Het Restanten-Boek „Onze gescheiden broeders hadden ook moeten blijven". Is dat Waar? Men lette op de VOORDEELIGE VOORWAARDEN ONMISBAAR Prijs f 1.25 ■s uti-ing van de liberale Unie. Het schema der grondbèpalingen werd herzien en aangevuld. Arti kel 1 luidt thans, dat de vereeniging zich ten doel stelt, door alle geoorlootde middelen van voorlichting en samenwerking de toepassing der liberale begin selen te bevorderen. De vereenigingen te Amsterdam en Rotterdam zijn toegetreden die te 's Hage heeft zich voorbehouden raadpleging der leden. Thans zal eene circulaire worden gericht aan alle liberale kiesvereenigingen in het land. om tot aan sluiting uit te noodigen. Zeeuwsche Blieven. Geachte Redacteur Met eenige verbazing las ik de vorige week in onze Stadscourant, die er in den laatsten tijd niet beter op is geworden, dat er weer eene nieuwe soort isten is bijgekomen, en we! de ant ideïsten. Ze om schrijft deze, laat ik maar zeggen, secte als eene zoodanige die de namen God, Goddelijk, Voorzienig heid, enz. niet meer genoemd wil hebben anders dan om dezelve te bestrijden. Ik vind, hoewel ik het mis kan hebben, in dat bericht twee onjuistheden, M. d. R! Vooreerst in den naam anti-deïsten zelf, en ten tweede in de bewering dat het iets nieuws zou zijn. Een deïst is, naar het fransch dat ik op school geleerd heb, een godloochenaardus ben ik bijv. een anti-deïst ermits ik van harte in een levenden God geloof en ij uit kracht van dit geloof anti de Godloochenaars d. Dit «anti» zou er alzoo van die nieuwe party moeten. Dat ze nieuw genoemd wordt door eene courant als de MiddeWurgschedie in de laatste jaren den heiligen naam des Almachtigen reeds nooit anders heeft genoemd dan om dien te bespotten of althans in een belachelijk licht te stellen is eene onver klaarbare inconsequentie, welke men van een dan kend deel of onderdeel der natie niet verwachten zou. Herinner u maar alleen haar nieuwjaarswensch, waar die Naam niet onverhoeds maar met studie uit is weggelaten. Die weglating schijnt daar, niet nu voor het eerst, maar al jaren herwaarts, bepaald dienst te doen als reclame. Nu, het zy zoo. Er is dan eene zoogenaamde r. i ve secte georganiseerd van z. g. anti-deïsten, c; odbestryders en Godontkenners. Hoe vreeselijk zal het dien mannen en allen die hun toejuichen te moede zijn wanneer ze, den geest uitblazende, in volle kracht en nadruk ontwaren zullen dat er een God is; een God die den schuldige geenszins on schuldig houdt, een ijverig God die de misdaad der vaderen bezoekt tot aan de kinderen dergenen die Hem haten! Er is in ditopzich tvooruitgangVroeger dacht men het; thans spreekt men het reeds vrijuit, ja steekt er eenige voornaamheid in als men het uitspreekt. Zoo wat de mensch zaait, dat maait hijook die vruchten doen aan den boom denken welke ze op leverde. Deze eerstelingen dan zijn de oogst van het godsdienstloos onderwijs. «Godsdienstloos» is het eerste station op den staatsspoorweg naar deïsme, dat is, anti-christendom. Wat zal men hieruit leeren z ou de >Wansbecker Bode" vragen. En het antwoord ligt voor de hand. Dat het gevaar onafzienbaar groot is, zijne kinde ren aan het staatsonderwijs toe te vertrouwen Zelfs het gunstigste geval aannemende dat er daar neutraal, dus godsdienstloos onderwezen wordt, dat er daar, niet grof en niet fijn met het kinderlijk geloof hetwelk de By bel eischt den draak wordt ge stoken, dan nog is het