Itrlt, School en lending. GEMENGDE BERICHTEN. ^"BPITENLAND. wiskunde als verplicht examenvak voor den hoofd onderwijzer en 2o. om de akte, welke bevoegdheid geeft tot het onderwijs in vreemde talen, niet langer afhankelijk te stellen van de akte van hoofdonder wijzer B. maar alleen van de akte A. Deze wijzi gingen strekken z. i. zoowel in het belang van het openbaar, als van het bijzonder onderwijs. De Kamer heeft Woensdag Graaf Van Bylandt als lid toegelaten. Intusschen was de tijding gekomen dat de heer Sickesz, afgevaardigde van het district Zutfen, om zijn vele werkzaamheden zich ver plicht ziet met den 13den dezer zijn mandaat als Af gevaardigden neder te leggen. Ter gelegenheid der belangrijke overwinning aan de stembus te Gouda, bevat de N. D. Ct. de vol gende regelen. »De liberale partij verloor alzoo weder een zetel in het Parlement. »Meer en meer blijkt, dat de Onderwijswet van '78 haar grafschrift wordt. »Nooit te voren ontwikkelden de anti-liberalen hier te lande zooveel kracht. Zij beschikken thans reeds over 38 zetels in onze Volksvertegenwoordi ging- »Nog maar 5 veroveringen en zij heeft er de meerderheid. »Nog maar 5 veroveringen »En het drievoudige Sneek weifeltMiddelburg en Zevenbergen behooren ons bij eendrachtige samenwerkingZutfen, Tiel en Dokkum, allen dubbele vestigen, dreigden al eens te capituleeren." Provinciale Staten van Noordholland hebben gekozen tot lid der Eerste Kamer mr. M. J. Pijnappel met 36 stemmen, bij herstemming tegen over mr. Visser van Hazerswoude, die 25 stemmen verkreeg. In eene Donderdag namiddag gehouden buitenge wone vergadering van bet polderbestuur van Wal cheren werden de heeren M. Bakker en D. Cop- poolse, tot wier [toelating als commissaris in de vorige vergadering besloten werd, beëedigd en geïn stalleerd. Door den heer J. J. I. Sprenger werd aan zijne medecommissarissen dank gebracht voor het ver trouwen in hem gesteld door zijn candidaat-stelling voor de betrekking van raad van den polder, waarop zijne benoeming door Z. M. den koning is gevolgd. Hij gaf de verzekering alles te zullen aanwenden om zich dat vertrouwen waardig te toonen. Eindelijk werd op voorstel van het dag. bestuur besloten tot wijziging van art. 6 der overeenkomst van 8 Sept. 1880 met de gemeente Vlissingen, be trekkelijk den te maken Spuiboezem in de voorma lige vestinggracht aldaar. (M. C.) Gisteren vergaderden tal van personen in Odeon te Amsterdam om te spreken over den toestand in Atjeh. De heer E. van der Zee, de welbekende burgemeester van Monnikendam, die den vorigen winter zich zoo ijverig te weer stelde tegen de chris telijke school in zijne woonplaats op te richten, hield een lange rede over den toestand in Atjeh, die volgens spreker zoo treurig is als ooit eene periode in onze koloniale geschiedenis te zien geeft. De heer van der Zee is oud-officier van het N.-I. leger, en het is waarschijnlijk uit overdreven liefde voor zijne vroegere betrekking dat hij in een motie, niet minder dan 39 regels druks beslaande, harts tochtelijk over de ellende en achteruitzetting van het Indische leger klaagde. De vergadering slikte deze dosis De heeren D. F. P. Fabius en ds. Lion Cachet hebben hun lidmaatschap der Zuid Afrikaansche Vereeniging opgezegd, om het besluit den heer dr. H. F. Jonkman af te vaardigen naar Transvaal. Door de commissie tot het verzamelen van gege vens betreffende emigratie naar Zuid-Afrika is aan genoemde Vereeniging een brief gericht, die eindigt met het volgend verzoek: »Met een beroep op de ons gemeenschappelijke liefde voor onze stamverwanten en voor ons eigen vaderland, verzoeken wij u met allen geoorloofden aandrang, nogmaals de gevolgen van uw besluit te willen overwegen, en