Nieuwe Goesche Courant, Chris tel ijk-historisch blad voor Zeeland* Donderdag 12 October. IV. 967. BINNENLAND. 1«82. HET ZUIDEN. i Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pev drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, te Middelbaig A. C. en JONGE, te Goes. Prijs der AdvertentiEn: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels f 1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Goes. Uit eene voorloopig opgemaakte rekening van de dit jaar te Goes gehouden Zeeuwsche tentoonstel ling voor nijverheid, kunst toegepast op nijverheid, he nevens wedstrijd voor den handwerksmm blijkt, dat tot het sluiten der ontvangsten en uitgaven slechts de helft van het garantiefonds zal noodig zijn. Over die helft zal dezer dagen bij degarandeurs worden beschikt. We ontvingen No. 10 van het Maandblad van de vereeniging tegen de kwakzalverijwaarin een op stel voorkomt van dr. J. C. Bolle, zijne ervaringen meldende bij den magnetiseur Gunters. »Maandag 11 8eptember, schrijft dr. Bolle, bevond ik mij in 't Schuttershof alhier en ontmoette daar den Commissaris van politie, die wacht scheen te houden. Hij deelde mij mede, dat de familie Gunters, ver gezeld door een geneeskundige uit Leiden, eene séance hield. De commissaris noodigde mij uit om er binnen te gaan, en volgaarne gaf ik aan dat verzoek gevolg. Ik vatte post aan de deur, teneinde te voorkomen, dat de familie op de hoogte werd \gebracht, welk bezoek haar te wachten stond. Binnen gekomen, werd ik welkom geheeten door mejuffrouw G. C. Gunters, clair-voyante, gezeten op een keurige canapé, door den heer H. C. Gun ters, magnetiseur, en door den zeer geleerden heer J. Kimmel, plattelands heel- en vroedmeester uit Leiden. Het gezicht van den laatste herinnerde ik me dadelijk, en ik was een weinig bang, dat hij mij zou herkennen. Ik gaf voor ziek te zijn en hulp bij hen te zoeken. De magnetiseur verzocht mij plaats te nemen naast de juffrouw daarop vroeg Kimmel zeer plechtig, of hij mijn familienaam mocht weten, dien ik hem opgaf. Onmiddellijk daarop verrees de magnetiseur van zijn stoel, na derde met deftigen tred de canapé, stroopte zijn jasmouwen op, en maakte eenige grimassen voor en over de juffrouw's gezicht, die spoedig den in druk trachtte te maken, alsof zij sliep. De magnetiseur hernam zijn plaats aan de ronde tafeltegenover hem zat Kimmel, die met gapen den mond en domme oogen de wijsheid opving van de lippen der clair-voyante. »Geef mij uw linkerhand", klonk het, niettegen staande den magnetischen slaap, heel duidelijk; en dadelijk voldeed ik aan haar verzoek. Met ernst voelde zij mijn pols en betastte met de andere hand mijn schedel en rug. Daarop sloeg zij haar hoofd in den nekde oogen gesloten en steeds mijn pols vasthoudende, stotterde zij den naam mijner ziekte, van welken onzin ik alleen het woord fluidum heb verstaan. Zij beweerde dat ik, naar boven Ikijkende, duizelig werd, dat ik loopende, elk oogen- Hik op mijn knieën viel, dat ik veel last had van ^klemming op mijn keel en dat ik 8 jaar ge- vreeselijk was geschrokken. Ik vroeg of L_^H^fcaktfMaaaftfiaarliik^was, waarop zij een heel bedenkelijk gezicht trok, maar eindigde met de verzekering te geven, dat het wel zou schikken, indien ik haar medicijnen trouw gebruikte, precies opvolgde, wat zij mij verder had mede te deelen, en om de drie weken terugkwam. Met plechtigen ernst dicteerde zij aan Kimmel het recept, dat, dom genoeg, niet dadelijk door den zeergeleerde werd begrepen. Buskruit 3 scrupel snapte hij o. a. niet en meende blijkbaar verlegen Bismuth te verstaan, waarop zij met een heel nijdig gezicht Buskruit herhaalde. Als een veroordeelde zat ik den verderen loop van het consult aan te hoorenik vond het nog al vervelend steeds mijn hand in de hare te mogen leggen, want mijn pols gaf zij geen oogenblik uit haar vingertoppen. Nadat zij een poging had ge waagd mijn maag te betasten, en daarna een tweede recept had gedicteerd, dat even geduldig door Kim mel werd geschreven, liep het consult op zijn einde, en kon ik de twee recepten, die op tafel gedepo neerd werden, in bezit nemen. Kimmel scheen toen echter jaloersch op de juf frouw te worden; hij vroeg me zeer vrijpostig om rechtop te gaan staan met de feeenen bij elkaar en gesloten oogen. Het lustte mij de comedie nog een oogenblik vol te houdenik voldeed