Nieuwe Goesche Courant, C h r is te lij k - h is tor is c h blad voor Zeeland. Donderdag1 26 October. N'. 073. BINNENLAND. HET ZUIDEN. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag ten 8 ure, Jiehalve op Christelijke feestdagen Prijs pe* drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, tc en Wed. A. C. DE JONGE, te Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Tot ons leedwezen zagen wij bij de correctie van ons vorig artikel een foutief gezet cijfer over het hoofd. We haasten ons alzoo den lezers mede te deelen, dat men in Goes volgens het «ontwerp tot wijziging der kieswet" niet f 40, maar f 30 Rijks- directe belastingen zal moeten opbrengen om kies gerechtigde te zijn. De volzin, waarin de fout sloop, moet dus ge lezen worden »Het kleine stedeke Goes f 30 en Kampen, Breda, Meppel enz. slechts f 24 Voorts herinneren we, dat blijkens aanhalingen aan het einde van ons vorig artikel uit 's Ministers toelichtingen bij zijn ontwerp ook hij des zins en wil lens is, door wijziging van het belastingstelsel de zoogenaamde capaciteiten, het kiesrecht te doen ver werven, dus, den kring der kiezers nog uit te breiden. ka«liÉK bevreemdt ons, dat Z.Excellentie dit doel maar niet tracht te verkrijgen door het eerste het beste middel, door een, gelijk gezegd is, zoo laag mogelijk cijfer voor de kiesgerechtigden aan te nemen. Eenmaal aan het wijzigen toe, ligt het, dunkt ons, voor de hand, dat men door middel van de kieswet het kiesrecht moet doen verwerven. Dit ligt in de natuur der zaak en ook in de bedoeling van de grondwet. »De verdere regels ten aanzien van het kiesrecht stelt de kieswet", lezen we in art. 77 der grondwet. Daarbij komt, dat het belastingstelsel dikwerf ge bleken is een zeer lastig stelsel te zijn. Over wijziging van het belastingstelsel wordt men het, wijl het meestal met verhoogiug der belastingen gepaard gaat en nu zeker wel zal móeten ge. paard gaan in den regel niet zoo gemakkelijk eens. Waarom dan in een reeds zoo lastig stelsel nog een ander stelsel, het stelsel der capaciteiten-kiezers, ingedragen Moet men het eventueel voorgesteld nieuwe be lastingstelsel daarom nu aannemen of verwerpen Geen van beide, zal men ons mogelijk antwoor den. Men moet het op zichzelf, losgemaakt van de capaciteiten-kiezers, beoordeelen en aannemen of verwerpen, en niet om redenen eigenlijk daarbuiten de daarvoor aangewezene wet, met een slechts lager cijfer zóóver het doel had kunnen bereiken, dat het niet de moeite waard bleef er bij gelegenheid der wijziging van het belastingstelsel aan te denken of nog meê te rekenen. Metterdaad, dat ware rationeeler geweest Doch bij amendement gewijzigd of niet ge wijzigd, en, hoewel wij van het ontwerp zoo als het daar ligt weinig of geen verandering in de tot machteloosheid gedoemde Tweede Kamer ver wachten, toch zouden we, wijl het zich in de goede richting beweegt, tot verwerping van hetzelve kun nen noch willen meêwerken. Maar, was dat niet gemakkelijker als de Minister er de capaciteiten-kiezers ook buiten gelaten had En heeft de ervaring niet geleerd, dat een mensch een mensch is en blijft al zit hij zelfs in de Tweede Kamer der Staten-Generaal Het kunnen slaan van twee vliegen in eenen klap prikkelt ook daar nog wel. De politiek speelt er, achmaar een tè groote rol. Bedoelde politiek nu werkt men, en ook dat is onze grieve, op deze wijze in de hand. dat behoefde niet, dewijl het Ministerie, door »Het ontwerp in betrekking tot de districten Middelburg en Goes?" In het district Middelburg moest men om kiezer te zijn dusver, m. a. w. volgens de kieswet van 1850, jaarlijks f 32 Rijks-directe belastingen op brengen, uitgenomen Middelburg f 60 en Vlissingen f 40. Terwijl volgens het huidige ontwerp, de som van f 40 in Middelburg en f 30 in Vlissingen en van f 24 in de overige gemeenten van het district, kie zer doet zijn. Ook in het district Goes moest mpn onder de wet van 1850 jaarlijks f 32 opbrengen om kiezer te zijn, uitgenomeen Goes f 40 en Bergen op