lerft, JSdtool «n Onding. GEMENGDE BERICHTEN^ Voor 't oogenblik is nog niet beslist op wie de liberalen in Gouda hunne stemmen zullen ver. eenigen. Jhr. Godin de Beaufort, candidaat der antirevolutio nairen, beveelt zich blijkens de Standaard in drieër lei opzicht aan. Hij beaamt ons Programaanvaardde de candi datuur; en zal, gekozen, lid der club worden. Dat vooreerst. Maar bovendien: hij is een man van ongemeene kunde, talent, èn rekenaar. De financiën zijn zijn lievelingsstudie. Nu juist de financiën onze politiek beheerschen gaan, geen geringe aanbeveling. En ten derde. is geen nieuw man, maar heeft èn als lid van Utrecht's Gemeenteraad en als lid der Pro vinciale Staten den strijd reeds gestreden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft veel voor op dien van Financien. De eerste wil aan éenige duizenden het kiesrecht geven, de laat ste zal van tienduizenden iets nemen om de ledige schatkist te vullen. Het is niet moeielijk te beslis sen wie het beste onthaal zal vinden bij de natie. N.) Vrijdag is te Ter Neuzen aangekomen de stoom, boot Penqouin, van Arcachon, geladen met 560.000 oesters voor de daar ter plaatse gevestigde Soc. ano nyme. dei grande8 huitrières de Zelande. De heer M. J. Vierling, te Scheveningen, die zoo als men weet, bij het Ministerie van Marine een plan inzond tot het lichten van de Adderheeft zich Zaterdagmorgen 9 uur op last van den Minis ter van Marine, aan boord van de Naerebont be geven tot nadere bespreking van zijn plan. Met een boot werd de heer V. te Scheveningen afge haald en gebracht tér plaats waar de Adder ge zonken is. Het gaat de expeditie naar Dicksonshaven vol strekt niet naar wensch. Een heel eind van de plaats van bestemming verwijderd zitten de schepen in het ijs vast, hopende dat een storm hun te hulp zal komen om uit die benauwde positie te geraken. De geheele maand September is nagenoeg verloren gegaan, daar het een voortdurend tobben tegen het ijs was; dikwijls lag men 10 of 12 dagen vast omkneld door een onverbreekbaren ijsgordek »Tot ons leedwezen zegt de Standaard schijnt voor de anti-revolutionair© partij het oogenblik ge komen, om met de Nederlandse/ie Zuid-Afrikaamche Vereeniginq te breken. Immers, haar bestuur heeft kunnen goedvinden, als agent of commissaris naar Zuid-Afrika een man af te vaardigen, die, hoe uit nemend men ook over zijn persoonlijke verdiensten oordeelen moge, modern in het kerkelijke en libéraal in het politieke is, aan heel het diepere leven der Transvaalbewoners vreemd. Het bestuur heeft, ondanks ernstige waarschuwing kunnen goedvinden, dezen commissaris af te vaardigen, zonder instruc tie. Ja, zelfs kunnen goedvinden aan dezen commissaris een crediet van twaalf duizend gulden te openen uit de gelden, die saamgebracht waren voor de gewonden in den worstelstrijd. Dit be sluit is genomen in weerwil van de tegenspraak van de twee eenige bestuurleden, die Zuid-Af rika persoonlijk kennen. Genomen door de ge zamenlijke moderne bestuursleden, tegenover de afkeurende stemmen van de gezamenlijke orthodoxe bestuursleden. Op fatale wijze heeft men dus te kwader ure den ouden strijd van Burgers tegen Kruger weêr doen opleven. Het zij zooSaam- werken is alsnu onmogelijk, breken plicht geworden. En onze broeders in Transvaal, tijdig gewaarschuwd, zullen, bij alle officieele beleefdheid voor den ge zondene, wel zorg dragen, dat zijn missie geen kwaad doe. Zoo spoedig mogelijk publiceeren wij de pro testen, door de uittredende bestuursleden ingezonden.'» Op den 30sten Augustus is te Kotta-Radja het militair koramaudo door kolonel Haus aan kolonel Schafer overgegeven met een korte rede. De aftre dende kommandant herinnerde, dat hij, het gewich tig kommando in Maart 1881 zullende aanvaarden, van den legerkommandant een dubbele opdracht ontving. Eerst om te streven naar eenheid tusschen de nu gescheiden machten. De kolonel verklaarde dit steeds zoo opgevat te hebben, dat zijne mede werking zou moeten aanvullen, wat de civiele gou verneur aan kennis van militaire zaken en militair doorzicht natuurlijk ontbrak. De