J. van der Beke Caüenfels, J. van der Beke Callenfels. en verdere belangstellenden, die Voorstellen "wenschen in te dienen, om geplaatst te worden op de Agenda voor de eerstvolgende A1 g e- meene Vergadering, worden uitgenoodigd, die in te zenden aan den Secretaris der Hoofdcom missie, vóór 1 Maart 1585. Aan de Besturen der Hulpvereenigingen wordt herinnerd, dat de Staten ter invulling in October 1884 gezonden, nog niet allen zijn terug ontvangen. Men getrooste zich toch de geringe moeite, om op de gestelde data's te letten, daar het bij nalatigheid jn dezen, voor de Hoofdcommissie volstrekt onmoge lijk is de administratieve orde in een zóó uitgebreid lichaam als onze Vereeniging, te bewaren. Hulpvereenigingen, die niet vóór den lsten Maart e. k. van haar bestaan hebben doen blijken, kunnen in het eerstvolgend Jaarverslag der Vereeniging niet vermeld worden. Zij missen dan ook voor dit jaar het recht tot het zenden van Afgevaardigden met stemrecht ter Algemeene Vergadering. De Secretaris der Vereeniging bovengenoemd N. M. FERINGA. Amsterdam, 28 Januari 4885. Kiezer of geen Kiezer Het is nu de tijd om te zorgen voor iets, dat meermalen wordt verzuimd, en, is 't eenmaal ver zuimd, in geen jaar is goed te maken. Menigeen denkt kiezer te zijn, omdat hij genoeg aan belastingen betaalt, en toch is hij van het kies recht uitgesloten. Zoo iets overkomt meestal mensehen, die het aller gemakkelijkst van hun kiesrecht konden gebruik maken, die er al den tijd voor hebben, namelijk aan renteniers. Verscheidene renteniers, en lui, die voor rentenier studeeren, hebben in andere gemeenten dan die, in welke zij wonen, vaste goederen. Om kiezer voor de Tweede Kamer en voor de Prov* Staten te zijn, moet men, zonder opcenten mede te rekenen (wat wel geen beste bepaling is, daar de opcenten de belast omstreeks verdubbelen) in de directe belastingen Grondlasten, Personeel en Patent, of in een of twee van deze belastingen zijn aangeslagen: te Middelburg wonende voor f00, te Vlissingen, Goes en Zierïkzee wonende voor f40, terwijl inwoners der overige plaatsen van Zeeland met 132 volstaan. Wie dus te Middelburg is aangeslagen voor f59,991/-» is geen kiezer, al heeft hij eene kapitale hofstede op bijvoorbeeld Koudekerkschen grond; en wie te Koude kerke t3'l,99 7. in hoofdsom aan personeel, grondlasten, patent of samen aan deze zou betalen, is geen kiezer, al ware hij eigenaar van tien huizen in Vlissingen. Zoo kan 't gebeuren dat een rustend landbouwer, die ergens uit heel ruime beurs in eene betrekkelijk kleine woning leeft, geen kiezer is, omdat zijne be zittingen in eene andere gemeente liggen. Men kan natuurlijk geen kiezer zijn in twee ge meenten te gelijk. Maar in twee of meer gemeen ten samen voldoende aangeslagen te zijn, en toch geen kiezer te wezen, dat Ls ook niet zooals 't behoort. Artikel 7 der kieswet zegtDe (kiezers) lij sten worden opgemaakt naar aanleiding der, jaarlijks vóór den vijftienden Februari, aan den voor zitter van den gemeenteraad, door de (voor die éène gemeente aangestelde) ontvangers der directe belas tingen in te zenden, door hen gewaarmerkte opga ven; waarin elk belastingschuldige, op hunne tot de loopende dienst behoorende kohieren voorkomende, en het bedrag, waarvoor hij in elke belasting af zonderlijk is aangeslagen, wordt aangewezen. De ontvanger geeft dus aan den burgemeester 'W.s anders op, dan hoeveel de belastingschuldige e gemeente zijner inwoning betaalt. Daarom %t. volgens art. 7 tweede lid de burge- .eester de inwoners der gemeente uit, om, zoo zij elders in de directe keiastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den vijftienden Februari te doen blijken. Op deze uitnoodiging wordt niet genoeg gelet, en wie ook al verleden jaar met zijne bewijzen naar het raadhuis zijner woonplaats ging. hij vergeet allicht om er dit jaar alweer naar toe te gaan. Elk jaar moet de wandeling herhaald worden, of men kan 't hebben dat men. vroeger kiezer geweest zijnde, bijvoorbeeld in Juni geen stembiljet krijgt, er om vraagt, en op een oogenblik, dat er niets aan te doen is, verneemt geen kiezer te zijn. Wie naar het raadhuis gaat, om te