GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. Flora in Afrika goed zal kunnen bestudeeren, maar voor deze taak niet opgewassen, en om zijn mo derne beginselen niet geschikt wat prof. K. hem trouwens zelf heeft te kennen gegeven. Voorts maakt dr. K. zeer terecht aanmerking op het wegschenken van f 12000 voor deze zending door de algemeene liefdadigheid bijeengebracht. Het is te hopen maar ook te betwijfelen dat er iets zal kunnen gedaan worden, om die som gelds te redden uit de handen van hen die het, zeker tegen de bedoeling van de meeste gevers, aan zoo gewaagde zending willen besteden. Iterft, School en bending. Biervliet, 22 October. Trots groote inspanning der liberalen hebben de orthodoxen bij de kerkelijke verkiezing van Zondag avond de zege behaald. De aftredende leden van het kiescollege zijn allen herkozen en behaalden 80 tot 82 stemmen, de tegenstanders konden het slechts tot 58 brengen. Een der aftredende leden, de heer J. cl' Hondt verkreeg 135 der 136 geldige stemmen, omdat hij ook door de tegenpartij gesteund werd. De heer Pelsma, van Rotterdam, heeft Zondag voor een talrijk gehoor in de Ned. Herv. kerk over de zending gesproken. Naar men verneemt, is de politie den persoon op het spoor, die dezer dagen te Middelburg een horlogemaker heeft opgelicht. De man schijnt zich te Rotterdam op te houden. ipf, C. Door den heer Affairous te Ter Neuzen is bij den Minister van Waterstaat enz. concessie aange vraagd, om op de buitengronden, gelegen voor den Nieuw-Olthenepoldr, omstreeks 10 minuten van Ter Neuzen gelegen, werken aan te leggen tot oester teelt; deze werken zullen bestaan in het maken van een zeedijk, ter lengte van 180 meters, waar door ongeveer 3l/a hectare grond zal worden inge sloten, waarvan 2Va hectare tot 12 oesterputten zal worden ingericht. Dinsdag namiddag kwam van Antwerpen bij Bath het schip Maria Geerdina, schipper J. Albers, bestemd naar Amsterdam en geladen met gebak ken steen. Willende draaien nabij Bath, zonk het onmiddellijk in het vaarwater. Het schip is totaal weg. Het schip Geertje Albers, schipper B. Hollander, ook komende van Antwerpen en bestemd naar Am sterdam mede beladen met gebakken steen, is nabij Bath gestrand, met verlies van tuigage. Mevrouw S., wier beenen bij het spoorweg ongeluk bij Vogelenzang gebroken werden en die 24 October van daar naar Haarlem overgebracht was, is Woensdag morgen in laatsgenoemde plaats plotseling overleden. Naar men verneemt is dezer dagen te gen de houders der buffetten van de Eerste en van de Tweede Kamer van de Staten Generaal proces-verbaal opgemaakt wegens het zonder vergun ning ten verkoop voorhanden hehben van sterken drank. Men verwacht dat bij de eerstvolgende bij eenkomst van de Tweede Kamer de afgevaar digden, die gedurende de lange namiddagzittingen in de koffiekamer zich, zooals dit vroeger onge straft kon geschieden, aan het buffet met een bit tertje" zullen willen verkwikken, eveneens aan eene vervolging wegens overtreding van de drankwet zullen blootstaan, indien dit al niet zal worden voorkomen door zich inmiddels voor de buffetten het vergunningsrecht te verzekeren. Hartverheffend zal het zijn voor eene natie, die 22 millioen gul den 's jaars aan accijns op het gedistilleerd betaalt, indien men voortaan aan beide zijden van het Binnenhof, op de deuren, die toegang geven tot de beide Kamers der Volksvertegenwoordiging, even als op de gemeenste kroeg, zal kunnen lezen het woord «Vergunning." (N. R. C.) Tengevolge van een grooten aanvoer van aardappelen te Assen besteed men thans voor de beste eetaardappelen slechts f 1,20 a 1,30 per heet. De Drentsche aardappelen zijn thans in Hollandsche steden zeer gezocht. Door de gezamenlijke apothekers te Leeuwar den, op één na, is eene verklaring in 't licht ge zonden, dat zij niet verkoopen zoogenaamde «kwak