kolonel zette deze gedachte niet voort. De tweede last dien de kolonel meegekregen had was: «houdt wat gij hebt." Aan beide opdrachten verklaarde kolonel Haus stipt voldaan te hebbengelijk hij ook in andere opzichten zijn plicht getrouw had betracht. Hij somde kort het bezwarende van den dienst op Atjeh voor de troepen op en roemde den on ver broken goeden geest der troepen, en het goede voorbeeld der officieren, wien hij, en vooral ook den stafofficieren voor hun onvermoeid werkzame toe wijding, dank bracht; en beval ten slotte ook de particuliere belangen van officieren en minderen, waarmede ook op Atjeh vooral rekening moet ge houden worden, in de welwillendheid van den nieuwen kommandant. In den loop zijner rede noemde kolonel Haus het aantal der troepen, waarover hij het kommando overgaf, als 6300 man en 240 officieren. {Alg. Dagbl. v. Ned. Indië.) Zaterdag had in het groot auditorium der Schotsehe kerk, te Amsterdam, de overdracht van het rectoraat der Vrije Universiteit plaats. Dr. Rutgers droeg na eene oratie over»Het kerkver band der Nederlandsche Gereformeerde kerken, gelijk dat gekend wordt uit de handelingen van den Amsterdamsehen kerkeraad in den aanvang der 17e eeuw" het rectoraat aan dr. Hoedemaker over. De Standaard meldt dat op dien dag opnieuw f 2000 voor het Hospitium is geschonken. Aan de door de Synode benoemde kerkelijke hoogleeraren bij de gemeentelijke universiteit te Amsterdam is opgedragenaan dr. Gunning het onderwijs in de geschiedenis der Ned. Herv. kerk en hare leerstellingen, in de leerstellige godgeleerd heid en in de geschiedenis der christelijke zending aan dr. Knappert dat in de bijbelsche godgeleerd heid en het Ned. Herv. kerkrecht. De Standaard zegt van deze zonderlinge benoe mingen „Amsterdams stedelijke Universiteit heeft dan nu twee Synodale hoogleeraren gekregen, en met ver krachting van onze staatsrechterlijke beginselen en met onderdrukking van billijkheden, zullen Roomschen, Joden en wie niet al, nu in de stadskas mogen mee betalen voor kerkelijk Hervormd onnerwijs. Dit onrecht blijven we wraken. En eens, des zijn we zeker, zal het worden gestuit. Maar, mogen we nu dit grievend onrecht een oogen blik laten voor wat het is, en zien we alleen op de benoeming, dan is het genoeg, indien we de twee namen van Grünning en den volbloed modernen Knappert naast elkaar plaatsen, om den indruk weêr te geven, die deze benoeming op ons maakt. De man, die „de eere Christi" in de harten der studenten wil opbouwenkomt te zaam aan met een man, an wien ieder weet, dat hij „die eere Christi' juist uit de harten wil wegnemen. Er komen er twee Een die zeker heilig vuur bedoelt te ontstekenmaar bij brengt er een met zich, die dat zelfde vuur komt b/usschen ol uitdooven" De Ev. Alliantie heeft weder haar jaarlijksche uitnoodiging tot het gebed, thans voor de week van 714 Januari 1883, verzonden. De oproeping draagt voor Nederland de namen van Baron van Wassenaer van Catwijck en jhr. vali Weede van Dijkveld. Zondag 7 Jan. Prediking T. Tim. 2 5 en 6. „Want dèar is één God, er is ook één Middelaar Gods en der men«chen, de Mensch Christus Jezus, die zichzelf gege ven heeft tot een rantsoen voor allen." Maandag 8 Jan. Lof en dankzegging voor de lank moedige liefde en trouw Gods, en zijn voortdurende genade en goedheid voor de uitbreiding des Evange lies, de gave des H. Geeste», de verlevendiging van den waren godsdienst; de bewaring des'vredes onder de volken en voor alle tijdelijke zegeningen. Ps. 108. Jes. 25. Ps, 107, I Thess. If Ps. 36 van vs. 115. Dinsdag 9 Jan. Zelfoerootmoeding en belijdenis -van zonden-. Van ontrouw jegens Christus, verdeeldheid onder 's Hoeren volk, gebrek aan broederlielde van hoogmoed, eigenwilligheid en wereldsgezindheid van volkszonden vooral onmatigheid en ongebondenheid» ontheiliging van den dag dee Heeren, de verbreiding van twijfelzucht en ongeloof, en het toenemen var. wanorde en zware misdaden. Ps. 51 en 130, Jer. 14 710 en 20—23. Lukas 15 Klaagl 3 22—41. Hozea 14 Jacobus 4 2 Cor 6. Woensdag 10 Jan Gebed voor het Huisgezin. Voor