drukken de hoop uit, dat de uitslag daarvan zoodanig moge zijn, dat uwe en onze Vereeniging den weg tot het schoone en vurig gewenschte doel weder te zamen kunnen bewan delen." Dr. D. G. W. Muller Massis predikant te Groesbeek is beroepen te St. Laurens. Souburg. Aanstaanden Zondag hoopt Ds. J. A. van Boven, des namiddags ten l3 zijn intrede te doen, na des voormiddags door Ds. C. van Dis, predikant te Westmaas, bevestigd te zijn. Woensdag nacht is te Middelburg weder diefstal met inbraak gepleegd, thans in een winkel in de Gravenstraat. De dief heeft eene glasruit ingeslagen en zich van eenige appelen en beschuiten meester gemaakt. Hij is spoedig ontdekt en ver klaarde uit honger te hebben gestolen; hij had onlangs eene celstraf van negen maanden ondergaan. Den 6 dezer is te Nieuwvosmeer door de maréchaussées aangehouden en ter beschikking der justitie te Breda gesteld zekere J. C. B., oud 21 jaren, dienstmeid bij den heer C. Q., te Nieuwvos meer, en heschuldigd van diefstal ten nadeele van haren meester, door middel van inbraak in de secretaire. Hoe gemakkelijk een deel van het publiek zich bij den neus laat nemen, blijkt uit het feit, dat op de kermis te Oud-Beierland te zien is een Zoeloe, die volgens het voorgeven van den onder nemer dezer vertooning dezelfde is, die Prins Louis Napoleon vermoord heeft, en dat dit door niet weinigen geloofd wordt, zoodat het tentje een druk bezoek heeft. Naar men verneemt, zullen de postboden ten platten lande, die den zwaren last der postpakket ten niet langer op de tot dusverre gevolgde wijze kunnen torsen, vanwege de postadministratie groote manden bekomen, die zij als mars op den rug kunnen dragen. Tot Woensdag was te Archangel nog niet de minste tijding ontvangen van de beide schepen Dymphna en Far na, die, volgens de jongste berichten, in de Karische Zee door het ijs waren ingesloten en waarvan het eerste werd gezegd uit elkander te zijn geslagen. Zooals men weet heeft de Dymphna de Deensche en de Varna de Nederlandsche Noord poolexpeditie aan boord. De binnenlandsche woelingen die Ierland zoo langen tijd en Frankrijk gedurende de laatste we ken verontrust hebben zijn voor 't oogenblik bedaard. Met het ontbinden van het Landverbond in Ier land schijnt de bron van onrust daar gestopt te zijn. Niet meer, zooals ettelijke maanden geleden, ver nemen wij telkenmale van moordaanslagen en misdrijven de partij van het geweld en van het onwettig verzet is, zoo al niet dood, dan toch in ieder geval tot bijna volstrekte onmacht en werke loosheid veroordeeld. De zoogenaamde dwangwet- ten hebben schrik gebracht onder de misdadigers en de aanhangers der geheime genootschappen, zonder daarom de christelijke en vaderlandslieven de Ieren te verbitteren. Het kwaad had zoodanige hoogte bereikt, dat zelfs van Iersche zijde de nood zakelijkheid van buitengewone maatregelen erkend werd. Ook de jury's werkten mede en er werd gestreng recht gesproken. Verscheiden misdadigers die zich aan agrarische moorden hadden schuldig gemaakt, werden zonder genade opgehangen. Twee zelfs, Walok en Hynes, niettegenstaande hun misdaad niet ontwijfelbaar bewezen scheen en zij zeiven tot het laatste oogenblik hun onschuld staande hielden, een omstandigheid, welke te Dublin een zeer slechten indruk maakte en misschien, zoo zij enkele maanden vroeger ware voorgekomen, tot [nieuwe treurige feiten aanleiding zou hebty^H gegeven. Meer echter dan de dwangwet zelf hebben to^| verbetering van den toestand bijgedragen vooreer^H de gunstige oogst, die alle gevaar voor hongersnoc en groote duurte der eerste levenemiddelen verdr- ven heeft en, in de tweede plaats, de aanvankeli ke uitwerking der agrarische wetten van Gladstoni H Leest