HET ZUZBEN, Nieuwe Goesche Courant, Ch r is telijk-his tor is ch blad voor Zeeland. Dinsdag 28 September. 960. BINNENLAND. ÏSÖ2. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe** drie maanden francof 1,50. Enkele nomrners- 0,05. UITGAVE VAN P. 6. WIJTMAN, te Middelhui g en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—6 ƒ1,Iedere regel meer 15 cent9. Liefdegaven 6 cents per regel. De heer van Rees, door den Koning tot Voor zitter der Tweede Kamer benoemd, is Vrijdag geïnstalleerd. De heer Wybenga herinnerde aan de langdurige crisis, die de parlementaire werkzaam heden belemmerde, doch die nauwelijks den naam van crisis kon dragen, in de beteekenis en denzin die men er in een constitutioneelen Staat aan hecht. Hij hoopte, dat het nieuwe zittingjaar veel moge herstellen en vergoeden van hetgeen het vorige te wenschen overliet. De heer van Rees aanvaardde het presidium en wees er op, dat het aan inspannenden arbeid in deze zitting niet zal ontbrekendaarom is meer dan ooit voortvarende behandeling van zaken nooclig, waartoe herziening van het reglement van orde veel kan bijdragen. Hij hoopte, dat ernstige samenwer king met de Regeering onder Gods zegen goede vruchten zou opleveren. Tot Voorzitters der Afdeelingen werden benoemd de heeren: Wybenga, van Delden, Gleichman, Blussé en Kopstot leden der commissie voor het Adres van Antwoord op de Troonrede de heeren Insinger, Borgesius, Gleichman, Roëll, en Keuchenius. Heden ten half-vier zal de aanbieding der staatsbegrooting plaats hebben. De Heer Van der Wijck, oud-lid van den Raad van Ned-Indië, maakt bekend, dat hij aan de heeren mr. J. Heemskerk Az., mr. J. Kappeyne van de Coppello, oud-minister en A. J. W. Farn- combe Sanders, in overweging heeft gegeven, geza- melijk een ontwerp eener grondwetsherziening uit te werken, ten einde dit der Tweede Kamer ter beoordeeling aan te bieden. De door de vereeniging Be Unie te Amsterdam belegde algemeene vergadering ter gedachten wisseling over grondwetsherziening, gaat niet door, omdat de meeste uitgenoodigde vereenigingen bezwaar hadden tegen de kosten. Het bestuur van de Unie heeft nu allen uitgenoodigd zich aan te sluiten bij een adres aan den koning, waarin verzocht zal worden een wijziging van art. 76 der grondwet in dezen zin »De leden der tweede kamer worden rechtstreeks bij geheime stemming gekozen. »Om kiezer te zijn, moet men zijn meerdeijarig, ingezetene, Nederlander, in het volle genot der bur gerlijke en burgerschapsrechten. »Het kiesrecht en de uitoefening ervan worden door de wet geregeld." Be Amstèrdamsclte Courant meldt thans als zeker, dat aan den minister van financiën, baron Van Lynden van Sandenburg, door Z. M. den Koning ide titel van graaf is verleend. De »nieuwe" Kabinetsformatie onderscheidt zich dus van de oude nog in iets anders als in de mi- van koloniën. Op het Kabinet van baron B^anXynden is dat van graaf van Lynden gevolgd. Bijgeloovige lieden zullen misschien iets onheilspellends zien in dat ^begraven" van het Ministerie. Ernstige mannen zouden het echter niet »onraadzaam" hebben gevonden, indien met het toe kennen van een buitengewone onderscheiding aan den minister van financiën gewacht ware, totdat hij de belastinghervorming tot stand had ge bracht. (Hbl.) Onder de rubriek ^Besluiten" in de Staats courant vindt men een belangrijken maatregel ver meld. De regeering heeft nl. een beslissing geno men omtrent de remtoestellen en bepaald, dat met den zomerdienst van 1883 alle sneltreinen, die meer dan 60 KM. per uur afleggen, van een doorgaand, zelfwerkend remtoestel moeten zijn voor zien dé andere personentreinen alleen wanneer de Regeering het voorschrijft. Volgens de N. B. Ct. is Z. K. H. de prins van Oranje niet, zooals gemeld is, naar Pau in Frankrijk vertrokken, maar bevindt hij zich voortdurend in de residentie. Donderdag 11. is met goed gevolg een proetreis gemaakt van Rotterdam naar Middelburg met het voor rekening van de Zeeuwsche Stoomboot-maat schappij te Rotterdam vervaardigde schroefstoom- schip F alk II, Het schip bleek in alle opzichten te voldoen. De boot vertrok van Rotterdam ten 