Nieuwe Goesche Courant, Ch r is tv! f jk-historisch blad voor Zeeland. Donderdag 14 December. D94. BINNENLAND. HET ZUIDEN, ersehijnt. lken Maandag, vVoevsdag en Vrijdag- aiond ren S ure, behalve op Christelijke ieestdagen. riis pev drie maanden franco Enkele romers 1,50. - 0,05. OITGAVü VAN ft' IJ T Jl i\, ie Middelhuig fted C J G IK G Bte Goes Prijs der Advertentiën: Per reg»jj 10 ets.; Pamilie-berichteu van 1 regels ƒ1, Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Het voorstel van den heer Buma, tot het in stellen van een onderzoek betrekkelijk de afsluiting en drooglegging der Zuiderzee, strekt om van staatswege dicht te maken de zeegaten of openin gen tusschen de eilanden gelegen in de richting Den Helder en Ameland om daardoor de <r e ge meenschap tusschen de beide zeeën te verbreken en <le Zuiderzee te hervormen in een zoetwatermeer. Daarna het droogleggen en kanaliseeren van dit zoetwatermeer mede van staatswege te ondernemen, of de uitvoering daarvan, a thans voorloopig, over te laten aan den particulieren ondernemingsgeest. Nadar Maandag j.l. de heer Brantsen van de Zijp zitting had genomen, heeft de Tweede Kamer een aanvang gemaakt met de begrooting van het Hoofdstuk Biunenlandsche Zaken. De strijd bij de algemeene beraadslagingen liep over de vraag door den heer Schaepman te berde gebracht of de begrooting van Binuenlandsche Zaken om de uitvoering der gehate onderwijswet mag afgestemd worden. De heeren Schaepman en van Nispen verklaarden alleen daarom nooit hun stem aan de begrooting te zullen geven. Zoolang deze of een volgende Minister aan de ellendige onderwijswet vastzit, is voor ons van geen vrede of overeenkomst sprake, aldus d e heeren. De heeren Hordijk, Lieftiuck en Brouwers, be toogden dat met deze beschouwingen voortaan iedere regeering onmogelijk is. Indien men om deze of die reden geld weigert tot uitvoering der wetten door art. 115 der Grondwet onschendbaar genoemd dan staat regeeringloosheid voor de deur. We hopen later op dit betoog terug te komen. Gisteren was de dag aan het onderwijs gewijd. De heeren Schaepman en Van Wassenaer wezen speciaal op de weelderige inrichting van het hooger onderwijs, wij bezitten vier Universiteiten terwijl het groote Engeland er slechts twee bezit. De heer Schae man stelde een motie voor ten einde het getal onzer Universiteiten te verminderen, welke motie later zal behandeld worden. De heer Wintgens sprak over de financieële ruïne van staats- en gemeentekas door de hoog opgedreven onderwijskosten, en over de geestdoodende overvoe ring van wetenschap afgericht op de examens, een onderwerp sterker aangedrongen nog door den heer van Baar die wijst op de hoogere raming voor onderwijskosten bedragende voor het rijk l1 millioen en voor de gemeenten 3 millioen meer dan in 1882. De heer Goeman Borgesius was de eenige spreker der linkerzijde die zich in het debat mengde. Zijn aanval gold opnieuw den Minister van Binnenland sche Zaken, vroeger als hoofdbestuurder van het kampioen bij uitnemendheid voor de openbare thans voor inkrimping van staatszorg op en toch onder liberale vlag ■varende. Voorts zag de heer Borgesius in de oppositie 'egen de schoolwetten eenvoudig een geld kwestie. Ook de liberale partij is volgens spreker voor bezuiniging Mr. Lohman wijst op de zonderlinge redeneering van de liberalen die zelf niets bijdragen voor onderwijs en nu anderen die zelf betalen bovendien nog komen verwijten dat zij de kosten te hoog vinden. Voorts werd nog aan het debat deelgenomen door de heeren T. Mackay- en Godin de Beaufort. In eeue avondzitting waarvan ods nog slechts een kort. overzicht geworden is zeide de Minister van Binnenlandsche Zaken o. a. Ook al ware ik bepaald voor de wet van '78 geweest, of al had ik er zelfs voor gestemd, dit zou mij niet beletten de groote gebreken dier wet te er kennen en tevens dat zij, zooals zij daar ligt, gewijzigd moet worden. Die wet, gelijk zij nu >s, zou. werd zij nu nog voorgedragen, geen 20 stemmen erlan gen. Hoevele liberalen in Nederland zullen er niet zijn, die eene herziening zouden willen, vraagt de Minister. Belangrijke erkentenis Naar de dagbladen "melden wordt het adres aan den koning, ter bevordering van een systematisch net van tramwegen, uit alle deelen des lands