kern érnooi en 4en.i GEMENGDE BERICHTEN. mëente zijn verblijf kwam nemen, ambtgenooten afscheidde door het indie geloofsbrieven, heeft nu zijn mandaat als r nedergelegd. toet f 50,000. 12. Art. 126. Onderhoud van gebouwen enz., te Verminderen met f 9.30. 13. Art. 128. Onderhoud van gebouwen, vuur en licht enz., te verminderen met f 470. 14. Art. 134. Tijdelijk subsidie aan gemeenten enz., te verminderen met f 350,000. De Indische Regeering heeft, blijkens het uitge- brachtte rapport betreffende de Billiton-zaak, zich met gehouden, zooals terstond door de heeren Wintgens en Keuchenius is opgemerkt, aan art. 22 van den alge- meenen maatregel van inwendig bestuur van 2 September 1873, vaststellende bepalingen omtrent ontginning van delfstoffen bevattende gronden in Nederlandsch-Indie. »Bij het eindigen van eene concessie", zegt dit artikel, »hetzij door tijdsverloop, hetzij door intrekking, wordt tot het voortzetten van de inijnontginmug geen nieuwe concessie buiten openbare mededinging verleend, dan krachtens van Ons verkregen machtiging." Dus openbare mede dinging regel; machtiging des Kouings uitzondering, als bijzondere redenen openbare uitbesteding min der raadzaam maken. De Indische Regeering vond het eenvoudiger noch den eenen noch den anderen weg in te slaan, maar tot de voortzetting con cessie te verleenen naar eigen goedvinden. Niet overbodig schijnt het bij deze zaak de twee volgende bepalingen in herinnering te brengen Art. 38 c van het Regeeringsreglement yl)e uverneiir-Grenenal is strafbaar, wanneer hij beschikkingen neemt of bevelen geeft, waardoor hij wist ol weten moest, dat bcp%lingen van dit Regle ment, van andere voor Nederlandsch-Indie verbindende wetten ol' algeraeene verordeningen of van geslotene verdragen worden ge-cho -den Art. 3b der wet op de ministerieele verantwoor delij k he >d 6tr. fbaar zijn de hoofden der ministerieele depar tementen die (gelijke) mede-onderteekeni' g verleenen aan Koninklijke besluiten of Koninklijke be-chikkiogen, waardoor wetten of algeraeene maatregelen van in wendig bestuur van den Staat of van zijne koloniën en bezittingen in andere werelddeelen worden ge schonden/ De heeren T. M. Looraan, C. Geel, Mr. Th. Heemskerk, Ds. H. V. Hogerzeil, Mr. L. W. C. Keuchenius, Mr. Th. P. Baron Makay, J. G. Sillem, A. Bresdé H. J. Heijne3, C. H. Hötte, F. C. Neumann Jr. hebben zich vereenigd tot een Comité, hetwelk zich ten doel stelt om bij gelegenheid van de in 1883 te Arasterdam te houden Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling de alge- meene aandacht te vestigen op de beteekenis, kracht, werking, invloed en vrucht der Zending onder en op de niet-Christelijke volken, en langs dezen weg "bevorderlijk te zijn aan de verbreiding der Christe lijke waarheid en de verheerlijking van God. Verschillende Binnenlandsche genootschappen, die zich met de Zending en Bijbelverspreiding bezig houden, hebben betuigd, tot dit doel te willen mede werken, door het doen van inzendingen, waaruit van de werkzaamheid van die genootschappen en hunne zendelingen blijkt. Het Comité wenscht op het tentoonstellingsterrein een klein gebouw op te richten, waar binnen- en buitenlaudsche tijdschriften en boeken betreffende de Zending worden gevonden, en waar zij die daar toe lust gevoelen zich als in eene lees- en conver satiezaal zullen kunnen verpoozen van de ver moeienissen die aan het bezoeken der Tentoonstel ling verbonden zijn waar eindelijk door sprekers in het binnen- en buitenland voordrachten betref fende de Zending worden gehouden. Natuurlijk zijn aan dit plan kosten verbonden^ die de ondergeteekenden na onderzoek, taxeeren op op twintig duizend gulden, en die niet anders kun nen bestreden worden dan