Z( GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. ff 75'A louw Courant het resultaat mede van een doorhem ingesteld onderzoek naar de melk van koeien, die reeds een dag of 6 met ingezuurd gras gevoerd Werden. Dit onderzoek strekte zich uit tot versche melk, daartoe onmiddellijk gemolken, koude melk van denzelfden morgen en melk van den vorigen avond, zoowel koud als verwarmd. De uitkomst was, dat noch de versche, noch de koude, noch de Verwarmde melk zich door reuk of smaak onder scheidde van andere, niet van dien stal afkomstig. Deze bevinding is dus geheel tegenovergesteld aan die van den heer Amersfoort. Maandag kwamen te Vlissingen per stoom schip Prins Hendrik eenige personen aan, behoorende tot het vroegere personeel van het Alhambra-theater te Londen. Onder deze bevond zich een Zwitsersche reuzin, slechts 18 jaren oud, lang 8 voet en 2 duim, terwijl hare handen en voeten naar evenre digheid waren. Bij het verlaten der wachtkamer bevonden zich vele toeschouwers aan het station en, leunende op een reusachtigen wandelstok, bereikte zij de coupé, waarin het haar niet zonder moeite gelukte plaats te nemen. M. C. Dezer dagen is een nieuw weeshuis der Ned. Herv. Diakonie aan de Stadhouderkade te Amster dam plechtig ingewijd. Het was juist 225 jaar geleden dat ook op den 15 December de stichting aan de Zwanenburgerstraat was geopend. Deze laatste zal nu een gedeelte harer bevolking, namelijk de meisjes en de kleinere knapen, aan het nieuwe huis afstaan De inwijding geschiedde in de groote kerkzaal, door den heer Groenewegen sierlijk met bloemen getooid, in tegenwoordigheid van kerkeraadsleden, bestuurders en bestuurderessen van verschillende inrichtingen, leden van het stedelijk bestuur enz. Er werden verschillende toespraken gehouden, terwijl de kinderen eenige toepasselijke liederen en psalmen zongen. Het bouwen van het nieuwe weeshuis, dat 6000 vierkante meter in oppervlakte beslaat, heeft 4 jaar geduurd en kost ongeveer een half millioen gulden. De weezen kregen een extra middagmaal, terwijl des avonds dissolving vieios werden vertoond en het huis prijkte met een schoone gasilluminatie. Donderdag middag kwam te El burg de ver ontrustende tijding, dat er een beer in de omstre ken der gemeente rondliep, hetgeen V6el nieuws gierigen en ook de politie, met geladen revolvers op de been bracht om een onderzoek deswege in te stellen. En werkelijk, tusschen Elburg en Doornspijk trof men het dier aan, dat met sterke hulp spoedig gevangen werd. Het beest was door de eigenaars (twee rondtrekkende lieden) in een onbewoond huis opgesloten en toen iemand wilde gaan zien, of het nog wel van brood voorzien was bij het openen der deur ontsnapt. Iemand die te Heerenveen voor de rechtbank terechtstond, daar hij bij een buurvrouw de glazen had ingeslagen, begon, van de zitting komende, met haar weder zoodanige vechtpartij, dat tegen hem opnieuw proces-verb aal werd opgemaakt. Niet ten onrechte had hij zich dan ook, met het oog op zijn vele comparitiën, op de vraag van den president naar zijn beroep, „ontvanger van dagvaardingen genoemd. eigen pijn gevoelt, en dat al/0 armen die ons om ringen het leed van eigen armoede in geen enkel opzicht kunnen verzachten. Bij gebrek aan feitelijk nieuws uit het buitenland houdt de pers zich bezig met beschouwingen van ministerieële wijzigingen. In Engeland is de wijziging door het opnemen van de conservatives Lord Derby in het liberale Kabinet Gladstone thans een feit. In Frankrijk wil men dat de Minister van Marine zal heen gaan om moeilijkheden met den president Grevy, in Turkije heerscht voortdurend wisseling onder het personeel dat het rijk van den Grooten Heer met kleine macht, bestuurt. Onze lezers schenken ons on getwijfeld de schrikkelijke namen der pacha's die te Konstantinopel