Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch bladvoor Zeeland. [1882. Zaterdag- 4 November. IV. 977. BINNENLAND. leil, School en iettdmej. HET ZUIDEN, herschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- pNDtenSure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe** drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, te Middelhuig en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentdsn: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. de afdeelingen vergaderen, om Maandag arna de behandeling der voor de openbare be- De Tweede Kamer, die Woensdag a. s. ten 3 e de werkzaamheden hervat, zal de beide volgende gen arna adslaging aan de orde te stellen onderwerpen aan vangen. De toestand van den minister van Financiën is iert eenige dagen vrij gunstig. De heer van ijnden verricht reeds eenige lichte bezigheden. Het Dagblad meldt dat sedert een paar dagen in den polder Nieuw Noord-Beveland een dui- jr bezig is te onderzoeken, hoe de bodem van 5 Ooster-Schelde onder de kust op een diepte in 30 el gesteld is. Voornamelijk wil men eten, of er vroeger ook steenbezinkingen heb- sn plaats gehad. Tot heden heeft hij niets'- m zand kunnen ontdekken. Vóór 1830 schijnt geen aanteekening van gehouden te zijn althans e is niet te vinden. Het is ontegenzeggelijk van •oot belang te weten hoe 't met de kusten van oord-Beveland gesteld is. om de noodige maatre den, te kunnen nemen tot behoud van dat eiland. Geldermalsen naar ning die den weg hadden helpen tot stand brengen. Te Eist kwam de Commissaris des Konings Mol- lerus op den trein, evenals de kamerleden De Beaufort en Dijckmeester. De feestelijkheden werden gesloten met een ge- zelligen disch en vuurwerk. Het mag een teeken des tijds heeten, dat juist op twee achtereenvolgende dagen in de hoofdstad een school met den bijbel geopend wierd. Gisteren de burgerschool, onder directie van den heer Kloppers, heden de -zevende diaconieschool, voorboó van de achtste, waarvoor het terrein reeds braak ligt, en de steenken s reeds worden aange dragen. Dit vervult ons met dank en verheft den moed (Standaard.) Voor de nagelaten betrekkingen der bemanning van den monitor Adder is van de verschillende sub-comités enz. tot dusver bij het centraal comité ingekomen een bedrag van ongeveer f 70.000. Dinsdag is de spoorweg van 1st feestelijk geopend. Tegelijk is het nieuwe ïchtsgebouw met een plechtige zitting van de ichtbank, bijgewoond door den minister van jus- tie, ingewijd. De ministers Modderman, Pijnacker Cordijk, een Tielenaar van geboorte, en Klerck 3rtrokken per Rijnspoor van 's Hage, vergezeld oor eenige hooge ambtenaren. Te Utrecht namen ij te 9.41 plaats in een feesttrein die straks de jn GeldermalsenEist zou openen. Van Gelder- ïalsen reed de trein langs het nieuwe baanvak iaar Wadenoyen. Te 10.42 kwam men te Tiel paar de trein met muziek werd ontvangen. Over Schteld, Kesteren, Hemmen—Dodewaard en Val- iurg Yeed de trein naar Eist zonder stilhouden, loch na daar even te hebben vertoefd, zonder dat nen den burgemeester der gemeente had gezien, eed men, aan elk station ophoudende terug naar Ciel om aan elk station hetzij door een burgemees. er, hetzij door een wethouder de hulde te on tvan- ren namens de burgerij die overal van haar tegen woordigheid luidruchtig deed blijken. Onderweg verden uit elke gemeente weer wat genoodigden meegenomen, en telkenmale stormden allen uit den trein om de toespraken te hooren, steeds door jhr. Klerck beantwoord. Op enkele plaatsen was mu ziek, maar het drukst, het netst en het fraaist was het te Tiel waar de reizigers te 12.46 u. aankwamen. Een kort woord van den burgemeester Hasselman e in der haast vergat om den minister Pijnacker in zijn geboortestad in het bijzonder toe te werd weder door jhr. Klerck met een toost beantwoord en met een hulde aan het tech- louaeLen de commissie voor de onteige- Naar wij vernemen, is de Koning voornemens voortaan bij beurten verblijf te houden in Den Haag, op Soestdijk, op het Loo en op het