door giften van belang stellende Christenen. Indien Gij gelooft, dat zulk een rustig lokaal op het tentoonstellingsterrein met Gods hulp tot zegen kan zijnindien Gij wenscht, dat bij gelegenheid der Tentoonstelling de aandacht op de Zending wordt gevestigd, dan verzoeken de ondergeteekenden U om zulk eene gift, en dus om toezending van een bijgevoegd inschrijvingsbiljet aan een der onderteekenaars. Ja uLi net te voeren oenèer, een saldo mocht overblijven, dan stellen zij zich voor, dit door openbaarmaking in de bladen te verant woorden en het in het belang der Zending te be steden. Meent in geen geval, dat Uwe gift wel achter wege kan blijven. Wanneer er niet genoeg gegeven wordt, kap de zaak niet doorgaan. Wie dus vóór de zaak is, geve spoedig en geve rijkelijk. Het comité koestert de stille hoop, dat Neer- lands Christenen zich door die van andere na tiën niet zullen laten beschamen. Overal toch waar eene Internationale Tentoonstelling gehouden werd, gaven de Christenen van het land waar die plaats voud, teekenen van leven, en schaamden zij zich het getuigenis van Jezus Christus niet. En daar nu, op het geld na, alles gereed is, vertwou- wen de heeren, dat de bekende Nederlandsche offervaardigheid hen niet zal teleurstellen in hun pogen om den zendingsgeest op te wekken en voor het oog van landgenoot en vreemdeling iets tot stand te brengen, waarvan het doel alleen is de verheerlijking van God. Door het verbreiden van deze circulaire in onzen kring wenschen wij mee te helpen tot het steunen van deze zaak. Een belangrijk incident voor sterrekundigen de overgang van Venus over de zon heeft op den 6 December alle^astrouomen op hun post doen zijn. Ten gevolge van de ongunstige weersgesteldheid is er in Nederland niet veel te zien geweest. Ongeveer half drie heeft prof. Oudemans, te Utrecht, het verschijnsel eenige oogenblikken waargenomen, maar op de tijdstippen der beide aanrakingen was de zon door wolken aan het oog onttrokken. Te Antwerpen, waar echter geen observatorium bestaat, heeft men te 2.50 gedurende een kwartier het verschijnsel kunnen gadeslaan. Eenige particu lieren hadden er op het terrein der zwem-inrichting maatregelen toe genomen. Te Parijs is de lucht den geheelen dag bewolkt geweest, zoodat de overgang daar niet kon worden waargenomen. In Duitschland was de lucht ook bijna overal voor de waarnemingen ongunstig; alleen uit Dres den wordt gemeld dat men te 31 uur de zon eenige minuten zag en toen ook duidelijk Venus op de zonneschijf waarnam. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika was de overgang wel overal te zien, maar kleine wolkjes bemoeielijkten toch de wetenschappelijke waarne mingen aan de Universiteit-Harvard werden evenwel volgens een telegram uit New-York, bevredigende waarnemingen van de vier contracten gedaan, en op het observatorium te Washington moet een photografische waarneming vrij goed gelukt zijn. De Duitsche waarnemers in Connecticut en de Frausche in Florida waren over den uitslag voldaan. Uit Melbourne wordt gemeld dat de lucht zeer helder was, zoodat men 23 goed geslaagde photo- graphiën verkreeg. Bij de voortdurende speculatie op de beurzen der »rijke Hollanders" door onze vriendelijke, gulle naburen, de Duitsche loterij-ondernemers, is het misschien niet overbodig te melden dat in de Duitsche Pers met nadruk, in het belang der reputatie vau de Duitsche natie opgekomen wordt tegen den zwendel die, van Hamburg, ook in het Buitenland wordt gedreven door agenten van de Hu mburg-loterij. Het is aan 't licht gekomen, hoe b. v. in Frank rijk de prijzen werden uitbetaald niet in haar geld doch in nieuwe loterij-briefjes. Wat men nu eerst in Duitschland schijnt te ontdekken is bij ons reeds