men de correspondentiën in de verschilleno-H bladen over de wijze van uitvoering der jongste maaffl regelen, om de Iersche pachters te gemoet te komer.rfl dan is het oordeel zeer verschillend. En geen wonde. iH De commissien welke als scheidsgerecht zijn aangestelVB tusschenlandheeren en pachters, arbeidenbetrekkelij langzaam. Menigeen zal jaren op haar uitspraak kui1® nen wachten. Maar de bedoeling om recht en billp heid te handhaven wordt erkend. Verscheidene pact» ters, welke tot dusverre door te hooge eischen hunne» landheeren in de diepste armoede gedompeld ware' I zagen, na een bezoek der »experts," hun huur ti de helft, en soms nog minder van ambtswege k ruggebracht. Over het geheel berekent men, da J de nieuwe wetten de inkomsten der grondeigenaar» met èen derde verminderd hebben. In den regel I toch wachten de grondeigenaars het beroep hunne^B pachters op de land-commissie niet af, maar traclrB ten zij, altijd natuurlijk met geldelijke opofferingei hunnerzijds, de zaak bij minnelijke schikking tt' regelen. j, De Kamer van Afgevaardigden is in Frankrijk geopend, met eene ministerieële verklaring. Deze ministerieele verklaring zegt o.a. dat de regee ring vast besloten is de openbare orde te handhaven I eu alle pogingen tot rustverstoring met kalmte^ maar zonder zwakte tegen te gaan. Zij verzoekt (j het parlement voor het oogenblik alle quastien, dieSj de overeenstemming kunnen verhinderen, ter zijden te stellen, eene gouvernementeele meerderheid te'r vormen en voor alles de begrooting en de wet op-' de recidivisten te behandelen. De verklaring wijst J op de noodzakelijkheid om de boosdoeners van den' 1 Franschen grond te verwijderen en naar de straf- kolonie te sturen. Onder de andere ontwerpen die de* aandacht van het parlement zullen vorderen worden genoemdhet ontwerp op de rechterlijke inrich- ting, tot regeling der volgorde waarin de groote openbare werken zullen tot stand gebracht worden, tot voltooiing der organisatie van de land- en zee macht, tot voltooiing van het administratief, rech terlijk en financieel bestuur in Tunis, tot bevordering van de kolonisatie in Algerie, ter verzekering van Frankrijke koloniale macht. De verklaring geeft de hoop te kennen, dat d*. Kamers erkennen zullen dat het buitenlandsch beleid in de tegenwoordige moeilijkheden zich door behoedzaamheid heeft gekenmerkt. De regeering zal ten opzichte van het binnenlandsch bestuur trachten kalmte in de gemoederen te brengen en denkbeelden van verzoening te verspreiden. Maar zij zal tevens den eerbied voor de openbare orde verzekeren en niet dulden dat de vrijheid, die de wetten toelaten, misbruikt wordt tot uitspattingen, die tot aan den misdaad gaan; dat onbeken de boosdoeners overal oproer trachten te stich ten en de vreedzame bevolking dreigen en schrik aanjagen, en alzoo stoornis brengen in den dagelijkschen arbeid. Ook zal zij niet dulden dat ze de republiek in minachting brengen om haar te gronde te richten. Groen veevoeder in Amerika. Nu ook in ons land hier en daar de proef mét veevoeder in groenen toestand genomen wordt verdient vermelding dat in het Zuiden der Veree- nigde Staten van Amerika de stengels en bladen van de katoenplant, die vroeger als nutteloos werden weggeworpen, door eene nieuwe inmaak- methode tot goede veevoeding worden verheven. Dit ingemaakte groene veevoeder heet ensilage, en in het Zuiden vertelt men er wonderen van. «Wat petroleum in vergelijking met walvischtraan is, kan men ensilage noemen in vergelijking met hooi." De man die dit zeide, is de beroemde ge leerde en economist Edward Atkinson van Boston wiens meeningen en uitspraken aandacht verdic "D' oor

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2