zalversmiddelen," waaronder zij verstaan al die middelen, welke per advertentie tegen een of meer kwalen aan het publiek worden aangeboden. Zij zijn tot dezen maatregel overgegaan uit overweging van het bedrog, dat met die middelen gepleegd, en van het nadeel, dat daardoor aan het publiek toegebracht wordt. Een buitengewone daad van zelfopoffe- ingis Zondag verricht door Joseph Sieg, machinist op den Pensylvania-spoorweg. Bij het openslaan van een der fornuisdeuren door den stoker, sloeg de' vlam zoo naar achteren uit dat het hokje waar machinist en stoker stonden, en dat van hout schijnt geweest te zijn, vlam vatte. In den eersten schrik vluchtten beide mannen over den tender naar den daar achter loopenden passagierswagen, zonder dat de machinist eerst den trein liet stoppen. Zonder bestuur snelde de brandende "locomotief voort. De vlam deelde zich mede, eerst aan den tender, daarop aan den passagiers wagen. Steeds snelde de locomotief voort in dolle vaart, aanhou dend in versche lucht nieuw voedsel gevende aan de vlammen. De machinist begreep zijn fout en klouterde over den brandenden tender om de machine om te zetten en te doen stilstaan. Het gelukte hem, en toen men den dapperen man ging zoeken, vond men hem in het water-reservoir, met al zijn kleeren verbrand, zijn aangezicht en handen deerlijk ver minkt. Men heeft slechts weinig hoop dat hij zal herstellen maar den trein met 600 passagiers heeft hij van een wissen ondergang gered. Het Engelsche Parlement werd Dinsdag heropend voor eene najaarszitting. In beide Huizen werd mededeeling gedaan van een, gisteren aangenomen, votum van dank aan het leger in Egypte. De heer Gladstone stelde in het Huis der Gemeenten voor, dat de behandeling van het nieuw ontworpen reglement van orde, telkens wanneer zij aan de orde zou worden gesteld, boven alle andere aan gelegenheden de prioriteit genieten zou. Deze motie werd aan het einde der vergadering met 98 tegen 47 stemmen aangenomen. Vooraf Rechter had de Premier op eene interpellatie van Sir S. North- cote die gelegenheid verlangde tot een debat over de Egyptische politiek der Regeering, bene vens inlichtingen omtrent 'de kosten van den oor log, en omtrent de verhouding waarin die door Engeland en Indie zouden gedragen worden ge antwoord, dat hij over weinige dagen documenten ter tafel zou leggen, doch dat de regeering binnen de eerstvolgende weken nog niet in staat zou zijn tot het aanbieden van een stelselmatig plan met betrekking tot het Egyptische vraagstuk. Wat de kosten betrof, zoo zou de Regeering ook daarom trent inlichtingen verstrekken zoodra dit haar mogelijk was. Wellicht zou het toegestane crediet blijken overschreden te zijn doch de Regeering ver trouwde dat het Huis, met het oog op den behaal den uitslag, ook dan nog de kosten niet buitenspo rig zou oordeelen. Uit de gisteren plaats gehad hebbende discussie bleek dat de regeering vast besloten blijft den Khedive te handhaven. Het proces-Arabi ondergaat een nieuwe vertra ging ditmaal om de gewichtige reden, dat Dinsdag ochtend Arabis' geheime briefwisseling met Kon- stantinopel, de agenten van den Sultan en andere voorname personen ontdekt is. De advocaten, die reeds een 40-tal getuigen d décharge hebben opge roepen, willen nu ook Derwisch-pacha, den sjeik Essad enz. eerst gedagvaard zien. Van den uitslag der gisteren plaats gehad heb bende verkiezingen voor den Pruisischen Landdag is nog te weinig bekend om met eenigen grond- berekeningen omtrent den uitslag te maken. LOnisa Michel te Brussel. Het publiek te Brussel heeft zich gedurende de laatste dagen vermaakt met de bekende Parijsche petroleuse Louise Michel. Dit geruchtmakend vrouwmensch, die niet gering van zichzelf schijnt te denken trad in 't openbaar als preekster te Brussel op. De door uitgekraam kombast en onzin doen bijna vragen of zij n meer medelijden