op dan. teleurstelling Voor de anti-revolutionairen, die daar wonen, is 'tnog zoo erg niet, die zijn aan teleurstellingen gewend, maar voor «liberalen» is het om rebelsch te worden, ja, om weg te loopen! BINNENLAND. De Eerste Kamer heeft verschillende wetsontwerpen, waaronder ook de Indische begrooting aangenomen. De beraadslagingen bepaalden zich tot eene verkorte herhaling van de opmerkingen in de Tweede Kamer gemaakt. - Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot aanvulling der wet op het hooger onderwijs, met de bepaling, dat vreemdelingen en Nederlanders, geen ingezetenen van het Rijk ziinde, tot de academische examens kunnen worden toe gelaten op vertoon van een getuigschrift van buiten- la ndsche onder wijs-instellingen, mits de eischen, voor het verkrijgen van die getuigschriften gesteld, on geveer overeenstemmen met die van het programma, hier geldende. Bij algemeenen maatregel zullen die buitenlandsche instellingen worden aangewezen, en de getuigschriften omschreven, die vereischt worden. Het ontwerp heeft voornamelijk ten doel om aan Zuid-Afrikaansche studenten gelegenheid te geven hier te studeeren. Bij C. L. Brinkmam te Amsterdam is verschenen de eerste aflevering van het Tijdschrift de drie Talen, voor hen die zich willen oefenen en verder bekwamen in de fransche, duitsche en engelsche taal. Met sympathie begroeten wij deze verschijning. Houdt het tijdschrift rekening met onderwijzers examens en hetgeen daarop gevraagd wordt, het is er verre vandaan dat het uitsluitend of ook maar hoofdzakelijk voor onderwijzers bestemd en bruik baar zou wezen. Menigeen heeft vroeger aan «de drie moderne talen» gedaan, doch te kort om er veel wil van i e hebben. Voor verder les nemen ontbreekt niet zelden geld en soms door verandering van woonplaats ook gelegenheid. Wie weet hoevelen er onder de te genwoordige bezoekers der herlevende Engelsche Kerk zijn, die 't betreuren dat zij hunne taalkennis zoo lieten verroesten Voor hen die van de bron der taalkennis door tijd of afstand ver zijn verwijderd, is het Tijdschrift eene vriendelijke handreiking, zelfs een soort van correspondentieblad met de zeer welwillende re dactie. De eerste aflevering behandelt verscheidene belangrijke en toch niet al te splinterige taalkundige vragen. Er worden vertalingen in gevraagd en ge geven, en er is voor gezorgd dat die volstrekt geene vervelende onderwerpen hebben. Mocht iemand, die slechts eene der genoemde ^falen beoefent, denken: wat doe ik met die beide andere, dan kan hij zich afzonderlijk abonneeren op het gedeelte dat zijne lievelingstaai betreft. De redactie begeeft zich niet op het gebied der gewone spraakkunstboeken, zij geeft wat een flink onderwijzer daaraan uit den schat zijner ervaring pleegt toe te voegen. Heb het Tijdschrift op uw boekenrek, en haal het telkens als gij een uurtje privaatles hebben wilt, voor den dag. Evangeliebode voor het Christelijk Huisgezinzoo heet een weekblad, dat Zaterdag 4 Januari zijn loop begon, en, naar te hopen is lang zal voortzetten. Nu alle christelijke weekbladen zich in meerdere of mindere mate in den kerkelijken en soms ook in den politieken strijd mengen, wil de redacteur, Ds. J. P. G. Westhoff te Amsterdam, vroeger luthersch predikant te Middelburg, een blad uitgeven, dat en kel stichtelijke lectuur bevat. Het geeft nu en dan een liedeene uitlegging- van den brief aan de Galatiers zal er in voortgezet worden. Wij vonden in de drie verschenen num mers een paar lieve en treffende verhaaltjes, en goede opmerkingen over zending en zondagschool. Het schijnt dat de stichtelijke korte hoofdartikels het kerkjaar willen volgen. Noemen wij nog enkele medewerkers, die in onze omgeving bekend zijn, dan zal verdere aanbeveling wel overbodig