betrokken provinciale besturen aanhangig is gemaakt, zouden er vier nieuwe kiesdistricten komen Loenen, Geertruidenberg, Helder en Heerenveen, terwijl Am sterdam, Rotterdam en 'sGravenhage elk een afge vaardigde meer te verkiezen zouden krijgen. Z. M. de Koning heeft benoemd tot burge» meester der gemeenten Grijpskerke en Meliskerke de heer L. Bosselaar, Secretaris. Uit 's Gravenhage wordt gemeld «Alhier is bericht ontvangen van de verloving van JL K. H. Prinses Hendrik met Prins Frederik Ben- tinck Aldenburg. Van andere zijde werd ons echter gemeld, dat de bedoelde vorst is prins Albert van Saxen Altenburg. "Waarschijnlijk is dit laatste bericht het juiste, aan gezien in de Alm. de Gotha geen Prins Frederik Bentinck Aldenburg te vinden is. Prins Albert van Saxen Altenburg is geboren in 1843, en een zoon van wijlen Hertog Eduard van Saksen-Altenburg en wijlen Prinses Louisa van Reuss-Greiz. De Prins is Kolonel in Russischen dienst. Voor eenige dagen had in Utrecht de verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten plaats. In die vacature werd gekozen de heer J- Wolbers, de bekende redacteur van de Werkmans vriend. Deze verkiezing is van meer dan gewone betee- kenis. Het gevolg toch van deze verkiezing is dit, dat deze Staten „om" zijn gegaan, zooals men dat in onzen tijd zegt. Voor vijfjaar was de toestand in dit gewest nog geheel anders. Toen zetelde in genoemd College slechts één Roomsch- Katholiek. Nu telt men er 1-4 Antirevolutionairen en 7 Roomsch Katholieken; dit is samen 21 leden, terwijl de geheele provincie in liet geheel 40 leden afvaardigt. De Provincie Utrecht heeft dus de eer van de eerste te zijn, die met de heerschappij van het libera, lisme in de Staten breekt. Het gevolg daarvan kan zjjn, dat wanneer de Antirevolutionairen en Roomschen samen stemmen, van uit Utrecht geen liberaal meer naar de Eerste Kamer der Staten Generaal zal gezonden worden. Dit feit strekke de andere Pro .-meien, waer' men het zoover nog niet heeft gebracht ter bemoediging. Voor het naburige Aaltenwaar spoedig dez elfde strijd moet worden gestreden, zij deze overwinn ing een prikkel om den overleden burgemaeste r van Varsseveld door een flink anti-liberaal te doen vervangen. Vooral met liet oog op de verkiezing voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal, is het niet on verschillig, wie lid der Provinciale Staten is. Door den president en secretaris van het Werk lieden-Verbond Patrimoniumde heeren Kater en Poesiat, wordt, naar de Werkmansvriend zegt, een onderzoek ingesteld omtrent het aantal werkeloozen onder de christen-werklied en. Daartoe hebben zij de volgende vragen aan de af- deeling van «Partrimonium» gericht. «Hoe groot is het aantal leden uwer afdeeling Hoe velen zijn onder de rubriek werkeloozen te plaatsen Welk ambacht of vak wordt door hen beoefend Daar genoemde heeren weten, dat er bij de be slaande ellende onder de werklieden vele oorzc ik en zijn, die de armoede in werkmanskringen wel noo- deloos, maar niet schuldeloos vermeerderen, kan liet huns inziens zijn nut hebben, te weten, hoe de ver houding der Christen-werklieden tot de werkeloos heid staat. Geschiedt dit dan ook door heel en half socialis tische vereenigingen, dan, zeggen die heeren, zouden toi^ip liet punt van werkeloosheid minstens een r Hfc^i*ou\vbare statistiek hebben, en bevestigd ^Kjji^gloofdhebbea, ja zekei^toveten, heid is wat den Psalmdichter deed zingen: «De jonge leeuwen lijden armoede en. honger, maar die den Heere vreezen hebben geen gebrek aan eenig goed. Zooals onze lezers zich herinneren, heeft Ds. A. J. Westhoff onlangs zijn verlangen te kennen gegeven met üomela Nieuwenliuis, een der hootd- ieiders der socialisten, een openbaar