r i«82. Nieuwe Goesche Courant, Ch r is 1 e l ij h - h is tor is c h blad voor Zeeland. Donderdag 9 November. N\ 979. BINNENLAND. JierH. School cit bending. HET ZUIDEN. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe** drie maanden franco1,50. Enkele nommers- 0,05. P. G. UITGAVE WIJTMAN, VAN te Middelhuir Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. 1—6 Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Gouda (vacature mr. Pa- tijn) waren uitgebracht 2595 geldige stemmen. Gekozen is Jhr. mr. Godin de Beaufort candidaat der anti-revolutionairen met 1690 stemmen. Op den candidaat der liberalen mr. Fortuyn Drooglever waren 887 stemmen uitgebracht. De najaarsvergadering der Provinciale Staten van Zeeland is gisteren avond geopend met een door de leden toegejuchte welkomstgroet aan den Griffier die, na zijn herstel de vergadering weder bijwoonde. Mededeeling werd gedaan van Koninklijke be sluiten en van aan de orde te stellen onderwerpen. De vergadering, in afdeelingen gesplitst, zal a. s. Vrijdag morgen weder in openbare zitting bijeen komen. Het verzoek van 19 oesterhandelaren om voort aan gedurende 9 maanden van het jaar eiken Vrijdag, doch in de maanden Mei, Juni en Juli in 't geheel geen oesterbeurs te mogen houden, is door den gemeenteraad van Yerseke, zonder tegenstand, ingewilligd. Zoodra dit besluit door de ged. staten zal zijn goedgekeurd, zal van de vergunning gebruik kunnen worden gemaakt. De Minister van financiën, nagenoeg hersteld van zijn jongste ziekte, is dezer dagen uit Drie bergen te 's-Hage teruggekeerd. De heer Van Lijnden moet echter nog zijne kamer houden. In- zeer wijden kring trekt de gunstige toestand der gemeente-financiën, bij de begrootingen voor het volgende jaar openbaar geworden, de aandacht. Begrijpt men dan niet dat de 30 pet. voor de kosten van het lager onderwijs door het Rijk ver goed, de oorzaak van deze oogenblikkelijke ruimte in de kas der gemeenten is Weet men dan op dit oogenblik nog niet, dat de Staat de vrije gave niet kent, dat hij slechts kan geven om te nemen, dat zijn hulp de vrijheid doodt? Weet men dan nu nog niet, dat de ééne gevende hand van den Staat duizend vangarmen en grijpers bergt, dat zijn toezicht de onafwijsbare voorwaarde is zijner bescherming en dat deze be scherming altijd in overheersching ontaard? Het schijnt dat het goud dit alles doet vergeten. Het is met de moderne maatschappij als met de Joden; in de aanbidding van het gouden kalf, vergeet men het kalf om het goud. Een onophoudelijk geroep om staatshulp vervult de lucht. Hier voor tramways, ginds voor lokaal spoorwegen, daar voor opleiding van bewaarschool houdsters, elders voor de gymnastie. Tusschenscho- len en monumenten, kunstnijverheid en vischcultuur en om staatshulp. Het is een voortdurend kla- neren, eischen, vragen, bedelen. Waarom, indien de Staat, 't zij met of zonder tusschenkomst der gemeenten, zorgt voor het voedgél van den geest, zou hij ook niet hetzelfde doen ten opzichte van het voedsel voor het lichaam Staatsopvoeding van den geest, waarom dan ook niet staatsopvoeding van den buik Er zijn er vele ook in Nederland, die zich deze vraag ernstig be ginnen te stellen, sommigen, voor welke deze vraag reeds geen vraag meer is, maar die het oogenblik, waarop de Staat als keukenmeid zal optreden, nu reeds gekomen achten. Dit blijkt o. a. uit het volgende bericht uit 's Hage, voorkomende in de N. B. Ct. van gisteren »Gisteren is hier in het Willemspaviljoen in 't Bosch een volksvergadering gehouden, waarin be sloten is een adres aan den Raad te richten, waarin instemming wordt betuigd met het verzoek van den heer Domela Nieuwenhuis omtrent het verstrekken van voedsel aan de kinderen op de gemeentescholen." De spartaansche keuken moet dus weer bij onze tegenwoordige maatschappij worden ingevoerd Alleen natuurlijk voor de liberalen. Het