Herft, School cit bonding. GEMENGDE BERICHTEN. Kt; IT ENE A.ND. Arabi's Nederlaag. s a- ■nu «STrtri .Vo u taine van vijf dagen, vergezeld van maatregelen tot ontsmetting. Volgens de M. C. werden de «consulten" door H. A. Gunters als magnetiseur en G. C. Gunters als clairvoyante in het Schuttershof te Middelburg twee malen gegeven, niettegenstaande de prijs van een «consult" f 5 bedroeg, redelijk druk bezocht. Maandag 11. heeft een vertegenwoordiger van het geneeskundig staatstoezicht alhier, zonder zich als zoodanig bekend te maken en voorgevende een pa tient te zijn, ook eens voor zich laten «slapen" en van hetgeen hij bij die gelegenheid ondervond en zag een relaas opgemaakt en aan den officier van justitie alhier verzonden. Behalve door den magnetiseur en de slaapster wor den de zittingen bijgewoond door een geneeskundige, den heer Kimmel uit Leiden. Dr. B. G. van der Hegge Zijnen, te 's Hage waarschuwt in het Weekblad tegen Kwakzalverij tegen deze, naar het schijnt te Rotterdam en 's Hage te niet loopende industrie. Het gemeentebestuur van Vlissingen heeft zich tot den minister van waterstaat gewend met verzoek om beschikking te verkrijgen over den Westdijk aldaar. Wanneer dit verzoek ingewilligd wordt, moet het voornemen zijn de kruin van den dijk te bestraten en te verfraaien, terwijl op den muur, als veiligheidsmaatregel voor het publiek, een ijzeren hek zal worden geplaatst. Aangezien zoowel ingezetenen als vreemdelingen gaarne het schoone gezicht op de zee genieten en dit door bedoelde verbetering nog aangenamer zal worden gemaakt, is het te hopen dat het verzoek worde ingewilligd. (M. C.) De heer mr. J. Maurits Ganderheijden, burge meester van Zierikzee, is op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. Beroepen tot predikant bij de N. H. gemeente te Vlissingen, ds. D. H. Teljer, thans te Helle- voetsluis. Onder het gejoel en gejuich van honderden nieuwsgierigen heeft Woensdag middag ten één uur de openingsrit plaats gehad van den stoomtram van Bergen op Zoem op Tholen. Een groot aantal genoodigden, waaronder burgerlijke en militaire autoriteiten, benevens een beperkt aantal dames maakten de rit mede. De stafmuziek van het 3© reg. infanterie luisterde het feest op, terwijl de inwoners van hunne ingenomenheid deden blijken door het uitsteken der driekleur. Na terugkomst had er een diner plaats op het raadhuis en 's avonds een concert in de buitensociëteit door meergenoemde stafmuziek. Voor eenige dagen werd op de Houtmarkt te Leiden door een jongen, die daar speelde, tusschen eenige oude planken een tabaksdoos gevonden, inhou dende een bedrag van ruim f 3000 aan bank en muntbiljetten. Door den vinder werd daarvan bij de politie aangifte gedaan, doch niettegenstaande de plaats gehad hebbende oproeping, heeft zich tot nog toe de eigenaar van het gevondene niet aan gemeld. In Mexico heeft den 19 Juli jl. een aanmer kelijke aardbeving paats gehad, waaromtrent thans nadere bijzonderheden zijn bekend geworden. Luideus het officieel bericht van het Meteorologische Centrale Observotorium heeft het verschijnsel 2 minuten en 30 seconden geduurd. Nog wel nooit heeft een aardbeving zóó lang aangehouden. De beweging ging van N' naar Z. en eindigde van NNO. naar ZZW. Men nam eerst aan dat zij zich over een streek van 1688 lengte uitstrekte. Later bleek, dat de uitgebreidheid veel grooter is geweest. Vooral in een dozijn plaatsen, waaronder Puebla, Orizaba, Veracruz, was de beweging het sterkst. In de hoofdstad Mexico werd o. a. de prachtige, door Filips H van Spanje gebouwde, kathedraal zwaar beschadigd. Vele andere, ook openbare ge bouwen, leden veel. In de richting naar La Con ception is een deel van den grond ingezakt, de pijpen van de waterleiding braken daardoor stuk. Er was dan ook in de stad Mexico 48 uur gebrek aan drinkwater. Ook de sterke acquaduct, uit den tijd der