jarenlang bekend. Toch schijnen er nog altijd menschen gevonden te worden die hun geld aan deze »industrie" wagen. Hoe zouden we anders met aanbevelingsbrieven en annonces vereerd worden Biervliet, 9 Dec. Het raadslid, de heer Cornells, die zich in zake »verzet" tegen de Regeering, omdat de benoemde burgemeester niet in de ge- Middelburg. Ds. E. W. Heineckeu, va* Haarlemmermeer overgekomen naar N. H. Ge- meente alhier, deed gisteren in de avondgodsdienst oefening zijne iutrede, sprekende naar aanleiding van 2 Cor. V 17*zijn broeder, Ds. H. A. E. Heiuecken van Workum leidde hem 's voormiddag» tot de gemeeute in, eu koos tot tekst Lukas I 766 en 77. Tot predikant bij de C. G. G. te Zienkzee (afdeeling St. Domusstraat) is beroepen ds. A. Brink te Almkerk. Tliolen. Ds. G. Lampen, predikant bij de C. G. G. te Kruiaiugeu is als zoodanig alhier beroepen. Ds. J. A. Goedbloed. predikant Axel is be roepen door de C. G G, te Diuteloord. De heeren dr. J. H. Gunning Jr. en dr. J. Knappert, benoemd tot hoogleerareu te Amsterdam van wege de Nederlandsche Hervormde Kerk. zullen hunne betrekking aanvaarden, de eerstgenoemde op Maandag 18 December, de laaistgenoemde op Dins dag 19 December e. k., des middags ten drie ure met het houden eeuer rede in het gebouw Felix Meritis te Amsterdam. Van de te Vught, in Noord-Brabant, in aanbouw zijnde R. K. kerk is een boveumuur van een aanzienlijke hoogte nedergestort, in zijn val tien daaronder op een stelling werkzame personen medeslepende. Van zes hunner zijn de verminkt© lijken onder den steenhoop te voorschijn gehaald, terwijl de overige vier dermate gekwetst zijn, dat slechts voor éen van deze eenige hoop op herstel bestaat. De civiel-ingenieur Roseboom meldt omtrent d* oorzaak van dit betreurenswaardig ongeluk het volgende »De eenige oorzaak van het onheil is mijns inzien» te wijten aan den tegenwoordigen tijdgeest, die wil dat Romaansche en Gothische kerken, die ook in vroegere eeuwen jaren werks kostten, thans zoo spoedig mogelijk en tevens met de meest mogelijke zuinigheid worden opgetr /kken. Hierdoor toch hebben de gewelfjes en bogen, waarop toch alle» aankomt, nauwelijks den tijd te versteenen, en ge beurt er nu, zooals mij na een onderzoek in loco gebleken is het geval te zijn, door kantelen van stèigerphraken of zulke niet vooraf te voorziene toevalligheden een ongeluk door het naar beneden vallen van groote stukken steen, dan kunnen die lichte bogen den schok niet weerstaan en slepen in hunne val de gansche daaraan verbonden con structie mede. Het doel van mijn schrijven zal niet bereikt worden, zoo niet allen, die met de hoofddirectie van zulke groote werken zich belasten, zullen leeren inzien, dat betrekkelijk langzaam zeker gaat, en. niet door drang, waaraan menigeen niet voldoende weerstaan zou, de uitvoering van die werken bespoedigen ten koste van het geheel, en daardoor de uitvoerders en opzichters bloot te stellen aan onbillijke beoordeeling. Te St. Louis in Noord-Amerika wordt een pij_ pennet gelegd voor de aanvoer van waterstofgas, dat alleen voor brandstof moet dienen, tot het verwarmen van gebouwen en het bereiden van spijzen. Het werk vordert snel, en binnen een korten tijd kan het in exploitatie worden gebracht. De zoogenaamde Vliegende Hollander" de snelste trein van den Engelschen Great Western spoorweg, legt den afstand tusschen London en Exeter, 313 kilometer, af in 4 uur 14 minuten. Hij houdt onderweg slechs vier maal op. Zijn gemid delde snelheid is 74 kilometer per uur. De van Londen naar Leeds gaande sneltrein van den Great- Northern spoor gebruikt met vier halten voor den 300 kilometer grooten afstand slechts 4 uur en leg/

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2