F. Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland, De liberalistische partij. B I N N EÏTA N DT m Dinsdag iVovenilser. IV0. «81. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe* drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJ Tl A H, le Hiddelbm g en Hed. A. C. DE J0N6E, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1 6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Het gaat haar niet gelukkig, neen, niet alleen in Nederland, maar ook over de grenzen. In het naburig en machtige Duitschland zijn ze even machteloos als in Nederland; ook daar is het Volk niet meer van hen gediend de verkiezingen in Pruisen bezorgen hun nederlaag op nederlaag. Bij de verkiezing vóór eenige weken gehouden klom het getal anti-revolutionairen voor den Land dag van 116 tot 128 leden, terwijl dat der Nationaal- liberalen van 85 tot 67 daalde. En dat oefent meer invloed op Nederland uit dan men oppervlakkig wel zou zeggen. Het verhoogt den moed der anti-revolutionairen terwijl het de partijgenooten der Nationaal-libera- len in Nederland ontmoedigt. Men heeft in Pruisen niet minder dan negen partijen. Zie hier een overzicht in den ouden en den nieuwverkozen Landag. Vóór deze verkiezing. Thans. Anti-revolutionairen Vrij-Conservatieven Utramon tanen N ationaai-liberalen '1Fortschritt of Geavan ceerd-liberalen pecessionisten 20 Liberalen buiten de fracties 3 tolen 19 Denen 2 Samen 433 116 51 99 85 38 128 56 100 67 38 21 3 18 2 433 leden. Van deze 433 nu hebben de anti-revolutionairen en de roomschen 228 en al de andere fracties sa&m slechts 205 stemmen. Bedenkt men nu, dat het daar als hier gi.at, om ontchristelijken van de school en het volk dan ziet men, dat dit door ten déze saam te gaan door de anti-revolutionairen en de roomschen kan en gewisselijk zal belet worden. En daar is niets ter wereld tegen om saam te jaan, daar waar men het met elkander eens is. De anti-revolutionairen willen samen gaan en werken met élke partij, voor zoover, of in die din- Igen, waarin zij met haar kkn samen gaan. •at wil en doet immers ook elke partij. Slechts in die dingen, waarin men het met elkaar niet ins is, gaat men uit elkander. Eenheid en vrede zoeken, voor zoover dat met tehoud van eigen beginzelen mogelijk is, ligt op den [weg en is dus gebod van en voor de antirevolutio- |nairen. En dat wij anti-revolutionairen in de ul- tramontanen zullen opgaan, is, dunkt ons, in de eerste vijftig jaar nog wel niet te vreezen. Met de conservatieven af te drijven, daarvoor bestaat, zoodra dezen een machtige partij vormen, voor de anti-revolutionairen altijd veel meer gevaar. Wan neer dus de liberalisten netelig en spijtig van een |Sterverbond spreken dan laten we hen praten, dan tasten en voelen we uit welken hoek de wind waait. Het verdeel en heer -_o dan eeniglijk en alleen hun toeleg. Want met de ultra' ontanen s&am te werken willen zij naar de ges .liedenis ons heeft geleerd, ook wel. En daarom, zoo sprekende, spe- culeeren zij slechts op het diepliggend yerschil dat er in zoo vele andere opzichten als waarin wij samen gaan, tusschen de anti-revolutionairen en de roomschen is en blijft. Doch, zoo min in Pruisen als in Nederland zijn de liberalisten gelukkig ook ten déze opzichte. Beide partijen toch blijven tegen hunne aanmati gingen en knevelarijen zich zoo krachtig mogelijk verzetten. Het gaat hen niet gelukkig ook in het kies district Gouda hebben zij Dinsdag 11. de vlag weer voor' den kandidaat der antirevolutionairen moeten strijken. Zij kwamen er daarenboven zoo ontzettend kaal met hun leeraar der hoogere-bur- gerschool afimmers, terwijl de kandidaat der anti-revolutionairen 1690 stemmen op zich ver- eenigde, had hij, him kandidaat, er slechts 887. Het gaat hen niet gelukkig, met hunne troetel kinderen, de scholen van hooger-, middelbaar- en lager onderwijs ze groeien niet heel voorspoedig op een gezonden blos op de wangen hebben zij