Nieuwe Goesche Courant, Ch r is tel ijk-h is tor isch blad voor Zeeland. Zaterdag 14 October. 1V. 068. BINNENLAND. oO'„ HET ZUIDEN. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe** drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. P. G. UITGAVE VAN WIJ THAN, te Middelhui g Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.Familie-berichten van 1—6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Woensdag is door aanneming eener conclusie der commissie uit de Tweede Kamer, om trent onze toetreding tot de consulaire rechtsmacht in Egypte, verklaard, dat, wegens de beperking der rechtsmacht onzer consuls een tractaat aan de goed keuring der wetgevende macht had moeten onder worpen worden. De minister van Buitenlandsche Zaken achtte even als zijn voorgangers het sluiten van een tractaat niet noodig. Naar aanleiding der kwestie van den strijd tusschen de oude Fransche wetten en decreten met de instructie van 1875 voor de fort- en vesting- kommandanten, zeide de minister van Oorlog een nieuwe wettelijke regeling van het onderwerp toe zoomede een wijziging der instructie van 1875 alleen wat betreft zuiver militaire belangen. De Kamer scheidde tot Dinsdag, ter behandeling van verschillende onderwerpen. O. a. de overeen komst met de Kanaal- en Hollandsc/ie spoorwegmaat schap-pij en de conclusie over het adres van generaal van der Heijden. De afdeelingen der Tweede Kamer van de Staten - Generaal hebben benoemd tot rapporteurs over hoofdstuk V der Staatsbegrooting (binnenl. zaken) de heeren van Asch Van Wijck, Schepel, Bastert, Bergsma en van der Kaay. Ook door de R. K. kiesvereeniging Recht voor allen te Amersfoort is tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. F. W. C. P. graaf Van Bylandt, candidaat der anti-revolutionairen. De verkiezing van Graaf van Bylandt is in dit district het eenige waar de anti-revolutionairen zonder hulp van een der andere partijen de meer derheid hebben dan ook zeker. Met machtiging des KoDings zijn de heeren M. H. Jansen, gepensioneerd kapitein ter zee, lid van den Raad van State, en mr. T. M. C. Asser, hoog leeraar in de rechtsgeleerdheid te Amsterdam, raads adviseur aan het Departement van buitenlandsche zaken, benoemd tot afgevaardigden veor Nederland, zijne koloniën en overzeesche bezittingen, op de internationale conferentie, tot bescherming der onder- zeesche telegraafkabels, welke den 16en dezer te Parijs zal geopend worden. Eenigszins duidelijker inzicht geven de onderstaande mededeelingen uit Indische Couranten, over den strijd tusschen militair en burgerlijk gezag in Atjeh. In het mailoverzicht van het Alg. Dagblad van Ned.-Indiè' van 2 Sept. wordt gezegd, dat sedert de gebeurtenissen van den 4en en den 7en Aug. geen kwade tijdingen meer uit Atjeh zijn ontvangen. De ^vervanging van kolonel Haus schijnt alleen veroor- kt te zijn, door oneenigheid met den Gouver- In een correspondentie vond het blad ver meld, dat de militaire bevelhebber geëischt had als de troepen uittrokken, streng oorlogsrecht tegen de kampongs te mogen toepassen, en dat de Gou verneur daar niet in bewilligde. Volgens het Bat. Rand. heeft de terugroeping van kolonel Hans, als militair kommandant van Atjeh niet plaats gehad op initiatief van den gou verneur-generaal, maar op last van den afgetreden minister van koloniën. »Die last schrijft het B. H. die last is ge geven niet om den staat van oorlog in Atjeh onzerzijds te erkennen, maar integendeel om den apostel des vredes, den heer Pruijs van der Hoe ven, satisfactie te geven in zijn klachten over ko lonel Hans klachten, welke haar grondslag vinden niet in 's kolonels zelfstandigheid tegenover den civielen gouverneur, maar in zijn pogingen om het departement van oorlog naar waarheid in te lichten omtrent den slechten staat van zaken in Atjeh. Kolonel Schafera instructies zijn dan ook geheel dezelfde als die, aan zijn voorganger gegeven. »Naar deze bedoelingen zijn onlangs door den krijgsraad te Atjeh slechts disciplinair gestraft een sergeant en eenige manschappen, die bij een treffen met de Atjehers het op een loopen hadden gezet, hun geweren hadden weggeworpen en, ofschoon teruggeroepen, niet teruggekeerd waren dan nadat zij eenigen tijd daarna waren opgepakt. Dat feit is disciplinair afgedaan met de overweging»dat de toestand in Atjeh die des vredes is, zoodat hier geen sprake is van vluchten voor den vijand. »De legerkommandant heeft de overweging in 's krijgsraads vonnis gebillijkt, met het oog op den vredestoestand, »waarin Atjeh verkeert naar het oordeel der regeering." Opmerkelijk is nog, dat het Alg. Dbl. van N.