gekeilde ellende en hinderpalen doen zich op in het vreemde land en de tot nu behaalde glorie is gering. De goede voortgang der Congo-conferentie is ge stuit door de annexatie zucht van Portugal. Wie ter wereld ook al niet annexeeren wil. Zoo menigeen die te zwak is om eigen pak te dragen steekt de hand uit naar meer, en neemt wat hij niet kan krijgen. Gij zult niet begeeren, is een gebod dat de diplo maten niet schijnen te kennen, althans ze han delen alsof ze er nooit van gehoord hadden. De laatste tijdingen laten helaas geen twijfel meer over aan het lot dat Gordon trof. De dappere ver dediger van Khartoem is vermoord met velen der inwoners, na het gepleegde verraad. Het treurig einde van den beroemden Engelschman wekt aller- wege deernis. KERKNIEUWS. Middelburg. Door het Kiescollegie der Ned. Herv. Gemeente alhier zijn tot predikanten beroepen de heeren ds. H. van Griethuizen te Burgwerd en G. H. van Kasteel te Kollum. Ned. Herv. Kerk. Beroepen Te Serooskerke (S) C. M. v. d. Weijde te Dreischor l: Te Zuidzande Geertsema Beckering te Oosterzee. Aangenomen. Naar Noordgouwe door ds. Wunder te Schel linkhout. Bedankt Voor Baarland doorA. J. van Wijngaarden cand. Voor Wilhelminadorp door B. Wielenga te Kruininge. Evenals het Nederl. Zendelinggenootschap heeft ook de Nederl. Zendingsvereeniging te kampen met finantieele moeilijkheden. De rekening van laatst genoemde over het jaar 1884 sluit, bij eene ont vangst van f34,413,61, met een tekort van 112,392,24. In haar Orgaan wordt dienaangaande o. a. gezegd, dat met hoeveel beleid en omzichtigheid de gelden ook werden besteed, het bestuur toch den huidigen gang der finantien niet kon ontgaan. Telkenmale doen zich toestanden voor die zoo gebiedend voor ziening eischen, dat slechts ten koste van den arbeid der yereeniging de uitgaven zouden kunnen worden verminderd. En dat kon, dat mocht niet. Hare taak eischt groote inspanning, ten eerste van hare zendelingen, ten tweede van allen, di tot haar be- hooren. Wat de zendelingen betreft, zij is dank baar voor den zegen, haar in hen geschonken; en wat de anderen betreft, zij heeft stof tot danken voor zoo menig bewijs van hartelijke toewijding en blijmoedige offervaardigheid. Doch nu er nog meer van haar wordt geeischt, hoopt haar bestuur, dat men, met liet oog op den geldelijken steun, dien z j u i 'S en verder behoeft, niet ten achter zal blijven. Gemengd Nieuws. De justitie uit Middelburg heeft te Hulst gevangen genomen P. de le L.. gepensioneerd wachtmeester der maréchaussee, die verdacht wordt schrijver te zijn van een bedreigbrief met moord. Aan den calamiteusen Eendracht polder, ge meente Zaamslag, had de vorige week eene oever- afschuiving plaats, ter lengte van ongeveer 140 M. ï»j eene grootste breedte van 50 M. en een opper vlakte van 4700 M-. Deze massa is weggevallen tot een grootste diepte van 6 M. Sedert 9 Maart 1883 had aan dezen polder der gelijk ongeval niet plaats. Daar nog een 170 M. breede oever overblijft en de afschuiving betrekkelijk ver verwijderd is van de bestaande ouderzeesche oever verdediging, levert deze afschut ving vooralsnog geen bezwaar op voor den polder. Khartoem, dat thans zoozeer de aandacht trekt, is de voornaamste stad van Oost-Soedan. Het werd in '1830 gesticht door den Khedive Mehemet-Ali tot stapelplaats tusschen Egypte, Sennaer en Kordofan, en is thans 't middenpunt van den slavenhandel tusschen midden-Afrika en West-Azië. Tusschen de twee Nijlarmen gelegen, wel versterkt, met kanon nen enz., voorzien, is het een geduchte vesting. - Zooals wij reeds gemeld hebben, zegt het zal de Leidsche giftmengster slechts ver ter zake van zes feiten van vergiftiging, wordt 101 personen door voor zich te hebben. Bedaard keuvelt zij mer haar beide bewaaksters over allerlei zaken, doch vermijdt met fijn gesponnen overleg en geslepenheid alles wat op haar zaak betrekking heeft. Halstarrig blijft zij alle schuld aan de haar ten laste gelegde misdaden ontkennen en bewaart eenvoudig het stil- zwijgen, wanneer zij by het verhoor in 't nauw wordt gebracht. Voorzeker zal het nog wel enkele maanden duren eer