litrlt. School ttr ifndmc. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND Zeeuwsche Brieven. die hij heeft. De Commissie, die er den kommandant een verwijt van maakt, dat hij niet eerst eenige dagen heeft genomen om zijn manschappen te oefenen, alvorens met hen zee te kiezen, overschat daardoor, zegt de heer Klis, de uitgestrektheid van de macht eens bevelhebbers, hetgeen zou blijken, wanneer de hem verstrekte reisorder kou worden overgelegd. In die reisorder heeft vermoedelijk ge staan, dat de kommandant zich met zijn monitor bij gunstige gelegenheid van IJrauiden naar Helle- voetsluia moest begeven, zonder dat hij over de al of niet geschiktheid zijner bemanning had te oordeelen. Wel had hij zijn bezwaren tegen de be manning kunnen inbrengen, desnoods kunnen voor stellen eerst een weinig te oefenen, maar dat is van achteren gezien; een onvoldoende bemanning is geen zeldzaamheid en een kommandant die bezwaren maakt is slecht gezien de Marine wil zulke kommandanten niet. «Zij zijn onbekwaam of bang." Wie wil dien naam hebben Zeker de luitenant le klasse van der Aa niet. Bij de marine ïegt de schout bij nacht, moeten de kommandanten dikwijis varen met kinderen in plaats van mannen. «Een uur langer eb, een paar uur langer handzaam weder, dan was ook van deze reis, met onbekwaam personeel niets vernomen en Simon van der Aa een uitstekend officier gebleven. Het rapport maakt melding van al de tochten door monitors over zee gemaakt. Was het dezen keer grootendeels de schuld van den kommaudant, die de reis niet met genoeg ernst heeft opgevat, welke niet goed afliep Neen, het is veel meer, «omdat de kruik zoolang te water gaat tot zij berst."" Verder weerlegt de heer Klis hetgeen in het rapport is gezegd omtrent de onbekwaamheid van den zeeloods Duinker en het verzuim van den kommandant, om een loods uit Hellevoetsluis te ontbieden. Wat den loods uit IJmuiden aangaat, van hem heeft de inspecteur van het loodswezen verklaard, «dat hij, hoewel van gevorderden leeftijd, nog een zeer goed loods en uitstekend zeeman was", terwijl er bij de Marine overigens verordeningen bestaan, waarbij een niet noodzakelijk gebruik vau loodsen als gebrek aan zelfvertrouwen en zeeman- schap wordt aangemerkt. «Lichtvaardigheid aldus eindigt de heer Klis zijn schrijven deugt niet voor een zee-officier, zwaartillendheid ook niet; maar toch moet hij wel wat aandurven, vooral bij een marine waar hij dikwijls van gebrekkige middelen is voorzienwie betreed den juisten middelweg Wel hem, wien het geluk dient; hij is een knappe, flinke vent." De Staats-commissie welke een onderzoek instelde naar de oorzaak van het vergaan van de ram mo nitor AdHtry gaf o. aals haar meening in haar breedvoerig rapport te kennen, dat een kustwacht door haar onontbeerlijk wordt geacht, en dat zij meent te moeten aanbevelen de organisatie van een geheel stelsel van kustbewaking. Naar aanleiding van deze wenken, vestigt de hee^ Jules van Hasselt te Kampen, de aandacht op de kustwachten in Amerika, die daar langs de geheele kust worden aangetroffen en welke geregeld patrouille houden. De verschillende reddingsstations zijn daar onderling met een telegraaf of telefoon verbonden, zoodat er zonder eenig tijdverlies hoege naamd hulp ingeroepen kan worden. In het afge- loopen dienstjaar kwamen in de nabijheid van Noord-Amerika's kunst sleehts twaalf menschen in de golven om. Ter Neuzen, 11 Dec. '82. Ds. J. Westerhuis, Predikant bij de Chr. Geref. gem. alhier, heeft voor de roeping naar die gemeente te Gouda bedankt. Ds. P. Van Vlaanderen, te Westmaas, heeft het beroep tot predikant bij de Chr. Ger. Gem. te Yerseke aangenomen. Heeren predikanten in Zuid-Beveland worden volgens de O Crt tegenwoordig begunstigd met een kleine bezending pillen. Het is de, uit de verschillende