Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland 1885. Zaterdag 7 Februari. No. 1289. Verschijnt eiken Vrijdagavond ten Prijs per drie maanden franco Enkele nommers f0,65. - 0,06. UITGAVE VAN F. P. DHUIJ, te Middelburg en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën Per regel 10 cents.; Familie-berichten van 1—6 rege fl,Iedere regel meer 10 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. De uitslag der verkiezing lie uitslag der verkiezing in liet district Middelburg voor een lid der Prov. Staten is niet gunstig geweest voor de zich noe mende liberalen. Hun candidaat, de heer Sprenger, had bijna '150 stemmen minder dan die van de anti-revolutionairen. Metterdaad niet bemoedigend voor de pas opgerichte zoogenaamd liberale liies- vereenigillg „Eendracht maakt macht" Niet alleen bleef haar candidaat zeer in de minderheid, en was er alzoo van „macht" geen sprake; maar ook ontbrak Ae „eendracht" Een tweede candidaat toch, ook behoo- rende tot de liberale partij, de heer Wijn malen, werd, bij circulaire, aan de kiezers -ro "gesteld. Al de moeite en de kosten h. iaan verbonden werd met 33 stemmen beloond 558 stemmen vereenigden zich op onzen Candidaat DrJ. van der Beke Calient els. terwijl de beide liberale candidaten er slechts 447 verkregen. Het onwaarheid spreken door de Middel- burgsche Courant heeft dus, gelukkig, ook weer deze keer niet mogen baten. De heer Sprenger moestzeide de Mid- delburgsche verleden week, de schutters op den door ons Blad bedoelden zondag op roepen. Dat „moest" is eenvoudig opzette lijke onwaarheden ternederschrijven. De redacteur der Middelburgsche weet wel beter. Dat moestoproepen 'op dien Zondag, moet zijn wilde oproepen. Het was schier nergens geschied dan in Middelburg, en de wet toch is,, natuurlijk, voor alle steden gelijk. Daarenboven wat alles afdoet het staat in de wet niet. De kornmandarit kan liet doen, ziedaar, wat waar is. Zonder zijn plicht te verzaken had ZEd. het kunnen nalaten. En als het niet om te dwingen, maar om te leiden en te vertegenwoordigen te ckieii is, dan heelt nu zelfs het zeer kleine kiezerscorps, een dubbele les gegeven. Eén tè Does door, terstond na de scène der «oproeping» en onder protest daar- L tegen, Mr. C. Lucasse in de Prov. Staten brengen, en nu één te Middelburg door heer Sprenger onder hernieuwd pro- te kiezen. Ije uitslag van deze verkiezing tege- voor ons is van meerdere over- Prov. Staten bij de pe- Ltve natuurlijk niet. Zie, die hebben verstand vau Calamiteuse polders. Dat alle „liberalen" niet tot „het denkend deel dei Natie'' behooren, is te Goes, nadat de uitslag van de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad was bekend gewor den, bij vernieuwing gebleken. De heer M. de Jonge Jz., anti-revolutio nair, is, zooals men weet, daar voor eenige weken gekozen. «Liberalen» nu, niet alleen buiten den gemeenteraad, maar ook in den gemeente raad, liefst drie van de zevenhebben de wettigheid van zijne benoeming bestreden terwijl bedoelde drie leden ook tégen zijne toelating hebben gestemd. Op welken grond nu hebben dat die anders wettelijke en denkende liberale beeren ge daan Wel er waren 5 brieijes waarop alleen stond M. de Jonge. Waarschijnlijk was «Jz.» vergeten Eri daar er nu te Goes meer zijn dio M de Jonge heeten, zoo was «Jz.» er bij noodig. Tenminste het stem bureau verklaarde ze van onwaarde, om dat ze niet afdoende zeiden welke lieer M. de Jonge bedoeld werd. Goed, daar zeggen we niets tegen. Maar wat wilden nu die protesteeren de «denk. nde liberalen Zij waren aan het cijferen gegaan en har den als uitkomst verkregen dat de heer de Jonge één stem te weinig zou hebben en er dus herstemming zou moeten zijn, omdat die andere 5 briefjes ook een per soon aanwezen, en dus niemand de meer derheid had. Wel is waar, stond er geen Pz. geen Ivz. en ook geen Jz- bij, er was alleen M. de Jonge op te lezen. Waarbij komt, dat alleen de heer M. de Jo?ige Jz., van degenen die M. de Jonge heeten, officieel candidaat was gesteld. Wanneer ze dus niet van onwaarde waren verklaard, dan zouden wij, die niet tot het denkend deel der Natie behoor-m, zeggen, dat ze dan ontegenzeggelijk, dat ze dan eeniglijken alleen hadden kunnen toegekend worden aan den heer M. de Jonge Jz. In dat geval nu had hij nog vijf stemmem meer gehad. Doch, die onpartijdige en snuggere libe ralen in en buiten den Goeschen gemeen teraad wilden ze niet alleen van waarde verklaren maar ze daarenboven aan een M. de Jonge toekennen, die ook niet nader i aangeduid en door niemand p.andiriaat. >fe- BINNEANLAND. Bij de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten in het district Middelburg waren uitgebracht 1026 stemmen. Gekozen werd de heer dr. J. van der Beke Callentels, candidaat' der anti-revolutionairen met 559 stemmen. Op den candidaat der liberalen, den lieer F. G. Sprenger waren 414 stemmen uitge bracht. En voorts op den heer G. P. Wijnmalen, burgemeester van Veere en Vrouwepolder 33 stemmen. De Tweede Kamer is tegen 16 Februari bij eengeroepen. GOES. De Goesche Courant is zoo vriendelijk geweest in zake ons bericht betreffende de toelating- tot den Gemeenteraad van den Heer M. de Jonge Jz. het voor Jhr. Flugi op te nemen, door ons bericht van onjuistheden te beschuldigen. Al geven wij ten deele toe, dat, indien het nief-ofhcieel verslag in de Goesche courant juist is, ons bericht op eene andere wijze moest zijn ingekleed, toch kunnen wij ons met de verklaring door de Goesche van Jhr. Flugi 's bedoelen gegeven, riet vereenigen. Dat ZEG. door zijn eisch om zich persoonlijk van den invloed der stembriefjes te over tuigen, wantrouwen stelde pin het stembureau, is zeer duidelijk, terwijl het al te ongelooflijk klinkt als zou ZEG. hét niet hebben ontzien zich door dien eisch te vergrijpen aan de wet, alleen N. B. om des te zekerder te zijn, van de verkiezing van zijn tegenstander. Wat de bedoelde verklaring betreft, kunnen wij ons evenmin met de Goesche vinden. Art. 17 der Gemeentewet zegt o.m. «eene door hem zei ven af te geven ver- klaring, vermeldende alle openbare be- trekkingen, die hij bekleedt.» m Stond er1 «of hij al dan niet openbare betrekkingen «bekleedt, dan zou Jhr. Flugi's beweren zin hebben, nu dat er evenwel niet staat, moeten wij, met hoeveel respect ook voor de ervaring van Jhr. Flugi, het voor eene overbodigheid achten dat de vroeger onder het oog van ZEG. gekomen negatieve verklaringen geregis treerd waren. De oppositie tegen de toelating blijft ons zéér gezocht en onwettig, terwijl het tegenstemmen der Heeren Flugi, Moensen Lambrechtsen, waarvoor de Goesche courant waarschijnlijkheden zoel Heeren Lainbreehtsen en Moens hebj| hti^ 4Ém gemotiveerd).

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 1