de zaak rjjp is voor behandeling. In de Middelburgsche Courant van jl. Dins dag leest men het volgende schetsje van locale toe standen uit Goes, o. i. het overnemen ten volle waard. Iedere gemeente heeft zijne ongelukkigen, ook de onse. «Een paar der meest droevige figuren zijn dezer dagen van het straattooneel verdwenende een voor altijd, de andere wellicht slechts tijdelijk. Wie kende hem niet, den krank van geest zijnden Jacob, die zoovele jaren, den eenen dag voor, den anderen na, geen afwisseling kende, maar wiens leven steeds eentoonig voortsnelde, en hem toch tevreden lietWie zou hem niet gekend hebben Met klein of groot, die hij op zijn pad ontmoette, liep hij meeOal mee. En zag Jacob er niet steeds tamelijk goed uit voor zijn doenHij was zin delijk voor 'toog, en ordelijk zaten zijne kleeren: alleen zijn hoed gaf hem een vreemd aanzien en deed de zwakte van zijn geest, die men uit zijne ooogen kon lezen, nog meer uitkomen. Nooit kon men hem ontmoeten of zijn hoed zat zoo diep op zijn hoofd dat de ooren er onder leden. Zij kra men van onder den rand uit als het krulhaar bij een boer. En door de veeljarige gewoonte stonden zijn ooren don ook niet meer in de lengte van het hoofd maar zoo goed als dwars. Doch d^ar lette men al niet meer op! Jacob was goed van aard; hij deed niemand leed, al kon de straatjeugd liet hem soms wel eens lastig maken. Jacob had bijna altijd een regen scherm bij zich, dat hij deftig onder den arm droeg, en als de eene of andere jeugdige gast hem tegenkwam, was T altijd: «Jacob, is je parapluie al betaald Daar kon Jacob niet tegenvoort- loopende schreeuwde hij dan«Ik heb hem betaald, lcelijke jongenEn dan bromde hij nog lang voor zich zeiven voort. Die parapluie heeft hem in dat opzicht menig onaangenaam oogenblik be zorgd Geheimen scheen Jacob niet te hebben, want altijd als hij iets zeide, deed hij dit met een stemverheffing dat een doove het zou hebben gehoord. Jacob ging trouw ter kerk; hij sloeg geen enkele keer over; vol diepe aandacht, natuurlgk in zijn toestand slechts gewoonte, zat hij dan te luisteren oi liever te kijken, maar wee den kinderen die niet stil genoeg waren, voor hen stak hij al gauw dreigend den vinger op en even spoedig was hij gereed een slapenden menschenzoon wakker te porren; want zoo iets in de kerk was Jacob een gruwel! Thans is Jacob bij zijne vaderen verzameldhjj stierf tevredenhij ging naar Onzen lieven Heertje, zei hijde dominé had het gezegd, en dat maakte hem blijgerust lei hij zijn hoofd dan ook neder, en sliep in voor altijd. Een andere type is een meisje. Het is eene sombere verschijning, veel treuriger nog dan Jacob. Zie, daar komt ze aan; oude kleertjes bedekken hare leden; een oude hoed rust op het hoofd; haar ge laat drukt de volkomenste wezenloosheid uitDaar bij hinkt ze ongelukkig. Het nog geen 20 jarige Louwtje is in de wandeling goed bekendtegen ieder die ze tegenkomt, roept ze, en dan vele malen achtereen »Mooi weertje, meneertjemooi weertje, meneertje En wee als je haar aankijkt of iets terug zegt. Dan kuilt ge niet van haar afkomen; zij blijft u zoolang vervolgen tot ze iets ontvangen heeft. De eene hand is altijd in een mof gestokeu 's winters of zomers, dat is hetzelfde, Louwtje draagt getrouw haar mof. Eere onze jeugd, niemand deed ooit Louwtje leed, ja. zelfs als ze in een vlaag van val lende ziekte op straat nederviel, vloog het jonge volkje of wie het anders zag te hulp en ieder was bereid ons Louwtje te helpen. Maar juist die aan vallen waren oorzaak dat Louwtje van de straat verdween. En gelukkig ookThans is ze altijd thuis. Hare ouders, behoorende tot de «nederigeu dezer aarde», zullen zeker niet ongaarne zien dat de weldoende hand barer medeburgers hen helpt in de verpleging van Louwtje. Maandagmorgen is een gedeelte van het garni zoen te Maastricht aan een ernstig gevaar ontsnapt. In een der privaten van de kazerne op den Dries hppft. P llli— 1 nlüotc rr.lKorl rlir» r«Jnlrlrir» het privaat, dat in het midden van liét kazernege bouw is gelegen. Hardsteenen zerken met eene oppervlakte van 75 cM. en eene dikte van 12 cM. werden