Nieuwe Goesche Courant, Christ ei ijk'historisch blad voor Zeeland. HIH2. Saterdag- 30 September. ft0. 302. Belangrijke verklaringen. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe** drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN WIJTMAN, te P. G. Wed. A. C. DE JONGE, te Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—6 ƒ1»Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Bij 8 van het ontwerp adres van antwoord op de Troonrede was, gelijk we in ons vorig nommer hebben gemeld, een amendement door de heeren Lobman en Keuchenius voorgesteld, luidende als volgt »Bij de steeds toenemende ontevredenheid over den toestand van het lager onderwijs, schijnt ook herziening der wetgeving omtrent dien tak van het onderwijs dringend noodig." Voor hen die eenigszins op de hoogte van de toestanden in de Tweede Kamer zijn, zal de ver werping van dit amendement met 48 tegen 31 stemmen niet bevreemdend zijn. Ondanks den krachtigen steun der Roomsch-Katholieken beschikt de liberale partij nog altijd over de meerderheid, en die meerderheid heeft gelijk de heer Schaep- man gisteren terecht opmerkte sints een kwart eeuw in de school, in de school alleen band van samenbinding, middelpunt van samenwerking kunnen vinden. Niet zoo spoedig wordt het anker gekapt bij een vaartuig dat roerloos is. Niet zoozeer in de stemming dan wel in de ver klaringen van -den Minister Pijnacker Hordijk ligt de groote beteekenis van het debat van gisteren. Wat de Minister gezegd heeft, kimnen onze lezers onder de mededeelingen uit de Kamer in hoofd zaak te weten komen. Wij bepalen ons hier tot de korte mededeeling van het resultaat van dit debat. 1. De Minister verklaart de herziening der schoolwet niet ter hand te zullen nemen omdat dit jaar een nieuwe regeling van het kiesrecht en het instellen van eene commissie tot Grondwets herziening' behoort vooraf te gaan. Door kieswet wijziging zal vermoedelijk de stand der partijen zoodanig veranderen, dat eene herziening der wet op het lager onderwijs met vrucht zal kunnen ter hand genomen worden. 2. De Minister erkent onbewimpeld dat aan de schoolwet van 1879 groote gebreken kleven, dat zij een duidelijke en heldere redactie mist, groote lasten aan den Staat en de gemeenten oplegt, en de positie der liberale partij niet heeft versterkt. 3. De Minister huldigt de leer van Thorbecke ook die der antirevolutionairen dat staatsbe moeiing zoo weinig mogelijk mag uitgebreid worden, en 4. Verklaarde de Minister tot tweemalen toe de bestaande wet met de meeste onpartijdigheid te zullen toepassen. Men moet zich een vijftal jaren in de gedachten teruggaan om het gewicht van deze bekentenissen naar waarde te schatten. In de dagen van het bekende Nuts-rapport en van het optreden van Mr. Kappeyne werd als het toppunt aller wenschen juist datgene beschouwd, wat nu ten zeerste gewraakt wordt door mannen naam en invloed in de liberale partij. De bekentenis van den Minister van Binnenlandsche is slechts een flauwe weergalm van de critiek door middel van tal van brochures op de inrich ting der openbare school uitgeoefend. Hebben niet voor korten tijd de heeren Bientjes, Kerkhoven c. s. alle ouders in Nederland opgeroe pen om de gevolgen van de verstomping der her senen en de ontzenuwing van het lichaam, gekweekt door inrichtingen die gebouwd zijn op de stelling: »een jongenshoofd is een leeg vat, stop maar in, hoe meer hoe beter," te keeren door Staats-artsen en Staats-acrobaten Heeft niet in de laatste weken een der meest bekende voorstanders der »neutrale" volksschool, de heer H. Hemkes, lid van Haarlem's plaatselijke schoolcommissie, bij het onder handen nemen van de bekende leesboekjes van Leopold, op het bespot telijke neutraliteitsbegrip van dezen paedagoog ge wezen die zijne stukjes aan de jeugd ter lezing gegeven, eerst uit het Duitsch vertaald, en daarna ontdaan heeft van alles wat betrekking heeft op God, Godsdienst, ziel, eeuwig leven enz. Heeft niet dr. Vitringa, bekend onder den naam van Jan Holland (ook geen anti-revolutionair) op meesterlijke wijze in zijn Moderne Heksen" en »Dat Getob met ome jongensin den hem zoo goed vertrouwden satirieken vorm, de tegenwoordige wijze van africhting en volstopping van onze meisjes en jongens, gehekeld Wie voor een