Nieuwe Goesche Courant, ontwerp tot wijziging to Kieswet. Christelijk'historisch blad voor Zeeland Saterdag 21 October. IV. 971. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt elk in Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen prijs pe* drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN G. WIJ THAN, ic Middelhui g en A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentdsn: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. De noodzakelijkheid tot wijziging der kieswet is reeds lang en dikwerf en door zeer velen besproken en aangetoond. Het Ministerie evenwel hield zich eerst vrij doof. Doch gaf daarna uitzicht op wijzi ging. En kwam, na bij vernieuwing te zijn opgetre spoediger dan haast iemand heeft kunnen met een ontwerp tot wijziging voor den Heeft soms de ietwat zonderlinge, ongehoord lange Ministeriëele crisis tot deze onverwijlde indiening (dat mocht welwant ook zij leeide ons het van onzen staatkundigen toestand) dan is ze toch nog ergens goed voor geweest. Nemen naar het uitgesproken verlangen van het Ministerie de Kamers het ontwerp spoedig in behandeling en daarenboven aan, dan kan het nog bij de verkiezing van 1883 zijne werking doen. De vervulling van de ten deze vroeger gedane Ministeriëele belofte is in elk geval nog mogelijk. Wie had dit in de laatste maanden nog durven hopen Als een Ministerie wil, kan het blijkbaar veel. Maar, wat dunkt u hoe ziet het ontwerp er uit En zou de Tweede Kamer er aan willen Dit is zeker, dat, wanneer het tot wet verheven wordt, het getal kiezers met 22.389 zal vermeer deren, van welke 10.665 ten plattenlande en 11.724 in de voormalige steden. Maar zal nu deze verandering veel nieuw bloed in de zoo verlamde Tweede Kamer brengen Ons dunkt, dat er reden is hiervoor te vreezen. Zien wij goed dan zal de verandering in de der Tweede Kamer door déze kies wet-wijziging luttel zijn. Naar onze bescheidene meening zou, om nieuw bloed te krijgen, de wijziging zoo kolossaal mogelijk moeten wezen. Het moet, dunkt ons, de aandacht trekken, dat volgens het ontwerp, de vermeerdering van het ge kiezers in de steden en ten plattenlande bijna tegen elkander opwegen. In de steden 11.724 en ten plattenlande 10,665een verschil dus van ruim ,1000 in het belang der steden, 't Is of het er op aangelegd is, om het ontwerp ook voor de liberale artijdrijvers zoo aannemelijk mogelijk te maken. Want elk weet, dat de kracht der zoogenaamd liberalen in de steden, en die der wezenlijk liberalen, der anti-revolutionairen, die voor allen gelijk recht Hen, ten plattenlande zit. Wat de liberalistische partijdrijvers het allerliefst iadden gewild, namelijk, het bij de wet opnemen Her capaciteiten, dat is, der over het algemeen [gemoderniseerde wetenschappelijke mannen, kon joch nietdat liet het rechtsgevoel van den Minis ter of de Ministers niet toeovermits het met ver- bringing der grondwet alleen zou mogelijk zijn. f^Deze toch zegt, dat men in elk geval jaar- aan Rijks directe belastingen moet opbrengen om kiezer te zijn. Op grond van capaciteiten iemand kiesgerechtigde te verklaren laat de grondwet niet toe. Zij bindt den wetgever aan een zekere som, die men in directe belastingen ieder jaar aan het Rijk opbrengt. Dus, zonder grondwetsherziening, was en is aan dat verlangen niet te voldoen. Eere aan het Ministerie dat zich ten deze op zulk een onpartijdig, op het eenig ware standpunt, heeft geplaatst Doch waarom het cijfer dat kiezer doet zijn niet zoo laag mogelijk gesteld? Waarom het niet op f 40 en f 30 in enkele steden en voorts overal op f 20 bepaald Dat liet en laat de grondwet wèl toe. Was men soms bang dat er dan werkelijk nieuw bloed in de Kamers en provinciale Staten zou komen Wat tengevolge dézer wijziging in de steden door de zoogenaamd liberalen gewonnen wordt, zullen de wezenlijk liberalen in de dorpen en het platteland vooruit gaan. Van de roomschen spraken we niet, omdat, o. i., de voorgestelde wijziging, zonder eene zeer ingrijpende districts' verandering hen in geen geval voordeel noch