opgeworpen, terwijl het ver wulf scheurde. Gelukkig waren de manschappen voor het houden van oefeningen buiten de kazerne aangetreden en bevond zich niemand op het privaat. Te Eibergen liep een gerucht, dat de dood van een kind veroorzaakt zou zijn, door dat een onder wijzer het in school zou geschopt hebben. Spoedig daarna was het ziek geworden en overleden. De justitie heeft een onderzoek ingesteld en het lijkje van het kind doen opgraven. Men heeft echter gelukkig bevonden, dat de dood moet toegeschreven worden aan eene buikvliesont- steking, die niets met eene mishandeling kan te maken hebben. Een der werklieden op een messenfabriek te Sheffield, had zijn ontslag genomen teneinde voor eigen rekening te beginnen. Zeven zijner vroegere confraters verdachten hem, terecht of ten onrechte, dat hij aan de firma voor welke hij vroeger werkte zekere zaken had geopenbaard, die niet zeer geschikt waren om het daglicht te zien. Zij zonnen dus op wraak en noodigden hem kwasi vriendscliappelijk uit om in een tuin buiten de stad een gezellige sa menkomst te hebben. Nauwelijks daar aangekomen, bonden zij hem op een handkar en reden hem zoo de stad door hem zoolang met slijk en modder wer pende tot zij er door vermoeidheid genoeg van had den. Het spreekt van zelf. dat de policie zich met de zaak bemoeide en het is te verwachten, dat de laaghartige kerels streng zullen gestraft worden. Zeeuwsche Brieven. Geachte Redacteur Nog eenige dagen en onze Tweede Kamer komt weer bijeen. Mij dunkt, aan werk zal het haar vooreerst niet ontbreken; daar hebben o. a. ver schillende «adressanten» voor gezorgd. Ik geloof, dat al de «adressen», voor de weldra te openen itting bestemd, op elkander gelegd, al een aardig stapeltje vormen. Als dit zenden van «adressen» tegenwoordig zeer in de mode een bewijs is, gelijk ik wel eens heb hooren beweren, dat er wat meer politiek leven onder ons volk komt, ^pet mijns inziens, in den laatsten tijd al bijztU^oi- zijn vooruitgegaan. Of echter dit beweren steek houdt, betwr" ik zeer. In zooverre het echter zich er door open baart, geschiedt dit op eene heel wat vreedzamer wijze, dan het somtijds bij onze zuidelijke naburen toegaat, bij wie, zooals men zegt, het politiek leven zeer sterk ontwikkeld is. Dit laatste wil ik aan nemen, mits men als bewijs daarvoor, gelijk dik wijls gedaan wordt, niet de straatkabalen aanvoert, die gewoonlijk de verkiezingen daar vergezellen. Zie, M. d. R., indien bewegingen, als in hetafgeloo- pen jaar bij de verkiezingen in Belgie's steden ge zien werden, een uitvloeisel zijn van «politiek leven,» dan behoor ik liever tot de achterlijken op dit ge bied, en wensch ik van ganscher harte hoeveel ik ook van ontwikkeling houd eene ontwikke ling in dien zin nooit bij ons volk waar te nemen, 't Is waar, «'t spant er» soms tusschen de partijen hier te lande en kan er ook heftig gestreden wor den in woorden, maar mannen van de daad in den leelijken zin, als waarin de heer Levy dit woord onlangs in een publiek stuk gebruikte - zijn de Nederlandei's tot hiertoe nog niet. Elkander te lijf te gaan, uit verbittering over een geleden verlies bij de stembus, daartoe zijn zij ge lukkig, over het algemeen nog te kalm. Dat kalmte een eigenaardige karaktertrek van den Nederlander is, werd reeds dikwijls uitgesproken en heeft zich in de laatste dagen weer ten sterkste be vestigd bij gelegenheid van de openbare discussiën tusschen de heeren Lindeboom en Westhoff aan de eene en den heer Domela Nieuwenhuis aan de andere zijde. Telleen male werd door de verslagen als om strijd den bezoekers lof toegezwaaid voor de kalmte op die vergaderingen aan den dag gelegd. Dat overigens de socialisten niet zoo bang zijn om «geweld» te maken, blijkt duidelijk uit het een en ander door^ den reeds genoemden leider tier socialisten in ziji^|fl discussiën uitgesproken. Hij heeft bijv. niet schroomd, op eene vergadering, onlangs Noorden van ons land gehouden, openlijk^t^M klaren, dat zij, wanneer alle geoorloofd^^^H hen niet tot hun doel kunnen bren^|flflfl terugdeinzen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 2