GEMENGDE. BERICHTEN. filacht wierd, bekieW het debat zijn objectief karakter. Winste van dat debat is ontegenzeggelijk, voor eerst, dat de liberalistische papieren op de parle mentaire beurs nogmaals met meer dan eene fractie gedaald zijn. Een figuur als van Lieftinck stond op den voorgrond. Ten tweede, dat met name in de schoolquaestie reeds nu een kentering in de wetgeving op het punt van komen is. Ten derde dat het ministerie te verdorven is, om zelfs mannen als Modderman en Pijnacker intact te nemen. En ten vierde, dat de antirevolutionaire partij wint in parlementaire beteekenis, zich op uitgebrei der terrein beweegt, en met een tact opereert, dien alle andere partijen haar benijden. De Minister van Financiën heeft nogmaals in de Staatscourant herinnerd aan de gewijzigde zegelwet gelijk die na 1 Januari zijn zal. Na herhaalde toelichting bepalen we ons tot de volgende voer ieder onzer lezers belanghebbende bepaling: De gewone eenzijdige quitantiën voor geldschuld, onverschillig in welken vorm, ook in dien van be richt ot brief, zijn onderworpen aan een vast recht van slechts vijf cent, met uitzondering van de quitantiën ▼oor belastingen, die aan het recht van 15 cent, met opcenten, onderworpen blijven, en van de quitantiën niet meer bedragende dan f 10 en niet strekkende op rekening of tot gelieele afdoening van eene grootere som, die van zegel blijven vrijgesteld. Voor quitantiën aan vijf cents zegels onderworpen mag plakzegel gebruikt wordeu. De schuldeischer, hetzij hij zelf of dat een ander namens hem, de aan zegel onderworpen maar onge zegelde quitantië onderteekent, beloopt boetehij alleen, hij is de overtreder der wet. Slechts illoyale concurrentie kan hem tot overtreding nopen, want het zegel wordt, volgens de uitdrukkelijke bepaling der wet, aan den schuldenaar in rekening gebracht. Door overtreding der wet waagt de schuldeischer zich. Zijne concurrenten hebben belang er bij dat hij beboet wordt. Onmin met hen, die zijne quitantiën in bezit hebben, brengt hem in gevaar. Van deze laatste bepaling maakt een inzender iu de N. R. Ct. een handig gebruik teu behoeve van de verschillende ambtenaren. Hij schrijft: »Mij dunkt deze bepalingen zijn zoo duidelijk mogelijk en houden o. a. in, dat rijks- of gemeente ambtenaren, die tot dusverre him salaris, vermin derd met de telkens terugkeerende zegelrechten, ontvingen, voortaan hun aldus besnoeid traktement niet meer mogen aanvaarden, maar dat rijk en ge meente verplicht zijn, hun de noodige zegels koste loos te verstrekken. Houden zij zich hieraan niet, dan zullen zij be boet worden. Dat deze lezing zeer billijk is, ligt, dunkt mij, voor de hand. Waar toch het Rijk of de gemeente anderen schuldeischers of schuldenaren aan zekere verplichtingen onderwerpt, zullen zij zeker zelf een loffelijk voorbeeld geven, dat is althans niet anders te verwachten. Of de regeering ook overtuigd zal zijn van deze biliijkheid De verkiezing van een lid der provinciale staten van Zeeland, voor het hoofdkiesdistrict Hulst, ter vervanging van den heer J. Stevens is bepaald op Dinsdag 16 Januari a.herstemming zal, zoo noodig den 30 Januari plaats hebben. Te 's Gravenhage is plotseling, in 68jarigen ouderdom overleden, mr. J. L. Jolles, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, vroeger Minister van Hervormden Eeredienst, later Minister van Justitie, ridder van den Nederlandschen Leeuw. Hij was geboren te Amsterdam. Rotterdam heeft zieh op den eersten Kerstdag kunnen verheugen een congres van den soeiaal- Democratischen Bond in zijn midden te zien. Ook ditmaal ontbrak 't in die vergadering evenmin als vroeger aan onzin. Een van de vermakelijkste repeaaars (wereldhervormers in hoppe) was ditmaal zekeren heer Schreuder van Amsterdam. Deze heer vond dat de concurrentie zoo geheel in