wezen Ds. J. H. L. Roozemeijer, H. V. Hogerzeil, C. G. Laan JÜ. W. Pohlman. J^lad, dat bij J. Clausen te Amsterdam wordt riiet vereenigingshuis te Middelburg voorkeur, indien ze ons even goed als buitenlandsche vreemdelingen weten te bedienen. Daarom ;is het zoo zeer te betreuren dat al wat uit den vreemde komt gewoonlijk voorgetrokken wordt. Onder anderen hebben we hier in Middelburg se dert eenige jaren in den heer Antoine Mes, piano- fabrikant, een allerkundigst en ondernemend indus trieel, die bij stad- en provinciegenooten verdient te worden aanbevolen. Zijne stukken zijn keurig afgewerkt en bieden een volheid van toon en fijn heid van aanspreking als welke men in menig stuk van Parijsch of Duitsch fabricaat te vergeefs zal zoeken. Ook zijne prijzen kunnen de scherpste con currentie doorstaanWie op het gebied van piano's of Amerikaansche orgels goed en niet duur terecht wil, bestelle niet meer in het buitenland maar be- gunstige den stadgenoot; in geen geval zal men zich dit later beklagen. SPAARBANK. Bedrag Ultimo September 1884 ƒ534581.135 Ingebracht 937 posten ƒ27170.21 Uitgehaald 520 23718.32 - 3451.89 Bijgebrachte rente 4977.53 Totaal Ultimo December 1884 ƒ543010,555 Inbrengers op Ultimo September 1884 3946 Nieuw geopende rekeningen 132 Afgesloten x> 85 47 3993. Namens de Commissie voor de Spaarbank, J. A. TAK, Voorzitter. O. J. J. A. Van TEIJLÏNGEN, Secretaris. J. A. ZIP, Kassier. De loting voor de nationale militie zal dit jaar plaats hebben in de gemeenten en op de da gen en uren als hieronder zijn aangewezen. Middelburg, 7 Februari, des voorm. te 9 uren voor Arnemuiden en Nieuw- en St. Joosland en te 10 uren voor Middelburg. Vlissingen, Maandag 9 Februari, des voorm. te 9 uren voor Vlissingente 103/.t uur voor West- kapefle, Zoutelande en Biggekerke en des nam. te 1 y2 uur voor ICoudekerke,Oost- en West Sou burg en Ritthem. Veere, Dinsdag 10 Februari, des voorm. te 10 uren voor Serooskerke, Veere en Vrouwepolder en te 11 uren voor Grijpskerke, Meliskerke, Aagtekerke, St. Laurens, Domburg en Oostkapelle. Hulst, Donderdag 12 Februari, des voorm. te 9 uren voor Hulst, Ossenisse, Hengstdal, Hontenisse, Boschkapelle, Stoppeldijk, Grauw, Clinge en St. Jans teen. Axel, Vrijdag 13 Februari, des voorm. te 9 uren voor Axel, Zuiddorpe, Overslag en Westdorpete 107, uur voor Philippine, Ter Neuzen en Hoek en des nam. te 17* uur voor Sas van Gent, Koe wacht en Zaamslag. IJzendijke, Maandag 16 Februari, des voorm. te 9 uren voor Groede, Breskens, Nieuwvliet. Water landkerkje, Schoondijke, Hoofdplaat, Biervliet en IJzendijke. Sluis, Woensdag '18 Februari, des voorm. te 9 uren, voor Sluis, Aardenburg, Eedeen St. Kruis, en te IÓ7, uur voor Oostburg, Cadzand, Zuidzande en Retranchement. Tholen, Vrijdag 20 Februari, des voorm. te 97a uur, voor Tholen, Oud-Vosmeer, St. Philipsland, Sta ven nisse, St. Annaland, St. Maartensdijk, Scherpe- nisse en Poortvliet. Zierikzee, Maandag 23 Februari, des voorm. te 9 uren, voor Zierikzee, en te 107, uur voor Brui- nisse, Oosterland, Ouwerkerk, Dreischor en Nieu- werkerk. Brouwershaven, Dinsdag 24 Februari, des voorm. te 9 uren, voor Brouwershaven, Burgh Haamstede, Duivendijke, Eikerzee, Ellemeet, Noordwelle, Seroos kerke, Renesse, Kerkwerve, Zonnemaire en Noord- gouwe. De heer Arie Smit, burgemeester van Vlissingen die Vrijdag de eerste- raadszitting in het nieuwe jaar met een belangrijke rede over den toestand van Vlis singen opende, klaagde daarin dat het vervoer va^f transi togoederen over Vlissingen in 1884 niet was toe genomen, daar de Exploitatie-Maatschappij de lage uitzondering-tarieven naar andere plaatsen niet op Zeeland wilde toepassen. Het opzeggen der erfpacht der voormalige «aarme-werf door de maatschappij .,de Scheldeeen, maatschappij