Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland Donderdag 21 December. A0. ÏH>7. HET ZUIDEN, Verschijnt el keu Maandag, Woensdag en Vrijdag- vond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. prijs pev drie .maanden 'francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. -UITGAVE G. WIJTMAN, VAN Ie Middel!)uig Wed. A. C. DB J0N8F. te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regeJ 10 ets.; Familie-berichten van 1 6 regels ƒ1, Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. SCHBUKItEELDIhY De belangrijke woorden, door minister Pijnacker ordijk in de kamerzitting van 24 September ge- iroken, zullen niet ligt vergeten worden. De minister herinnerde vooreerst aan hetgeen de «vader" der «liberale" partij, over it kenmerk van een liberalen staat en eene libe- le regeering zeide «Een eerste wet is onthouding van hetgeen zijne roeping als rechts- ireeniging te boven gaat. Het zijn in wezen(aard), en middelen andere levensmachten dan staatsmacht, welke de kerk, het onderwijs, Genschap, kunst, maatschappelijk te besturen machten, in wier. sfeer (kring; burgerlijk rerheidsgebied of dwang niet te pas komt." Gulden woorden van den »vader", die de «kin- zich wel mogen herinneren Wel zeide de minister dat ook Thorbecke zich in ideaal (hoog verheven, nift vólkomen bereikbaar >el) slechts voor de toekomst voor oogen hield, en iddelerwijl met de bestaande behoeften rekende, aar toch heeft Thorbecke gezegd»Het is een sch van de liberale regeeriug, dat de staat het en niet tot het gebied van het recht behoort, eer en meer aan anderen overlate." In verband ermede zeide dan minister Pijnacker Hordijk het 'lgende»Naar mijne overtuiging en die over tili ng spreek ik gaarne openlijk uit kan het openbaar vier wijs tlans nog niet worden gemist Maar ik her- pZ, dat wij als een ideaal, hetwelk door lederen raai voor de toekomst bekoort te worden nagejaagd, i toestand te beschouwen hebben, waarin de openbare olen zullen hebben plaats gemaakt voor het bijzonder Ier wijs." Men onthoude deze woorden IWel zeide de minister dat hij het openbaar (wij ken altoos liever staatsonderwijs handhaaft, (lat het bijzondere niet voldoende isomdat niet al voldoend lager onderwijs zou gegeven worden fier hulp van den staat; hij zou de 400.000 tgren, die thans de staatsscholen bezoeken niet Iraat willen zetten, maar op dit punt kan de vurigste voorstander van 't bijzonder onder- t met hem eens zijn. et een tooverslag is het ideaal niet te bereiken. reeds dadelijk ontmoette de minister tegenstand Kamer. Een gematigde tegenstand, omdat, de ^te langdurige crisis bewees het, de ministers jidkrijgs zijn. Nu echter begint de tegenstand verschillende hoeken der «liberale" partij te 'schijn te komen. meer omdat uit andere hoeken dier partij ming met 's ministers woorden is betuigd. Kerkelijke Courant, die anders nog al ruim fcweten is, zeide er van «dit is eene andere van vrijheid dan die, welke velen thans I, die vrijzinnig zijn in hun eigen of partij- Op grond van deze vrijheidstheorie hopen eene niet al te ver verwijderde toekomst de partijen rechts en links misschien tegenover menig brandend vraagstuk elkaar de hand reiken." Ja, is 't eenmaal »uiè" met de onderwijskwestie, dan kunnen wij met andersdenkende landgenooten veel tot stand brengen. Dan behoeft de leerplicht niet langs den omweg van eene wet op den kinder arbeid te worden ingevoerd, of zeker niet door struik en heg, door huis en hof, buiten elk begaanbaar pad om, te worden binnen gesmokkeld. De Middelbar gsche Courant toetst de woorden van den minister aan de politiek, de moderne predikant Steynis aan de praktijk, de dorpspraktijk zouden we haast zeggen, en beide verklaren dat de minister 't heelemaal mis is. Wij zullen 't eens nagaan. De Middelburgse/ie meent dat de minister tot andere inzichten omtrent de schoolwet gekomen is door «ziekte der beurs." 