Nieuwe Goesche Courant, C h r is tel ij k - h is tor is c h blad voor Zeeland Donderdag 2 November. IV. 976. BINNENLAND. ^rftaol £tt iendmg. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. 1682. HET ZUIDEN. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- roND ten 8 nre, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe** drie maanden francof 1,50. Enkele nommers0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, te Middelhui g en M. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertenti^n: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Oost burg. 31 October. Blijkens eene advertentie, oorkomende in het alhier wekelijksch verschijnend ilgemeen Advertentieblad zal de heer Schaepman, id der Tweede Kamer, zijne aangekondigde politieke 'oordrackt alsnu houden op Zondag 5 November i. s. in de societeitszaal bij de heer F. J. de Witte-Weijnen telJzendijke. Tengevolge der beperkte nimt.p. zal deze lezing alleen voor genoodigden toegan zijn. De Tweede Kamer zal op Woensdag hare werkzaamheden hervatten. Novem- Zaterdag hield de commissie der, dezen zomer '<t Goes gehouden, Zeeuwsche tentoonstelling van nij benevens wedstrijd voor den handwerksman hare vergadering, waarin door den penningmeester ekening en verantwoording werd gedaan. Onder lartelijke dankzegging voor zijn gehouden beheer verd die rekening goedgekeurd in ontvang op 4032,65 en in uitgaaf op f 4796.22. Het na- saldo ad f 763,57 wordt gevonden uit de ïelft van het garantiefonds, in zijn geheel groot 1534,—. Er bleek verder, dat de tentoonstelling bezocht door 5705 personen, waaronder 172 houders doorloopende kaarten. De Willem Barents lag Maandag ten half twee n de marinewerf te Amsterdam aan den steiger. De Commissie, benevens militaire en marine-anto- iteiteii waren er aanwezig. De ontvangst was natuur lijk allerhartelijkst. Het schip heeft in de laatste dagen kwade oogen- doorleefd. Nadat de tros van de sleepboot was gebroken, werd het als het ware weggestormd wel dertig mijlen zeewaarts. Het weder was zóó slecht en de wind zóó hevig, dat menigeen van le bemanning naar zijn eigen verklaring geloofde het laatste uur geslagen had. Het dappere vaartuigje, minder dan een notendop op de onstui mige golven, hield zich echter uitstekend, en met en beleid slaagde men er in het gevaar te te komen. Het scheepje, dat thans vreedzaam en geheel verlaten aan den wal ligt, heeft niet de minste averij beloopen. Een opmerkelijk rapport is van wege de staats commissie voor landbouwzaken in Engeland ver schenen over de concurrentie van Amerika met den graanbouw en de veeteelt in Europa. De heer Clay, steller van het rapport, stelt de Engelsche land bouwers gerust. Hij becijfert, dat zelfs het noordwesten der Unie het koren te Liverpool niet onder 46 igs f 27,50) per quarter (bijna 3 hectoliter) tu leveren .zal er behoorlijke winst gemaakt worden. 20 schepel per acre (40 aren), kost het koren den invoerder f 25.50 te Liverpool; maar zooveel levert de acre slechts zelden opin de geheele Unie rekent men gemiddeld maar op 12 schepel, en in het NW. 18, en daarbij moet men per quarter f 30 vragen om winst te maken. En bij die prijzen, zelfs bij f 27.50, behoeft de Engelsche pachter, als de pachtprijzen niet aanmerkelijk stijgen, evenmin bang te zijn voor overstelping met Amerikaansch graan als de verbruikers voor duur brood. Ook in Amerika zijn kapitaal, tijd en kennis noodig voor het pro- duceeren, en stoombooten en spoorwegen eischen ook hun winst, evenals de machtige middelhandel. Wat vleesch betreft, berekent de heer Clay dat wegens de hoogere invoerkosten, het pond Ameri kaansch vleesch te Liverpool niet lager dan 77j stuiver kan worden verkocht, éen stuiver meer dan 3 jaar geleden, en hij acht het niet waarschijnlijk dat de prijs in den eersten tijd zal dalen. (Hbl.) Sinds eenigen tijd loopen er geruchten dat Z. M. voortaan ook eenigen tijd van het jaar op Soest- dijk, het buitenverblijf van wijlen Prins Hendrik, doorbrengen zou. Men zegt zelfs dat reeds met 1 November eene ver andering van