nadeel aanbrengen kan. In de overwegend roomsche streken toch heeft men geen meerder getal noodig noch zal een meerder getal beletten, om dezelfde mannen, die nu zitting hebben, af te vaardigen. Terwijl daar, waar het overwegend deel prote- stantsch is, de roomschen toch geen kans van sla gen krijgen, om reden er evenveel protestanten als roomschen zullen bijkomen. Eerst als de districten geheel wegvallen en het getal uitgebrachte stemmen over het geheele land, of twee, drie gedeelten van het land, in rekening komenals men, m. a. w., een getal leden afvaardigt naar verhouding van het getal uitgebrachte stemmen in geheel het land dan, eerst dan zal er verandering, zal er nieuw bloed in de Kamers komen, en zullen bijname de room schen winste behalen. Dat de Kamers niet te zien geven wat de kiezers verlangendus, dat zij het volk niet vertegenwoor digen, danken we m de eerste plaats aan de districtsverdeelingen. Dezen geven aanleiding tot allerlei geknoei. Komt hierin geene verandering, dan zal, vreezen we, de kieswet-wijziging de jammerlijke malaise ook niet doen ophouden. Met belangstelling wachten wij daarom naar de dingen die nog komen zullen. Die nog komen zullen, herhalen we, omdat het Ministerie in zijne toelichting op deze kieswet-wijzi ging heeft gezegd: »Een voorstel betrekkelijk de indeeling der kiesdistricten zal spoedig volgen." Doch al is het waar, dat wij op grond van het geen gezegd is, met de grootste belangstelling naai' evengenoemd voorstel uitzien, toch willen we bij onze meer algemeene opmerkingen op het reeds ingediende ontwerp tot wijziging der kieswet ook onze bijzondere voegen in een volgend artikel. Blijkens een der tabellen, bij het kiesontwerp gevoegd, zou de voorgestelde census-verlaging o. a. voor Middelburg de uitkomst opleveren dat het getal kiezers voor leden van de Tweede Kamer van 510 tot 707 stijgen zou. Voor kiezers van leden van den gemeenteraad zou de vermeerdering 225 bedragen. {M. C) Over het algemeen vond het voornemen der Regeering, om de exploitatie van een gedeelte der havens en haventerreinen te Vlissingen aan een bijzondere onderneming (de Koninklijke Maatschappij de Scheldeop te dragen, bij de meerderheid der leden die aan het sectiën-onderzoek in de Tweede Kamer van het daartoe strekkende wetsontwerp deelnamen, instemming. Voor de aanstaande verkiezing in het kiesdistrict Gouda van een lid voor de tweede kamer, is door de antirevolutionaire kiesvereenigingen Nederland en Oranje te Gouda en Vrijheid en Reclit te Alphen, met algemeene stsmmen tot candidaat geproclameerd de heer jhr. K. A. Godin de Beaufort, lid der Provinciale Staten van Utrecht. Woensdag zijn door de Tweede Kamer, met 49 tegen 11 stemmen, aangenomen een drietal Indische credieten, na langdurige discussie over de vraag of de comptabiliteit wel dergelijke credieten gedoogde. Met 35 tegen 15 stemmen is besloten tot eeni tweede sectie-onderzoek van het wetsontwerp nopens den Rotterdamschen waterweg. De discussie werd voortgezet over d© ontwerpen tot vaststelling der Indische rekening van 1867, 1868 en 1869. De ongesteldheid van den afgevaardigde der Tweede Kamer, den heer Fabius, is in zooverre geweken, dat hij aan de parlementaire werkzaam heden kan deelnemen. Gisteren was het Kamerlid in de openbare zitting tegenwoordig. {N. R. C.) Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Amersfoort zijn 1859 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen is de heer mr. F. W. C. P. C. graaf Van Bylandt {anti-revolutionair) met 1285 stemmen. Op den heer K. W. van Gorkom liberaalwaren 562 stemmen uitgebracht. Naar het Dagblad verneemt, kan de indiening van wetsontwerpen tot hervorming van het belas tingstelsel binnen kort te gemoet gezien worden. De commissie, belast met het onderzoek naar de oorzaken van de zeeramp den raramanitor Adder overkomen, was jl. Maandag met hare taak gereed De Amsterdamsche commissionair J. G. Engels, die 12 dezer via Liverpool naar New-York vertrok, bezit

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1