't Kan best waar zijn. Voor menigeen was krankheid ten zegen, een middel ter bekeering. Nood leert bidden, nood leert pompen, zijn bekende spreekwoorden. Nood kan nog wel meer dingen leeren. Wij hebben 't 'meer gezegd: konden wij eens een blik slaan in de harten van alle ministers en alle burgemeesters, die de uitgaven met de inkomsten overeen te brengen hebben, wij zouden menigmaal groote verlegenheid ontwaren, enkel en alleen door de schoolwet veroorzaakt. De Middelburg scha ziet verder iets in 's ministers woorden, strijdig met zijn ambtsplicht, op 't kantje af strijdig met zijn eed op de grondwet. Leven we dan onder wetten van Perzen en Meden? Mag er nooit aan slechte wetten, die bovendien tot dwaze toepassing aanleiding geven, getornd worden Is er geen tegenstrijdigheid in de grondwet zelve, die eenerzijds 't geven van onderwijs vrij verklaart, en anderzijds overal van overheidswege voldoend lager onderwijs verordent, zóó zelfs dat er overheidsscholen zijn gebouwd om ledig te staan? Om eens helder te doen zien hoever de mii ister 't bij het verkeerde eind heeft, als hij spreekt van een geleidelijk geraken tot een roestand van recht billijkheid en gelijkheid van alle partijen in zake het onderwijs, kiest de Middelburgsche een beeld en vraagt: «Wat zou men zeggen van een staatsman die verklaardeals minister moet ik den persoon lijken eigendom beschermenmaar mijn ideaal is de commune En of deze uitdrukking nog niet kras genoeg ware, gaat zij voort«De toekomst, waarin goed volksonderwijs kan verwacht wor- d:n van de particuliere krachten, gelijkt niet méér op den toestand van Nederland in 1882, dan een wijs en rechtvaardig bestuur, naar communis tische begrippen, gelijkt op de aardsche hel, die de geestverwanten van Louise Michel in 1871 te Parijs geschapen hebben." Brrr De toestand, jaren lang van onze zijde begeerd, en in tal van geschriften besproken en voorgesteld, de toestand, door een tekst uit Thorbecke's rede voering aangegeven, door den geprezen minister Hordijk gewenscht, door de Kerkelijke Courant ter bevrediging aangeprezen, overgang tot dien toestand wordt vergeleken met een sprong van beschermd, eigendom naar de cnmmune, van den tegen- woordigen toestand van ons land naar de droomenjen der communards, en diep-r nog, van die droomerijen pardoes in de hel van 't brandend Parijs. Minister Hordijk speelt o schrik bok over 't haasje, van Moens op Kerdijk, van Kerdijk op Kappeijne, van Kappeijne op Six, van Six op Louise Michel, en dan is 't ziju beurt om te buk ken, Louise springt aanstonds over Hordijk! Waar moet dat naar toe Spreekt de Middelbargsclie van den aandrang en de moeite, die aangewend moeien woiden om uifc de beurzen der particulieren zooveel te krijgen als noodig is voor het onderwijs hunner kindereu en die der armen, eene moeite, waarover hare partijge- genoten nauwelijks kuunen medespreken, zij moest zwijgen van de hooge eischen, aan de openbare scholen (door hare partij uit partij-voordeel) gesteld, en ook zwijgen van den noodzaak der concurrentie. Althans zoolang de concurrentie niet vrij is.. Zoolang de kansen niet gelijk staan. Spreekt zij ergens van de eer van tot de liberale partij te behooren, zij zwijgt van het gemak, van het voordeel, aan het deelgenootschap dier partij verbonden. Om dat gemak, dat voordeel is 't haar te doen. Het pu ten uit de algemeene kas, om eigen kin deren onderwezen te krijgen in prachtige scholen, is eerder commune-achtig te noemen dan het uit eigen beurs stichten en onderhouden van bijzondere scholen voor eigen kinderen, en voor die van min- gegoede ouders. Als arme ouders liever den diaken aanzoeken om onderwijs voor huDne kinderen, in plaats van ze te laten onderwijzen in de scholen, uit de alge meene kas onderhouden, is het een bewijs dat die ouders de School met den Bijbel hooger stelle# dan den raad hun de 1 te eischen in het onderwijs van den alverraogenden, alverzorgden staat, die geen Bijbel geen Christus kent. Meer nog dan voor stoffelijken, persoonlijken eigendom hebben ouders te waken voor hunne kinderen, deze zijn hun hooger dan geld of goed. Het verheugt ons dat minister Hordijk begint in te zien, dat de ouders, onder God, maar boven den staat, persoonlijk eigendomsrecht op hunne kinde ren hebben Wij hopen dat hij allengs verder dat recht zal erkennen. Als de Midde'burgsche eens een beeld wil ont- leenen aan het verkeerde in het Parijsche leven, en daarop eens wil doorredeneeren, laat zij dan eens schrijven over uitbesteding van kinderen, over vondelingsgestichten, laat zij dan eens eene verge lijking maken tusschen vondelingsgesticht en staats school, tusschen het met opoffering verzorgeg eigen kinderen, en het neder leggen var» voor de deur der overheid,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1