bewijzen dat hij hoog genoeg is aangeslagen, moet volgens art. I^karvoor de noodige papieren hebben, namelijk -i; ^■^dnliet, een uittreksel uit de kohieren der Jfc^Zulk een duplicaat-aanslagbil- N -■ 't kan^Jipogstens staatde man wordt geacht te betalen den aanslag zijner vrouw in de directe belastingen, de vader die zijner minderjarige kinderen, wegens de goederen, waarvan hij—het vruchtgenot hééft. Het spreekwoord zegt: man en vrouw is één, behalve ais 'top betalen aankomt, maar hier is 't andersom. De vrouw betaalt hier ook voor den man, en al zijn ze «elk op zijn eigen goed getrouwd,» dus elk afzonderlijk aangeslagen, of al is de vrouw alleen de belastingbetalende, - in 't betalen is man en vrouw voor de kieswet één. Binnen een maand na den vijftienden Februari worden de kiezerslijsten aangeplakt, en gedurende veertien dagen, dus nooit langer dan tot den ne gen en twintigsten Maart, op de gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. Heeft echter het gemeentebestuur eenige dagen vóór dien vijf tienden Maart bekend gemaakt, dat de lijsten klaar en te zien zijn, dan zijn de veertien kijkdagen zoo veel te eerder voorbij. Heeft men nu aan zijne verplichtingen voldaan, en ziet men zijn naam toch niet op de lijst, dan kan men zijn recht bij den gemeenteraad doen gelden bij verzoekschrift, ge staafd door de noodige bewijsstukken. Maar dit moet binnen die veertien dagen geschie den, en die dagen rekenen van af den dag, op welken wordt bekend gemaakt, dat de lijsten ter inzage liggen. Wie dus op den laatsten dag gaat kijken, en dan nog zijn verzoekschrift moet gaan opstellen en de noodige bewijsstukken gaan opzoeken, komt te laat. Het is ook mogelijk dat er namen te veel op do lijsten staan, namen van hen, die geen kiezer mogen zijn. Daartegen kan men ook binnen de bedoelde veertien dagen opkomen. Heeft een gemeenteraad in zake bijvoeging of weglating van namen eene beslissing genomen, in welke gij niet kunt berusten, dan nog is er gedu rende acht. dagen gelegenheid tot hooger beroep. Zoo iets behoort zeker wel tot de hooge zeldzaamhe- d»n, over welke wij thans niet te spreken hebben. Alleen zij nog vermeld, dat, mochten de veertien dagen van aanplakking en ter inzage stelling der kiezerslijsten op een zondag eindigen, de klachten op den volgenden maandag nog kunnen worden in gediend. Op d'en zondag is de gemeenteraad niet te spreken. Nu nog een woordje Op Dinsdag 3 Februari aanstaande, tusschen negen en vier. uren, is er in Walcheren verkiezing voor een lid der Provinciale Staten. Voor deze verkiezing bevelen wij u aan den heer tc Vlissingen. Hij is te zeer bekend en vertrouwd om hier veel ter aanbeveling van zijn persoon te zeggen. Bedenkt 'dal de overwinning in de Tweede Kamer, hoe groot haar zedelijke invloed ook op de Eerste Kamer wezen moge, toch nog door die Eerste Ka mer kan krachteloos gemaakt worden, en dat de leden der Eerste Kamer door de Provinciale Staten gekozen worden Daar is geen beginnen aan, denkt ge wellicht. Zou 'tooit gelukken de meerderheid in de Pro- viciale Staten van Zeeland naar onzen kant te doen overslaan In Utrecht is het toch reeds zoover gekomen. Waar geen begin is, is ook geen eind. Wie had ooit gedacht, toen Groen van Prinsterer alleen stond, dat de Tweede Kamer eenmaal zou omslaan? Wie had ooit gedacht dat van Eek zou verdron gen worden door Iveuchenius Nooit gedacht. En toch gebeurd Maar bij lange na niet in eens. En dan: hebben we wel voorstanders onzer be ginselen, «lie voor de Eerste Kamer verkiesbaar zijn? Ee.