langs de ministerieële tafel defi- leeren. Terwijl de Russische Nihilisten zich rustig houden, laten die in Engeland meer en meer van zich hooren. De vernielingswapens van den nieuwen tijd, met dynamiet als hoofdbestanddeel, dienen allen die aanslagen op de bestaande orde van zaken in den zin hebben. Aan het Britsche Ministerie van binnenlandsche zaken te Londen, is een brief ontvangen, geteekend Rory of the Hills de onderteekening, gewoonlijk aangetroffen in dergelijke dreigbrieven uit Ierland. In dien brief kondigt een zoogenaamd comité voor de verbranding der openbare gebouwen te Londen aan, dat het binnen luttel dagen één of meer gebouwen in brand zal doen steken, als wraakne ming voor de terdoodbrenging van de moordenaars van Maamhasna Tengevolge van dezen brief zijn de politiewachten in de nabijheid der openbare gebouwen verdubbeld. De vertegenwoordiging van verschillende landen houdt zich, evenals die in ons vaderland, over 't algemeen bezig met het in orde brengen der inkom sten en uitgaven voor het volgende jaar. En in I Frankrijk zoowel als in Oostenrijk blijken de be hoeften grooter te zijn dan de inkomsten. Het leed van een ander is voor den lijder wel een schrale troost, maar het is dan toch een troost, en als zoodanig mogen wij Nederlanders, met onze ylottende schuld, met onze schat kistpromessen en ons te kort van bijna 100 millioen het dan ook opvatten. Het leven op weelderigen- voet is algemeen en de tekorten zijn niet minder algemeen. Jammer dat ieder in de eerste plaats Zeeuwsclie Brieven. Geachte Redacteur Bij de herhaalde overwinningen die onze partij in den laatsten tijd aan de stembus behaalde, is het niet ongepast onzen feitelijkeu toestand eens te overzien. Is er, mogen we vragen, reden tot on vermengde blijdschap Daartoe dient deze andere vraag overwogen of de uitbreiding van de beginselen onzer partij werkelijk gelijken tred heeft gehouden met de vermeerdering van het getal kamerleden die ze be lijden, of liever gezegd, die door de antirevolutionaire kiesvereenigingen candidaat waren gesteld Daarop zult ge zoo min als ik jaantwoorden M. d. R Ons te vleien met de gedachte dat dit inderdaad zoo is, zou eene verregaande kortzichtigheid ver raden, waarmede wij niet het minst vooruitkomen, maar die integendeel uitermate schadelijke gevolgen kon hebben, Twee feiten dienen hier niet onopgemerkt te blijven. Vooreerst dat de katholieken stelselmatig onze candidaten stemmen ik wees daarop reeds in mijn vorig schrijven. De schoolwet is het die ons samenbindt aan de stembus ze zijn daar onze natuurlijke bondgenootenhunne hulp aanvaarden we gaarne; daarin steekt niets immoreels, zoo min voor hen als voor ons. Maar een noodzakelijk ge volg hiervan is toch, dat het getal antirevolutionaire kamerleden volstrekt niet meer de maatstaf mag of kan wezen van onze werkelijke partijkracht in den lande. Hierop ons volk te wijzen is voorzichtige staatkunde, die ons voor overschatting onzer krach ten helpt vrijwaren. Het tweede feit waarop ik het oog heb is, dat bijna al de nieuw aankomenden tot de »droite" behooren. Dit leelijke fransche woord beteekent hier vrij vertaald»de conservatieve vleugel van ons regiment." Men zou ook kunnen zeggen de uiterste grensbewoners van onze antirevolutionaire erve, waar deze aan de landpale der conservatieven raakt. Nu spreken Nederlandsche grensbewoners zelden zuiver hollandsch in 't oosten loopt er veel duitsch onder, en in 't zuiden veel fransch. Het staat te vreezen dat dit met de zoogenaamde »droite" ook wel eens zoo zou kunnen wezen. Verre zij het van ons, de goede trouw of strikte eerlijk heid van een hunner in twijfel te trekkenmaar dit neemt niet weg dat bijv. eene groene kleur zoo licht kan zijn, dat ze op wit af is toch heet ze daarom nog groen, en is het ook werkelijk; maar