li X N l> It O f w. GEMENGDE BERICHTEN. BINNENLAND. De Minister van Financiën, Graaf van Lijnden, teelt in de zitting der ILveede Kamer van Maan dag jl volgens zijne belofte, zijn plan tot regeling Van onze staatsinkomst medegedeeld. 's Ministers plan komt hierop neder horziening van de belasting op het personeel. In die belasting zullen vier, in plaats van zes grondslagen worden opgenomende grondslagen van de deuren en vensters en de haardsteden zul len verdwijuen de belasting zal in zóóver worden ingekrompen, dat zij zal geheven worden naar van het tegenwoordig bedrag; invoering van eene belasting op het roerend vermogen, op den grondslag van VU pet. van het kapitaal opheffing der patentbelasting en hare vervanging door eene bedrijfsbelasting herziening der grondbelasting, in diervoege dat de belasting zal geheven worden naar een vaste percentage van 6 pet. wijziging der zegelbelasting in dien zin, dat vpn de buitenlandsche effecten, welke in Nederiand ver handeld worden, een zegel zal worden geheven: terwijl het zegel, dat van de binnenlandsche effec ten geheven wordt, zal worden gewijzigd herzieuiug der successie-belang, waar tegenover staat de afschaffing van het eerst onlangs aange nomen recht van vijftien cent op de akten van scheiding wijziging in de wetgeving van sommige accijnsen doch van gering belang; opheffing van rijks-opeen ten op alle directe be> lastingen De minister schat dat door deze herziening het rijk eene jaarlijksche hoogere belasting-opbrengst zal verkrijgen van minstens vier millioen. Aan de gemeenten zal de bevoegdheid worden toegekend om, als tegemoetkoming voor den afstand Van 4'5 van het personeel, te heffen a 150 opcenten op de belasting op het personeel welke heffing niet bovenmatig moet worden be schouwd, omdat het bedrag van het personeel, lijk gezegd, tot G/'o van het tegenwoordig bedrag wordt ingekrompen b bevoegdheid tot heffing van opcenten tot onbe paald bedrag op de rente- en bedrijfsbelasting; c bevoegdheid tot heffing van 60 0 0 op de grondbelasting voor de gebouwde en van 50 0 voor de ongebouwde eigendommen. Het voornemen bestaat, de nieuwe personeele belasting op 1 Mei 1884 en de belasting op het roerend vermogen op 1 Januari 1884 in te voeren. De slotsom is deze Wanneer deze plannen worden aangeno men, zal door ons volk meer moeten betaald worden aan het Rijk vier millioen, aan de gemeenten zes millioen, dat is per hoofd f 2,50 of, het gezin op 5 personen gerekend, f 12 50 per familie. De heer GLichinan, een der weinige Kamerleden die door zijne vroegere betrekking tot dadelijke beoordeeliug van dit plan eenigszins in staat was voerde het volgende aan Eenmaal zeide de heer Van Lijnden tot een vroegeren minister van Financiën, die ook uitsluitend in een verhooging dier soort van belas tingen (de directe) het behoud zocht der schatkist, dat wij, op die manier naar het despotisme van het radicalisme gevoerd werden." Het verdient nog vermelding dat de kieswet- hervorming zal wachten tot na de aanneming der financieele wetten De begrooting voor Financiën is aangenomen mee 66 tegen 7 stemmen, nadat eenige onderdeelen der begrooting besproken waren. In den loop der discussiën vermeerderde het aantal motiën waarover later zal beraadslaagd worden met éene van den heer Donner, van dezen inhoud »De Kamer, van oordeel dat de toepassing van art. 168 der Grondwet in onzen tijd tot onbillijk heden leidt, gaat over tot de orde van den dag. De heer Donner had in 't breede het onrecht de leden der Cbr. Geref. kerk wordt aangedaan, door te moeten betalen voor