Spaansche onderkoningen, heeft sterk ge» leden. Sinds 1864 is in Mexico niet zulk een sterke aardbeving voorgekomen. In het binnenland is de atad Huajupam (in de streek Oaraca) geheel ver woest. De menscheu hadden daar nog juist den tijd naar het vrije veld te ontvluchten, om den dood te ontloopen. Algemeen begint men te gelooven, dat de aardbeving is uitgegaan van een berg die bekend is wegens zijne hoogte, schoonheid en sneeuwtop, en gehouden werd voor een lutge- doofden krater. Sedert 1564 had hij niet meer gewerkt, toen hij in 1663 weder aanving zich te doen gelden. De aardbeving van 1864 (15 Januari) ging van den uit. Het is dus volstrekt niet onmogelijk, dat deze berg nu andermaal zich heeft doen gel den. In Mexico denkt men natuurlijk met angst aan die mogelijkheid, en men leeft er thans letrerlijk >op een vulkaan." De regeering heeft reeds besloten een geologische commissie uit te zenden, om de berg te onderzoeken en waar te nemen. Zagazig in Egypte is een stad van ongeveer 40,000 inwoners, het centrum van den katoen- en graanhandel. Hier worden jaarlijks een 50,000 balen katoen ter markt gebracht. Er zijn daar vele fabrieken en Europeesche huizen, nu echter grootendeels verlaten. Het gelukkige verschijnsel doet zich voor dat behalve in Egypte, de geheele wereld in rust is. Zelfs uit Ierland en Rusland komen gunstiger berichten Naar aanleiding van een feest begaf de keizer aller Russen zich op 11 dezer van Pe terhof naar de Russische hoofdstad en werd daar door de talrijk toegestroomde menigte met bijzon dere geestdrift ontvangen. Hij reed met zijne ge malin en kinderen in een open rijtuig zonder eenige geleide een gedeelte der stad door. Des avonds was de stad schitterend verlicht. Lord Spencer, de Onderkoning van Ierland gaat eene toer ondernemen door het eiland. Hij toont daardoor eene groote mate van vertrouwen, óf op het Iersche volk, óf op zijn eigene onkwets baarheid. De berichten over de Turksch-Grieksche grens kwestie loopen nogal uiteen. Volgens sommige tij dingen is de zaak op weg om geregeld te worden en zou Said-Paclia zich wat handelbaarder toonen hij zou zelfs niet langer aandringen op de terug gave van Nezeros, indien Turkije door den afstand van een grondgebied aan den kant van Zarkoe schadeloos werd gesteld. In andere berichten wordt demogelijkheid eener schikking betwijfeld. Het schijnt zelfs dat ook bij deze kwestie paleis-intriges in 't spel zijn. Volgens de Standard zou Abdoel-Hamid zijn eersten minister in het vinden van een vrede lievende oplossing tegenwerken en zelfs heimelijk bevelen hebben gegeven, om de verzoenende pogin gen van Said-Pacha te doen mislukken. Daaren tegen wenden Duitschland en Oostenrijk pogingen aan, om eene botsing tusschen Turkije en Grieken land te voorkomen. Uit verschillende streken van Turkije worden zeer ongunstige berichten ontvangen met betrekking tot den staat der openbare veiligheid. Rooverbenden zwerven overal rond en maken zich aan moord, plundering en brandstichting schuldig. In AJbanië, Macedonië en Erzerum is het in dit opzicht treurig gesteld en zelfs in de nabijheid der hoofdstad, te Beicar, op den Aziatischen oever van den Bosporus, worden strooptochten gepleegd, welke de regeering onmachtig schijnt te beteugelen. Op IJsland heerscht een jammerlijke ellende. Veertigduizend personen zijn om zoo te zeg gen zonder brood, tengevolge van het misluk ken van den oogst. Op IJsland duurt de zomer niet lang en de inwoners moeten hem zich ten nutte maken om den noodigen voorraad voor den winter op te doen. Dit jaar is echter de zomer laat, of liever niet gekomen het grat groeide niet, de schoone paarden en het veehadden niets- te eten,"i» tag roodvonk maaide de inwoners bij duizenden n Nog nooit sedert 1753-54, toen 50,000 schapen ei 4000 paarden onder het ijs werden begraven, is d(Q. nood zoo nijpend geweest. De 13e September