aankondigingen bekende Richardt, die de eerwaarde heeren wil ge bruiken voor zijn zg. Zwitsersche pillen. Bij een doosje, waarin zich 15 van die pillen bevinden, zijn gevoegd eene gebruiksaanwijzing en eeue aanbeveling, terwijl den geadresseerden tevens de schoone belofte gedaan wordt dat, zoo zij een doos bestellen, zij nog twee doosjes voor de armen cadeau ontvangen. Waartoe men predikanten al gebruiken wil Door het aanhoudend aftappen van het ka naal te Ter Neuzen blijft de scheepvaart op Gent en tusschengelegen plaatsen nog grootendeels ge stremd. Door den stroom van het bovenpaud van het kanaal heeft zich vóór de sluis te Sas van Gent een zandbank gezet, waardoor de geladen zeeschepen verhinderd worden op te gaan, zoodat er op dit oogenblik tien geladen zeilschepen, uit zee naar Gent besterad, voor de sluis te Sas van Gent liggen, niet verder kunnende komen. De stoomschepen uit en naar zee, passeeren, doch met geringen die.; gangde ladingen voor deze worden uit lichters te ter Neuzen overgenomen. Ook de binnenvaart ondervindt veel oponthoud terwijl men soms dagen wachten moet vooral eer men op of af kan. Dag en nacht is men bezig met baggeren, om He zandbank te verwijderen. Bij eene poging om te Sas-van-Gent te schutten ook voor opgaande stoom- en zeilschepen, uit zee gekomen en naar Gent bestemd, is een der sluis deuren gebroken tengevolge waarvan het schutten dadelijk moest worden gestaakt en de reeds in de kolk gelaten schepen deze weder moesten verlaten. Al hei. mogelijke wordt nu aangewend om in dezen toestand te voorzien. Het vooruitzicht bestaat echter, dat er verscheidene dagen verloopen zullen, voordat er mogelijkheid zal oestaan tot schutten. Eenige Engelsche stoomschepen, alsuu Gent niet kunnende bereiken, lossen en laden thans te Ter Neuzen aan den spoorweg. Te Leiden zijn een drietal personen uit één huisgezin aan de pokken overleden. lu Gelderland is het water zóóver gevallen, dat alle woningen buitendijks er van bevrijd zijn. Het water valt te 's Bosch zeer langzaam, de stand bedraagt nog 5.36 meter boven A. P. De overlaat RossumSt, Andries is nog met 53 centi meter overstroomd, die te Bokhoven werkt gemid deld met 96 centimeter, die te Baardwijk met 32 centimeter. De buitengewone rivier-correspondentie is langs alle rivieren opgeheven, de dijkposten zijn ingetrokken, en de ambtenaren van den waterstaat keeren naar hunne standplaatsen terug. De Engelsche regeering heeft aan de Thames Iron Company den bouw vau sen stalen pautserschip opgedragen, dat in grootte en machinekracht al de bestaande schepen moet overtreffen. Het schip moet een deplacemeut van 10,000 ton en machines van 7500 paardekracht hebben, die, onder vollen stóora, tot 5900 gebracht kunnen worden. Voor dit oor logsvaartuig ziju voorloopig 60 tons vuurmonden bestemdmaar het zal geschut van belangrijk grooter kaliber kunnen dragen. De kosten zijn op 600.8Q0 pond sterling begroot. element in Armand's leven was geworden. deed het openbaar ministerie voorlezing brieven van Bern ays zelveu, welke reeds geheel de akte van beschuldiging zijn opgenomen geweest.^B Even als Maandag was 0'>k gisteren de advocaat- 1 generaal den geheelen dag ann het woord. Ten 3 I ure verzocht hij de zitting tot heden morgen te ver dagen, daar hij door vermoeidheid niet verder kon. Deze bewonderenswaardige en voor de beschuldigden zoo pijnlijke rede, zou heden ten einde worden gebracht. Een sinds eenigen tijd loopend gerucht dat iu het Engelsche ministerie een belangrijke wijziging op til i, schijnt zich te bevestigen. Gladstone's gevorderde leeftijd gebiedt eenige verlichting van werkzaamheid. Hij blijft Prem>ermaar zal de portefeuille van financiën overdiagen aan Childers, die thans minister van Oorlog is en op zijn beurt zal vervangen worden door lord