Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland. Dinsdag 17 October. A0. 969. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- i vond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe1* drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. \UJ IH A te Jlidtlelboig en ^ed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.Familie-berichten van regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. 1—6 De verkiezing voor een lid der Eerste Kamer or Noord-Holland in plaats van den heer Buchner, is op 24 October bepaald. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer n het hoofdkiesdistrict Gouda, ter vervanging van heer Patijn, zal den 7en November a. plaats hebben. Naar het Dagblad verneemt, is bij de Tweede der Staten-Generaal ingekomen het eerste Ier wetsontwerpen tot herziening van het kiesrecht. het blad wel ingelicht, dan bepaalt het zich in tot een verlaging van den census, wel meer bepaald voor die gemeenten, welke in Tabel bedoeld bij art. 1 der kieswet tot de uit zijn gebracht. Voor Arasterdam, Rot terdam en 's-Gravenhage moet het bedrag op f 60 teruggebracht, terwijl voor de overige grootere in de verschillende districten degra datie van f 40, f 30, f 24 en f 20 zou zijn aan genomen. Het Vaderland zegt, dat het ontwerp eene verdee ling van de kiesdistricten naar den census in vijf klassen voorstelt. Voor de eerste klasse wordt een census van f 60 aangenomen, voor de tweede klasse een census van f 40, voor de derde een van f 30, voor de vierde van f 24 en voor de vijfde van f20. De census van f 60 zal geëischt worden in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage. De census van f 40 wordt ingevoerd voor de gemeenten Utrecht, Groningen, Arnhem, Leiden, Haarlem, Leeuwarden, Dordrecht, Delft, Schiedam en Middelburg. De census van f 30 zal gelden voor de gemeen ten Maastricht, Nijmegen, 's Hertogenbosch, Zwolle, Gouda, Alkmaar, Zaandam, Harlingen, Sneek, Vlissingen, Gorinchem, Goes, Bolsward, Dokkum, Zierikzee, Hoorn en Purmerend. De census van f 24 zal betaald worden voor de gemeenten Deventer, Kampen, Breda, Zutfen, Amers foort, Roermond, Tiel, Zalt-Bommel. Assen, Meppel en voor alle gemeenten in de provinciën Groningen, Friesland, Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland, voor zoover deze hierboven niet zijn uitgezonderd* De census van f 20 zal gelden voor alle andere gemeenten in de overige gewesten, ook voor zoover die niet uitdrukkelijk zijn uitgezonderd. De vermoedelijke vermeerdering van het aantal kiezers door deze censusverlaging wordt op onge veer 22,000 geschat. De opbrengst der rijksmiddelen over de maand September baart wederom teleurstelling. Wel is zij 137? ton boven de raming, doch dit is een gewoon verschijnsel in deze maand, voornamelijk toe te aan het personeel dat dan ruim begint te Zij bleef daarentegen 7l/s ton beneden de van het vorige jaar, welk nadeelig ver schil ten gevolge heeft, dat de opbrengst der afge- loopen 9 maanden bij die van hetzelfde tijdperk van het vorige jaar ten achteren is. Zij bedroeg 76,665,000 iets meer dan de raming ad 75,923,000, doch een kleinigheid beneden het vorige jaar met een opbrengst van 76,707,000. Bijna alle bronnen van inkomsten vloeiden in de maand September minder ruim dan het vorige jaar. Een uitzondering kan slechts gemaakt worden, be halve voor de regelmatig stijgende opbrengsten van posterijen en telegrafen, voor de invoerrechten en loodsgelden, die, zij het ook weinig, toch boven de cijfers van het vorige jaar kwamen met een opbrengst van f 483,000 en f 105,000, tegen f 474,000 en f 104,000. De accijnsen leverden 17a ton min der op dan verleden jaar, doch gaven op zich zelf een niet ongunstige uitkomst, daar ze alle, het ge distilleerd uitgezonderd, boven de raming kwamen. In elk opzicht ongunstig daarentegen was de opbrengst der indirecte belastingen, van welke niet alleen het successierecht f 465,000 minder gaf dan het vorige jaar, maar ook het registratierecht 1 ton beneden de opbrengst van 1881 en 2 ton beneden de raming bleef, en eindelijk de zegel- en hypotheek rechten evenzeer belangrijk minder afwierpen. Wanneer de belastingen zoo traag