vijftal jaren als liberaal alzoo gesproken had, zou met een verbaasd oog aan gezien zijn, zoo niet bij de clericalen ingedeeld. »Men kan verlokt zijn in een onuitvoerbare theorie, zonder daarom oneerlijk of dom te wezen", zegt Jan Holland in zijn pas verschenen brochure. Laat ons hopen dat de waarheid en niet het partijbelang de mannen van de practijk te sterk moge worden Het Adres-debat is gisteren en eergisteren door de Tweede Kamer voortgezet. Bij de buitenland- sche paragraaf drong de heer Bahlmann aan op herziening der tarieven en waarschuwde hij tegen de 3e editie van het Fransche tractaat. Bij paragraaf 3 kwam de ramp van de Adder en de klachten over het resultaat der militaire manoevres ter sprake. De heeren van der Hoop, Gratama, de Casem- broot en Wichers bespraken het ongeval. De heer van der Hoop achtte in geen geval de minister aansprakelijk, daar kommandeerende officieren niet behoeven uit te zeilen en zelfs kunnen terugkeeren, maar achtte de ingestelde eommissie niet onpartijdig. De heer Wichers waarschuwde er tegen, de schuld te wijten aan wien ook, zonder het rapport afge wacht te hebben. De minister vroeg ook schorsing van het oordeel tot na het rapport, dat spoedig zal verschijnen. De minister van oorlog verzekerde dat alleen weersgesteldheid en ziektegevallen de manoeuvers hadden vertraagd maar zijn inlichtingen over de resultaten waren gunstig. Bij de paragraaf over financiën werd door de heeren De Jong, De Bruijn, A. van Dedem en Wintgens krachtig op financieele- en belastingher vorming aangedrongen. De minister antwoordde dat hij binnen een niet lang tijdsverloop bewijzen zijner werkzaamheid zal geven. Hij wil het verband tusschen de rijks- en gemeente-financiën losmaken en de gemeenten vrijheid tot heffing van eigen belasting verschaffen. De minister zal bij zijn eerste voorstel tevens een volledig overzicht zijner plannen geven. Gisteren was het amendement betreffende eene wenschelijke herziening der wet op het lager on derwijs aan de orde. De heer Lohman lichtte het amendement toe. Het is afkomstig van de anti-revolutionaire partij het is een partijkenmerkend amendement. De antirevo lutionaire partij wil niet meedoen aan de struis vogelpolitiek, het verbloemen en bemantelen van den waren toestand. De schoolkwestie is en blijft de hoofdkwestie, waarnaar alle partijen in den lande zich zullen hebben te regelen. Wel hebben de liberalen in 1879 gezegd, dat de schoolkwestie van de baan was, zelfs zóó, dat de minister van Lijn den de anti-revolutionaire partij gewaarschuwd heeft van het vonnis niet in cassatie te komen Buys, Pierson, Sprayt hebben wel gezegd dat de schoolkwestie nog bestond, maar de liberalen dommelden weer in hun kamp. Om die kwestie zoogenaamd van de baan te schuiven, heeft men intusschen diep in de schatkist moeten tasten van alle zijden komt men bij de schatkist aankloppen om subsidietal van gemeenten en zelfs de ge- heele provincie Friesland. Maar de schatkist is niet de kist der schatten, zooals de Friesche bur gemeesters meenen. De schoolkwestie is er nog en blijft er, allereerst bij de stembus. Ontbind de Kamer over welke kwestie gij wilt, altijd zal d vraag zijn hoe denkt ge over het lager onderwijs Er bestaat een onnatuurlijke oorzaak dat de libe ralen geen ministerie kunnen vormen. De school kwestie is de oorzaak van de crisis, die nog niet is opgelost de liberalen zijn er de schuld van, daar zij de antirevolutionairen voor kerkelijken hebben uitgemaakt. Vroeger hebben de liberalen door dit te doen hen vereenigd, die streden voor vrijheid en onafhankelijkheid van de Kerk, en in 1848 hebben de liberalen de antirevolutionairen tot kerkelijken gemaakt door het onderwijs tot Staatszaak te maken. Die zoogenaamde kerkelijken staan de onafhan kelijkheid voor met moed en energie, gelijk de heer Sprayt heeft aangetoond. Om zich te redden hebben de liberalen het dogma van den neutralen Staat uitgevonden maar in Engeland en Duitschland erkennen de grootste staatslieden, evenmin als het niet denkend deel onzer natie, dien neutralen Staat. De geldkwestie moge belangrijk zijn, de school kwestie geldt het recht, en dat is de hoofdkwestie Allereerst moet recht geschieden in Nederland, zoo

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1