8.15 vm. en arriveerde alhier ten 3.45 nm., zoodat, afgetrokken het oponthoud te Dordrecht en Veere, samen 45 minuten, de reis volbracht werd in 63A» uur Door het in de vaart brengen van deze boot wordt de goederendienst op Middelburg en Vlis- singen uitgebreidin plaats van één keer per week zal met de 2 booten ook tweemalen per week kunnen gevaren worden,.terwijl tevens een nieuwe dienst op Bresken s wordt in het leven geroepen, waardoor de handel met geheel Zeeuwseh Vlaan deren zeer wordt in de hand gewerkt. In de Zaterdag gehouden vergadering van het pol derbestuur van Walcheren werden de geloofsbrieven van de nieuw gekozen commissarissen, de heeren Minderhout, Van Berlekom, De Visser, Melis, Bak ker en Coppoolse, onderzocht en in orde bevonden, zoodat tot hunne toelating besloten werd. Daarna werd de rekening van den polder over het dienstjaar 1881 vastgesteld. Deze rekening bedraagt in ontvang f 247,524.22, in uitgaaf f 232, 839.407s en levert alzoo een goed slot op van f 14,684.81,/s. Aan belastingen en heffingen is f 286,608.15 en aan buitengewone inkomsten, tijdelijke geldopneming, f 15,230.07 ontvangen. Onder de uitgaven komen de gewone werken voor f 109,737.39, de buitengewone werken voor f 9487,15 en de straat- en zandwegen voor f8674,7773. Voor rente-betaling en aflossing van gevestigde schulden is f 69,870,67 besteed, terwijl het hoofdstuk onvoor ziene uitgaven f 8844,197s bedraagt. Het gewoon dijkschot voor 1883 werd vastgesteld op f 13.50 per hectare schotbaar en f 5,30 per hectare vrij land. Na langdurige discussie werd op voorstel van den heer Van Lijnden besloten het adres van A. Wisse c. s. omtrent den MeliskerkePoppendam- schen sprink aan te houden, nader in behandeling te nemen eene wenschelijke rivisïe van het tableau der sprinken en het dagelijksch bestuur te verzoeken omtrent dit laatste punt het noodige onderzoek en nadere voorstellen te doen. (Af. G.)) Van eene der merkwaardigste kometen-ontdekkin gen werd dezer dagen het bericht te Utrecht ontvangen. Eene circulaire, uitgaande van de private sterre- wacht van lord Crawford, te Dun-Echt bij Aberdeen, luidt aldus De heer A. A. Common telegrafeert, dat hij eene heldere komeet gevonden heeft te 10 u. 45 m, op Zondagmorgen (17 dezer), de zon slechts vijf minuten voorafgaande, dus op een afstand van lo 15' en haar snel naderende. Een later telegram bevatte eene nauwkenrige waarneming, die deze aanwijzing bevestigde en er bijvoegde Staart 4 minuten lang. Dit is de derde maal dat eene komeet in de onmiddelijke nabijheid der zon ontdekt wordt; de eerste keer geschiedde dit den 28 Februari 1843 de tweede maal tijdens de totale zoneklips van 1 Mei jl. De Christelijke Scheurkalender F Hippus komt met een zeldzaam schild voor 1883 voor den dag. Het schild vertoont uitsluitend vaartuigen en emblema's aan de scheepvaart ontleend. Het dekplaatje stelt het frappante oogenblik uit Joua's leven voor, waarin de Profeet tot redding van zijne medeschepe lingen over boord wordt geworpen. Voorts vinden we- een schip in 't ijs bekneld als zinnebeeld van 'smenschen door zonde en ellende omringd leven, een op strand geworpen schip in den nacht, en een vroolijk bij opgaande zon zeilende een monitor dood en verderf rondom zich verspreidende, en een statig zeilend zwaar geladen schip, een schip breuk waar nauwelijks behoudenis mogelijk is en den Heer de wateren gebiedende. Het geheel is omgeven door een kabel, en versierd met ankers, kompas, enz. De uitvoering is fijn, de kleurschakeeringen doen het oog weldadig aan. Voor de tweede maal in dit jaar, en thans op zeer ernstige wijze, worden de omstreken van 's Hertogenbosch met overstrooming bedreigd. De peilschaal teekende daar Vrijdag middag 12 uur 4.30 M. -f- A. P.de rivier de Dommel voert groote hoeveelheden water aan; de Maas is te Maastricht blijkens bericht van heden morgen 8 uur 65 cM. in de laatste 24 uren gewassen, en uit Luik werd per telegram gemeld dat nog meer was te wachten. De polders de Beneden Aa en Brand en Beusing zijn reeds geïnundeerd en de polder de Beneden

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1