Nieuwe Goesche Courant, Hst oÉerp tot Ch r is telij h - h is tor is e h blad voor Zeeland* i;insda{f 24 October. V. 972. bïWiTnland. HET ZUIDEN. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe1* drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJT HA i\, te iliddeibnig en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. n. De artikelen der grondwet, die onmogelijk maken het opnemen der capaciteiten onder de kiesgerech tigden, zonder in aanmerking tè nemen de som, die jaarlijks opgebracht wordt aan directe belastingen, luiden als volgt: #De leden der Tweede Kamer worden in de kies districten, waarin het Rijk verdeeld wordt, gekozen door de meerderjarige, ingezetenen, Nederlanders, in het volle genot der burger lijke en burgerschapsrechten, en betalende in de directe belastingen eene som, die, - overeenkomstig met de plaatselijke gesteldheid, doch niet beneden het bedrag van. f 20, noch boven dat van f 160, in de kieswet zal worden vereischt." „De Eer«te Kamer bestaat uit 39 leden. Zij moeten behooren tot de hoogst aangeslagenen in de Rijks-directe belastingen.* De opcenten voor de provinciën en de gemeenten worden niet meegerekend. En hetgeen men aan de gemeentenzijner inwoning, bijv. aan hoofdelijken omslag betaald, is, voor het al of niet zijn van kiesgerechtigde, nooit in aanmerking gekomen. Blijkens de geschiedenis heeft daarmêe ook de grondwetgever niet gerekend. »Eene som, niet beneden het bedrag van f 20 noch boven dat van f 1G0, zal in de kieswet wor den geëischt." En dat wel overeenkomstig de plaat selijke gesteldheid De woorden overeenkomstig de plaatselijke gesteld heid," zou de kieswetgever tot een doode letter maken wat hij natuurlijk niet mag doen indien hij om kiesgerechtigde te zijn een census van f 20 voor elk en een ieder, in stad en land, had bepaald. 't Is daarom, dat wij niet van f 20 voor een ieder, maar ook van f 40 en f 30, in ons vorig artikel spraken. Eischten die woorden der grondwet niet dat er althans eenig verschil zal wezen, gewis, wij zouden als ons verlangen te kennen geven, om maar het laagste cijfer voor stad en land te nemen, en dus niet drie verschillende cijfers, maar slechts één, dat van f 20, hebben genoemd. En dat wel om twee redenen ten eerste, omdat, onzes inziens, een veel, veel breeder kring tot de kiesgerechtigden moest behooren. Immers zullen er, niet in naam maar metterdaad Polksvertegen woordigers in de Kamers zitting hebben, dan moe ten zij, niet door eenen zoo klein maar wel zoo groot mogelijken kring, gekozen zijn. Daarbij komt, dat zij, die jaarlijks f 20 betalen aan Rijks-belastingen er zoowel belang bij hebben, dat mannen huns geestes in de Kamers zitting nemen als die f 60 moeten opbrengen, f 20 is voor velen zooveel als f 60 voor anderen. Daarenboven behooren zij even goed als anderen tot het Neder- landsche wolk", dat heet vertegenwoordigd te worden, en hebben mitsdien aanspraak op hunne En nu mogen sommigen over dezen laatsten vol zin de schouders ophalen, hem, als riekende naar den geest der revolutie, ter zijde leggen, wij meenen evenwel, dat hij wezenlijk liberaal en daarom anti revolutionair behoort^te heeten. Wij voor ons zijn niet zoo bang voor het wolk"; we vreezen voor de toekomst van ons vaderland veel meer van de gemoderniseerde capaciteiten der vele heeren. Ten tweede, zouden we tot het laagst mogelijke cijfer, ware het mogelijk zelfs tot f 20 voor iedere plaats, willen komen, omdat wij maar niet kunnen inzien, waarom men in de steden zooveel meer zou moeten betalen dan ten plattenlande om kiesge rechtigde te zijn. Vrij algemeen toch beweert men, dat de bescha ving en de ontwikkeling in de steden op eenen hoogeren trap staat dan in de dorpen en in het land. En is dit zoo; welnu dan pleit er ook alles voor om het census-cijfer voor de steden zoo laag te stellen als, met den eerbied aan de grondwet verschuldigd, maar mogelijk is. En dewijl nu het Ministerie en, de zoogenaamd liberale partij, geoordeeld naar alles wat wij zoo wel is gehoord hebben, ontegenzeggelijk