Jterh, School «tl bending. J GEMENGDE BERICHTEN. W|->o- u., i«._ bepalingen, welke in hoofdzaak beletten moesten, dat andere deelen der provincie, het land van Heusden en Altena inzonderheid, bij het verleggen van den Maasmond zouden schade lijden. Niemand voorzeker had een oppositie kunnen ver wachten gelijk zich thans te elfder ure heeft opgedaan. Drie en twintig leden van de Provinciale Staten van Noordbrabant, allen gekozen in het westelijk deel der provincie, hebben in een adres aan de Kamer feitelijk de aanneming van het wetsontwerp ont raden. Drie en twintig leden, welke allen, op slechts een paar uitzonderingen na, den 15 Juli 1881 hebben medegewerkt, om de overeenkomst tusschen den Staat der Nederlanden en de pro vincie Noordbrabant tot stand te brengen en hun stem aan de provinciale subsidie geschonken hebben Zeiven hebben zij tot dat besluit medegewerkt (slechts twee leden stemden toen tegen, terwijl drie leden sedert vervangen werden.) Bijna twee en een half jaar liggen tusschen beiden. Het wetsontwerp is bekendhet doorloopt gedu rende dien tijd alle instantiën: acht maanden geleden verscheen het laatste geschreven stuk, dat daarover van de zijde des ministers te wachten is, de Memorie van Beantwoording en de adres santen blijven zwijgen. Zij zwijgen als stommen tot het laatste oogenblik verneemt men van hun bezwaren of grieven goen woord. De Provinciale Staten houden voorjaars-, houden najaarszitting en, éen lid, de heer van Dam, waagde eens een bescheiden vraag aan Gedeputeerden, maar ver klaarde tevens daarbij uitdrukkelijk »dat hij geen spaak in het wiel wil steken." Daarbij bleef het. Maar toen de artikelen der Indische Begrooting reeds aan de orde kwamen; toen iederen dag de beraadslagingen over de verlegging van den Maas mond een aanvang konden nemen, toen op het laatste oogenblik, dat men veilig konde afwachten werd gesproken. De Gemeenteraad van 's Bosch, de Landbouw- maatschappij en andere corporatien hebben tegen zoodanige handelwijze, niet zonder reden, geprotes teerd, en de korte tijd hun gelaten nog gebruikt om tegen dit adres te protesteeren. Hoofdstuk II (Uitgaven) der Indische begrooting is aangenomen met 54 tegen 22 stemmen. Hoofd stuk I (Inkomsten) met 56 tegen 19 stemmen, en alzoo is de Indische begrooting, gisteren afgeloopen. De eenige wijziging door amendementen van deze begrooting is ontstaan door het aannemen van twee amendementen van den heer Bastert tot schrapping van twee posten van f 127000 en f 188000 voor het overbrengen der fabriek voor marine- en stoom wezen te Soerabaya naar de beneden-rivier. De Vereeniging van Burgemeesters en Secreta rissen in Zuid-- en Noord-Beveland kwam gisteren in buitengewone vergadering te Goes bijeen tot het behandelen van eene belangrijke vraag. Door Gedeputeerde Staten werd namens den Minister van waterstaat, handel en nijverheid om inlichtingen gevraagdwat verstaan moest worden onder een systematisch net van stoom tramwegen, welks aanleg of althans subsidi- eering van staatswege onlangs in een adres aan den Koning was gevraagd. Het bestuur verheugde zich, dat de regeering hare aandacht aan dat punt schijnt te wijden. Het wordt toch in het algemeen belang dringend noodzakelijk, om het overgroot gedeelte van ons land, dat door zijn ligging is uitgesloten van de voordeelen, die de van staats wege aangelegde spoorwegen en de daarmede be giftigde streken verschaffen, eindelijk ook door krachtige medewerking zooal niet door initiatief, van de regeermg te helpen, om door het erlangen van stoomtrammen de meer en meer onmisbare middelen tot ontwikkeling en vooruitgang van handel en verkeer te verschaffen. Eene poging om dit volksbelang onder de aandacht der Regeering te brengen, moet worden toegejuicht, en nu blijkt dat die poging niet geheel vruchteloos is