Nieuwe Goesche Courant, Ch r is tel ijk-h is tor isch blad voor Zeeland ^1682. Dinsdag* 19 December. N#. 996. BINNENLAND. Serh, Octrooi £it lending. HET ZUIDEN, verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs pev dbje maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05.. P. G. UITGAVE VAN WIJ TM A le Middeibuig Wed. A. C. DE JONGE, te Goes Prijs der Advertentiën: PerregeJIO ets.; Familie-berichten van 1-6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. De verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Goes, ter vervulling der vacature, voortdurende door het niet toelaten van den heer C. Risseeuw, is door Burg. en Weth. bepaald op 9 Januari 1883 en de eventueele herstemming op 23 Januari daar aanvolgende. Het collegie van dagelijksch bestuur beschouwt dus in deze zaak art. 8 der gemeentewet van toepassing en niet zooals anderen van meening zijn art. 14 dier wef. Middelburg, 11 December. De op heden ge houden Nieuwjaarscollecte heeft opgebracht f 618.175. De geneeskundige raad voor Zeeland heeft be sloten een onderzoek in te stellen naar de genees kundige hulp op verschillende plaatsen m Zeeland. De met het onderzoek belaste commissie zal o. a. de volgende vragen te beantwoorden hebben: lo hoe is het met de actueele verdeeling der ge neeskundige hulp in de provincie? 2o Kan het op den weg liggen van den Gen. Raad, omtrent deze aangelegenheid eenig oordeel uit te spreken? Ook is goedgevonden om ter bekoming van een vertrouwbare ziekte-statistiek de geneeskunstoefena- ren in de provincie uit te noodigen, op daartoe vanwege den raad te verstrekken kaarten, mede- deeling van de door hen behandelde ziekten te doen. Na de Indische begrooting te hebben aange nomen, is de Eerste Kamer tot den 27 a. s. gescheiden. Natuurlijk zal dan de staatsbegrooting met den meesten spoed onder handen worden genomen. De Tweede Kamer heeft Vrijdag avond de be grooting van marine aangenomen met 39 tegen 8 stemmen. Het treurige verlies van de monitor Adder be- heerschte natuurlijk het debat, zonder dat evenwel eenig nieuw gezichtspunt geopend werd. Zaterdag is hoofdstuk Nationale Schuld eenparig aangenomen, nadat de Minister verklaarde de leening, nu van 60 millioen het a. voorjaar te [rillen sluiten. Daarna zijn de algemeene beraadslagingen over hoofdstuk Finantiën begonnen. Als sprekers traden de heeren Rutgers en van Bylandt op. Z. M. de koning, na den dood van prins Hen drik eigenaar geworden van het lustslot Soestdijfc en aanhoorigheden, moet besloten hebben de wan ing in het Baarnsche bosch aan het publiek te rèrbieden, tenzij van een toegangkaart voorzien, jommige dagbladen zeggen, vooralsnog moeilijk doof te kunnen slaan aan dit gerucht, doch in- sschen worden reeds adressen in gereedheid ge dacht om Z. M. te bewegen de vrije wandeling dit prachtigste deel van het indertijd aan [llem H door het Nederlandsche volk geschonken ïdgoed weder als vroeger, te willen vergunnen. Mr. T. Ph. baron Mackay, lid der Tweede Ka mer, heeft zijn eervol ontslag als burgemeester van Winterswijk gevraagd. De heer J. Esser, te 's Gravenhage, schrijft aan De Standaardmet smart gelezen te hebben, »dat niet slechts modellen van opiumkitten, maar twaalf javaansche huizen met de bewoners, landbouwers en handwerkslieden en vee, voor de Tentoonstelling te Amsterdam in 1883 zullen worden overgezonden. »Wie zich herinnert wat de Javanen, indertijd te Arnhem tentoongesteld, daar geleden hebben, beeft voor de eenvoudige landbouwers, die nu met Amster dam zullen kennis maken." Zonder zich reeds aanstonds ongerust te maken, schijnen er toch redenen van bezorgdheid te be staan over het lot van de leden der Noordpool expeditie. Men veronderstelt, dat de Varna, nabij Vaigatz overwintert, indien het schip althans met het ijs niet om de Oost is gezet. Over land zal een expeditie worden uitgezonden, om de schipbreu kelingen op te zoeken, waarvan de kosten" op 8 a 9000 gulden geschat moeten worden. Brieven zijn niet ontvangen de van hier gezonden brieven bereikten hunne bestemming nietmet de uit te zenden