gevaar waaraan men zijne kinderen blootstelt onverantwoordelijk groot. Sla, om hiervan overtuigd te worden,, maar eens eenig boek open, waaruit op de staatsscholen de kinderen worden onderwezen. Op het gebied van de Lagere School vooral de leesboeken, en ge zult er hetzelfde beginsel gehuldigd en in praktyk ge bracht vinden als in den nieuwjaarwensch der Middelb. Courant. De naam van God stelselmatig er uit, en allerlei nieuwe goden ervoor in de plaats. Een volslagen beschaafd, vooral niet ruw heidendom van bees tjes die praten en leeren hoe men het best zijn voordeel uit de wereld zal halen, en van muisjes klie trouwen, en van kindertjes die zoo slim zyn ze goed oppassen omdat hun tijdelijk belang ^■feebrengt enz. Zelfs schoolboekjes die vroeger ^Etecht waren, althans bij 't Christelijk onder enen kunnen gebruikt worden, ondergaan ^^drukken de noodige zuivering. De l^|klnl^^j^zienighei(^worden zen kweekplaats voor die mannen. Begrepen Hoe treurig, hoe onverantwoordelijk M. d. R. dat er in ons Nederland nog één christenvader, nog ééne geloovige moeder is die er niet voor schrikt, zijne kinderen aan zulk onderwijs over te geven; die zich tegenover den God zijner vaderen niet be- sehuldigd gevoelt ze er éénen dag langer te laten. Die om vuil gewins wille, om eenige ellendige stui vers te besparen, zóó blind is voor de akelige toe komst van de jeugd dat hij moedwillig de oogen sluit voor het gevaar dat dreigt. Welke teekenen zal de Heere God toch wel moe ten geven om derzulken oogen teopeoen9 Hoe beschamend is niet het voorbeeld, dat verleden week dr. Bronsveld op eene Unie-vergadering: te Leeuwar den in zijne rede aanhaalde van eene vrouw te Utrecht die 's morgens te 5 ure opstond om te half 6 aan den arbeid te zijn, namelijk het voorttrekken van schepen door de gracht. Deze extra verdienste was bestemd tot schoolgeld voor haar kind om het naar de christelijke school te kunnen zenden, hoewel zy het voor niet op de staatsschool kon krijgen. Voorwaar, dunkt mij, M. d. Rdeze vrouw zal opstaan in het oordeel tegen velen uit dit geslacht, en hunne geldgierigheid veroordeelen. Die vrouw is eene illustratie van Hebr. 11 34. Hadden we tal van zulke vrouwen in den lande, voorzeker de toekomst ware niet zoo donker; want God is een belooner dergenen die Hem zoeken, en hun zaad zal de aarde beërven. Hoe zullen dergelijke oudei's de stem van hun geweten tot zwijgen brengen, wanneer ze te laat zien dat hunne zonen ea dochteren voor het chris tendom verloren zijn gegaan, en plaats nemen in de sombere rijen der christusbestrijdersEn dat louter omdat hunne ouders doorde Staatsschool te verkie zen eenige stuivers per maand of guldens per jaar kon den uitwinnen, makende alzoo van de kinderen des Verbonds eene lage koopmanschap Ware ons volk reeds zoo verre door den Heere overgegeven dat er niet anders dan godsdienstloos on derwijs of nog erger te verkrijgen ware, zoo bestond er ten minste nog een voorwindsel. Nu niet. Door de goede hand onzes Gods hebben we in onze landpale nog scholen die de vreeze des Heeren als het beginsel der wijsheid huedigen. Is daar het onderwijs minder goed? Daarover in een volgenden, M. d. R! Maar het kost er iets meer; reden ge noeg om ze voorbij te gaan. Schijnbaar geldelijk ▼oordeel is nommer lj, en de onsterfelijke ziel der kinderen nommer laatst. Wat zullen we neen wat lal de getrouwe God tot deze dingen zeggen? K Burgerlijke