GEMENGDE BERICHTEN. Volgens telegram uit Keulen was heden voor middag om elf uren het water daar vallend. Verblijdend bericht voor allen, wier huizen en landerijen door overstrooming worden bedreigd Het stoombootenverkeer op den Rijn kan dus blijven voortgaan, en van instelling der buitengewone rivier-correspondentie behoeft dus gelukkig nog geen sprake tc zijn. De beraadslaging over de staats begrooting zal eerst Maandag 4 December beginnen. Naar gewoonte gaat de Kamer vóór Kerstdag huiswaarts, ditmaal dus uiterlijk 23 December. Er blijven dus 17 werkdagen over, waarin de Kamer eene uitgave van 137 millioen gulden, over een onnoembaar aantal posten verdeeld, moet voteeren en als naar gewoonte hare beschouwingen leveren over den politieken toestand des lands. De verlegging van den Maasmond. De vraag zal bij aannemmg van het thans in behandeling zijnde wetsontwerp het Oosten van Noord-Brabant ten koste van het Westen bevoor deeld worden, werd ook Maandag en gisteren in de Tweede Kamer druk besproken. De heeren Ruys van Beeren'brock, Borret, de Bruyn en van Kerkwijk ontkenden dit. De heer van Kerkwijk ging zelfs een stap verder en meende dit door dit ontwerp een eeuwenoud onrecht tegen over de katholieke inwoners der generaliteitsland^ gepleegd, moest hersteld worden, een bewering die door de heeren Lohman en Gratema werd be streden. Een andere vraag die voornamelijk het debat beheerscht is deze: De Provinciale Staten en het nieuw opgerichte waterschap hebben hunne subsi- diën van 3 millioen gulden uitdrukkelijk vastge maakt aan de dichting der Heerenwaardsche overlaten, en in dit wetsontwerp is van deze dich ting geen sprake. Waarom niet? Omdat deze dichting een der moeilijkste vraagstukken voor waterbouwkunde is, en eene aparte behandeling eischt? Maar hoe kan dan dit ontwerp worden aangenomen zonder vervulling van de eerste voor waarde? Dit wetsontwerp is onvolledig. Romdom deze hoofdpunten uit het debat groe- peeren zich natuurlijk een aantal technische op- en aanmerkingen. De meest zaakrijke werden geop perd door den heer mr. Tak van Poortvliet, die, hoewel in beginsel voor dit ontwerp, bij de uitvoe ring zoovele bezwaren voorzag, dat hij den Minister in overweging gaf dit ontwerp tot nader onderzoek terug te nemen. In eene avondzitting heeft de Minister de bezwa ren tegen zijn ontwerp ingebracht getracht te weer leggen. Omdat aan het plan afwateringen en zij kanalen zijn verbonden om den waterstand in de polders op normaalpeil te houden zal het noord westen der provincie geen schade lijden. De Mi nister wenscht vrijheid te behouden omtrent het tijdstip en de uitvoering der dichting van de Hee renwaardsche overlaten en zegt nadere bespreking bij de amendementen toe. De algeraeene beraadslagingen zijn gesloten. He den art. 1 met de amendementen. De heer Bergsma heeft voorgesteld, en daarover zal later beslist worden, om met het oog op het belang eener doeltreffende behandeling der gewich tigste hoofdstukken van de Staatsbegrooting de volgorde niet als gewoonlijk maar aldus te bepalen eerst de hoofdstukken I, II, VII^, XI en de mid delen, en daarna IX, VIII, V, III, VI, en VUB en eindelijk IV en X. Be Standaard bevat de blijde tijding dat de Unie collecte van dit jaar reeds boven één ton gonds is geklommen. »Groet dit millioen want het komt nooit weêr," zei een Fransch Staatsman tot een klagend Afge vaardigde. Ook wij zeggen »Groet deze ton, zij is een mijlpaal op den weg dien onze strijders langs gaan. De onderdrukking heeft veerkracht gegeven, de christelijke school wint in krachttot zelfs aan de regeeringstafel ontvangt zij een vriendelijk woord. De klimmende opbrengst der collecte, het jaarlijks toenemend aantal scholen, de gunstige gedachte waarin de Christelijke