Harrington. In de plaats van dezen laatste wordt dan lord Derby, de ex-conservatief, minister voor Indië. Volgens een correspondent van den Times zou Arabi aan zijn verdediger Broadley, die hem kwam mededeelen, dat Ceylon zijn ballingsoord zal wezen, zijn tevredenheid hierover hebben te kennen gegeven, er bijvoegende, zich zeer vereerd te gevoelen, dat men hem zendt, «naar delaatste rustplaats van ons aller vader Adam, na diens verdrijving uit het Paradijs. Volgens de mahomedaansche overlevering is name lijk Adam naar Ceylon en Eva naar Hedjas ver bannen. Het Britsche bezettingsleger, naar men weet 10,000 man bepaald, zal binnenkort nog De heer J. van Gent, van Gouda, is te Mid delburg werkzaam om door het vervaardigen van teekeningen ten behoeve van het rijk, de restauratie van den stadhuistoren aldaar voor te bereiden. Na veertien dagen lang getuigen gehoord te hebben is eindelijk het begin van het einde daar voor het fameuse proces tegen de Gebroeders Peltzer in zake den moord op den advocaat Bernay8. Maandag heeft de advocaat-generaal Van Mal- deghem van het hof vanBrabaoteen aanvang gemaakt met het lezen van zijn requisitoir in deze zaak. Hij gaf in breede trekken het gebeurde weer en wees Ar- mand Peltzer als den schuldige, den bedrijver van den moord op den heer Bern ays, aan. Met kracht nam hij de verdediging op zich van die getuigen, wier geloofwaardigheid was in twijfel getrokken. Over de verhouding van mevrouw Bernays tot Armand kon hij alleen constateeren, dat zij een onmisbaar op met vier bataljons verminderd worden. Voor het onderhoud der overblijvende troepen zal Egypte zelf 3200 pst. of ruim 38,000 per maand moeten betalen. Geachte Bedacteur, Boekverkoopers en uitgevers zijn in mijn oog zeer respectabele menschen, immers zoo zij de pers niet misbruiken door er zedelijk vergift mede onder het volk te verspreiden, maar haar zoeken dienstbaar te maken tot uitbreiding van Chris' us' Koningrijk. En aan deze laatsten is onder ons. Gode zij dank nog geen gebrek. Nu moeten we evenwel in het oog houden dat ze menschen zijn en mitsdien ook hunne zwakke zijde hebben nierra bestaande dat zo om hunne waar aan den man te brengen soms wel wat al te ver gaan, en elke voorkomende geschikte gelegen heid te baat nemen om hunne aanbiedingen met een beroep op den christelijken zin hunner land- genooten te dekken. Paasch-, pinkster- en kerstfeest zijn voor hen wat de maand November vour den smid, en de schoon maak voor den timmerman is. Niemand zal eraan denken hun kwalijk te nemen, dat zij doen wat ieder ander doet, n.l. te visschen op hun gerij. Wie ijverig is in zijn werk zal voor het aangezicht van koningen gesteld wordenzoo spreekt God zelf door den mond van Salomo, die deze waarheid o.a. door de verheffing van Jerobeam, den z >on der weduwe, in praktijk bracht. Nu mogen we iemands bedoeling niet beoordeelentoch waag ik de onder stelling dat vele aanhalingen der genoemde feesten niet anders of niets meer zijn dan speculatie op de beurzen, en dit is mijns inziens een ongepast mis bruik, eene ontheiliging van die heerlijke gedenk dagen. Om maar éen voorbeeld te noemen, M. d. R. Daar vindt ge dezer dagen herhaaldelijk van den boekhandelaar Koster te Amsterdam, zijn geloof is mij onbekend, eene advertentie waar met groote letters bovenstaat «Denk om het aanstaande kerst feest, en dan: »Voor 'n dubbeltje maar" Bunyan's Christenreize. Wat heeft met die aanbieding in de schatting van den heer Koster het kerstfeest te maken, anders dan dat het dienst moet doen als speculatie Eene andere praktijk die sommige uitgevers vani christelijke lectuur aanwenden om veel af te zet-T ten, bestaat hierin dat ze onze christelijke onder-j wijzers gebruiken of althans zoeken te gebruike:

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2