gemengde berichten. buitenland. gaan. De polders de Vliert, de Algemeene Omka- 1 ding en Boschveld en Maij, bieden, vooral de twee laatste, met alle kracht tegenstand. Honderde11 arbeiders zijn op dijken en kaden aan het werk en groote sommen moeten ten offer worden gebracht om den gevreesden vijand te weren. Toch is de kans van slagen, naar het gevoelen van deskundigen, gering. Indien de polder Boschveld bezwijkt, is de com municatie van de Langstraat met 's Hertogenbosch verbroken en worden een aantal gronden onder Vught, Cromvoirt, Nieuwkuijk en Vlijmen diep onder water gezet. Van gisteren middag luiden de tijdingen als volgt De toestand der polders om 's-Hertogenbosch wordt met den dag hachelijker. De peilschaal tee- kende gisteren morgen 4,50 M. en de was uit Maastricht van 70 cM. doet nog een nieuwen wa- teraanvoer verwachten. De verdediging der Bene- den-Dommel is opgegeven, en daarmede zal de toe gang tot de stad van de zijde van den Pettelaar- schen weg worden afgesneden. In naburige gemeen ten is te vergeefs naar arbeiders gezocht. Het bestuur van den polder Boschveld en Maij heeft de hulp van het garnizoen ingeroepen om de bedreigde polderdijken te verdedigen. De polder »De Beneden-Dommel" begint in te loopen, die van de Brand en Beusing en de Bene- den-Aa zijn reeds overstroomd. De polder »De Vliert' en het Ertveld", zoomede »Het Boschveld en Maij" worden door opkisting nog vrijgehouden, doch men vreest voor doorbraken. Met het dichten van den Benedenmond der Beer- sche Maas is een aanvang gemaakt, Men meldt uit Grave van 22 September (9 uur nm. Zooeven vertrok van hier, ingevolge lastgeving van hooger hand, een detachement infanterie, sterk 25 onderofficieren en manschappen, onder bevel van den 2en luitenant Oudshoorn, naar Haren bij Megen, ter bewaking van den Groenendijk, waar voor men bevreesd is dat hij zal worden doorge stoken. Te Venloo is de aan de Maas gelegen straat geheel onder water gezet, en zijn de kelders dei- huizen volgeloopen. Talrijke aardappelvelden staan blank, en veel gras komt de rivier afdrijven. De rivier wast 5 decimeter per uur. Ook de Waal te Nijmegen wies in 24 uur zeer zoodat de peilschaal ten 12 uur 's mid dags 11 58 meter boven A. P. teekende. Het wa ter staat reeds op sommige plaatsen aan de huizen der Waalkade, waardoor het doorgaande verkeer verbroken is. De kabel der gierbrug is Zaterdag gebroken en kan wegens den hoogen waterstand niet hersteld worden, zoodat de overtocht moet plaats hebben met behulp eener afgehuurde stoomboot. JUrlC School £tr Ending. Te Bieselinge is met algemeene stemmen be roepen de heer T. Kijftenbelt, candidaat tot den H. Dienst. Beroepen tot predikant bij de C. G. G. te Nieuwedorp, Ds. D. de Pree te Goes. Zuidzande, 24 Sept. Heden nam onze Evan gelist, de heer Poolsma, na een 3'.-jarigen arbeid, een hartelijk afscheid naar aanleiding van 2 Cor. 6 1. De beste wenschen vergezellen den door velen miskenden maar door ons gewenschten vriend. Door de commissie van voordracht voor de benoeming vau twee kerkelijke hoogleeraren bij de universiteit te Amsterdam, te 's Gravenhage verga derd, zijn de beide volgende drietallen van predi kanten samengesteld: I. Drs. I. van Dijk, te Arnhem J. H. Gunning Jr. te 's Gravenhage, en E. H. van Leeuwen, te ZutphenH. drs. J. Knappert, te LeidenW. C. van Manen, te Zierikzee en H. U. Meyboom, te Assen. In October zal door de Synode der Ned. her vormde kerk uit deze drietallen de benoeming ge schieden. Donderdag werd te Kampen het toelatings- slaagd zijn de heeren A. Van Buuren, J. P. Geert- sema, J. C. vanMantgem, J. M. Mulder, G. Groot- nibbeling, M. Roozeboom en H. J. Willering. Een werd voorwaardelijk aangenomen en een adspirant is niet opgekomen. Woensdag a. s. zal te Middelburg eene con ferentie van Chr. Geref. Predikonten in Zeeland worden gehouden. Het programma luidt als volgt lo. Referaat over de vraag: Waaruit is de achteruitgang der Ned. Herv. Kerk zoo spoedig na de Dordsche Synode te ver klaren en wat is daaruit te leeren door Ds. A. Littooy. 