school deelen mag, het zijn zoovele bewijzen dat we den moed op een eindelijke zegepraal niet behoeven op te geven, het is een bewijs te meer dat Gods macht niet verkort is, maar dat Hij nog steeds harten neigen kan als waterbeeken. De Standaard dringt er terecht op aan dat de namen genoemd worden van de mannen die aan 't hoofd der Billiton-maatschappij staan, en ten nadeele van den Staat het beruchte contract hebben gesloten. Zoo mogelijk moeten onze regeeringsmannen vrij blijven van den smaad in hunne hooge betrekking eigenbelang te zoeken. Wie van deze ondeugd niet vrij is behoort door de natie gekend en zoo mogelijk uit bestuurskringen verwijderd te worde^, opdat wij in eigen en anderer oog niet dalen. Door de directie van den spoorweg Mechelen Ter Neuzen wordt, te beginnen met 1 December a., de gelegenheid opengesteld, om rechtstreeks van Ter Neuzen naar Antwerpen plaats te nemen. Het voor velen lastige om te St. Nicolaas van spoortrein te verwisselen en het overvaren van het Vlaamsche hoofd naar Antwerpen wordt hierdoor vermeden. (M. C.) Ihrlt, School m lending. Middelburg. Bestaan hier ter stede volgens den Almanak der Unie Een School met deo Bijbel drie christelijke scholen, bezocht door 549 kinde ren, het blijkt dat een almanak, evenals in den goeden ouden tijd, het ook nu nog mis kan hebben. Hoe 't komt weten wij niet, maar de Christelijke Burgerschool voor Meisjes in de Molstraat, hoofd onderwijzeres jufvr. J. J. Jonk, bezocht door 70 kinderen, is geheel buiten rekening gebleven. De heer J, J. Luti, predikant bij de Waal- sche gemeente te Middelburg, heeft in de godsdienst oefening van Zondag aan zijne hoorders medegedeeld dat hij het beroep naar die gemeente te Rotterdam heeft aangenomen. Biezeliuge. Aangenomen het beroep tot pre dikant bij de Npd. Herv. gemeente door den heer J. C. Sikkel candidaat. Te Veere heeft zich eene commissie gevormd met het doel om aan C. Jonasse, oud-verdediger der citadel van Antwerpen, die door hoogen leeftijd en huiselijke omstandigheden verhinderd wordt naar Amsterdam te trekken, op Donderdag a. s. een genoegelijken dag te bezorgen. Reeds heeft de com missie de voldoening, dat de meeste ingezetenen haar loffelijk voornemen steunen door geldelijke bij dragen, die dezer dagen o. a. vermeerderd zijn met eene gift van den generaal M. D. Van Limburg Stirum. De afdeelingen voor vrouwen van de 3e klasse rijtuigen op de lijn der Mij. tot Expl. van Stsp. worden gedurende het winterseizoen verwarmd. De heer Gambetta is te Parijs bij het be handelen vaneen revolver gekwetst doordien de kogel hem in de hand trof. De wond is echter volstrekt niet gevaarlijk. Oe aanklacht teiren de Gebroeders IVItzer. -Na in ons vorig nommer de verhouding tusschen moordenaars en vermoordde te hebben doen kennen vervolgen wij thans de geruchtmakende zaak, ge lijk die uit de Akte van Beschuldiging gekend wordt. Thans treed Léon op het tooneel. Sedert 1880 te New-York, lijdt hij daar een armoedig bestaan. Hij werkt daar o. a. als colporteur en reiziger voor twee patroons, Goodman en Kraker genaamd, Plotseling zegt hij hun den dienst op hij moet, zegt hij, naar Canada eene zaak voor een vriend regelen, waaraan hij zich niet onttrekken kan en deze zaak heeft zulk een haast dat hij reeds in het begin van November vertrekken moet. De procureur bewijst uit tal van aanwijzingen en op grond der getuigenissen van beide patroons, dat de zaak, waarvan Léon sprak, hem maar naar Europa riep, door wik middel spoor wilde uitwisschen, dat die zaak Ari.