ferlt, ^rhool ra grading GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. Men denkt den Prins deze week ook in de Haagsche loge te zien. In verband met de tentoonstelling van verwar- mings- en kooktoestellen voor gas, de vorige week te Middelburg gehouden, is de mededeeling belangrijk dat in eene onlangs gehouden voordracht de Londen- sche dr. Siemens aangetoond heeft dat de bijpro ducten der gasfabricatie thans meer waard zijn dan de kosten der gebruikte kolen bedragen. Hij nam aan een jaarlijksch verbruik van 9.000.000 ton kolen, kostende f 64800.000. Behalve het gas brengt deze voorraad kolen op aan kleurstoffenf 40.200.000 sulphas ammoniac - 23.364.000 pik (325.000 ton) - 4.380.000 creosoot (113.500.000 liter) - 2.495.000 ruw carbolzuur (4.540.000 liter) - 1.200.000 cokes (4.000.000 ton f 7.20) - 28.800.000 Gas is dus de brandstof der toekomst. Verbran den wij voor verwarming de kolen zelve, dan laten wij al die bijproducten verloren gaan, en dan bezwangeren wij tot onze eigen schade de atmos feer met roet en vergif. In verband met de vele en in 't oogloopende annonces, Hop-Bitter betreffende, verdient de waar schuwing van genees- en scheikundigen tegen deze kwalverij vermelding Aan ieder die het aanvraagt wordt door den uitgever H. van Bekkum Kzn, te Leeuwarden, gratis het oordeel dezer heeren over deze nieuwe kwak zalverij toegezonden. De slotsom van dat oordeel luidt: »Wilt gij uw rijksdaalders in den zak van den buitenlandschen bedrieger werpen en kans loopen uw gezondheid te bederven of uw ziekte te verer geren, koop dan het Hop-Bitter. »Doch meent gij dat het geld nog waarde heeft, om u het leven te veraangenamen of uw ziekte drage lijker te maken, laat dan de Amerikanen wegtrek ken zonder uit Nederland eenige duizenden guldens mede te nemen." Door het kieseollegie der N. H. G. te Am sterdam zijn de volgende drietallen geformeerd Vacature-Scheltema. Uitgebracht 256 geldige stemmen, waarvan op de heeren A. E. van der Dussen, N. A. de Gaay Fortman en Dr. E. C. Gravemeijer, respectievelijk predikanten te Bennekom, Vlissingen en Oosthem c. a. 249, 247 en 243 stemmen, zoonat deze heeren het drietal uitmaken. Vacature-Sluiter. Uitgebracht 261 geldige stemmen, waarvan op de heeren B. van Schelven, Dr. C. C. Schat Czn. H. C. G. Schijvliet. respectievelijk pre dikanten te Haarlem, Tholen en Utrecht, 249, 250 en 247 stemmen, zoodat uit deze heeren dit drietal samengesteld is. Zaterdagochtend heeft een onbekend persoon een horlogemaker te Middelburg voor zes zilveren horloges opgelicht. Hij gaf voor, door den stations chef gezonden te zijn om eenige horloges op beziens. De horlogemaker gaf er zes mede, en toen de terugbezorging zich liet wachten, stelde hij een onderzoekin, waaruit hem bleek dat de stationschef nergens van wist, en hij bedrogen was. De politie heeft de zaak in handen, doch is den oplichter nog niet op het spoor. De twee kazernes te Veere zijn verkocht. Voor een was het hoogste bod f 1718 en voor de andere f 1205. Te Vlissingen ontstond Maandag in het mid daguur brand in de brouwerij op een zolder van den heer van Duuren Dutilh, waar hooi geborgen was. Tengevolge van spoedig verleende hulp, zoowel van particulieren als van de brandweer, is men de vlammen in korten tijd meester geworden. De brand moet aan onvoorzichtigheid worden toegeschreven. In de vorige week zijn er te Rotterdam zes nieuwe gevallen van pokken voorgekomen. Het stoomschip Prins Hendrik, van de maatschap pij Zeeland, kwam des nachts van 21 op 22 Oct. op de reis van Vlissingen naar Queeneboro, in de Noordzee in aanvaring met een Fransch vissehers- vaartuig, dat geene lichten op had. Twee man der opvarenden werden door den kapitein opgenomen in een der booten en