geweest, moest er eenstemmigheid zijn in het advies en de inlichtingen, dat en die aan de Regeering zouden gegeven worden. Zoodoende zou het der Regeering blijken, dat het aanleggen of subsidieeren van stoomtramwegen in eene wenschelijke, ja onmisbare behoefte voor velen zou voorzien. Zonder zich te vermeten een systematisch plan voor geheel Nederland, zelfs niet voor Zeeland te ontwerpen, bepaalde het bestuur er zich toe alleen voor den kring der vereeniging eenige lijnen aan te bevelen. Zij waren lo. van Goes over 's Gra venpolder enz. naar Ellewoutsdijk2o. van VHeer Arendskerke ovor Heinkenszand naar Borsselen, beide in aansluiting met eene stoombootverbinding op Ter Neuzen en dus met Zeeuwsch-Vlaanderen en het achtergelegene Belgie3o. van Yerseke naar Kruiningen of Vlake, in het belang der oester verzending; 4o. van Goes naar Wolfaartsdijk en van Cortgene over Colijnsplaat naar Wissekerke. 5o. van Goes naar het Catsche veer in verbinding met den spoorbootdienst tot aansluiting van Schouwen. Dit praeadvies werd als punt van uitgang voor de beraadslagingen genomen. Nog was van eenige leden een voorstel inge komen om zich tot de regeering te wenden, ten einde wijziging te verkrijgen van de geneeskundige wetten, zoodanig dat ten plattelande in iedere ge meente waar geen apotheek gevestigd is, de be dienende geneesheer een gesloten kast met de meest noodwendige geneesmiddelen mag voorhanden hebben tot spoedige bediening zijner zieken. Het bestuur is gemachtigd een concept-antwoord omtrent de kwestie van den tramweg gereed te' maken, en het adres tot ondersteuning der zaak te verzenden aan Gedeputeerde Staten. Een adres betreffende de geneesmiddelen zal worden verzonden, om attent te maken op de be zwaren tegen de tegenwoordige regeling. De liberale Kiesvereenigingen te Lochem en te Zutfen hebben beiden tot candidaat voor het lid maatschap der Tweede Kamer (vacature Sickesz) gesteld jhr. mr. A. B. Van Tets. De R. K. kiesvereeniging Recht voor allente Zutfen, stelde al haar candidaat voor de Tweede Kamer mr. W. G. baron Brantsen van de Zijp (candidaat der antirevolutionairen). Er is hier te l'ande opgericht eene Vereeniging »Nationale Christen-Geheelonthouders-Vereeniging". Het doel dezer Vereeniging is, »onder den drang der liefde van Christus, overeenkomstig de roeping der Christelijke gemeente den strijd te voeren tegen de heerschende drinkgewoonten, in welke een der machtigste hinderpalen voor den bloei dier gemeente en haren invloed naar buiten gevonden wordt." De leden der Vereeniging achten het als middel tot het voorgestelde doel volstrekt noodzakelijk dezen strijd te voeren door geheelonthouding van alle bedwelmende dranken. De Vereeniging wordt vertegenwoordigd door een hoofdbestuur, plaatselijke afdeelingen, provinciale en bijzonde correspondenten. De hoofdzetel is te Amsterdam en de statuten zijn bij koninklijk besluit goedgekeurd. Tot lid van den gemeenteraad te Amsterdam is gekozen mr. J. A. Sillem (liberaal) met 1146 stem men. Op den antirevolutionairen candidaat, mr. Th. Heemskerk, werden 587 stemmen uitgebracht. Een cijfer voor Amsterdam zeer hoog te noemen. Bij de verkiezing van leden der Kamer van Koophandel te Vlissingen zijn de vijf aftredende leden herkozen, en welde heeren J. Verkuijl Quakkelaar en P. J. Siegers ieder met 36, M. Pot, met 35, C. V. Riemens met 29 en J. Dommisse Cz. met 24 stemmen. Bovendien werden uitgebracht 12 stemmen op den heer S. Alter, 4 op den heer Jos. van Raalte en 14 op andere personen. Moeder Michel of de booze Louise zooals de Parij- zenaars hunne bekende grappige stadgenoote noemen, zal niet alleen Amsterdam maar ook den Haag en Utrecht met een bezoek vereeren en in ieder der genoemde plaatsen eene voordracht houden. Er zullen wel niet velen zijn die hun geld geven zullen om een