-I., dat in den beginne de bestuursverandering heeft verdedigd, thans schrijft»Zelfs zij, die in 1880 het burgerlijk bestuur invoerden, zouden zonder schande kunnen erkennen, dat de loop der omstan digheden anders geweest is dan men toen mocht vermoeden. Voor hem, die na dat besluit enkel tot uitvoering geroepen werd, zou die erkentenis nog gemakkelijker zijn." Daar mr. Patijn deze week ontslag als lid der Tweede Kamer heeft genomen, kan zeer spoedig in het district Gouda vroeger door dr. Kuyper vertegenwoordigd, eene verkiezing worden gewacht. De liberalen zullen hunne stemmen vereenigen op den burgemeester van Gouda, de heer van Ber gen IJzendoom. Van de anti-re volution amen is nog niets bekend. Door den heer J. De Boer, aannemer te Oost- zaan, werd onlangs aan den Minister van Marine te kennen gegeven, dat hij er zeker van meende te zijn met eenvoudige machinerieën den gezonken rammonitor Adder te kunnen lichten, en hij genegen was zijne plannen daaromtrent aan den Minister te openen. In de vorige week werd de heer De Boer dientengevolge door den Minister van Marine aan het departement ontboden, alwaar in tegen woordigheid eener commissie eenige gedachtenwisse- lingen plaats hadden. In de pers doet de ronde een brief van den heer C. Hoffman, kommandant der Willem Barentsge dateerd van 23 September uit Hammerfest. Het verhaal van het laatste deel der reis bevat ditmaal niet veel merkwaardigs en is trouwens reeds door vroegere mededeelingen, in hoofdzaak bekend. Het blijkt intusschen, dat de bemanning het thans wel licht meer dan ooit alles behalve prettig heeft ge had. Men leest in het uitvoerig schrijven van den kapitein van bijna niets anders dan van ijs, regen, mist, nog eens mist en aanhoudend mistGelukkig heeft bij dit alles de gezondheidstoestand der equi page weinig te wenschen overgelaten, De Standaard, met een ander blad in polemiek over de toestand van Egypte, deelt aangaande de politieke gewoonten der onderdanen van den Khedive, ook mede, wat denkelijk slechts weinigen nog wisten, dat de Fellah's, wel verre van stil hij hunne ak kers te leven, veel meer zich met politiek bemoeien en zich veel beter op de hoogte der politiek houden, dan bij ons zelfs ontwikkelde menschen. De Wa- tvude Tayef de Hejaz, de IJiram en tal van an dere bladen komen bij eiken boer in huis. En dat wel op de eigenaardige manier, dat jongens van hut tot hut rondloopen, om ze even te laten lezen, en dan weer verder te gaan. Dit inzien kost vijf paras, ongeveer driekwart cent. Doordenheer mr. Amersfoort worden in het Nieutos vau den Dag eenige bijzonderheden medegedeeld aan gaande de Chineesche afdeeling der Internationale tentoonstelling. Er bestaat o. a. plan om uit China een yonk (vaartuig) te bevrachten naar Amsterdam, geheel geladen met voortbrengselen des lands, zoo» als Chineesche varkens, vogels, door kunst ver edelde visschen, enz. Belangstellenden, bezorgd niet alleen voor het stoffelijk, maar ook voor het geestelijk welzijn der Chineesche werklieden en matrozen, zijn ter tegemoet koming daaraan op een idee gekomen den »Chineezen van Europa" ten volle waardig. Men wil toch niet meer of minder dan op het terrein der tentoonstelling een Internationale Kapel bouwen, waarin beurtelings elke vreemdeling »de Godheid" zou kunnen aanbidden op zijne wijze. De gastvrij heid schijnt zelfs mede te brengen voegt de schrijver er bij dat bij onverhoopte sterfgevallen, ieder vreemdeling zal kunnen worden ter aarde besteld met de plechtigheden, in zijn vaderland gebruikelijk. Bovendien schijnt het plannetje den heer Arnera- foordt tevens een uitmuntende gelegenheid toe, om de godsdienstplechtigheden van verschillende volken door eigen aanschouwing te leeren kennen. Is dit zoo, dan deed men intusschen beter de godsdien-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1