id- i q L no o het frissche lentegroen is behagelijker. Etie^ verliest onze partij veel van dat pikante dat hai kenmerkt, en waardoor ze voor een ieder die niel politiek blind is, van alle andere kleurschakeeringei is te onderkennen. Dat kenmerkende behoort aai^' die partijhierin zit hare kracht. Zie het aan wijWeu| den minister v d. Brugghen hoe het verkleuren o^a^ vernietiging uitloopt. Niet te sterk kan daartegefni gewaarschuwd worden, in een tijd waarin het con servatief-adellijke element van onze partij zoo zichf^ baar wordt versterkt. Nu dient er tegenwicht in d< d' schaal. Niet weinig bevreemding heeft het bij velen ver1*11 wekt, dat heel de antirevolutionaire partij, uitgele" nomen onze Middelburgsche afgevaardigde 't Hooftvoor de begrooting van het onchristelijk openbaar onderwijs heeft gestemd. Men mag di begrooting niet afstemmen, beweren de anderen bi monde van den door ons allen zoo hooggeachte^1-' afgevaardigde Lohman. Men mag dat niet om16t redenen buiten de begrooting. Maar eilieve, d» reden zit juist in de begrooting. Zoo als het nu30" gegaan is, zou de eindstemming, waarin de hoofd1 kracht der oppositie is gelegen, gerust achterwege kun-an nen blijven. Immers de wet moet uitgevoerd worden a daarin zijn allen 't eens; ergo de begrooting goed-'!' keuren, de gelden toestaan. Hoe die besteed zullenm worden, spaarzaam of overdadig, dat moet d€"U Minister weten. Dit is eene theorie waar ik nietset' van begrijp en nog veel minder vat ik, in welkean i gevallen eene begrooting nu in de termen kane"' vallen van te worden verworpen. Zulk een geval is niet denkbaar voor een gewoon mensch, ik althans belijd gaarne mijne onkunde in die hooge weten-!.8" schap, en verblijd er mij ten zeerste over dat onze?? Mr. 't Hooft tegen heeft gestemd. Dat was mijns inziens konsekwent, want naar zijne en onze schat- ting waren de uitgaven, met name voor het onderwijs niet verdedigbaar vóór de rechtbank van recht en geweten, daarom kon hij er zijne stem niet aan geven, zoomin als de heer Schaepman. Het schreit letterlijk ten hemel, dat er met de r zuur verdiende penningen der burgers zoo wordt., 1 omgesprongen. Om een voorbeeld uit honderd te noemen. Aan de H. B. School te Winterswijk, die door 14 leerlingen wordt bezocht, kost elke jongen aan den Staat niet meer of minder dan één duizend en veertig gulden, zegge f 1040 per jaar. Van de andere hoogere, lagere en middelbare scholen zwijg ik, want de tijd zou mij ontbreken. Kan, mag dat - zoo langer? als men ten overvloede weet dat, bij de verbazende schuld die het land reeds heeft, de Minister van Geldzaken eerstdaags nog een leeningje^ voor den Staat van 60 millioen zal aangaan indien onze Vertegenwoordigers het goed keuren. Met den 30 profeet zeggen we hier »Hoe lange nog n K. st. Graanmarkten enz. -AM' Rotterdam, 18 December. Paardeboonen 10 cent q en Erwten 25 cent lager; Bruineboonen 50 cent g'. hooger. De prijzen der overige artikelen bleven 2 veranderd. Prijzen van Eflecten. Amsterdam, 16 Dec. 8* 1882. STAATSLEENJNGE Nerterl Certific. N. VV. Sch. dito dito dito dito dito dito dito Obl. 1878 f 1000 België. Certificaten Frankrijk, Origin. Inschr. Hongarije. Obllg. Leening 1867 fl, 120 dito Goudleening dito dito fl. 500 Italië. Cert Adm. Amsterdam ostem. Obl. Mei-Sov. dito Febr.-Aug. dito Jan.-Juli dito April-Oct. dito dito Goud Polen. Obl. Schatkist 1844 Portugal Obligatiën Btl. 1853-1869 dito dito 6e Ser. 1878 pd. st, 100 Ru land. Oolig. Hope C. 1798-1815 Certific Inschr. 5e serie 1854 Dito dito 6e serie 1855 Obligatiën 1862 dito 1864 f 1000 dite 1864 pd. st. 100 pet. 67 Ti':, 101*/, 101'/, iO 10 .20 78 100 *6! 6i'l, 6,20 - 6.38 .47,20 64>/8 >7,20 - .18, 1 - 1818 a 53'/. Jl8,3_ 963/4 vi 8 1" jOnd 's v Aiii plitsei

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2