landgoed Oranje-Nassau. (N. R. Ct) De onlang opgerichte RameTi- Cultuurmaatschappij heeft tijdens haar kortstondig bestaan met zooveel zwarigheid te kampen gehad, dat op de jongste vergadering reeds een commissie van leden benoemd moest worden om te onderzoeken naar de keuze tusschen ontbinding of voortzetting. wetenschap en marine, wat men van haar ver wachten kon. Gedurende de buitengewoon gevaar lijke stormen van de laatste week heeft komman- dant Hoffman van de Barents weer getoond, hoe zeewaardig zijn schip en hoe kloek zijn bemanning is. De redding van de schipbreukelingen van de JEira is een belooning geweest voor het zoeken naar hen langs het ijs door de Bar ends. Met volle over tuiging meent de Voorzitter te kunnen zeggen, dat deze vijfde tocht het vertrouwen in het nut van de Bareutstochten voor wetenschap en marine ver sterkt heeft, en hij brengt daarvoor hulde aan kom- mandant Hoffman, luitenant Dalen, luiten Kluit en de adspirant-doctoren Scheltema en Haak, die met zooveel toewijding op de kleine Barents gewerkt hebben. De heeren baron van Wassenaer van Catwijck, Schorer, - commissaris des Konings in Noord- Holland, mr. E. N. Rahussen en Charles Boissevain, leden van het bestuur, spraken in gelijken geest, De heer Van Tienhoven, burgemeester van Am sterdam, de heer Mees uit Rotterdam en prof. Van der Mey, die onder de genoodigden waren, spraken allen met hartelijke waardeering van de koene zeevaarders, en met innig besef van het nut van hun streven voor het vaderland. Eenige kinderen zongen liederen ter eere van de zeelieden, die hun land zoo kloek gediend hadden. Er heerschte een opgewekte stemming onder de vele aanwezigen. Het was een oud-Hollandsch feest ter eere van de oud-Hollandsche zeehelden. Blijkens telagrafisch bericht van den agent en consul-generaal der Nederlanden te Alexandrie, is den 24sten October jl. te Mekka de cholera uitge broken, en zal dientengevolge, te rekenen van 1 dezer, op de in Egyptische havens aankomende schepen het cholera-reglement worden toegepast. Woensdag werd te Amsterdam aan het état major van de Barents een diner aangeboden door het hoofd comité van de Barents-Vereeniging. De heer Fransen van de Putte, voorzitter der Vereeniging, wenschte de wakkere officieren en de bemanning welkom in het vaderland. Na den zachten winter was iedereen van meening dat het een goed ijsjaar zou zijn, doch de Barentsdie de Kara-zee poogde in te dringen, merkte het tegendeel. Het geduldig, nu reeds vijf keer herhaald onderzoek van de Barents in de weinig toegankelijke zeeën van het Noorden, geeft juist die kennis, welke tot nu toe nog ontbreekt. Het is gelijk men in Vardö altijd zegt»Met harde winters wordt ijs gemaaktmet zachte winters wordt het afgeleverd en verspreid." De Barents heeft weer moeielijke dagen gehad te midden van ijsdrang en gevaren van zee en wind, doch de bemanning is kloek langs den ijsrand en in het ijs gestevend, en heeft alles De heer mr. L. graaf Van Heiden Reinestein» sedert 1867 Commissaris des Konings in Gronin gen, oud-lid der Tweede Kamer, is gisteren aldaar overleden. Beroepen te Rotterdam ds. B. van Schelven, te Haarlem. Oostburg, 2 November. Tot lid van het kies college is heden bij herstemming gekozen, de heer Mr. F. J. Hennequin met 100 stemmen. De heer Jacob Versluijs verkreeg 50 stemmen. Een biljet was van onwaarde. LAÜDËOC W. In de Dinsdag te Goes gehouden vergadering der afdeeling Heinkenszand van de Zeeuwsche landbouw maatschappijwerd o. a. besloten dat het bestuur in eene volgende vergadering rapport zal uitbrengen, naar aanleiding van den volgenden brief, door den B. Giljam Az. te Ouwerkerk, den 13en Juni jl, aan de algemeene vergadering der Maatschappij gericht »Geen gelegenheid hebbende persoonlijk deze ver gadering bij te wonen, neem ik de vrijheid UEd, schriftelijk in overweging te geven of er geen moge lijkheid bestaat om hier, zooals ik meen in Enge land het geval is, een wet te krijgen, die ieder

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1