2o. Referaat over de Beteekenis van de Wet onder de Nieuw-Testamentische bedeeling door ds. H. J. Schoolland, 3o. Referaat over de roeping der Kerk tot de buitenlandsche Zending door Ds. M. Boon. 4o. Referaat over de vraag: Wat is Inwendige Zending en hoe wordt zij het best bevorderd door ds. J. Westerhuis. De Conferentie is toegankelijk voor alle kerke- raadsleden, leeraars en alle Theol. studenten der Chr. Ger. Kerk. Voor het bouwen van eene openbare school met speelplaats te Veere, Zaterdag aanbesteed, was ingeschreven door de beeren Van de Ree, Middelburg f 16930J. M. van Dit- mars, Middelburg f 17000 Van Uijen en Zonen Middelburg f 17179; Van der Heil, Middelburg f 18236Vos, Gapinge f 17200Leerdam, Nieuw- land f 17245Schuman, Serooskerke f 17329 Verhoef, Serooskerke f 17330 de begrooting was f 15350. In het gehucht Peel nabij Hontenisse, heeft in den nacht van 20 op 21 dezer, een meisje van nauwelijks 18 jaar, met haren beminde en de dienstmeid heimelijk de ouderlijke woning verlaten Zij heeft eene belangrijke som gelds medegenomen. Ondanks alle nasporingen der politie, is men er nog niet in geslaagd het drietal te vinden. Onlangs is in Groningen een notaris gestorven die aan een aantal instellingen legaten heeft gemaakt onder zonderlinge voorwaarden. Eerstens geeft hij elke begiftigde een kleine som onmiddellijk, tweedens een grootere, maar die grootere kan niet wórden aanvaard, want als des erflaters zoon sterft, nala tende een kind, ontvangen de instellingen maar 3/5, blijven er twee kinderen 4/s en zoo voort zoodat als er vijf kinderen blijven de begiftigden niets ontvangen. Alles hangt dus af van het aantal kinderen, dat de echtelingen zullen krijgen. Vrijdag is te Utrecht de uitvaart gehouden van wijlen den aartsbisschop mgr. A. J. Schaepman. Duizenden waren daarbij tegenwoordig. Alle klok ken van de Roomsche kerken luidden van heinde en verre. Meer dan 50 der rijkste equipages van Utrecht waren voor de geestelijkheid afgestaan. De politie waakte voor de orde. Geheel de R. K. geestelijkheid was vertegenwoordigd. Te 12 uren zette de stoet zich in beweging. De lijkwagen werd voorafgegaan door veertien koorknapen, die kransen droegen. Daarachter volgden de koorzangers, De lijkkist was bedekt met den kromstaf en andere teekenen der bisschoppelijke waardigheid. De R. K. weezen en oude mannen volgden onmiddelijk achter het lijk. In de derde volgkoets werd opgemerkt een adjudant van den kroonprins in groot uniform. Alle te Utrecht woonachtige pauselijk gedecoreerde^ hadden insgelijks in volgkoetsen plaats genomen. Naast elk rijtuig ging een lakei. Aan de weesinrichting te Neerbosch, bij Nij megen. is door wijlen mejuffrouw E. J. C. van den Berg te Dordrecht overleden, gelegateerd de som van f 5000. Eenige dagen geleden heeft in Engeland een merkwaardige bijeenkomst plaats gehad. Ongeveer 60,000 vijanden gezworen vijanden van den sterken drank, hadden zich vereenigd in het Crystal-Palace te Sydenham. Zij wenschten de stichting der maat- bestaan en onberekenbaar nut aan honderdduizend leden der groote maatschappij had gedaan. Te Preston, in het graafschap Lancaster, ware 50 jaren geleden 7 wakkere mannen opgestaai allen vervuld van het bewustzijn, dat misbruik