van gedachte is, dat de inwoners der steden het in beschaving en ontwikkeling verre winnen van de bewoners des plattelands, zoo moest, dunkt ons, er door beide naar gestaan worden, om van de f 60, f 40, f 30 en f 24 nog zooveel mogelijk af te doen. In elk geval zou de nu voorgestelde f 40 voor Middelburg in een lager cijfer moeten worden om gezet. Stiefmoederlijker dan Middelburg wordt, naar het ons voorkomt, wel geen stad behandeld. Het Ministerie heeft zeker vergeten, dat de schoone stad Middelburg, helaaszooveel is achteruitgegaan vergeten, dat de ongeveer 36,000 inwoners van vroeger tot een ruim 15,000 verminderd zijn verge ten, dat hier handel en scheepvaart zoo weinig mo gelijk te beteekenen hebben. Nota bene, Middelburg staat gelijk met Utrecht, Groningen, Arnhem, Leiden, Haarlem, Leeuwarden, Dordrecht, Delft en Schiedam Het staat boven, f 10 boven Overijsels' hoofdstad alsmede boven de hoofdstad van Noordbraband, die beide zooveel grooter en bloeiender zijn. Kampen met evenveel inwoners, veel welvarender en daarenboven ook aan zee gelegen, is slechts voor f 24 aangewezen. Het kleine stedeke Goes f 40 en Kampen, Breda Meppel enz. slechts f 24 Metterdaad van die billijkheid zien en gevoelen wij niets Zulk eene indeeling eischt de grondwet niet. En is ook, o. i., door de leidende gedachte van het ontwerp niet geboden. Maar evenmin kunnen we goedkeuren, dat men ten plattenlande hier f 20 en daar f 24 moet op brengen om kiezer te zijn. Daarvoor is, dunkt ons, geene geldende reden. In de provinciën toch, waar men f 24 jaarlijks aan het Rijk betalen moet zal men mee mogen stemmen, is over het algemeen veel meer beschaving en ont wikkeling dan in de provinciën waar men slechts f 20 heeft op te brengen om in dat voorrecht te deelen. 't Is om déze reden dat we verwachten mogen, dat de liberale partij helpen zal om er die f 4 ook voor die provinciën af te doen En het alzoo voor het platteland zonder onder scheid op f 20 te brengen. In zijne toelichting verklaart de Minister >het ongeoorloofd te trachten, omtrent het kiesrecht der zoogenaamde capaciteiten eene bijzondere regeling vast te stellen wijziging van het belastingstelsel kan er toe leiden, dat zij het Kiezersschap verwerven. Eene bijzondere regeling vast te stellen, omtrent het kiesrecht der zoogenaamde capaciteiten, achten ook wij ongeoorloofd. Maar, wat men door wijziging van het belastingstelsel wil doen verwerven, had men bedoelde mannen even goed, en bijna allen, door zoolaag mogelijk te dalen deelachtig kunnen doen worden. Wij hopen, dat de Tweede Kamer bij amende ment het ontwerp binnen de grenzen der grondwet zooveel mogelijk verbeteren zal. Doet Zij dat, dan behoeven belastingwetten geen lokaas meer te wezen om op grond der capaciteiten kiesbevoegdheid te verkrijgen, dewijl dan weinig mannen van capaci teiten meer zullen uitgesloten zijn. De wijzigingen die in de met 1 November aan vangende winterdienstregeling oprde lijn Vlissingen Roosendaal gebracht zijn, bepalen zich er toe dat de locaaltreinen tusschen Middelburg en Vlissingen des avonds te 10 uur en 10 uur 20 minuten ver vallen. (M. C.) De interpellatie-Wintgens over het Haagsche Bosch is uitgesteld tot na het reces wegens onge steldheid van den minister van financien, die be loofde intusschen te zullen ophouden met de aan gekondigde boomenverkooping. Op een naderen dag zal beslist worden of de heer Gleichman vergunning zal krijgen tot een in terpellatie over de niet>bekrachtiging door den minis ter van Binnenlandsche Zaken van de benoeming van prof. Rosenstein tot hoogleeraar te Amsterdam. Zonder toestemming is tot toelating van het nieuwbenoemde lid graaf van Bijlandt besloten. De Kamer is voorts tot de begrootings-discussiën uiteengegaan. De heer mr. van Bergen IJzendoorn, burgemeester van Gouda, heeft de hem door eenige kiesvereni gingen in het district Gouda aangeboden candi- datuur voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal afgewezen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1