Zoom (nog zeer onlang6 daaraan toegevoegd) f 26. Volgens het ontwerp nu zal dit ook voor alle gemeenten f 24 zijn, behalve voor Goes f 30 en voor Bergen op Zoom schrik niet, het is verre weg de grootste plaats van het districtf 20. Te verbeteren zal er dus als het ontwerp wet wordt nog wel blijven! Te beweren, dat men iu Nederland even gelijke rechten heeft, is, ook blijkens dit ontwerp, bespot telijk. Denk eens, volgens den blijkbaar ook in dit ontwerp aangenomen regel, is de census het laagst in de armste strekendoch in de welvarende stad Bergen op Zoom is men met f 20 te betalen kiezer en in Arnemuiden, Stoppeldijk, Hengstdijk, Boschkapelle enz. eeret met f 24 De minister van koloniën, de heer De Brauw, is tijdelijk belast met de waarneming van het be heer over het departement van financiën, wegens de ziekte van den minister Van Lijnden van San- den burg. Blijkens te 's Gravenhage ontvangen berichten was de toestand van den minister van Lijnde n meer bevredigend, hoewel de zieke nu en dan he vige pijnen lijdt. De liberale kiesvereeniging Vaderland en Oranje te Oudewater heeft met algemeene stemmen gekozen tot candidaat voor de Tweede Kamer, ter vervan ging van den heer mr. Patijn, den luitenant-generaal K. Van der Heyden. In eene Maandagavond druk bezochte vergadering der te Middelburg gevestigde afdeeling dervereeni- ging ter bevordering van fabriek- en handwerknij- verheid in Nederland is ter bevordering van den Zeeuwschen graanhandel besloten, aan den gemeen teraad te verzoeken, om van de op de graanbeurs geplaatst wordende tafels voor monsters, waarvoor thans een zeker recht wordt betaald, evenals zulks in andere steden geschiedt, dat recht niet meer te heffen. De afdeeling is van gevoelen, dat hierdoor het bezoek der graanbeurs met monsters wel zal toenemen. Verder is het bestuur gemachtigd tot het beleggen eener bijeenkomst met alle handeldrijven den in deze stad, tot het bespreken van te nemen maatregelen, om door het openen van nieuwe mid delen van vervoer op haventjes in deze provincie, waarop tot dusver van hier geene vaart bestaat, de handel tusschen die plaatsen te verlevendigen. In de aanstaande najaarsvergadering van de provinciale statén van Zeeland zal o. a. mededee- ling worden gedaan van een verzoek van ingelan den van den Sophiapolder (Noord-Beveland) tot calamiteusverklaring. Voorts worden door ged. Sta ten o, a. voorstellen gedaanter uitvoering van art. 32 der wet van 13 Juni 1857 (Slbl. no. 87); tot het verleenen van een subsidie voor de in 1884 te Arasterdam te houden internationale tentoon stelling van landbouw omtrent vereeniging van de Anna Jacoba-, Willem en Kramerspolders tot éen waterschapomtrent het verzoek van ingelanden van den Leendert Abrahampolder tot calamiteus verklaring omtrent den stoombootdienst tusschen Walzoorden en Vlake omtrent de aanvraag van het comité voor het aanleggen van een tramweg van Breskens naar Maldeghem om subsidie en tot het beschikbaar stellen van eene som uit de prov. kas voor het verleenen van rentelooze voorschotten tot wegsverbetering, in verband met de ingekomen aanvragen van de gemeentebesturen van St Kruis en Krabbendijke. (Af. C.) De provinciale staten van Noord-Holland hebben tot lid der eerste kamer verkozen den heer P. N. Muller, bij herstemming met den heer A. C. Wertheim Volgens de 24e lijst in de Standaard was de op brengst der collecte voor de scholen met den Bijbel dit jaar van 600 lokale comités f 95,897, dat is f 47.59 hooger dan het geheele bedrag van hefc vorige jaar. De 25ste of laatste lijst, die het totaal bedrag vermoedelijk met nog ongeveer f 500 zal verhoogen kan wellicht niet vóór het laatst van November geplaatst worden, wijl de Unie-collecte bij enkele Locale Comités nog niet gehouden is. Z. K. H. Alexander Prinb van Oranje zou, volgens de N. R. CL, het feest der vrijmetselaars-loge la Feriu, te Leiden, hebben bijgewoond. De Leidsche dagbladen beyestigen deze laatste

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1