kroost van Room- schen of geloovige Protestanten, dat de bijzondere scholen bezoekt, mag het hongerig aanzien. De zaak zou zóó dwaas en zóó onrechtvaardig zijn, dat wij niet gelooven, dat zij op dit oogenblik eenige kans heeft, zelfs door een liberaal gemeentebestuur te worden toegestaan. Niettemin de beweging van den tegenwoordigen tijd leidt er toe. Volksvergad 9 ringen als die in het Willems paviljoen, toonen aan, welke consequentien door een deel van ons volk reeds uit de wetgeving van den laatsten tijd getrokken worden. (Tijd.) Een vergelijkende statistiek leert dat hoofdelijk in de verschillende landen van Europa voor oor logskosten (onderhoud van leger en marine) betaald wordt Frankrijkf 9,50 Groot-Britannië9,20 Nederland8,25 Duitschland6, Denemarken4,65 België3,85 Zweden3,25 Noorwegen2,65 Zwitserland2,20 Ware ons leger, zegt het ïïbl., nu nog maar voor al die opofferingen in uitstekenden toestandMaar eder weet, dat met al die millioenen de weerbaar heid, bepaaldelijk wat de levende strijdkrachten betreft, sedert 1870, toen wij wakker werden ge schud, al zeer weinig is vooruitgegaan en dat de oude militiewet en de nog meer verouderde schut- terijwet nog onveranderd bestaan. De heeren D. Noothoven van Goor c. s. zijn koopers geworden van de Amsterdamsche Courant ten einde de exploitatie voort- te zetten. Aan ds. J. P. Hasebroek werd Maandag op zijn zeventigsten veijaardag door een commissie, een feestgave, ten bedrage van f 17,300, aangeboden voor de voltooiing van de kerk der Ned. Herv. gem. op de Stadhouderskade te Amsterdam. Door de ijverige werkzaamheid der commissie was deze belangrijke som in acht dagen tijds bijeengebracht zij kon er, daar de inzameling nog niet geheel was afgeloopen, de toezegging bijvoegen, dat die som werdra nog vermeerderd zou worden. Oostburg, 7 November. De heer S. A. van den Hoorn, predikant bij de Chr. Geref. gemeente te Tiel, hoopt D. V. op liet eind dezer maand alhier eene lezing te houden over het Christelijk onderwijs daartoe namens het Locaal-comité der Unie alhier, uitgenoodigd. Tot predikanten bij de Ned. Hcrv. Gemeente te Amsterdam zijn beroepen de heeren B. Van Schelven van Haarlem en A. E. Van der Dussen van Bennekom. Dr. J. H. Gunning jr. predikant bij de Ned. Her. gemeente te 's Hage en dr. J. Knappert te Leiden, hebben Zondag bij de godsdienstoefening medegedeeld, dat zij hnnne benoeming tot kerkelijk hoogleeraar aan de gemeente-universiteit te Amster dam hebben aangenomen. Den 2en November 1857 werd in de Kaap stad,^ door ds. John Murry, thans professor aan he; theologisch seminarium te Stellenbosch, inge volge besluit der Synode van de Nationaal-Gerefor- meerde Kerk in Zuid-Afrika, tot predikant geordend de heer Dammes Pierre Marie Huet, die toen reeds met vergunning der Synode, gedurende drie jaren, als reizend evangelist in de vaceerende gemeenten gepredikt had. Hij begon op bovengemelden da tum zijn dienstwerk met een rede over 1 Tim. 1, 13a, en was in meer gemeenten van Natal, Oranje- Vrijstaat en Transvaal werkzaam, totdat hij in 1867 als predikant te Maritzburg werd afgevaar digd naar de evangelische alliantie, die in Neder land werd gebouden. Hier aangekomen, werd hem de betrekking aangeboden 'van reizend predikant der confessioneelen, welk aanbod door hem werd geaccepteerd. Gedurende drie jaren was hij aldus bezig, toen hij na een colliqium. doctum werd toege laten als predikant bij de Hervormde gemeente te Veenendaal. Van Veenendaal vertrok hij naar Dirksland, en van daar naar Nunspeet, totdat hij, nu vier en een half jaar geleden, te Goes beroepen werd en die beroeping aannam. In d© avondgods dienstoefening van Zondag 5 November her dacht de heer Huet zijne vijf en twintigjarige Evangeliebedieng te midden van een groot aantal ambtgenooten en een talrijke schare.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1