gedeeltelijk aan zijn verzoek, nam de gevraagde positie aan en toen hij mij de oogen wou sluiten, keek ik hem lachend aan, de verzekering gevende, dat ik niet aan tales leed. Ik geloof niet, dat Kimmel toen nog recht bemerkte, dat hij gefopt waseen minuut later werd het duidelijker. Mij dunkt, ik had lang genoeg met mij laten sollenik walgde van den boel en vroeg Kimmel of hij zich niet schaamde. Toen herkende hij mij, wat hij blijkbaar maar half grappig vond. Het scheen niet, dat de clair-voyante of de mag netiseur eenig medelijden gevoelden met Kimmel, en zij zouden mijn bezoek stellig dadelijk vergeten zijn, indien ik er niet voor zorgde, dat het muisje een staartje heeft. Als plaatsvervangend lid van den Geneeskundigen Raad heb ik op mijn ambtseed proces-verbaal opgemaakt en mejuffrouw Gunters aangeklaagd, dat zij onbevoegd geneeskunst uitoe. fent en dus in strijd handelt met artikel 1 der Wet van 1865 (Staatsblad no. 60) en wel om de vol gende redenen 1. omdat zij, in haar oog althans, een complete ziekta-geschiedenis maakt, zonder hulp van een ander; 2. omdat zij den patient betast, waar zij zulks noodig acht voor de diagnose 3. dat zij de prognose den patient mededeelt; 4. dat zij de geneesmiddelen dicteert, precies op geeft hoe groot de hoeveelheden moeten zijn en ook de gebruiksaanwijzing aangeeft. Jammer dat Kimmel, die in mijn oog veel lager staat dan de juffrouw, door de wet niet te treffen is. Hij verschuilt zich achter een diploma, dat hem door de eene of andere provinciale Commissie ter kwader ure is uitgereikt. Het eenige, wat wij kun nen doen, is Kimmel's gedrag publiek te maken en te zorgen dat het bestuur der Leidsche Veree niging van geneeskundigen weet, hoe hun medelid zich hier heeft aangesteld. Voor het eerste dient de mededeeling in dit blad, aan het tweede meen ik voldaan te hebben door aan de vereeniging er kennis van te geven. De grap heeft mij f 5 gekost, veel te duur, in dien het blijkt dat de justitie onmachtig is dat ge knoei tegen te gaanmaar ik vlei me met 't tegen deel. In elk geval zal ik het genot smaken Kimmel als getuige te zien in een zaak, die stellig winst gevend is, maar hem vernedert tot kermispaljas. De recepten wil ik den lezer sparen, het zou een? herhaling zijn van den vroeger reeds gepubliceerdea onzin. Den loop van het proces hoop ik later mede te deelen." Aan het visscherij-verslag over 1881 is o. a. het volgende ontleend Voor de oesterteelt was het jaar niet gunstig. De aanslag op de pannen was in het oostelijk deel der Ooster-Schelde gemiddeld niet hooger dan 25 a 30 broedjeselders nog iets lager. Het aantal uitgebrachte pannen was op de Ooster- Schelde ongeveer 11 millioen en op andere plaatsen omtrent 175,000. Over 't algemeen werden de pannen wat laag gelegd. Een nienwe industrie werd dit jaar bekend, n. 1, dat pachters van perceelen, gedeelten daarvan een anderen verhuurden tot het leggen van pannen, tegen een zekere som per duizend, welke pannen met broed en al, of het broed alleen nadat het van de pannen afgestoken is, weder aan anderen verkocht werd. Of deze wijze van handelen wel in het alge meen belang is, wordt betwijfeld. Het kan toch zeer goed voorkomen dat op die wijze het recht om zich. op de oesterperceelen te bewegen, verkregen word# door personen, ten opzichte van wie dit juist niet het meest gewenscht is. Bij het afsteken der pannen bleek, dat sommige oesterkweekers meer oesters hadden dan zij op de in hun bezit zijnde zaaigronden konden bergep, en ook daardoor ontstond in het voorjaar groote handel in het rijkelijk gevallen en goed door den winter gekomen broed van het vorige jaar. De gewone prijs was f 5 per duizend, en in het late najaar is voor dezelfde oesters, die door den goeden zomer prachtig ontwikkeld waren, f 40 per duizend geboden. De koopers leden dus geen schade. Een voordeelig jaar is het echter voor slechts zeer enkelen geweest. De invloed van den slechten aanslag van 1879 deed zich ruimschoots gevoelen, terwijl de N. O. sneeuwstorm van 18 Januari en ook latere stormen belangrijke schade aanrichtten. Het vooruitzicht voor het volgende seizoen is gelukkig beter, en loopt de weersgesteldheid mede, dan zullen de afleveringen in het najaar van '82 belangrijk hooger zijn. De prijs der leverbare oesters was zeer hoog,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1