twistgesprek te houden. Dit twistgesprek zal gevoerd worden op Maandag 9 Febr. a. s. in het gebouw der Vrije ge meente te Amsterdam waar de heerWesiboff de bespre kingen zal inleiden en volgens het N. v. d. D. de volgende stellingen zal verdedigen. !o. In het streven der socialisten moet zeer be paaldelijk onderscheid worden gemaakt tusschen rechtmatige grieven en onredelijke eischen 2o. De rechtmatige grieven zijn de zoodanige, die in het Woord Go-Is worden geschetst als onrecht door den eenen mensch den anderen aangedaan tot wegneming daarvan behoort de Christelijke Kerk mede te werken.. 3o. Wanneer de socialisten hunne eischen binnen dien kring beperken, zal, zonder revolutie, een recht matige zaak zegevieren. Het overschrijden van die grenzen kan noodlottig worden voor hen die ze be strijden, maar niet minder voor hen zeiven. ENGELAND EN EGYPTE. Wat Stewart daar in Egypte gaat doen Wel om zijn vriend Gordon te bevrijden, Om hem te hoeden voor gevangenschap en lijden, En om hem uit Kartoem te halen met fatsoen. En doet Engeland dat alles voor niet? Wel neen Egypte's zand en zij n riet Mag Stewart nemen en alles, wat hij onderweg ziet. TWEE ALEN. Er zijn in ons land twee soorten vin alen, Vrijzinnige alen en kerkelijke alen D' eersten zouden «Ie burgers het vel haast afhalen, Om hun duur huishoudentje te kunnen betalen De laatstcn, de mannen van gezond verstand, Laten 't geld, zoovéél mooglijk, in 's eigenaars hand; Mij dunkt, die zorgen het beste voor 'tland. TWEE HONDEN. De hedendaagsche Socialisten Wachten alles van revolutie en twisten Maar mij dunkt, er zijn voorbeelden genoeg, Dat hij, die om iets vroeg. Verder kwam dan hij, die er om ging vechten, Want men ziet in 't gemeen, Vechten twee honden om een been, De derde loopt er mee heen. Jan Stap. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt Voor Serooskerke (W.) door ds. Van Spall te Leimuiden. Aangenomen. Naar Papendrecht voor D. van Popta te Domburg. Beroepen Te Vlissingen ds. J. .1. Westerbeek van Eerten te Vleuten. Ev. Luth, Kerk. Beroepen te Middelburg ds. AIers te Tiel. Tot Hoofdonderwijzer aan de Chr. Nat. School te Sluis is benoemd de heer Chr. Hondius te Middelburg, die deze benoeming heeft aangenomen. Buitenland. Het Engelsche volk werd de laatste dagen door onrust en schrik aangegrepen. En niet zonder reden. Tusschen de troepen van Lord Wolseley, die nog steeds de Egyptische woestijn doortrekker! om Gor don te Khartoem hulp te gaan verleenen en de legerscharen van den Mahdi, tegen wien de strijd gaat, ontstond onverwacht een scherp gevecht. Het leger van Lord Wolseley had zich in twee deelen gesplitst, en om te spoediger te Matemneh, dat wil zeggen aan den Nijl te zijn, waar kannoneerbooten het leger beschermen kunnen, had het eene deel van het leger onder commando van Generaal Ste wart een zijweg ingeslagen. Op dien zijweg ont moette dit deel van het leger de zoo vurig ge- wenschte waterputten van Aboe Klea, maar met die waterputten, van zooveel beteekenis voor den woestijnreiziger, ook de minder gewenschte troepen met vele menschenlevens betalen. De voortreffe" 1 lijkheid van hunne wapenen en de goede disci- 1 pline konden hun ternauwernood de overwinning bezorgen. Intusschen er kan eene overwinning ge rapporteerd worden, maarhet hinkende paard komt achteraaan men vreest dat deze overwin ning in een nederlaag verkeerd is of zal wordén. Bij de mannen die den woes tij nstrijd en de taktiek der Arabieren kennen bestaat de vrees dat het 1 eene deel van Wolseley's leger van het andere zal afgesneden zijn en tevens dat de vijand zich tusschen dit legercorps en Matemneh zal geposteerd hebben, en aldus de gezamenlijke tocht naar Kharthoeni tot ontzet van