die, dank zij haar van scheepbouw en stoomwerktuigen worden uitge geven, in de laatste jaren uitsluitend ter uitvoering zijn opgedragen aan de twee fabrieken, te Amster dam en Rotterdam, De wijsheid van de Regeering kan dezen slag alsnog atweren opdat zeide de spreker Vlissingen niet in verval worde gebracht door de eenzijdige en uit sluitende protectie, die alleen aan de twee grootste gemeenten van Nederland ten goede komt. Ten slotte verklaarde de heer Smit, dat Vlissingen een meer bekwamen en invloedrijken burgemeester dan hij was, noodig had om die gemeente voor stel selmatige achteruitzetting te behoeden. De heer Oekers, die hem beantwoordde, hoopte dat de heer Smit zijn betrekking niet zou nederleggen voor hij verzekerd was dat een eventueel opvolger werkelijk het doel zou kunnen bereiken, waarnaar de heer Smit steeds zoo krachtig streefde, nl. den bloei van Vlissingen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Op liet viertal ter beroeping van een predikant te Middelburg komt ook voor ds. Klaarhamer te Hilversum, die echter nog geen drie jaren predikant.*' is en dientengevolge voor een beroep niet in aan merking kan komen. Het beroep is daarom uitge steld tot Woensdag 11 Febr. e k. terwijl Woens dag 25 Jan. e. k. het bestaande viertal met een predikant zal worden aangevuld. Beroepen Te Dinteloord, ds. J. A. Van Boven te O. en W Souburg. Te Serooskerke (S.) P. Peaux te Wijk aan Zee. Viertal Te Vlissingen (vacature Klomp) H. van Griethujj-Ï zen te Burgwerd, C. Hengeveld te Rumpt, J. J. Wes terbeek van Eerten te Vleuten en J. W. Margadant te Oudewater. Op 1 Jan. 1. 1. waren in de Ned. Herv. Kerk 269 plaatsen vacant, of 17 minder dan op '1 Jan. 1884. Buitenland. In drie woorden kan de wereldgeschiedenl laatste weken worden geschreven. En die w! zijn gebrek aan werk." Gebrek aan werk daarover klaagt men in En geland en Frankrijk, in Duitschland en Nederland, en voorzeker niet het minst in de Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika. Gebrek aan werk op de werven en in de timmermanswinkels, in de ijzer en katoenindustrie, in wol en metalen. Kortom in alles. De rijksinkomsten dalen gelijk de particu liere. Stoombooten varen tot schade der reetlers, spoor- en tramwegen halen de opbrengst van vroe ger niet, kooplieden verspelen geld en gaan failliet en landbouwers beleven moeilijke tijden. Haast zooveel menschen als er zijn, zooveel verschillende redenen boort men opgeven voor dezen treurigen stand van zaken. Wij conslateeren alleen het feit, overtuigd dat een aantal oorzaken tot deze malaise meewerken, en dat voor- en tegenspoed, ons toeko mende van Hem die eenmaal de wereld schiep en nog steeds onderhoudt, Zijn raad dienen moeten. Heeren diplomaten hebben nooit gebrek aan werk, hoewel het werk in de laatste week niet van we reldhistorische beteekenis was. Engeland en Frankrijk maken zich dik over de regeling der Egyptische schulden die vele zijn. Nu, de Nijl zal -waarschijnlijk nog vel eenige malenJ overstroomen, voor de schuld van dat arme land.r waar meer zand dan land is, geregeld, laat staaj betaald zal zijn. - De Engelsche regeering gewent zich e r langzameil hand aan dat de eigenaar van een der havens va>l Zuid-Afrika een Duitscher is. Wat zullen ze er ooi aan doen? Ter gelegenertijd zullen de DuitscherS_ Luciabaai wel exploiteeren. Daarvoor staat de energie van hunne staatslieden der wereld borg. De stoombootdienst m -t rijkssubsidie door Duitsch- j land op Zuid-Afrika te «penen mag reeds als een eerste en belangrijke stap in de richting der im wikkeling van het groote land waar de mach Congo vloeit beschouwd worden. Daarheejj zich aller oog voor de naaste toekomst.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1885 | | pagina 2