va: sterken drank een der groote geesels van 't mensch* dom moet worden genoemd. Die kwaal wilden zi, naar hun beste krachten bestrijden en het middel daartoe gekozen was het volgende: zij legden de plechtige gelofte af, dat zij gedurende hun leven nooit sterken drank zouden drinken en dat zij door woord en voorbeeld anderen zouden trachten te overreden dieezelfden weg te bewandelen. De aanvang van het werk geschiedde met geringe krachten, maar thans staan, man aan man, vele tienduizenden, want in verre na zijn niet alle af schaffers opgekomen uit Groot Brittanië om het jubileum te helpen vieren. Onder de vele redenaars, die daarbij het woord gevoerd hebben, trok vooral de heer Babington de aandacht der aanwezigen tot zich. Hij behoorde tot de eersten, die zich indertijd bij de stichters der «Temperance Seciety" aansloten en met het beste sueces hield hij een uitvoerige rede, die luiden bijval vond. «Ik mag wel als een sprekend voorbeeld gelden," zoo uitte zich de redenaar, »dat sterke dranken niet noodig zijn om gezond te wezen. Korl geleden ben ik 91 jaar geworden, 't Is nu 50 jaai ongeveer dat ik lid ben van het Matigheidsgenoot schap en er zijn, naar ik onderstel, niet vele sterke drinkers, die op mijn leeftijd zoo krachtig zijn als ikEr was niemand onder de hoorders, die der geringsten twijfel voedde aan de woorden dês sprekers. Uit de meegedeelde statistieke opgaven is geble ken, dat de Vereenigingen, die het gebruik van sterken drank bestrijden, tegenwoordig in Groot- Brittannie ruim 909,000 leden tellen. Gisteren (Zondag) werd door de Engelschen op last van het hoofd der Staatskerk als een groot€ Bank en Bededag gevierd, om dank te zeggen aan het Opperwezen voor de overwinningen der Engel schen in Egypte. Eerst moesten tijdens den mor gendienst gelezen worden de Psalmen XXIX, XLIV LXXII en CVH. Met oud testamentische bezieling zal het uitver koren volk der nieuwe tijden, dat echter Egypt* intrekt in plaats van uittrekt zal het volk dei Britten psalmen zingen over hun victorie over Arabi en de Egyptenaren ze zullen in duizenden kerken in Engeland,Jlndië, Australië en Amerika wan het bevel is onder de zeeën door geseind opstaan en uitroepen«OHeere God, gij hebt de heide nen met uwe hand uit hunne bezittingen verdreven maar ons geplant in het land; gij hebt de volken geplaagd, maar ons laten voortschieten (Psalm 44. Niet alleen ons vaderland dreigt opnieuw door waterrampen geteisterd te worden. Ook in het Zuiden van Europa lijden velen door overstroomingen, vooral in Oostenrijk. De overstroomingen in Lombardije en het Vene- tiaansche hebben dit jaar meer ongelukken en schade veroorzaakt, dan in de laatste 50 jaren het geval was. Verona staat bijna geheel onder water, tal van dor pen en vlekken totaal afgesneden van de buitenwereld vele straat- en spoorwegen langs groote uitgestrekt heden onbruikbaar gemaakt, oogsten vernield, ge- lieele bevolkingen in levensgevaar, hetzij door ver drinking, hetzij door honger. In den nood van duizenden en duizenden zal voorzien moeten worden De stad Milaan heeft dadelijk zooveel mogelijk hulp geboden. In twee dagen tijds heeft zij, behalve groote hoeveelheden vleesch, wijn en oliën, 70,000 kilo brood aan de ongelukkigen gezonden. Er zijn familien, die 40 uren lang gevast hebben. Het leger heeft aanzegging gekregen om door het uitreiken van voedsel in den eersten nood te voor zien van de door het water ingesloten bewoners. Nu de eigenlijke expeditie in Egypte is afge- loopen, treedt natuurlijk de groote vraag op den voorgrond: wat moet er met dat land geschie--

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2