Gordon door dezen onverhoê Ischen aanval onmogelijk worden zou. Dat zou voorwaar geen kleine teleurstelling ge weest zijn Gelukkig kwam in dit opzicht ontspanning. De troepen van Gordon hebben het deel van het leger van Lord olseley onder Generaal Stewart aan den Mjl ontmoet, en na een hevig gevecht waarbij laatstgenoemde Generaal zeer gewoud werd hunne positie kunnen innemen. Ook buiten de herhaalde teleurstellingen in Egypte ondervonden, blijft er voor de Engelschen zorg ge- noeg over. Een deel van het lersche volk, bekend onder den naam van Feniansvervult in Engeland de rol die 1 de Socialisten in Duitschland en de Nihilisten in Rusland zoo schrikwekkende reputatie heeft bezorgd Als deze vervullen gene de taak van ware volks- i verschrikkers. Hunne aanslagen getuigen van eene stoutmoedigheid en zekerheid slechts geëvenaard door de voorbeeldige wijze waarop de schuldigen zich aan den wrekenden arm der gerechtigheid weten te onttrekken. Zaterdagmiddag ten 2 ure voerden de benians in het hart van Londen weder een van hunne heldendaden uit die iedereen met verbazing de handen doen ineenslaan en met schrik vervullen. Terzelfder tijd ontplofte in het Parle mentsgebouw en in de Tower, de citadel van Londen, een hoeveelheid dynamiet. Hoe het daar, na het scherpste toezicht, mag gekomen zijn, weet niemand. Genoeg, het was er, het ontplofte, vernielde ramen en meubelen, wondde menseben en gaf allerwege in de groote wereldstad een gevoel van onzekerheid cn gevaar, dat pijnlijk heeteii mag. Een gevoel van onzekerheid, niet weinig verhoogd door de droe vige ervaringen, dat een dichte sluier misdaad en misdadigers aan 't oog der gerechtigheid onttrekt.* Slechts één lichtpunt levert de laatste geschiedenis, n. 1. dat verschillende regeeringen, op voorstel van een Amerikaansch Senaatslid pogingen zullen hu wenden om uit- en invoer van het gevaarlijke dy namiet te beperken. Zeeuwsche Brieven. Geachte Redacteur Door de ingevallen verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten, waarover ik een woord aan onze kiezers te zeggen had, kon ik in mijnvorigen brief niet ter sprake brengen wat ik in mijn voor- laatsten even had aangeroerd, en dat, gelijk ik toen zeide eenige toelichting behoefde. Ik had gewezen op het gevaarlijke dat er voor Christenouders in ligt om hunne kinderen naar de staatsscholen te zenden, aangezien deze, naar ons uit een en ander gebleken is, de wegbereiders zijn en meer worden tot het Deïsme. Vóór alle dingen zij hier nog voor de zooveeiste maal herinnerd dat ik in mijn schrijven nooit per sonen maar louter zaken en beginselen op het oog heb. Van personaliteiten heb ik een natuurlijken afkeer daar laat ik mij nooit of slechts noode mee in. Dragers van mij vijandige beginselen kunnen overigens res pectabele menschen zijn; op die respectabiliteit ding ik geen haar af, en elk tegen hen gesproken woord, al is het soms minder zacht, treffe niet hen maar alleen hun beginsel -1 te in hen is vertegenwoordigd. Dit bedenke men ook thans. De staatsschool, en haar Gode vijandig uitgangspunt besprekende, laat ik den persoon der onderwijzers, en wel i^> de eerste plaats hun karakter onaangetast. Alleen voorzoover zij, tegen beter weten in, 'e Christelijke school veroordeelen en declineeren ga*. de strijd mede tegen hen persoonlijk. A Er was in mijn vorig schrijven beweerd dat hoof''jM zakelijk de mindere kosten vele ouders bewej^^B de christelijke school voorbij te gaan. Om miserabele centen of stuivers per maand uit tej^B zenden ze hunne kinderen naar de godsd^^H. school, dat Lsbrengen ze ben in het^fl des tempels van het Deïsme. Hiermede wil ik volstrék^^|M| hun daar de te' 1

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 2