andere gezindheden, terwijl zij zeiven niets genieten, iu 't licht gesteld. De Minister van Finauciën wees er op dat de belastingen iu 't geheel voor het Rijk worden opgebracht zonder be aaide aanwijzing voor eeu onderdeel van Staatsdienst. I )e Mm ster ziet geen kans om den, tengevolge der afscheiding ontstanen toestand te veranderen, of om scheiding in de be lastingen te brengen. De Telegraaf brengt het verrassende bericht dat den Gouverneur van Atjeh, de heer Pruys van der Hoeven eervol ontslag met pensioen is verleend, en dat de heer Tobias, resident van Palembang tot zijn opvolger is benoemd. Onder de talrijke bekende Nederlanders die wei nig vreugde van hun werkzaamheid in Atjeh beleven, behoort dus ook als de voor ruim een jaar benoemde Gouverneur Pruys van der Hoeven. Het Centraal-Comité in zake de Adder heeft be slist, dat er geen blijvend fonds zal worden gesticht maar al de ingekomen gelden voor de nagelaten betrekkingen blijven, voor zoover door de subcora- missien en gevers geen beperkende bepalingen zijn gemaakt. De Standaard van heden bevat de 25ste of laat ste lijst van de 4de Jaarcollecte voor Scholen met den Bijbel. De totale opbrengst der Augustus-Collecte blijkt te zijn f 104,577,68"5. Ruim acht duizend gulden hooger alzoo dan de vorige Jaarcollecte. Bij het tot stand komen van het contract tusschen de regeering en de Maatschappij de Sclielde te Vlissingen is door een veertigtal ingezetenen aan den burgemeester A. Smit uit erkentelijkheid een aandenken aangeboden. Door eene talrijk opge komen vergadering van burgers is thans besloten ook hunnerzijds de heer Smit een aandenken te vereeren. De oproeping was uitgegaan van de heeren J. Le Sage van Hoeve, C. M. Dommisse, L. Harder, Johan Ceulen, Corns. J Rekkers, George van Dal- sum en D. Strack van Schijndel. De heer Gunning sprak over Het Kruis, de waa heid »oor u etenschup m Kerk, en deed o. a. uitkomt dat de Hervormde kerk, door den heer Knappe en hem als hoogleeraren te Amsterdam aan 1 wijzen, had getoond gelijke waarde toe te kenn aan de bevestigiug en de ontkenning. Men ma iutusschen haar deswege geen te groot verwijt, wa het is slechts een afspiegeling van den bestaand» toestand, dien spreker diep betreurt, maar dien tu« moet nemen gelijk hij is. Spreker heeft de betre king aanvaard, omdat hij de hem gegeven gelege heid niet mag afwijzen 0111 te getuigen van li- Kruis als de eenige weg ter zaligheid. Over eig< standpunt in den strijd sprekende, verklaarde Gunning er een eer in te stellen, te zijn irenis in den goeden zin van het woord. Vrede aanbre gend, door liefde te overreden dat is zijn leu: opdat zoodoende de modernen, wier recht om in Kerk te zijn hij principieel niet erkent, dat ree zich zullen kunnen verwerven. Dr. J. Knappert aanvaardde Dinsdag het hoo leeraarsambt aan de universiteit te Amsterdam n een rede de Nederl. hervormde kerk in het licht v haar Protestansch beginsel. Den 6den dezer was het 50 jaren geleden dat op de citadel van Antwerpen de generaal M. D. graaf Van Limburg Stirum, destijds le luit. der geuie, het linkerbeen verloor. Bij eene poging tot blusschiug van het groote voorraad magazijn, dat 's namiddags ten 4 ure in brand was geschoten, werd hij door een granaat zoo ernstig aan dat been gekwest, dat het moest worden afgezet. In weerwil van dat verlies, heeft de heer v. L# S. steeds zijue militaire diensten blijven verrichten. Met zijn houten been reed hij te paard, klom op de hoogste ladders, liep langs dakgoten, sprong op de borstweringen over de breedste schietgaten heen, en is nog