niet. De wet op het hooger onderwijs werkt slecht» het middelbaar onderwijs laat o, zooveel te wen- gchen over en met de wet op het lager onderwijs zitten zij meer dan eens verlegen. Dat de Natie niet aan hunne scholen en hun onderwijs gehecht is beginnen zij soms te vreezen, zoo niet te gelooven. Zij zijn niet gelukkig, daar waar zij zich als profeten wagen en voordoen waar zij namelijk het volk voorspiegelen, dat het, wat het voor het Staats onderwijs uitgeeft, zal uitwinnen op gevangenis en gevangenen. Immers hun modern onderwijs heeft de gevangenis nog niet ontvolkt! Zij zijn alles behalve gelukkig, met de door hunne mannen in het leven geroepen en op zich genomen oorlog in Atjeh want deze is zoomin uit als de schoolquaestie in Nederland. Die ongemotiveerde oorlog heeft al wat bloed doen stroomen, al wat bloedschuld en schande over Nederland gebrachtdaarenboven heeft hij hoe wel dit niet het ergste is de schatkist ledig doen worden tot op den bodem. En nog is, helaas! het einde van dit weder rechtelijk annexatie-plan niet te zien. Mocht Nederland ook ten deze algemeen gaan inzien, dat het op een goddeloozen weg altijd beter is ten halve gekeerd dan geheel gedwaald Doch over de schatkist gesproken, men kan het waarlijk niet gelukkig heeten, als voor de uit voering van zijne plannen en de opvoeding zijner troetelkinderen veel geld noodig is en men heeft het niet. »Doch het moet er komen, het volk moet het dan maar opbrengen Maar, wat zou het volk daarvan zeggen Ovèr 's volks geld in een volgend artikel. De Provinciale Staten van Zeeland hebben in hunne Vrijdag gehoudene vergadering de volgende voorstellen behandeld lo Om den afstand der palen voor de door jhr. P. H. A. Martini Buijs, te Rotterdam, in den Anna Jaco ba-polder op te richten eendenkooi te bepalen op 625 meter. Aangenomen met algemeene stemmen. 2o. Tot het verleenen eener subsidie van f 2006 ten behoeve van de in 1884 te Amsterdam te hou den internationale landbouwtentoonstelling. Aange* nomen met 34 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Lucasse, Mazure, De Smidt, Hammacher, Snijders en Kakebeeke. 3o. Tot vereeniging van de Anna Jocob.a- Wil lem en Kramerspolders. Aangenomen met 21 tegen 19 stemmen. Tegen stemden de heeren J. C. R. Van der Bilt, Van Lijnden, Lantsheer, Hennequin, Hammacher, Van der Have, De Glopper, Snouck Hurgronje, Sprenger, Sipkes, Vader, Brevet, Pompe van Meerdervoort, Mazure, Van Teijlingen, Piersens, De Smidt, Risseeuw en Van Deinse. 4o. Tot calamiteus-verklaring van den Leendert Abrahampolder. Aangenomen met algemeene stem men. 5o. Om ten behoeve van een stoomboot- en wagendienst van Walzoorden naar Vlake, en in verband daarmede yan Walzoorden naar Hulst, gedurende 10 jaren eene subsidie te verleenen van hoogstens f 15,000 's jaars. Aangenomen met 34 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Heijse Snijders, Bolier, Vader en Dronkers. 6o Om aan de maatschappij voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van Bres- kens naar Maldeghem, met een zijtak naar Sluis, gedurende 10 jqren eene jaarlijksche bijdrage te verleenen van f 6000. Aangenomen met 37 tegen 2 stemmen. Tegenstemden de heeren Vader en Van der Have. 7o. Om in beginsel te besluiten hoogstens f 100,000 beschikbaar te stellen voor rentelooze voorschotten tot aanleg of verbetering van wegen en in de aanstande zomervergadering over de ge dane en te doene aanvragen te beslissen. Aange nomen met 23 tegen 16 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Deinse, Van der Have, De Glopper, Snijders, Van Berlekom, Callot d'Escury, Sprenger, Lucasse, Bolier, Hoogenbom, Vader, Dronkers Pompe Van Meerdervoort, Hombach, Walter en Piersens. 8o. Tot het toekennen eener gratificatie van f 800 in eens aan S. M. Greve, wed. G. J. W. Berghuijs, in leven prov. veearts le klasse. Aangenomen met algemeene stemmen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1