expeditie zullen echter andermaal brieven medegegeven kunnen worden. Na het houden eener redevoering heeft Zater dag de aftredende rector der Theologische school te Kampen, de heer S. van Velzen het rectoraat overgedragen aan den heer A. Brummelkamp. De nieuwe cursus zal aanvangen 10 Januari a. s. daags te voren zullen de 3 nieuwe docenten, de heeren dr. H. Bavinck, D. K. Wielenga en L. Lindeboom worden geïnstalleerd. LANDBOUW. Uit een in de St. Cf. opgenomen Oordeel omtrent den oogst van 1882 in Nederland blijkt, dat een meer dan middelmatige oogst verkregen werd, van tarwe in 486 gemeenten middelmatig en minder in 267 verder van roge 694 boven het middelma tige en 209 daar beneden van gerst 497 en 259 van haver 796 en 198van paardenboonen 439 en 349van aardappelen 104 en 945 van sui kerbieten 147 en 250van klaver 573 en 114 van grasland 832 en 53. Betreffende den oogst wordt voorts opgemerkt; Het getal goede oogsten bedraagt voor tarwe 209; rogge 210 gerst 159 en haver 254. Dit aantal alleen weegt vrij wel op tegen het aantal gemeen ten, waar de oogst middelmatig en minder was. Alleen voor de gerst is het verschil noemenswaar dig groot, hoewel ook dit gewas dooreen genomen nog meer dan middelmatig heeft opgebracht. Het is te betreuren, dat de qualiteit van het meeste graan te wenschen overlaat en dit te meer, naarmate de oogst later heeft plaats gehad. Van daar, dat de haver en de boekweit het meest heb ben geleden. Van deze twee gewassen is veel verloren gegaan, zoowel door wind en regen als door schot. In de overige granen kwam ook wel is waar schot voor, doch hier is de mindere qualiteit meer te zoeken in de afwijkende en bruine kleur. De paardenboonen, hoewel ook hiervan de op brengst nog ruim middelmatig is geweest, zouden een best gewas hebben opgeleverd, indien bij het oogsten minder verloren ware gegaanook de erw ten zouden bij gunstiger oogsttijd nog reden tot te vredenheid gegeven hebben. De aardappelen geven een slechte uitkomt. De vele en hevige regenbuien hebben den grond te veel geslempt en het loof geknakt. Daarbij kwam al spoedig de ziekte, zoodat het loof te vroeg af stierf, waardoor de groei van den aardappel ein digde en de qualiteit te wenschen overlaat. De suikerbiet kwam laat aan het wassen. Ook- aan dit gewas heeft de regen, door het slempen van den bodem, veel kwaad gedaan, terwijl de weinige zonneschijn, tijdens den laatsten groeitijd, ook op de kwaliteit een nadeeligen invloed uitoefende. Vlas bleef beneden het middelmatige en de kwa liteit zal niet te best zijn. Het lijnzaad, alsmede kool-, mosterd kanariezaad en karwijzaad gaven, onvoldoende uitkomsten. De tabak groeide langzaam en gaf een gering gewicht aan blad, dat echter van vrij goede kwa liteit en kleur blijkt te zijn. Hoewel de voedergewassen (knol-en wortelvruch ten) een nog al bevredigende opbrengst leverden! moet toch worden erkend, dat de voedzaamheid te wenschen overlaat, waardoor het voordeel in de opbrengst wordt getemperd en het nut, dat er van getrokken wordt, tot het middelmatige terugge voerd wordt. Klaver en gras groeiden welig. Den geheelen zomer was er volop en ware de hooioogst niet met veel regen gepaard gegaan, er zoude een overvloedige hoeveelheid hooi en van uitmuntende kwaliteit ge wonnen zijn. Nu echter is er veel verloren gegaan en in verreweg de meeste gemeenten is slechts hooi van middelmatige kwaliteit geschuurd kunnen worde in sommige gemeenten is dit bepaald slecht. De tweede snede hooi kan als verloren worden be schouwd, waardoor ook het klaverzaad mislukt is. Hoog water en een te drassigen bodem hebben hier en daar den grasgroei belemmerd, in laatst genoemd geval is er veel door het grazend vee vertreden. Het ooft is mislukt, als een gevolg van den schralen en hevigen voorjaarswind en van nacht vorst. Het houtgewas heeft mede in dien tijd veel geleden, vooral het opgaand geboomte, dat tot Sint Jan meestal bladerloos bleef. Hakhout maakte echter een goed lot. De heer Corbijn te Noordeloos, deelt in de Land*

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1