een uitstekend zwemmer. Een Engelsch- man, die eenige jaren geleden hem te Scheveningen zag zwemmen, riep in vervoering uit: Hoe jammer dat die man generaal is, hij zou in Engeland schatten kunnen verdienen. De generaal Van Stirum was in 1870 comman dant van de Nieuwe Hollandsche waterlinie, van 187278 Miuister van oorlog, en is, zooals bekend is, nog steeds de dappere strijder tegen de dienst- vervanging bij de militie. N. v. d. D. lerk, ^citool cit lending. Ter Neuzen, 19 December. Ds. J. A. Goedbloed predikant bij de Chr. Geref. Gemeeente te Axel, heeft voor het beroep bij die gemeente te Dinteloord bedankt. Aagtekerke. Aangenomen het beroep van de Ned. Herv. gemeente alhier door den heer H. J. L- Poort. Candidaat te Rotterdam. Beroepen tot predikaut bij de Chr. Geref. Gemeente Nieuwedorp ds. H. Renting te Haren. Maandag en Dinsdag aanvaardden de heeren Gunning en Knappert hunne betrekking als hoog- hoogleeraren van wege de N. H. K. aan de Universiteit te Amsterdam, met eene openbare redevoering. De afd. Walcheren der Zeeuicsc/ie Landbonwma1 schappij hield Maandag eene druk bezochte vergj dering, waarin, na het afdoen van eeni huishoudelijke zaken werd medegedeeld d: op uitnoodiging van liet bestuur der afdeelij Zierikzee, die aan de beurt was om in 1884 afdeeliugstentoonstelling te houden, werd goedg vonden met die afdeeling te ruilen en de bedoelt tentoonstelling te Middelburg te doen plaats hebbe Op bedoelde tentoonstelling zullen door het hooft bestuur der Maatschappij, voor het vee dat waardi wordt geacht naar de internationale tentoonstellin te Amsterdam te worden gezonden, tegemoetkominge in de kosten worden toegekend. Bedoelde teutooi ste'liug kan alzoo als eene Zeeuwsche voor-teutooi stelling der internationale worden beschouwd. Dezer dagen raakte de koe van een boer u de nabijheid van Amsterdam in een sloot, en voi daarin bij gem:s aan hulp een jammerlijk eind Twee kinderen Israëls, waarschijnlijk op de luci afkomeude, kochten het gestikte beest voor f contant en kwamen toen overeen, ieder voor zij eigen rekening een helft er van te verkoopen de daaropvolgenden Zaterdag, 's avonds bij fakkel lid op de Nieuwmarkt. Reeds had de smalle gemeenj die alsdan uit alle oorden der stad bij vluchten het ruime plein neerstrijkt, menig malsch stuk vol een koopje, medegenomen, toen een der compagno. bezoek kreeg van de stedelijke keurmeesters, die dj koopwaar aan een nauwkeurig onderzoek ondë» wierpen doch, er geen kwaad in vindend, oorlq gaven om met den verkoop door te gaan. De verblijdende afloop der inspectie kwam spoedj ter kennis van den collega, welke een eind ver< stond en die nu natuurlijk met een gerust gewei de bewakers der openbare gezondheid afwach Hoe verbaasd de man echter stond, toen zijn hi werd afgekeiird, hoe verpletterd hij was, toen gansche slachterskraam »voor*de consumptie onbrw baar gemaakt" werd, hoe zonderling het hem moede werd, toen hij tevergeefs op de goedkeuri: der helft van zijn broeder wees, die helft, de vi derhelft van de zijne, gelijk in de sloot geval? en gelijk gestikt dat alles laat zich niet I? schrijven maar alleen gevoelen door iemand, f ooit het slachtofer was van eens keurmeesit inconsequente. Burgerlijke Stand. Middelburg. (Van 3 tot 10 December.) dertrouwdP. J. Vervenne, jm. 24 j. met C Pieterse, jd 25 j. W. M. Janssen, jm. 24 j/& J. F. G. Stokman, jd. 21 j. Bevallen A. E. de Plaa, geb. Regeur, D~ erl Priem, geb. van Gessele z. C. Bosschaart, Bois, d. D. C. Bongers, geb. van Hoé oikei

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2