Stand. Van 11 tot 18 Januari. Middelburg. Ondertrouwd J. C. Van der Meijer, jm. 23 j met C. Van Gemert, jd. 21 j. J. P. Kind, jm. 24 j. met G. Sintermans, jd. 22 j. W. Reij- nierse, wedr. 52 j. met J. Crucq, wed. 49 j. BevallenP. Akkerman, geb. Meskeerus, z. N. Bosschaart geb. Tavenier, d. M. Maljers, geb. Koene, d. M. Van Loo, geb. Broeke, d. J. Van Elsacker, geb. Verrijzer, d. J. C. F. Dekker, geb. Maas, z. M. J. Den Hollander, geb. Bostelaar, z. W. De Voogd, geb. Van Keulen, z. Overleden: W. L. P. Jobse, man van W. J. Hoenderdos, 32 j. M. Tavenier, wed. van G. Gil- lesen, (39 j. M. Van Hemer, d. 9 m. C. Akkermans, man van A. M. Fata, 71 j. G. Van der Weijde, ongeh. i. 19 j. L. W. Roelse, man van M. Den Haan, 42 i. L. J. Seijppel, wed. van J. Eggel, 83 j. M. J. De Kat, d. 3 m. Goes. Gehuwd. C. J. Tirolf, wedr. 48 j. met A. De Haas, jd. 48 j. P. L. Den Boer, jm. 27 j. met C. M. H. Bruggeman, jd. 20 j. Bevallen V. M. Boel, geb. Croin, d. C. J. Voois, geb. Van de Voorde, z. C. Weezepoel, geb. Geluk, z. OvejledenJ. Cornelisse wedr. van A. Visser, 79 j.A. J. Van 't Westeinde vrouw van J. Bookelaar, 69 j. J. M. LeCointre, vrouw van J. Adam, 57 j. M. N. Arentz, man van J. M. Arnoijs, 44 j. J. Schrij ver, 6 j. A. J. Touw, 3 j. Vlissingen. Gehuwd: C. V. Riemens, wed. 55 i. met A. J. Van der Weijde, 48 j. A. Belfroid, jm. 26 j. met C. J. Slootroans, jd. 25 j. Bevallen M. Assau, geb. Leetsma, z. P. Sporrij, geb. Dingemanse, d. S. R. Verhaeghe, geb. Tor- reele, d. M. Florusse, geb. Hoogesteger, z. M. C. Seljee, geb. Adam, d. S., A. Viaene, geb Laplace, d. J. J Van Bek geb. OverledenJ. Hemmekam, wedr. van J. Dé Graaf. 92 j. L. J. Middelburg, ongeh. d. 83 j. S. D. Tazelaar 5 d. J. Warre, man van P. Mulder, 61 j. Graanmarken enz. Middelburg, 22 Januari 1885. De aanbieding was lieden vrij goed en de vraag naar een en ander rooskleurig. Tarwe is 15 ets. lager te noteeren. ofschoon vooral begin beurs vele houders op f7,25 en hooger vast hielden, zoo werd toch later puike kwaliteit a f7,10 losgelaten, mindere en goede f6,75 a f7. Rogge zonder aanvoer. Wintergerst f5,50. Zomergerst f5,10 a f5,25. Haver f3.50 a f4. Tuinboonen f5.50 a f5.75. Paardeboonen met genegen koopers in paike kwa liteit f6.70 betaald, voorts f 6,75. Bruineboonen f 9,25 a 9,50 Witte boonen 50 ets hooger, naar deugd werd f 12.50 a f 13.00 daarvoor besteed. Groene Kookerwten f 8.50 a 8.75. Mestingerwten f 7. Koolzaad en Zomerzaad zonder aanvoer. Canariezaad f10. ADVERTENTIE*. Naar aanleiding der Brochure tegen Dr. SIB- MACHER ZIJNEN, zall Februari a. s. verschijnen; door A. LITTOOIJ, Pred. te Middelburg. Prijs fö,30. MIDDELBURG. F. P. DHUIJ. Xr'TT'K" T? IV Volkomen genezing door -OXIjX-J U JÖLXjLi de Bandage Régulateurs van Dr. WAERSEGERS, gebreveteerd Breukmees- j ter der Hospitalen, Commandeur en Ridder van ver- I schillende Orden. Greenplaats 35, te Antwerpen. VAN DIENSTNEMING voor het Leger in Nederlandsch-lndië, omschreven in gedrukte mededeelingen die gratis verkrijgbaar zijn bij het Departement van Koloniën te 's-Gravenhage en voorts bij alle Burgemeesters. Begin Januari verschijnt: VAN „DE KLEINE KAPITALIST", bevattende ce tot 31 December 1884 uitgelote se riën van 43 PKEMIELEENINGEN. Dit boek in 8o formaat, gedrukt op zwaar papier is voor eiken fondsenhouder of effectenhandelaar. Alom verkrijgbaar bij den boejdÉB H

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 3