op het stoomsehip naar Queensboro gebracht, dewijl zij op hun vaartuig niet wilden teruggaan. Volgens hun bericht zou het Fransche vaartuig gezonken zijn en de andere equipage, ten getale van zeven, verdronken. De gezagvoerder en officieren van de Prins Hendrik beweeren echter dat de aanvaring aan den visscher- man slechts geringe schade veroorzaakte, en er geen ongelukken plaats gevonden hebben, dewijl zij de overige bemanning in hun vaartuig zagen, dat geen gevaar liep van zinken en niet lek was. De Prins Hendrik leed geene schade, en er heerschte de grootste orde en kalmte tijdens en na de aan varing aan boord. Prins en prinses Christiaan waren mede onder de passagiers. Tegen den voortvluchtigen Engels van Am sterdam is thans ook rechtsingang verleend wegens valschheid in geschrifte. Daardoor zal een eventu- eele uitlevering door Amerika mogelijk zijn, over eenkomstig art. 11 van het tractaat van 19 Au gustus 1880, hetwelk geen uitlevering toestaat we gens bedriegelijke bankbreuk, en voor misbruik van vertrouwen alleen uitlevering toestaat waaneer in de Vereenigde Staten een crimineele straf is be dreigd. Engels heeft vroeger jaren lang in Amerika gewoond, was daar genaturaliseerd en was bij zijn vestiging in Nederland dus Amerikaansch burger Dit burgerschapsrecht gaat echter verloren bij afstand daarvan tegelijk met den overgang in een ander staatsverband. Het zweren van den eed van trouw aan een anderen Staat nu wordt voor dergelijken afstand en overgang in een ander staatsverband gehouden, zoodat E., die als lid van een ge meenteraad den eed van trouw aan den Neder- landschen Staat en zijn wettenheeft afgelegd, geen Amerikaansch burger meer is en dus door Amerika kan worden uitgeleverd. Bij de studenten der theologische faculteis aan de Rijksimiversitet te Utrecht bestaat het voornemen een gedenkteeken op te richten op het graf van wijlen professor van Oosterzee. De bekende »Sibru" schrijft in de Arnk. Ct. Wij leven in een kometentijd. De eene komeet is pas weg, of een andere verschijnt en, terwijl anders jaren verloopen tusschen de verschijning van een paar groote heldere kometen, komen ze nu zoo snel na elkander, dat het lastig wordt ze uit elkaar te houden. Thans is weder door Schmidt te Athene eene nieuwe komeet ondekt, die thans des morgens van omstreeks half vier tot zonsopgang aan den hemel schittert. Heden morgen was het ten half vijf ure in het zuidoosten vrij helder en leverde de komeet van Schmidt een allerprachtigst schouwspel op. De kern vertoonde zich als eene ster van de eerste grootte en de zeer heldere staart besloeg naar schatting een boog van bijna 40° aan den hemel. De staart ver hief zich in schuine richting naar boven, en was slechts weinig gekromd en wel met de bolle zijde naar beneden gekeerd. Aan deze ietwat bolle zijde was de staart helderder van licht dan aan den anderen kant en zijn van de kern afgekeerd (en dus bovenste) uiteinde scheen hij mij toe in wolk achtige vlokken te eindigen. Onwillekeurig vergelijkt men deze komeet met die van Donati, die in Ï858 aller oog tot zich trok. Ik durf niet verzekeren, wie van beiden wel de helderste en meest schitterende ia, na een tijdvak van 24 jaren is het moeielijk, eene juiste vergeiij- king te maken, maar stellig en zeker doet de thans aan den hemel verschenen komeet weinig voor die van Donati onder, wanneer zij haar niet overtreft. De komeet zal waarschijnlijk gedurende eenige dagen zichtbaar blijven, zij komt thans ten om streeks half vier op, en is dan totdat zij in de ochtendschemering verdwijnt, in het zuidoosten te vinden. Het Rott. Nbl. bevat een brief uit Atjeh, waaraan wij de beschrijving van de volgende ontleenen In die dagen is er ook iets kranigs door kapi Boode