blijven vloeien, als de laatste 4 maanden het geval was zal het gevolg wezen, dat de eindopbrengst van het jaar 1882 beueden die van zijn voorganger blijft. Sedert 1S77 is dit niet het geval geweest. Bij zulk een uitkomst is het eene geringe troost, dr>t de minister van financiën bij de aanbieding der staatsbegrooting becijferde, dat de raming bij het einde des jaars met 47a zal worden overschreden. Bij de steeds zeer voorzichtige ramingen der staatsinkomsten kan op zulk een overschot licht worden gerekendin 1881 bedroeg dit f 5,617,000, in 1880 f 4,349,000. Het zal echter de vraag zijn, of 1883 een even groot overschot zal opleverende raming van bijna 104 millioen voor dat jaar bij een raming van 101,230,000 voor het loopende jaar schijnt bij de stationaire opbrengst der middelen weinig gerechtvaardigd. (A. R. C.) Met 1 Januari 1883 zal de nieuwe zegelwet n wer" king treden, waarvan het eerste artikel bepaalt, »dat aau een vast zegelrecht van vijf centen onderworpen zijn alle zonder tusschenkomst van een openbaar ambtenaar opgemaakte of niet uit drukkelijk van zegelrecht vrijgestelde quitantiën en andere eenzijdige akten of geschriften, bevat tende de erkenning door of namens den schuld- eischer van het geheel of gedeeltelijk te niet gaan eener schuld, onverschillig in welken vorm die stukken overigens zijn opgemaakt, al ware het in dien van berichten of brieven". Er zou dus zegelrecht verschuldigd zijn van alle quitantiën, hoe gering ook. Bij nader onderzoek is evenwel, volgens de L. C., gebleken, dat de vrijstel, ling van het zegelrecht der quitantiën en akten van ontheffing tusschen particulieren en niet meer daD tien gulden bedragende, bij art. 27 no 51 der wet van 3 October 1843 toegekend, bij de wet 11 Juli 1882 (den len Januari a. s. in werking tredende) gehandhaafd is. Voor die particuliere quitantiën wordt door het rijk uitgegeven gezegeld papier ter hoogte en breedte bij art. 20 der wet van 3 October 1843 vastgesteld, klein formaat, d. i. der oppervlakte van de bestaande wisselzegels. Degenen, die zich willen bedienen van ander papier dan dat door het rijk uitgegeven, kunnen dit vóór het gebruik doen stempelen of voor de onderteekening een plakzegel bezigen. Bij art. 1 no. 2 der wet van 11 Juli 1882 is bepaald, dat het recht ten laste van den schul denaar komt, zoo het tegendeel niet is bedongen, terwijl bij niet-naleving van dat artikel door den schuldeischer eene boete van f 25 is verbeurd. Wat het handelspapier betreft, zijn alle wissels, orderbriefjes, assignatiën, bank- en ander papier aan toonder en ander handelspapier binnen het rijk betaalbaar, alsmede de duplicaten of kopiën dier stukken, onderhevig aan een re cht van iedere honderd gulden, tot een bedrag van f 500. Het daarvoor te bezigen gezegeld papier zal voortaan bestaan uit strooken van 5 c. voor eene som tot f 100. 10 c. voor eene som boven - 100 tot f 200. 15 c.» - 200 - 300. 20 c, - 300 -400. 25 c. - 400 - 500. Verder wordt het recht berekend boven de f 500 over ronde sommen, van f 500 tot een bedrag van f 10,000 en boven de f 10,000 over ronde sommen van f 1000. Gemelde rechten kunnen mede door opplakken van een plakzegel worden voldaan. Bij overtreding van bovenstaande bepalingen is eene boete verbeurd van honderdmaal het niet betaalde recht, doch minstens vijf en twintig gulden. Op alle rechten van zegels worden vijftig opcen ten gehevende rechten van vijf centen voor particuliere quitantiën zijn daarvan vrijgesteld. Ter vervulling van de vacature in den Hoogen Raad is aan de Tweede Kamer een aanbevelings lijst ingezonden, waarop zijn geplaatst de heeren mrs. De Ranitz, officier bij de rechtbank te Arn hem Van den Acker, raadsheer in het gerechts hof te 's-Bosch; jhr. De Jonge, president van de rechtbank te 's-GravenhageHingst, rechter in de rechtbank te Amsterdam Van Andel, advocaat bij den Hoogen Raad jhr. De Savornin Lohman, raadsheer in het gerechtshof te 's-Bosch. Op 1 November wordt de oostelijke helft der lijn Dordrecht Eist, namelijk het traject Gelder- malsenTielEist, voor het publiek verkeer ge opend. Vóór het gedeelte DordrechtGorinchem

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1