als een zwakhoofdige dan tegei stand als een communiste vereient. In ieder geval, het Brusselsche publiek vermaak' zich tot driemalen toe met haar. De derde maal toen zij optrad scheen de Citoyenne" het er op gezet te hebben, zich over de tweemale]ej ondervonden teleurstellingen te wreken; want alwatz;0! nu vertelde, was een reeks van beleadigingen, in eeif vorm, zooals men dien van zulk een mondje mochJt verwachten. Dat het daarbij ook nu weder aaie de rumoerigste tusschentooneelen niet ontbrak, laa° zich denken, al zouden ook minder uitdagend^ woorden van Louise's lippen zijn «gevloeid" als bv deze»Het schouwspel van uw afgeleefdheid moe3 digt ons aan de revolutie te eischenmen moet d*1^ wereld zuiveren van de ellendige kerels die hie:11 komen huilen al die bestialieten die oudir wereld die eerloosheden die nuttelooze schadelijke creaturen moeten worden weggevaagd I''1 »Een glas petroleum voor Madame," roept eer1 stem. Die geeft het sein voor een ontzettend eon^ eert van gelach, gefluit, geschreeuw, gestamp, t^1 midden waarvan Louise als een bezetene te keer11 gaat, en uit alle macht schreeuwt, dat zij »de stu-1" denten vau Leuven" hoorde huilen. Nieuw, onbe-a schrijfelijk rumoer. >Ik verzoek," krijscht deQ spreekster, »ik verzoek de lieden, die hier gekomen zijn, de taal der menschen en niet die der dieren5 te spreken. Uwe kreten zijn het bewijs van uw verval." Andermaal gedurende vijf minuten een ge raas, dat hooren en zien vergaat, een tooneel, de hel van Dante waardig. Eindelijk is het Louise, bij uiterste krachtsinspanning harer longen, weer mogelijk aan het woord te komen, doch zie, eens klaps valt het groene gordijn achter haar naar be neden, en voor het oog vertoonen zich vijf chi- neesche poppen in groot kostuum. Wie het gordijn liet vallen bleef een geheimmaar de verrassende tusschenkomst der poppen voert het uitbundig ge lach en de verwarring ten top. Wat er geroepen, gebruld, getierd wordt, verstaat niemand. De bedienden van het cirque trekken inmiddels het gordijn weer omhoogmaar nog altijd ziet men een dikken madarijn, met dikke lang afhangende kne vels, Louise schalk aankijken, alsof hij doet een blad opmerken haar voorstellen wil doen om met hem mee naar China te gaan, en zich daar te laten zien als de maagd van het Europeesche Congres. Louise komt nog eens aan het woord. Men be schuldigt mij", zegt zij, «de vrouw boven den man te willen stellen Opnieuw barst men uit in een schaterlach. Thans is de maat volzij verwijdert zich, schudt het stof van haar schoenen en keert naar Parijs terug. De Vlaamsche couranten vertellen ons intussehen in lange kolomnen haar Zeeuwsche Brieven. Geachte Redacteur De algemeene gedachte onder ons volk over de voorgestelde wijziging van de kieswet is in korte woorden saam te vatten. Ze komt ongeveer op hetzelfde neer als wat Huram dacht van de twin tig steden die hem Salomo gegeven had nadat de tempelbouw voltooid was. Hij toog uit van Tyrus om ze te bezien en sprak»Wat zijn dat voor steden mijn broeder, die gij mij gegeven hebt En hij noemde ze Kaboel't welk in zijn mond zooveel beteekende alsDaar hebben we niets aan. En hij gaf ze aan Salomo terug. Ik hoop dat onze ver tegenwoordigers zoo wijs zullen doeu als hij, en eene zóó gewijzigde kieswet aan den Minister heel beleefd terugzenden, met de boodschap: Kaboel! Daar heeft het volk niets aan." Over de grillige rangschikking der steden en dorpen zullen we maar zwijgen, M. d. R. Ze kan vol diepe wijsheid zijn, maar die wijsheid ligt buiten ons bereik; mochten we later een van beiden of samen eens minister worden, dan zullen we wellicht, omdat we meer weten ook meer en beter begrijpen. Op ons alledaagsch standpunt lijkt het bijv. bespottelijk dat ons hard achteruitgaand Middelburg, op de drie groote wereldsteden"

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2