krachtig ondersteund. Aangezien omtrent deze zaak aan gedeputeerde staten der verschillende provin ciën een onderzoek is opgedragen, mag men ver wachten dat omtrent dit onderwerp, waarbij de belangen zijn betrokken van zoo menige streek, die thans van een versneld middel van verkeer is ver stoken, het noodige licht zal worden verspreid. In eene te Goes gehouden algemeene vergadering van ibgelaiK en van den Goesclien polder is met algemeene stemmen besloten in de kosten der op richting van een hulpstoomgemaal door de breede watering bewesten Yerseke eeue som van f 12.800 en in de jaarlijksche exploitatie-kosten f 400 bij te dragen. Weldra zal nu door de commissie ad hoe van ingelanden van laatstgenoemd waterschap rapport worden uitgebracht en kan eene beslissing door ie algemeene vergadering in zake de oprichting van een stoomgemaal te gemoet gezien worden. Axel, Dec. De Heer D. J. Oggel, grossier al hier, is door de Gedeputeerde Stateu ontslagen als lid van den gemeenteraad. De Heer M J. van Vessem, ook lid van den gemeenteraad had bij de H. H. Gedeputeerden een beklag ingediend, dat de Heer D. J. Oggel art 24 van de gemeentewet had overtreden. De Heer Oggel, levert namelijk petroleum aan den winkelier Gast, die tevens de petroleum voor de stadsverlichting had aangenoraen. De vraag of de heer van Vessem het belang van de gemeente in het oog gehad heeft, dan of hij kiiteloorig was dat zijn zoon niet aan de open- bare school alhier benoemd was, wordt hier druk i besproken. Het cassatieberoep, ingesteld door J., gewezen directeur van het huis van arrest te Middelburg, is door den Hoogen Raad verworpen. De veroordeelde heeft zich thans tot Z. M. den Koning om gratie gewend. De schoolstrijd een heilige strijd Die strijd is heilig al betreuren wij het ook, dat van onze zijde niet altijd de rechte wapenen ge bruikt worden en dat er wel eens iets gezegd of gedaan wordt, dat aan onze beginselen of liever aan Gods Woord getoetst, afgekeurd moet worden. Al kunnen wij het niet goedkeuren, zoo is het echter wel te verklaren. Wij zijn eu blijven mea- schen, zondige raenschen. De driftige naturen, grijpen even als Petrus wel eens naar het zwaard wanneer zij zien, dat hun Heer en Heiland zoo smadelijk bejegend wordt, doch worden dan ook door Hem toegeroepen Steek uw zwaard in do schede. Ook in den strijd onzer vaderen tegen Spanje had hetzelfde plaats. Wie onzer zal al de daden, der Watergeuzen willen verdedigen en rechtvaar digen. Maar in weerwil van dit alles bleef het beginsel van den strijd ongerept en daarom blijven, wij beweren, dat het beginsel van onzen strijd tegen de schoolwet heilig is. Het is toch geen strijd om het bezit van stoffe lijke goederen en nog veel minder een strijd, waarbij eer of aanzien te verwerven is. Integendeel, hij gaat gepaard met voortdurende opoffering van. datgene, waaraan wij van nature gehecht zijn. Brengt de meergegoede zijn goud, de minder be deelde zijn zilver ten offer ook de geringe naar do wereld staat een gedeelte van zijne zuur verdiende penningen daartoe af. En dit alles geeft men wel vrijwillig, maar toch gedrongen door den eisch des gewetens voor God. Dat er geen eer of aanzien bij te verwerven is ondervindt een ieder, die zich aan onze zijde schaart, van wat stand of geboorte hij ook moge wezen. ProtNoordbr Zooals men weet, is door de Commissie, belast met het onderzoek naar de vermoedelijke oorzaak van het vergaan der Jddergewezen op de onbe kendheid van den kommandant, den étut-major eu de verdere bemanning, met het besturen van deu monitor belast. In verband met and re mededeelin- geu en beschouwingen wordt, ondanks de verzeke ring der Commissie, dat dit niet in hare bedoeling lag, daardoor zijdelings een blaam geworpen op den kommandant Simon van der Aa, die zich thans helaas niet meer kan verantwoorden. Deze omstandigheid geeft deu schout-bij-nacht Klis aanleiding om aangaande de verplichtingen van den kommandant van een oorlogsschip en omtrent diens verantwoordelijkheid, eenige zeer be- langrijke bijzonderheden te publiceeren.Daaruit blijkt, dat de samenstelling van een oorlogsschip vol strekt onafhankelijk is van deu gezagvoerder, en dat deze steeds verplicht is te roeien met de riemen

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1