift van Vijf eii twintig gulden in een Bankbiljet, waarvoor zij den milden gever hartelijk dank zeggen. Moge dit edele voorbeeld velen ter navolging op wekken. Goes, den 11 Februari 1885. Namens Diakenen voornoemd, M. D. DEKKER, Voorzitter. 1. WESSEL, Secretaris. Burgerlijke Stand. Van 1 tot 8 Februari. Middelburg. Ondertrouwd: J. J. Kokkê, jm. 24 j. met N. Robijn, jd. 22 j. BevallenE. Davidso, geb. Joosse, d. C. P. Lam- mereé, geb. Machgeels, z. S. Meerman, geb. De Kuijper, d. GE. T. Hemkamp, geb. Gulbransen, z. J. M. Buijs, geb. Tilroe, z. A. S. Buijs, geb. Dommisse, z. j. B. De Zeeuw, geb. Schreuder, z. E. Deist, geb. Van Rotten, z. P. Reijnierse, geb. Pouwer, z. (levenl.) OverledenW. Van Liere, vrouw van M. A- Bosdijk, 27 j. C. C. Smit, wed. van J. J. Peeters, 86 j. S. Snijder, man van S. Kunstenaar, 53 j. Van 31 Januari tot 7 Februari. Vlissingen. Gehuwd: D. A. Dewitte, jm. 25 j. met J. P. Timmerman, jd. 22 j. A. Drogtrop, wed. 29 j. met J. M. Tielrooy, jd. 26 j. Bevallen: E. Maartense, geb. Almekinders, d. O. J. Vetter, geb. Schunselaar, J. C. Korteweg, geb. Bevelander, z. M. Koppejan, geb. Sohier, d. M .Vet ter, geb. Bloeme, d. J. H. Van der Harst, geb. Cou- lon, d. J. M. De Back, geb. Konink, z. M. M. Schot, geb. Persoon, z. J. Sorel, geb. Van Doeselaar, z. H. Tromp, geb. Van Hal,z. E. E..Jonkes, geb. Pepers, d. OverledenE M. Deschepper, d. 21 m. J. O. Cor^eleijn, d. 7 m. P. C. Van de Velde, d. 9 j. J. P. J. Jileba, vrouw van R. De Pagter, 31 j. P. Al ter, z. 10 m. C. C. Collet, wed. van T. Daamen, 79 j. Graanmarken enz. Middelburg, 12 Februari 1885. Van Tarwe was de aanbieding heden ruim, van de overige granen uiterst klein, prijzen meest on veranderd. Tarwe genoot in puike kwaliteit tot f 7 weder eene goede vraag goede en mindere f 6,80 a 6.60. Rogge zonder aanvoer. Wintergerst f5,50. a f5,60 Zomergerst f5,10 a f5.25. Haver f3.50 a f4. Tuinboonen f6. Paardeboonen f6.60 a f6,75. Bruineboonen f 9,25 a 9,50 Witte boonen f14 voor puike soort voorts f13 a f 13.50 naar kwaliteit Groene Kookerwten f 8.25 a 8.50. Mestingerwten f 7. Koolzaad en Zomerzaad zonder aanvoer. Canariezaad f 10. LAATSTE BERICHTEN. Grijpskerke. Heden was het voor onze gemeen te een ware feestdag, daar het bekend geworden was dat de lieer L. Bosselaar Jr. als Burgemeester moest worden beeëdigd. Nadat de plechtigheid te Middelburg had plaats gehad werd hij door een Eerewacht van 12 ruiters afgehaald en door een hunner teogesproken. Naar het Gemeentehuis ge leid werd hij verwelkomd,- en door een der Wethouders een toespraak gehouden. Hierna bracht hij met de gemeenteraadsleden een bezoek aan de school waar de onderwijzer een toespraak hield Teruggekeerd naar het Gemeentehuis vereenigden zij zich aan een feestmaal. Er heerschte een opge wekte stemming in de gemeente terwijl van vele woningen de driekleur wapperde en een Eerepoort voor het Gemeentehuis was opgericht. Des avonds werdt ook nog vuurwerk afgestoken. Naar men zegt zal de schoolkinderen een feestje bereid worden. Be ien vrijdag heeft de installatie te Meliskerke plaats. ADVERTENTIES. Voor de' vele blijken van belangstelling on- dervonden bij zijne benoeming tot lid Em- Het request beschermende rechten op invoer van buitenl. granen ligt tot Donderdag ter teekening bij A. MEEUWSE en op Donderdag ten 4 uur iD bet NEDERLANDSCH KOF- FIJHUIS, De BURGEMEESTER en WETHOU DERS der GEMEENTE VLISSINGEN, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat overeenkomstig 1 van art. 14 van het provinciaal blad no. 85 van 1881, gedurende een maand, en wel van den 17 Februari tot en met den 20 Maart 1885, dagelijks op de werkuren ten gemeentehuize voor een ieder kosteloos ter inzage ligt de Ligger inet do Kaart in »ijn geheel; alsmede dat binnen dienter mijn schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht bij don Raad. Vlissingen, den 13 Februari 1885. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. SMIT. Burgemeester F. W. Van der BILT, L. s. Koninklijke Fabriek van Bedden Dekens en Matrassen van LANGE DELFT. Sints meer clan een halve eeuw gunstig bekend. Worden vervaardigd: SPRINGVEERMATRASSEN, geheel nieuwe con structie Soliede PAARDENHAARMATRASSEN, nieuwe VEEREN BEDDEN, KAPOK-, ALPEN-, GRAS- en HOUTWOL-BEDDEN en MATRASSEN, IJZEREN LEDIKANTEN enz. Deh veranderlijke temperatuur en het natte wede ebben eenen gedachten invloed op het menschelijker liehaam, daar zij het bloed onzuiver maken en slechte bestanddeelen in het reservoir er van (de longen) achterlaten- Vandaar dat wij van alle kanten als het ware omringd zijn door bronchitis, pleuris, asthma, tering, welke alle door Holloway's onfeilbare middelen ge- reedelijk kunnen genezen worden, omdat de krach tige stollen daarvan het bloed zuiveren, en alle ver zwakkende bestanddeelen uit het lichaam verdreven worden. In geval van slechte spijsverteering, dui zeligheid, hoofdpijn, geestelijke en lichamelijke ver moeidheid werken deze heelende Pillen als een too- vermiddel. Zij verdrijven rhèumatiek en jicht, ter wijl zij onmisbaar alle vrouwelijke kwalen bij jong of oud, bij zwak of sterk genezen. Doosjes Pillen en Potjes Zalf 0.80 f 1.85 f10 7.50 en 12,50. Zijn franco aanvraag a contant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in Holloway's Etablishement te London, 533 Oxfort Street. |>T> T?TTT/'T?Xr Volkomen genezing door U 9 de Bandage Régulateurs van Dr. WAERSEGERS, gebreveteerd Breukmees ter der Hospitalen, Commandeur en Ridder van ver schillende Orden. Groenplaats 35, te Antwerpen. VAN DlKNSTNEMINCygl voorjietj£a£LjnJ|£iiaiiaariifl

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 3