verricht, dat wel waard is vermeld worden. Er was namelijk tijding ontvangen, dat eenb* ting van ons zou worden aangevallen, en nu we bovengenoemde kapitein met honderd man afgezo den uit een andere ben ting, om de bedreigde be ting te hulp te komen. Nauwelijks met zijn trot in het open veld gekomen, werd hij door een ove macht van Atjehers overvallen, die hem met zoo overstelpend geweervuur ontving, dat hij in mind dan een minuut 9 dooden en 18 gekwetsten h£ Niettegenstaande dat hield hij twee uren stan maar was toen genoodzaakt te retireeren, steed gevolgd door de Atjehers. Dit deed hij echter ii de prachtigste orde, steeds zijn manschappen aar manende, bedaard "en goed gesloten te blijven e niet te schieten voor hij hiertoe bevel gaf. Di» retireeren moet volgens deskundigen een meester stuk zijn geweest, daar onder de dooden zich ooi de gids bevond, en hij, verdwaald rakende, eersi na urenlange marschen, Fzonder een enkelen mar te verliezen op de plaats zijner bestemming aan kwam, steeds achtervolgd door den vijand, dien hij echter met zijn weinige manschappen op eer eerbiedigen afstand wist te houden. Als ge nagaat, dat hij hiertoe met alles en alles slechts 37 man overhield, zult ge, hoewel niet met den toestand bekend, er over verbaasd moeten staan. De dooden had hij namelijk laten liggen, maar alle gewonden meegenomen. Om deze gewon den (18 in getal te dragen, waren 36 manschappen benoodigd, welke met de dooden en gewonden eer totaal maakten van 63 man, zoodat er van de 100 man slechts 37 ter verdediging overbleven. Oj de plaats van bestemming aangekomen, werd dan ook de troep door den majoor in zeer heusche be woordingen toegesproken en bedankt voor de be toonde dapperheid. Hierop kwam echter een soldaat uit de gelederen en verzocht den majoor een woordje te mogen zeg gen. Dit hem toegestaan zijnde, vroeg hij der majoor, uit naam van alle manschappen, den kapi tein Boode hun dank te willen overbrengen j^or den moed en het beleid, door hem bij die gelegen heid aan den dag gelegd, daar zonder hem geen enkel man van den geheelen troep levend zou zijr teruggekeerd. Flink voorwaar, beteren lof kon die kapitein niet wenschen. En nu zult ge zeker denken, dat die kapitein de Militaire Willemsorde zal krijgen, niet waar Misgeraden het is geen oorlog, en in vredestijd wordt de orde niet uitgereikthet waren immers geen vijanden, maar alleen »een paar dood onschuldige maraudeurs, zonder eenige politieke beteekenis." Naar hetgeen tot nog toe omtrent den uitslag dei Pruisische verkiezingen blijkt, zijn noch de Regee ring, noch de conservatieven, noch de liberalen bevredigd. De Regeering, althans prins Bismarck, is alles behalve er over gesticht dat het centrum zoo goed als onveranderd en in dezelfde sterkte in het nieuwe Huis van afgevaardigden zal optreden, zoodat die partij weder de beslissing in hare macht zal hebben en derhalve de Regeering weder met haar rekening zal moeten houden, hetwelk zooveel beteekent als: met Winthorst zal zij moeten onderhandelen. Dit valt den Rijkskanselier onaangenaam. Vandaar dat die bladen, welke onder zijn invloed staan, tijdens den verkiezingstrijd eene zekere reserve hebben in acht genomen en zelfs nu en dan eene lokstem hebben doen opgaan tot de toekomstige gematigde liberale middenpartij. Men hoopte daardoor de ultra-con servatieven zoowel als de clericalen terug te dringen, ten einde een staat van zaken voor te bereiden, waarin de Regeering den toestand zou kunnen bc- heerschen. Deze toeleg nu is, voor zoover de ultra - montanen betreft, mislukt, en dit moet te Varzin een zeer onaangenamen indruk hebben grmaakt. Naar men beweert, heeft Bismarck zelf gezeo--1^

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2