Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland 2. Dinsdag 19 September. iV. 9o7. BINNEN1AND. HET ZUIDEN, Verschij ut eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pev drie maanden franco1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, te Niddelbaig en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Zaterdag en heden had met de gewone plechtig - de sluiting en opening der zitting van de Staten- plaats in een vereenigde zitting der Eerste en Tweede Ramer. De heer van Eysinga, voor zitter der Eerste Kamer, bekleedde den voorzitterstoel, benoemde Zaterdag de heeren Borsius, Joost van Vollenhoven, Teding van Berkhout, Hendrik Muller, Kool, van der Hoeven, de Vos van Steen- wijk en van der Hoop tot leden der commissie, om den minister van Binnenlandsche Zaken, den heer Pijnacker Hordijk, in- en uitgeleide te doen. De minister hield de volgende sluitingsrede Mijne Heeren! Voldoende aan de opdracht des Konings, heb ik de eer u zijnen dank te betuigeu voor uwe behartiging van 's lands belangen gedurende dit zittingsjaar. „De beslissing over gewichtige onderwerpen is voor- bsmd en eenige niet onbelangrijke wetten zijn tot stand gekomen. Uwe medewerking werd niet te vergeefs ingeroepen over maatregelen, die toeneming der welvaart van de Javaanschc bevolking ten doel hebben. „Geldelijke bijdragen ter bevordering van de belan gen der scheepvaart en der afwatering zijn door u toe gestaan. „Aan voorschriften tot voorkoming van spoorweg- branden en van aanvaringen of aandrijvingen <>p zee is een wettelijke grondslag gegeven. „De ijk van weeg werktuigen werd afgeschaft. „De wettelijke regeling omtrent de heffing der rech ten van zegel en registratie is gewijzigd. „Aan een voorstel tot wijziging van twee artikelen der wet, regelende hef lager onderwijs- is de Konink lijke goedkeuring verleend. „Herhaalde behandeling van een wetsontwerp tot bekrachtiging van een met Frankrijk gesloten handels verdrag heeft tot geen vruchtbare uitkomst geleid. „Het do or de ministers gezamenlijk aangevraagd ontslag is door den Koning, na einstig beraad, niet verleend. „In naam des Konings wordt deze vergadering der Staten-Generaal gesloten/ Z. M. de Koning is gisteren ten 33/4 uur van het Loo te 's Hage teruggekeerd. De Koningin en jeudige Prin ses vergezelden Z. M. De vorstelijke personen werden door de bekende civiele en militaire autoriteiten, onder welke de nieuwe burgemeester, aan het Rijnspoor station ontvangen. Bij het bestijgen van het konink lijk rijtuig door HH. MM. ging er een hoerah on der de menigte op, die gisteren zoowel nabij het station als langs den weg buitengewoon talrijk was. Z. K. H. Alexander, Prins van Oranje, schijnt in den namiddag uit de residentie vertrokken te zijn. Althans na 2 ure waren de schildwachtposten voor zijn paleis ingetrokken. Heden middag had de opening op de wijze door het programma voorschreven, plaats. Behalve me- dedeelingen betreffende het verleden, ontwikkelt de troonrede een program voor de toekomst waaruit, l gelijk ook te verwachten was, te zien is, dat het I ontwerp Financiën het grootste aandeel in de parle- Moentaire beraadslagingen der toekomst zal innemen. De aan de financiën in de troonrede gewijd, luidt als volgt Hoewel de opbrengst der rijksmiddelen in de laatste jaren op verblijdende wijze toenam, zal toch vermeer dering van 's Rijks inkomsten niet lang meer achter wege kunnen blijven. Hervorming van het samenstel onzer belastingen dient daarmede gepaard te gaan. Een voorstel om met die hervorming een aanvang te maken, zal u worden aangeboden. Betere regeling der plaatselijke belastingen blijkt meer en meer noodzakelijk. In verband met de herziening van 's Rijks belasting stelsel zal daartoe uwe medewerking worden ingeroepen. Op wijziging van de wet op het middelbaar on derwijs in de toekomst wordt uitzicht gegeven. Een ontwerp tot wijziging van de wet op het mid delbaar onderwijs wordt in gereedheid gebracht. Een ontwerp tot wijziging der kP /et wordt blijkbaar voorbereid. Het onderzoek o. en op welke wijze Grondwetsherziening noodzakelijk is, zal wel niet spoedig afgeloopen zijn. De desbetreflende zinsnede in de troonrede luidt als volgt Voorstellen betrekkelijk het kiesrecht zullen u weldra bereiken Het is mijn voornemen een onderzoek te doen instellen omtrent de vraag van welke bepalingen de grondwetherziening raadzaam