van de dwaze tooneelen te zien door deze petroleuse allerwege vertoond. Alleen de groote bescheidenheid door haar getoond tegenover het publiek, dat ze steeds een voi reclame genoeg om er niet heen te gaamH Louise kent wellicht het bedaarde Hm^B volk niet, dat veel te conservatief voon^H beurs is om zich voor deze communiste^H te maken, en veel te bezadigd om haar die^B woest schreeuwen kan, met gelijke munt te betH door, als te Gent, met den poot eener tafel fl op 't hoofd te slaan, die ze weldra als zegeteS onder den arm meedragen kan met de boodscüB »Ziezoo het geld is verdiend." De voordrachten van Louise beloven in ons 1» alleen een vroolijken avond aan eenige jongeluil Beroepen bij de Christ. Geref. gemeen 1 Yerseke Ds. P. v. Vlaanderen te Westmaasv tevens beroepen is te Bolnee in Zuid-Holland, j Biezelinge. Aangenomen het beroep tot pred kant bij den N. H. G. door de heer I. C. Stekete candidaat. Gisteren ochtend had een 72jarig werkmai in dienst bij de heeren Alberts en Co., teMidde burg, het ongeluk, terwijl hij met anderen bez: was zware boomstammen uit het water op te hale; dat de lier uitschoot en een boom tegen zijn lii kerbeen aanrolde, waardoor dit onder de knie gebrokenhij is dadelijk naar het gasthuis vervoer RittUem, 24 November. Heden is aanbestee het bouwen van eene nieuwe school te Ritther Ingekomen 12 biljetten van de heeren K. Jeras e Zoon 17.100 v. Uije en Zoon f 17.493, A. va Leerdam f 17.531J. M. v. d. Ree f 17.820 M. v. Ditmars 18.050 C. Maters f 18.549 v. d. Ree f 18.500 J. Willemse 19.6989 H. c Pagter /"19.6S0A. C. de Munck ƒ19.900; J Willeboordse 20.900. De oud-verdedigers der Citadel van Antwerpe; zullen op 30 November a. s., des voormiddags tenjl ure, bijeenkomen op de Beurs te Amsterdam, waar 2 door eene commissie zullen ontvangen, en hun na ee toespraak van jden Voorzitter, kolonel Hardenber door de jongens van Zr. Ms. opleidingschip Wassenai een welkomstgroet zal toegezongen worden. Hiera begeven zij zich, voorafgegaan of gevolgd door d jonge zeelieden, als eerewacht, en met een muziel korps aan het hoofd, in rijtuigen naar Artis, well lokalen welwillend door het bestuur voor de feestfl zijn afgestaan, en alwaar inmiddels de groote sta; daard, die op de citadel wapperde, met militai honneurs van het paleis afgehaald, is heengebracl en waar den feestelingen een tweede ontbijt won aangeboden. Van Artis marcheeren zij met dt standaard naar de plaats (waarschijnlijk op hoogte van het Panorama) waar zij de te hunn eer tenhalf 2 te houden parade zullen bijwone Ten 3 uur heeft in Artis de samenkomst plaat waarin de vice-voorzitter der commissie, de he M. A. Perk, de feestrede zal uitspreken. Ten ure volgt in een der benedenzalen de kamerscha pelijke maaltijd. Des avonds zullen de feesteling het concert in het Paleis voor Volksvlijt bijwom Den volgenden dag worden zij in de gelegenh gesteld de beide Panorama's te bezichtigen en 0 het Panopticum, waar ten half een de directie inrichtinghun een dejeuner zal aanbieden. Uit Megen (Noord-Brabant) meldt men 22 Nov.: Hedennacht werden de bewoners van een tieni dorpen rondom het stoomgemaal te Dieden uitd, slaap wakker geschrikt door de officieele aankondig! dat allen zich moesten gereed houden, om bij het ee> sein der alarmklok naar de hoogten te vluchten, cv de dijk op genoemde plaats niet zou te houc zijn, niettegenstaande een ingenieur van den wal staat en twee adsistenten met macht van arbeicfc rusteloos werkzaam waren. Men is er evenwel geslaagd het gevaar voorloopig af te wend maar mocht door storm of anderszins een doorbre 1 niet te keeren zijn, dan zoüden de Maas en - j Beers zich tot een onstuimig stroomgebied van i uur breedte vereenigen en ook den Bosch iij moeten ontruimd worden. De oorzaak

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2