- de Zeeuwsche Staten een man naar onzen geest ter Eerste Kamer afvaardigen, zal de grijsaard, wien wij er 't liefst zagen, wel niet meer in 'tland der levenden zijn. Wie dan onder onze Zeeuwsche geestverwanten rijk genoeg voor lid der Eerste Kamer zal zijn, is eene zaak van latere zo'*g. De Heer van leven en dood, wiens het goud en het zilver is, kan erfenis sen en winsten samen brengen in handen, die wel licht nu nog nooit een bankbiljet hebben vastge houden. Maar wij keken zoo even ia de kieswet. Daarin is bij artikel 92 voorzien in 't geval, dat iemand in meer dan één provincie Ls benoemd tot lid der Eerste Kamer. Yve zijn dus niet gehouden oorloofd zijn, ja volstrekt niet het eenige of eerste geval van dien aard. Dat geen enkele kiezer denke'tlielpt toch^iiet. Ieder doe zyn plicht Het eerste, dat voor de hand ligt, is te stemme* op den heer Zeeuwsche Brieven. Met het oog op de verkiezing voor de provinciale staten heb ik een vriendschappelijk woord aan de kiezer^ in ons district, M. d. R.en weet er geen beteren en goedkooperen weg op dan wat ik hun te zeggen had aan uw adres te sturen, met vrien delijk verzoek liet onderstaande door uw Blad ter hunner kennis te brengen. Tot wederdienst ben ik ter allen tijdebereid. Kiezers Half werk doen is niemand aan te raden; het baart in den regel teleurstelling, en niet zelden schade. Wie onzer heeft dat in zijn leven wel niet eens ondervonden, ieder in zijn vak? Tot de bin nenmeid toe weet dat als ze de helft van de kamer aanveegt, en de andere helft ongeveegd laat, haar werk geen doel treft. Bijna even goed kon ze alles gelaten hebben zoo het was. Zóó dacht ik deze week bij het vernemen dat op 3 Februari a. s. eene buitengewone stemming voor een lid der Provinciale Staten moet plaats hebben. Onze anti-revolutionaire partij is daar slechts door een paar leden vertegenwoordigd, terwijl al de an dere tot de ultra-liberale partij behooren. Indien dit waar is, en er bestaat geen reden om het te betwijfelen, dan mag hierop met recht als op een vreemd, schier onverklaarbaar verschijnsel gewezen worden. Wat toch is het geval In de 2e Kamer hebben, het land van Zierikzee er buiten gelaten, voor onze provincie sedert de laatste jaren drie, nu zelfs vier leden van onze partij zitting. Al de liberalen zijn er successievelijk uifc- gestemd, en dat wel met eene niet onbeduidende meerderheid. En gij allen, kiezers die voor de 2e Kamer daarin uw gevoelen hebt uitgesproken, ge kiest ook voor de Pr. Staten; het kiezerspersoneel is nagenoetr on veranderd hetzelfde. Hoe nu is het te verlc 1 -n dat ge voor de Staten jaar en dag de liberale io.en laat gekozen worden? Bij een zelfden ijver, ook voor deze verkiezing zoudt ge een zelfde resultaat kunnen verkrijgen als bij die voor de Staten-Generaal. Doch ik hoor u zeggen dat de gevallen niet gelijk staan; bij de: 2e Kamer-verkiezing staat uw be- beginsel op het speldaar hebt ge wat, ja veel voor over, maar wat zouden die Provinciale Staten 'tis u de moeite niet waard u daarvoor warm te maken. Laat Jan, Piet of Klaas daar n komen, ge breekt er uw hoofd niet medé, en blijft thuis als het stemdag is; en met een bespottelijk klein getal stemmetjes komt de liberaal er slag op slag in. Moet dat voortaan zoo blijven of wilt ge daarin verandering trachten te brengen? Begrijpt toch, kiezersdat die .Staten de leden voor d Eerste Kamer kiezen, zoolang die tenminste niet door verandering van de Grondwet, als ten eenenmale overbodig is afgeschaft, of gewijzigd wat de verkiezing barer leden betreft. Nu gevoelt ge immers dat we nooit ot nimmer eene anti liberale Eerste Kamer kunnen krijgen zoolang de Provinciale Staten liberaal zijn. Geen onzer zal toch zoo on- noozel wezen om te gelooven dat ze een man van ons zullen benoemen! Trouwens wij evenmin een man van hen. Gij ziet derhalve dat, strikt geno men, ook hier uw beginsel er mee gemoeid is. Zoolang de Eerste Kamer een ultra-liberaal lichaam is helpt u de omzetting van de Tweede Kamer niet heel veel om wat tot stand te krijgen, en hebt ge eigenlijk slechts half werk gedaan. Om maar iets te noemenze hebben bij monde van een ons wèl be kend lid dier Kamer verzekerd dat ze als rotsen, zegge rotsen, zullen pal staan tegen iedere inbreuk op" de liberale schoolwet. Dat is inderdaad geen kleinigheid waarmede te lachen valt. Laat de 2e Kamer plannen aannemen en wetten veranderen zooveel ze wil: Halt!! zegt de liberale Eerste Kamerxf En 'tis ,,uit" om met een ander lid dier KaïnéjJ te spreken; daar kunt ge staat op maken, het is haar grondwettig recht. Daarom, kiezers! alles wel overwogen, noodig dat ge de onverschilligheid terzfohH door ge u tot dusverre van hetmedekj^M Provinciale Staten

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 2