is. Naar het Dagblad verneemt, heeft de regeering bij den Raad van State een wetsontwerp aanhangig gemaakt tot wijziging van de bepalingen der grond wet betreffende het kiesrecht. Naar men wil weten, zou den wetgever daardoor vrijheid worden gegeven, om ook de zoogenaamde capaciteiten in het kiezerscorps op te nemen. De berichten, dat de onderhandelingen over een nieuw handelsverdrag tusschen Nederland en Frank rijk hervat zijn, schijnen niet van grond ontbloot te zijn. Le XIX Siècle, een Parijsch blad, meldt, dat de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Nederland over het sluiten van een handelstractaat opnieuw gaau beginnen. Het voorstgl hiertoe was uitgegaan van den Nederlandschen gezant te Parijs. De lord-mayor van Londen, sir John Whittaker Elles, zal aanstaanden Dinsdagavond Engeland per Nederlandsche stoomboot van Queensborough verla ten, om zich over Vlissingen naai- 's Hage te be geven. Het doel van dit bezoek is om aan Z. M. den Koning de prachtige gouden cassette over te bren. gen, welke de akte van eereburger en het hulde-adres der stad Londen inhoudt. Tot de aanbieding daar van zal de lord-mayor in plechtige audiëntie ten paleize bij Z. M. worden ontvangen op Woensdag den 20sten dezer, te 5 uren des namiddags. De lord- mayor zal vergezeld zijn door de beide sheriffs van Londen, sir Reginald Hanson, ridder, en sir William Anderson Ogg, ridder, den secretaris der stad sir John Monckton, ridder, en de verdere officieren der Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 gels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. stedelijke regeering, die bij een plechtig bezoek aan een souverein, den lord-mayor, volgens eeuwenheu gend gebruik, plegen te vergezellen. Waarschijnlijk zal, nadat de hooge zending van den lord-mayor zal volbracht zijn, deze met zijn ge volg ook de hoofdstad bezoeken. (Dagblad.) In het Handelsblad wordt door een correspondent uit Atjeh ernstig geklaagd over den hoogst ongun- stigen toestand waarin de soldaten zijn geraakt ten gevolge van het officieel afkondigen van den vrede. Bij de groote vrijgevigheid, waarmede men in Ne derland te werk gaat bij het lenigen van rampen tegenover Transvaalsche boeren, Russische Israëlie ten enz., schijnt men ten onrechte in de meening te verkeeren, dat voor den soldaat in Atjeh in alle opzichten door de Regeering gezorgd wordt. Had men iu oorlogstijd nog de hulp en ondersteuning van het Roode Kruisnu de Atjehers niet meer als vijanden, maar als maraudeurs (oproermakers) wor den betiteld, leeft de soldaat in een toestand, bij welken die van vroeger hem als een weelderig leven voorkomt. Het Handelsblad hoopt dat de stem van zijn cor respondent niet zal zijn die eens roependen in de woestijn, maar vraagt tegelijkertijd, of het voor onze Regeering niet beschamend is, dat ter verzor ging van den troep in deze buitengewone omstan digheden een beroep moet worden gedaan op het Roode Kruis en de hulp van bijzondere personen. Te 's Hertogenbosch is de vorige week een alge- raeene vergadering voor Katholieken gehouden, bij eengeroepen 'door de kiesvereeniging Noordbrabant. De Noord-Brabanter meldt daarover het volgende: Van de leden der Eerste en Tweede Kamer waren, tegenwoordig de heeren Hengst, Van Rijckevorsel, Smitz, Clercx, Haffnians, Schaepman, Van Baar, Vermeulen, Reekers, Van der Schrieck, Brouwers, Bahlraann, Heydenrijck, Van der Hoeven en Ruijs van Beerenbroek. De ontbrekende Roomsck Katho lieke leden der Staten-Generaal hadden allen zeer billijke redenen voor hunne afwezigheid opge geven. Alvorens tot behandeling der gestelde motiën over te gaan vraagde de heer Heydenrijck of het in het voornemen van het bestuur ligt, de motiëu, waarmede hij ten volle instemt, te bespreken en aan te nemen zooals ze gesteld zijn, dan wel of het ook in het plan ligt de toepassing dier motiën te behandelen. In het laatste geval zou hij daartegen moeten protesteeren, als zijnde de vergadering op de behandeling niet voorbereid. Nadat de Voorzitter had geantwoord, dat het voornemen was zich te bepalen tot behandeling der motiën in het algemeen, werden de volgende motiën alle met algemeene stemmen aangenomen, na te zijn toegelicht door de heeren mr. A. J. H. van Baar, mr. Reekers, mr. Des Amorie van der Hoeven, dr. Vermeulen, dr. Schaepman, waarbij eenige dis-_

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1