Nieuwe Goesche Courant, Ch r is tel ijk-his tor isch blad voor Zeeland. De liberalistische partij. Saterdag II November. IW 080. BINNENLAND. HET ZUn>EN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe** drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJ TH Ail, te Hiddelbmg en Wed. A. C. DE JONGE, te Go.es. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Het gaat de liberalisten tegenwoordig niet gebak - dg en alzoo niet* naar weusch. De oogen van het volk gaan langzamerhand >pen het begint in te zien, dat zij hunne beloften na komen. Ze hadden zich een zeer schoonen, een veel be- tovendén naam gegeven, een naam, die, zoo als het hunne leus was en die zij in zijne beteekenis doen gelden en verwezenlijken. Zij noemden ïich liberalendat wil zeggen volgens het woor- van J. H. van Dale vrijheidsvriend, vrijzinnige, voorstander van volksvrijheid, voorstan- Ier van vrijheid in kerk en staat." Doch het is gebleken en het blijkt aldoor, dat dj in plaats van vóór-, %<?»standers zijn der vrijheid kerk en staat. De vrije kerk in den vrijen staat iurven zij niet aan. Haar na behoorlijke afrekening ?n goede overgangsmaatregelen, van alle voogdijschap ontslaan, durven en willen zij niet. Durven en willen zij niet, naar het ons voorkomt, omdat zij dat hunne geestverwanten de modernen zaak zouden krijgen, dewijl dezen, als niet door het volk, op kerkelijk terrein het geld den steun door en van den staat evenmin kun nen missen als zij op staatkundig terrein. Voorstanders vau vrijheid op staatkundig terrein zijn zij al evenmin. Ook op dit terrein durven zij vrijheid en edele vrijzinnigheid, het geven namelijk gelijke rechten, niet aan. De vrijheid is door ben aan banden gelegd en hunne vrijzinnigheid is een zinnen eeniglijk en alleen ten behoeve van partij neergekomen. Op dwingelandij en rechts verkrachting is hun liberaliteit uitgeloopen. En wat betreft het volk of de volksvrijheid, ja, zij hebben het volk allerlei zondig genot verschaft, het weelderig gemaakt, het van den eenig waren van den godsdienst des Bijbels, trachten te vervreemdenhet, voor zooveel in hen is, vrij gemaakt in den slechsten zin van het woord maar het vrijheid en recht te geven, nog eens, dat durven zij niet. Voor een flinke census-verla- ging en onpartijdige districtsindeeliug rillen en beven zij. Op den Minister Hordijk zijn zij heime lijk of blijkbaar boos, omdat hij de albemoeiing van den staat zegt te willen inkrimpen en den kring der kiezers onpartijdig wenscht uit te breiden. Vele liberalisten vreezen reeds, dat hij tegenover hunne partij staat te worden wat Minister Van Lijnden voor die der anti-revolutionaire werdiemand, namelijk, die op den Ministersstoel gezeten zijne beleden beginselen in zoover vergeet, dat hij ze niet in toepassing tracht te brengen. M. a. w., zij vreezen, dat hij den naam en het woord »liberaal" niet in den nu eenmaal historischen maar in den maticalen zin van het woord zal gaan op latten. Dat is, met nog andere woorden, dat hij ^ats van enghartig en partijdig, zoo als de historie hén heeft doen kennen, wel eens de vriend van vrijheid en recht zou kunnen worden. Gelukkig dat, gelijk wij boven zeiden, de oogen van het volk voor hunne i/liberaliteit beginnen or^ii te gaan. Zij gevoelen en zien dan ook zelveD, dat zij het vertrouwen gaan verliezen, dat het hoog spel spelen uitraakt, dat zij niet eerlijk, maar door allerlei geknoei, dus wederrecliterlijk in 's lands vergader zaal de meerderheid uitmaken en de macht in handen hebben. En in dat gevoel worden zij machteloos en kun nen zij niets tot stand brengen, dus ook de teugels des bewinds niet in handen nemen. Ze zijn het daarenboven oneens over de middelen die moeten aangewend en de wegen, die moeten ingeslagen worden, ter herstelling en weder opleving. Ter herstelling en wederopleving van Neêrlands staatkundigen toestand in het algemeen en van hunne eigene partij in het bijzonder. In drie groepen zou men hen kunnen indeelen. Een deel hunner zou met professor Buis (en den Minister Hordijk?) eerlijk willen worden, zou het partij-geknoei bij kiesrecht-hervorming en districten- indeeling willen doen ophouden, ja, al kosten dit hun zelfs hunne meerderheid, hunne getalsterkte. Im mers de ervaring van