^ helsch plan was, dat de briefwisseling tusschen broeders wel vernietigd is, maar de minuut 1 enkele telegrammen, die wel is waar onder valse! naam verzonden en in alleen door hun gekende taal steld zijn, maar toch zeer gemakkelijk te ontcijfer^ zijn, veroorlooft zijn spoor over Liverpool en Londe k naar Parijs te vervolgen. Daar treft men hem mt Armand half November samen en wordt de mis daad voorbereid, en men staat verstomd ovei de geslepenheid, waarmede de broeders te werk gaan om elk spoor van hun samenzijn en hun voorbereidingen uit te wisschen. Léon woont in 10 dagen tijds in vier verschillende hotels, steeds onder anderen naam, bestelt twee kamers, gelijk hij nu beweert voor den heer Murray, een verzon nen persoon, die een grootsche stoomvaartonderne ming heet op 't touw te zetten, maar feitelijk alleen om bij latere onderzoekingen de justitie te misleiden het tweede bed wordt omgewoeld, het waschwater gebruikt, enz., om den schijn te geven? dat inderdaad 's nachts de bewuste persoon bij hem geweest is, maar het personeel der hotels verklaard stellig dat hij nooit een anderen bezoeker ontvangen heelt dan Armand, die nooit anders dan overdag kwam. Bij den pruikenmaker Daumouche, hem door een costumier van een schouwburg aanbevolen als meester in de kunst van grimeeren, voltooit hij van lieverlede zijn vermomming als Vaughan, en in overleg met Armand wordt eindelijk die vermom ming goedgekeurd. Armand vertrekt 19 November weder n^ar Antwerpen, maar Léon blijft, ten einde de geheele voorbereiding te voltooien, en na nog eenmaal van hotel te hebben verwisseld tot 27 November te Parijs, op welken datum hij 's avonds te Brussel aankomt en aan het Hotel Brittannique afstapt. Ten einde in dat Hotel niet op het vreemde lingen boek te moeten teekenen, draagt hij zijn rechterhand in een doek. Hij geeft den kellner van het Hotel Brittannique op te heeten »Henry Vaughan, van Glasgow, komende van Londen.5' Glasgow werd opgegeven om schijn van waarheid te geven aan het doel zijner reis, oprichting eener stoomvaarlijn, omdat daar de groote werven voor steamers gevestigd zijn, en Londen ten einde zijne komst van Parijs en zijne voorbereidende werkzaam heden aldaar te verbloemen. Wat er verder gebeurde is uit de vroegere raede- deelingen in hoofdzaak bekendhet huren van het huis Rue de la Loi, het inrichten van den corridoi en het boudoir, zijne reizen naar Bremen, Hamburg en Amsterdam, enz. enz., hieromtrent bevat het uitvoerig relaas der acte van beschuldiging weinig nieuws van eenig belang. Slechts twee bijzonderheden nog. Ten eerste de reis van Léon naar Londen, weinige dagen vóór den moord. Door tal van getuigen en aanwezigen komt de procureur-generaal tot de slot som, dat Armand de te Parijs gekochte pistoler beproefd heeft, maar bespeurde dat zij alle te har den slag gaven. Hij wierp daarom de patronen ii: het geheim gemak zijner woning, waaruit zij te voorschijn zij gebracht, en Léon moest naar Lon den om een pistool te koopen, waarvan de ont branding weinig geraas maakt, hetgeen alles doo' getuigen is bevestigd. Het tweede punt van belang is de wijze, waai Léon het aanlegde om Bernays naar Brussel t lokken, omdat hij het niet waagde naar Antwerpen te komen, terwijl gewoonlijk een advocaat zijn clienten bij zich ontvangt, vooral een cliënt c1 zooveel reist en telkens op die reizen Autwer pen passeert. Zijn eerste brief aan Bernays was uit Bremen geschreven, uit welke plaat later nog een telegram volgde. Voor z ij! vertrek einde December, naar Londen, schreei Vaughan uit Brussel aan Bernays, dat hij die rei moest doen en en passant zich het genoegen ve schaffen zou hem te bezoeken en persoonlijk m hem kennis te maken. De ochtend van den d echter, waarop Vaughan zijne komst aangekondi had, ontving Bernays een telegram, waarin Vat gan hem mededeelde dat hij tot zijn spijt niet zijn voornemen gevolg geven kon, daar een drir'^B

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2