personeel op Soestdijk zal tot stand- komen, welke in verband staat met het voornemen des Konings om dit lustverblijf van tijd tot tijd te betrekken. Het geheele personeel wordt namelijk vervangen. Voor Z. M. bestaan bijzondere banden ten opzichte van Soestdijk, want hoewel in Brussel geboren, heeft hij zijne jeugd en een groot gedeelte van zijn verder leven daar doorgebracht. Beroepen te Heinkenszand ds. J. B. IJ. Bussingh de Vries te Zuidzande. De heer P. J. Romijn, predikant te Ridder kerk, heeft het beroep naar de Ned. hervormde ge meente te Zierikzee aangenomen. Aangenomen het beroep bij de Evang. Luth. gemeente te Vlissingen door dr. C. W. Pohlman, te Groede, en bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Sneek, door ds. N. A. de Gaay Fortman, predikant bij die gemeente te Vlis singen. Een bakkersknecht te Oud-Vossemeer wordt vervolgd, omdat hij een gebruikt stuiverpostzegeltje van den stempel ontdaan en opnienw gebruikt heeft. Voor een dergelijk feit is hij verleden jaar door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot f 60 boete of 14 dagen zitten. Te Wolfaartsdijk bestaat het voornemen om op het graf van wijlen den heer dr. J. P. Snoep, een zerk met opschrift te plaatsen. Maandag namiddag is nahij Bath aan de zwarte ton gezonken het Rijnschip Gent, schipper P. J. Wemmers, beladen met zwavel-aarde eu ijzer draad, komende van Ruhrort en bestemd naar Antwerpen. Het schip is totaal weg. De menschen zijn gered. Door het ruwe weder en den hoogen vloed is Zondag 11. de zeedijk van den Sophiapolder, onder de gemeente Wissenkerke, die sedert geruimen tijd gevaarlijk stond, bezweken. Dientengevolge is die polder ingeloopen, en is weer een aantal gemeten land eene prooi der zee geworden. Uit Urk meldt men Had onze visschersvloot in langen tijd geen ver lies van personen of vaartuigen gehad, verleden Dinsdag zijn de verliezen van personen zoo talrijk en zoo hoogst treurig geweest, dat de ontsteltenis en droefheid hier algemeen zijn. Eene schuit, schip per Hessel Kobus Bakker, sedert eenigen tijd van hier zich metterwoon te Nieuwediep gevestigd heb bende, is met man en muis vergaan, eene weduwe met kinderen geheel onverzorgd nalatendeeen zoontje had hij bij zich aan boord en twee knechts. Schipper Evert Hoefnagel met zijn broeder en zijn knecht zijn ook vergaande schipper laat eene zwangere vrouw en twee kinderen na. De 19jarige broeder, bij een anderen schipper varende, stapte in het Nieuwediep bij zijnen broeder aan boord en kwam zoo jammerlijk om. De knecht laat eene vrouw met eene dochter na. Voorts is schipper Albert Kramer, bijna een jaar weduwnaar en onge- veer 23 jaar oud, welke zijn vader van 60 jaar ook bij zich aan boord had en een knecht van 20 jaar mede vergaan. Twee andere schippers hebben hunne vaartuigen verloren, maar werden met hunne bemanning als door een wonder gered. Naar wij vernemen, heeft Z. M. de Koning den bekenden sergeant Musquetier benoemd tot Hds. tweeden particulieren secretaris. N. B. C. De galerijen om den tuin van het Volkspaleis te Amsterdam naderen haar voltooiing. Ze zijn aan vier zijden toegankelijk en vormen als 't ware het drie straten, aan de eene zijde begrensd door den tuin van het Paleis, terwijl zich aan de andere zijde een 50tal winkels bevinden. De galerijen hebben een totale lengte van onge veer 250 M. en bieden dus gelegenheid om al wan delende de winkels te bekijken en al kijkende te wandelen. De winkels zijn allen ter bewoning in gericht en hebben een entresol met een en twee kamers, benevens grooten kelder en zeer ruimen zolder. De gemiddelde grootte is oost en westzijde 5.70 bij 4.25 en zuidzijde 5.90 bij 6.50. De galerij heeft een breedte van 57a meter en biedt met haar fraaie ijzeren kolommen, ingelegden marmeren vloer en nette zoldering een zeer fraai geheel aan. Het spoorweg-verkeer tusschen Marseille en Cannes is gestaakt wegens overstroomingen. Lord Wolseley of Cairo", de held van Tel-el- Kebir, is Zaterdag-namiddag te Londen gearriveerd,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1