verscheidene jaren heeft hun geleerd, dat zulk eene wederrechtelijke meerderheid toch niets tot stand kan brengen. Een ander deel echter kan daartoe niet besluiten; 't is er o zoo bang voor, het denkt of zegt: »heb- ben is hebben en krijgen is de kunst." Met of zonder blos op de wangen zouden zij het maar willen wagen, om het onrecht niet alleen te laten voortduren, maar het zelfs nog te verhoogen. Niet waar Zij zijn toch de Natiein elk geval althans het denkend deel der Natie en, daarom moeten zij het woord en de macht hebben. Zij kunnen zeggen >Het meedenkend deel zal, zoodra het in ons voorrecht deelt van ook denkend deel te worden dit inzien en toestemmen, ja ons, gelijk de kinderen als ze groot geworden zijn, er voor danken, dat wij hun tot tijd en wijle onder de plak hebben gehouden." Aan deze paedagogiek (opvoedkunde) doet een groot deel der liberalistische Kamer-club en een groot deel der liberalistische pers Een ander, het derde deel der liberalistische partij wil niet slechts volksvrijheid, maar zou zelfs tot volkssouvereiniteit willen voortschreiden. 't Is het deel, het gelukkig nog kleine deel, dat zich om den heer van Houten, het Kamerlid voor Groningen, schaart. Op eene Vergadering voor algemeen stemrecht zeide hij verledene week, »dat hij, noch eenig Ka merlid, Z. M. den Koning de regeering uit handen kon nemen." Maar langs den weg van volkssouvereiniteit komt men daartoe; wat men niet kan langs vreed- zamen weg doet het souverein gemaakte volk ten slotte met geweld. Als men de deugd (het voorstaan van volksvrij heid) op de punt van den naald drijft, wordt zij ondeugd (volkssouvereiniteit) Hoe innerlijk verdeeld is toch de zoogenaamd liberale partijhet eene deel begint van wezenlijke liberaliteit heil voor land en eigene partij te ver wachten het ander deel legt de vrijheid aan knel lende bandenterwijl het derde deel van de vrijheid ongebondenheid zal gaan maken. Het gaat huu niet gelukkig enzij houden niet goedkoop huis. Doch we komen in een volgend artikel daarop terug. De heer des Amorie van der Hoeven stelde voor, het afdeelings-onderzoek van het wetsontwerp tot wijziging dg: kieswet nog niet in behandeling te nemen, omdat dit wetsontwerp nauw samenhangt met een tweede, nog niet ingekomen wetsontwerp, tot wijziging der districts-verdeeling. De Minister verklaarde dat laatstbedoeld ontwerp zeer spoedig kan gewacht worden. Hoewel vele leden van meening dat het onmo gelijk is, ook bij aanneming, de verkiezingen van 1883 reeds onder de nieuwe wet te doen plaats hebben, werd toch het voorstel van den heer Van der Hoeven met 37 tegen 18 stemmen ver worpen. Tot rapporteurs over de census-wet zijn benoemd de heeren van Houten, de Beaufort, Schimmelpen- ninck, Roëll en Basterd. De heer van Nispen heeft verlof gevraagd tot het richten van eene interpel latie betreffende de toestand van den Rijnspoor-^ weg. Bij eene ontsporing dezer dagen bij Zeve naar voorgevallen, begon een wagen plotse ling te schudden en stond toen opeens stil. Toen de passagiers eruit waren gestegen, zagen zij dat rails ongeveer 40 meter achter den trein waren vernield. Bij een onderzoek bleek dat een aan tal dwarsliggers verrot waren, wat door een Nederlandsch politie-ambtenaar werd geconstateerd, die ook de namen der reizigers opnam. Eenige dwarsliggers waren zoo rot dat men er den stok kon doorsteken, als ware het een peperkoek. Op plaatsen waar de rails nog goed lagen, kon men de spijkers met de vingers uit het hout trekken. Bij de Kamer is ingekomen een wetsvoorstel van den heer Vermeulen tot wijziging der artikelen 56, 61 en 65 der wet op het lager onderwijs, vergezeld van eene memorie van toelichting. De voorsteller geeft met een enkel woord de strekking van zijn ontwerp aan. Het had even goed door eenig lid der linkerzijde en zelfs door den grootsten voorstander der wet op het lager onder wijs kunnen ingediend worden, omdat reeds bij de^ behandeling der wet in 1878 een amendement vaj* gelijke strekking door een lid der linkerzijde ingediend, doch toen niet is aangenomen. Zijn voorstel beoogt alleen tegeir oet te kome„ aan de erkende bezwaren, uit genoemde artikelen voortvloeiende, en om dus t/-d doen Tervauen lo. de

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1