strijd is met het belang der maatschappij, dat er noodzakelijk verandering moet komen. De groote kapitalisten hebben met hun zoogenaamden vrijen handel en de oprichting van groote fabrieken de ldeine indüstrieelen zoodanig gedrukt, dat die ten ondergang gedoemd zijn. Hij neemt hiertoe tot voorbeeld de broodbakkerij. Het eenige middel tot verbetering zou zijn, dat de Staat zelf alle gronden in bezit had, zelf het graan verbouwde, maalde en tot brood liet bakken en alzoo alle concurrentie onmogelijk maakte. Dan eerst zou liet brood zoo goedkoop zijn, dat het weer algemeen volksvoedsel kon worden, in plaats van de minder voedzame aardappelen. Maar hoe, zegt spreker, moet de Staat aan de gronden komen Heel gemakkelijk. Het successierecht moet ieder jaar met 1 a 2 pet. verhoogd worden dan is de grond na verloop van omstreeks 50 jaren in handen van den Staat. Dit te bereiken moet dus het doel van de sociale de mocratie zijn. Daarom moet zij alle arbeiders on der hare vanen vereenigen opdat zij eene macht worde, waarmee het kapitaal eindelijk wel rekening zal moeten houden. Bij zulke reuzenplannen is het ontworpen belas tingstelsel van Graaf van Lijnden niemendal. En zoo eenvoudig Het lot van de Noordpool-expeditie, sinds 19 September in het hooge Noorden ingevroren, tegelijk met de Deensche expeditie, boezemt wel eenige ongerustheid in. De D eensche minister van Marine heeft echter een onderzoek in den volgenden brief vooralsnog ontraden. De Minister schrijft aan den heer Gamel »Naar aanleiding van uw vraag in uw geëerd schrijven van 7 dezer, of het ministerie het wen- schelijk vindt, dat een expeditie worde uitgerust om de verblijfplaats van de stoomschepen Dymphna en Varna op te sporen en naar'aanleiding van uw voorslag, om in dit geval de daaraan verbonden onkosten op u te willen nemen, kan het ministerie niet nalaten het volgende mede te deelen »Uit het rapport van kapt. Normann (belast met de zending om te onderhandelen met de Russische Regeering over de onderhavige questie), aan u ter kennisname toegezonden, blijkt o. a. dat het gerucht omtrent een bij Waigatz gestrand schip, hetwelk moet beschouwd worden als de hoofdoorzaak voor de vrees, die men gekoesterd heeft voor het lot van de schepen, met zekerheid kan gezegd worden, allen grond te missen. »Als verder resultaat van kapt. Normann's be sprekingen te St. Petersburg schijnt geconstateerd te zijn, dat de kust langs de Karische Zee in de wintermaanden geheel onbewoond is, vooral het schiereiland Jalmal, waarheen zeer waarschijnlijk, yolgens onze tegenwoordige kennis van de stroo mingen, de expeditie beland is. »Het Ministerie gelooft daarom niet, dat er iets zal kunnen gewonnen worden door ;het dadelijk uitzenden van een expeditie, des te minder daar deze, behalve de overige bezwaren, te kampen zou hebben met de heerschende duisternis, waardoor het geringste vooruitzicht, dat de expeditie bij voorbaat heeft om in verbinding te komen met de schepeü waarvan de juiste ligplaats nog onbekend is, nog kleiner wordt. «Indien eenige Samojeden onlangs bij de Karische zee vertoefd hebben en latere berichten omtrent de schepen hebben, dan die welke men nu bezit, dan zullen deze tijdingen bekend gemaakt worden op de groote Kerstmarkten te Obdorsk en Pinega. «Daar gelijktijdig uit een heden door het Ministerie van buitenl. zaken van het russisck gezantschap alhier (Kopenhagen) ontvangen schrijven blijkt, dat er alles gedaan wordt om de bemanningen te hel pen, moet het Ministerie uw bovengenoemde vraag aldus beantwoorden, dat er in werkelijkheid voor het oogenblik geen enkele grond bestaat om eenige expeditie uit te zenden, maar dat in geval er iets naders bekend mocht worden, woardoor een derge lijke expeditie wensckelijk zou worden, het ministerie alsdan vol erkentelijkheid uw vrijgevig