schijnt beslissend te zijn gv weest voor den ganschen veldtocht in Egypte. Arabi's nederlaag is zoo volkomen, dat hij hoogst - waarschijnlijk geen ernstig verzet meer zal beproe ven zelfs de hoofdstad niet zal kunnen verdedigen en van geluk mag spreken zoo hij ergens in Tri poli het eigen lijf kan brengen. De geruchten over de sterkte zijner strijdmacht blijken tronwens zeer overdreven te zijn geweest. Ongerekend zijn korpsen te Kafr-Dawar, Ramleh, Aboekir, Damiate, Sala- hieh en elders, werden, naar men zich herinneren zal, zijn troepen van Tel-el-kebir alleen soms op 60 it 80,000 man geschat, met meer dan 100 ka nonnen. Feitelijk beschikte Arabi hier over niet meer dan 20.000 man, bestaande uit 17,500 infanteristen, 2500 ruiters en eenige duizenden Bedouïnen. Voorts had hij 70 kanonnen en goede aardwerken. De positie was altoos nog sterk genoeg tegenover de Engelsche macht, die niet meer dan 11,000 infan teristen en 2000 cavaleristen en 63 kanonnen telde. Wolsely begreep dan ook, dat hier alleen van over rompeling succes te wachten was. Zaterdag waren de Engelsehen bijna zeiven de slachtoffers van overrompeling geworden. Men had namelijk Vrijdagavond de onvoorzichtigheid gehad, de meest vooruitgeschoven voorposten in te rukken. Eerst Zaterdagochtend ten 5 ure werden ze onder bevel van kolonel Pennington weder uitgezonden. Toen deze met circa 30 (volgens anderen 50) man de posten betrok, zag hij zich tot zijn verbazing reeds tegenover drie vijandelijke escadrons geplaatst, die, vergezeld van een nog niet te schatten infan terie, in geregelde slagorde kwamen aanrukken. Pennington liet fluks zijn mannen afzitten en opende achter een afdak geposteerd, aanstonds een goed onderhouden vuur op den vijand, die zich echter niet van zijn stnk liet brengen en steeds doormarcheerde. Weldra liep Pennington gevaar om door de vijandelijke escadrons omsingeld to worden, en nog altijd kwam geen versterking uit het kamp. Terwijl kolonel Macnaghten naar het kamp terug rende om hulp te halen, besloot Pennington zich met geweld baan te breken. Zijn manschappen sprongen in den zadel en renden met zulk onweer staanbaar geweld op een der escadrons, dat zij zich er door sloegen met verlies van slechts een man, terwijl de vijand 10 man en 4 paarden verloor. Ondertusschen kwam Macnaghten terug met 400 man en verscheen ook een piket huzaren zoodat men weder front kon maken en standhouden, tot dat de artillerie kwam opdagen en over de gansche linie het gevecht begon. De correspondent van den Times (luitenant-generaal Havelock) laat echter duidelijk zijn misnoegen doorschemeren over het onverantwoordelijke intrekken der wachtposten bij nacht. Hoe dit zij, Woensdag zou nu de beurt aan Arabi zijn om overrompeld te worden. Des nachts om half twee liet Wolseley oprukken, en in het duister schreed men aan weerzijden van het zoetwater-kanaal voorzichtig voort, zes mijlen ver, d. i. in dn onmiddelijke nabijheid van Tel-el-Kebir. Bij de eerste flauwe schemering maakte nu de cava lerie, onder generaal Drury-Lowe, een zwenking ten einde de positie om te trekken, wrat meesterlijk gelukte. Plotselijk werden nu de van niets kwaads bewuste Egyptenaren opgeschrikt door een geweldige losbranding der britsche artillerie. Zij vlogen te wapen en antwoordden met een hevig, doch woest en ongeregeld geweervuur, terwijl de Engelschen, vol- gensch ontvangen instuctie, een oogenblik pauseer den om ammunitie te sparen. Nauwelijks echter weerklonk het bevel tot den aanval, of zij stormden met onbeschrijfelijk geweld, schreeuwend en juichend op de Egyptenaren los, de eene positie na den andere veroverende. De schok was onweerstaanbaar» en zoo vernietigend, dat gansche scharen Egyp tenaren, grootendeels zelfs de wapenen wegwerpende op de vlucht sloegen. De Engelsche cavelerie rich

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2