ouders, kinderen en heel 't huisgezin; dat allen dje aan de vorming en opvoeding fier jeugd arbeiden diép het hoog belang van on"erwijs in de Schrift gevoelen moge'tn dat worde ingezien hoe bepaald noodig de werking des Heiligen Geestes in alle deelen "an dit groote werk is; voor de aankweeking van alle deugd» eerlijkheid, reinheid en vroomheid in 't dagelijkech leven, er om een bijzonderen zegen op ZondagR'choolen Deut 6 1—16 Ps, 127. Ef. 6 1 18. Deut. 33:12—16 en 2422 Spreuk S Joh. 14 1217 Donderdag 11 Jan Gebed ooor de algemeene Kerk Om de uitstorting De* Heiligen Guests; dat allen die prediker* van Christus zijn of hopen te worden, diep gevoelen hun verantwoordelijkheid en hoe n..odig hun het onderwijs en de kracht des Gee«tes is,- dat hun getuigenis voor de wereld klaar en trouw moge zijn dat de gezonde leer en heiligheid <an hart en leven in de kerken mogen heerschen valsche leer en bijgeloof worn en tegengestaan dat alle kinderen Gods vervuld worden met ijver en ernst, bij 't pogen om de verlorenen te vergaderenom een rijken zegen op pogingen aangewend om eenheid en broederliefde te bevorderen en voor Christenen d<e lijden in'alle plaat*. Joël 2 2331. Hand. 2 3241 Jes. 55 Efez 3 1421. I Cor 113. Joh. 15 1227 Philipp. 2:115 Ps. 95» Vrijdag 11 Jan Gebed voor de Volken; voor vonten- heerschers en overheden; dat alle wetten, die wreed, heid en ondeugd, opiumhandel eu onmatigheid begun stigen, worden afgeschaftom beter waarneming van den Ru*tdag, om «rede en vriendschap onder de menschen, dat allen den bestaanden machten ge hoorzamen en de geest der wetteloosheid worde geboeid om hetophouden van oorlog, dat kunst moge beheerscht worden door de vreeze Gods: dat alle volkdn van hun zonden mogen worden afgewend, gered uit het ougeloof en dat Gods oude volk. de Joden, moge bevrijd wor den van verdrukking, en alle vervolgde Christenen uitgered. Matth, 5 1—16. Lp 21 1—13. Rr»m 13. Ps. 144. 1 Petr 2 1325 2 Tim. 2 121 Hand 10 33 —48. Rom 14 1—12 Jer. 30. Mark. 10 2845 Zaterdag 13 Jan. Gebed voor de Zendingdat alle zendelingen, zij die zich met zendingzaak en Bijbel verspreiding in- of buitenslands bezighouden, vervuld worden met den Heiligen Geest dat hun pogingen recht zegenrijk zijn; dat alle bekeerden uit de heidé- nen mogen bevestigd worden in het geloof, en met ernst en ijver vervuld om andereu tot den Zaligmaker te brengendat nog vele trouwe arbeiders tot 's Ileeren wijngaard mogen worden geroepen, de Mahomedanen en heidenen gewonnen voor Christus, de Joden gedron gen Hem te ontvangen als hun lang verwachten Messias Dat Gods zegen en de kracht des Geestes overvloedig ruste op de samenkomst van Christenen uit verschil lende volken, die men dit jaar te Stockholm denkt te houden. Luk. 24. 3653 Luk. 10: l16. Joh. 16: 1 15 Hand. 11: 1—21. Ps. 110 en 100. Rom. U Ezech. 37: 21-28. Jes 52: 7—15. Zondag 14 Jan. Prediking. Titus 2 13 „Verwach tende de zalige hoop en verschijning der heerlijkheid van den grooten God en Zaligmaker Jezus Christus.'» De Alliantie verzoekt bescheidenlijk het bedrag der inzamelingen bij de vergaderingen, na aftrek der onkosten, ten bate der Alliantie te willen toe. zenden aan den secretaris den heer A. J. Arnold Alliance-House, 7. Adamstreet. Strand Londen. Naar men ons mededeelt moet gisteren aan het buffet van het spoorwegstation te Goes een kistje sigaren zijn ontvreemd. De dader, een jongen vnn ongeveer 16 jaar is kort daarna gevat. Een jager te Biervliet had van den heer B. een geweer ten gebruike gekregen, dat Donderdag avond bij bet nazien te huis onverwachts afging, terwijl zijne vrouw en kinderen naast hem zaten. Het schot trof de hand van zijn vijfjarig jongentje. De hand is afgezet moeten worden. Het standbeeld van graaf Jan van Nassau, dat te Utrecht zal verrijzen, wordt aldaar, naar thans met zekerheid gemeld wordt, in Mei van 't volgende jaar op het Munster kerkhof onthuld. De oudste bewoonster van Schiermonnikoog is Zaterdag overleden in den ouderdom van 102 jaar en ruim twee maanden. Zij was nooi+

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2