aanbod zal aanvaarden, om de daaraan verbonden onkosten op u te nemen." Het aanzien der wereldtentoonstelling iè-' sterdam van 1883 belooft verhoogd te z worden door een fraai gebouw in Hollandse! Renaissancestijl, bestemd tot «paviljoen des Koniu Het ontwerp daarvan is geleverd door den arch tect H. Ehrhardt, die met het bestuur in overh trad betreffende de stichting. Behalve deü zedelijke steun ontving hij ook stoflelijke medewerking oud zekere voorwaarden, die bewijzen dat men niet a leen iets schoons tot stand wensckte te brenge maar tevens de eer daarvan wilde gunnen aan Nederlandsche nijverheid en kunstvlijt. In hoofdtrekken komt de verleende gunnir daarop neer, dat het bestuur de grondslagen vï bet gebouw voor zijne rekening neemt en eene b drage in geld schenkt, terwijl de heer Ehrnhai voor het overige zorgende, vrije beschikking krij over het geheel, mits hij zich eerst dan tot I buitenland wende, als bij hier te lande de noodij hulp niet kan verkrijgen Zijn plan is namelijk vj het gebouw en de stoffeering eene tentoonstellii op zichzelve te maken. Alle grondstoffen en sier den zullen zoo vele monsters zijn van liet fabrika der leveranciers. De steen, waarvan het gebou wordt opgetrokken, de pannen, waarmede het wor gedekt, de gevel- en dakversiering, de betimraerin de meubels, kortom alles vormt eene uitstallin waarvan in den algemeenen catalogus behoorlij melding wordt gemaakt, terwijl er daarenboven aandacht nog op gevestigd zal worden in een b; zonderen catalogus. Ook deze laatste zal eene proe' zijn van fraai drukwerk, opgeluisterd met uitvoei beschreven afbeeldingen. De groote zaal van dit paviljoen heeft eene opp« vlakte van ongeveer negentig meters. Men tree haar binnen door een rijke vestibule. Bij de verde indeeling is zorg gedragen voor een spreekkami rookvertrek, kleedkamer en particulier kabinet vo Zijne Majesteit. (HU.) Voor de rechtbank te 's-Gravenhage stond* Vrijdag terecht de gebroeders Van E. uit Midd* burg, wegens diefstal en medeplichtigheid daaraa: J. D. v. E., die nog slechts even 15 jaar telde e reeds een vonnis wegens diefstal te zijnen laste ha diende als kegeljongen in de sociëteit de Ver gent ging en brak de kast van een der andere bedie den, waaruit bij tweemaal, de laatste keer f 60 ag bankpapier en specie, ontvreemdde. Dit laatste b drag gaf hij aan zijn 19jarigen broeder, die o* reeds herhaaldelijk, o. a. voor diefstal, veroordee: was geworden, en de spaarpenningen van d* koffiehuisbediende op éen achtermiddag en avoi met een hoop kwajongens in brooddronkenhe: verteerde. De jongste bekende volledig schuld, c oudste gaf voor in de meen in g te hebben verkeert dat de pot der bedienden gedeeld was en de hei ter hand gestelde f 60 het deel zijns broeders ui maakten. Adv,-gen. mr. Gregory wees op de schandelijk rol, welke de oudere broeder in deze zaak ha gespeeld en requireerde voor den eersten beschii digde drie en voor den tweede negen maande celstraf. Mr. G. Landsberg beval den eerste besch. in d clementie van den Hove aan, maar concludeerd wat den tweeden betrof tot vrijspraak. Voorts stond nog terecht de 17jarige L, li- dienstbode te Domburg, die een aan haren meest- toebehoorende kist openbrak en daaruit op vi" verschillende tijdstippen een gezamenlijk bedrg" van f 11 ontvreemdde. Zij bekende" die diefstallj uit pronkzucht te hebben gepleegd. i Adv.-gen. mr. Gregory requireerde in deze efci celstraf van 3 maanden. H Mr. N. J. C. Lette van Oostvoorne beval zH cliënt in 's hofs clementie aan. De uitspraak in deze zaken zal Zaterdag plaa-R hebben. Door het krachtig optreden der Rotterda justitie en politie, door haar vasthoudendheid onvermoeidheid in het lastige onderzoek, word oplichster Jannetje Struik, als millioenen-juff»

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2