Nieuwe Goesche Courant, Ch r ia tel ijk-his tor is ch blad voor Zeeland BINNENLAND. Üerlt, School eti Ending. GEMENGDE BERICHTEN. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pev drie maanden francof 1,50. Enkele nommers - 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJ Tl A l te Middelbar g en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Zaterdag te twee uren zal de sluiting van de kamers der Staten-Generaal plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken is bij koninklijk besluit gemachtigd zich op dat tijdstip naar de vergadering der Staten-Generaal te begeven, ten einde in vereenigde zitting der beide Kamers de vergadering in 's Konings naam te sluiten. De heer jhr. mr. F. J. J. van Eysinga is herbe noemd als voorzitter der eerste kamer. Bij Z. M. besluit is benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw jhr. J. L. De Jonge algem. voorz. van de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank, wonende te Zierikzee. Deze vereeniging herdacht gisteren haar 40-jarig bestaan. De 'opbrengst der rijksmiddelen voor de maand Augustus is wederom weinig bevredigend. Bleef Juli bij het vorige jaar 72,000 gulden achter, over Augustus is het nadeelig verschil met het vorige jaar 270,000 gulden. Dientengevolge is de opbrengst der middelen aan het eind dezer acht maanden bij het jaar 1881 slechts even 7 ton vooruit en bij de raming nog 6 ton ten achteren. Alles samengenomen is dus de uitkomst vrij on gunstig Gaat het de laatste vier maanden van het jaar niet beter, dan zal 1882 een slechter figuur maken dan 1881. Bij de meeste middelen valt achteruitgang waar te nemen, terwijl bij de overige de verbetering vrij onbeduidend is. (N. R. C.) Z. M. heeft benoemd tot president van den Hoogen Raad mr. C. L. de Vos van Neder veen Cappel, raadsheer in dat rechtscollegie. Tusschen Frankrijk en België is onlangs een conventie besloten, strekkende om, binnen zekere grenzen, de spaarbankboekjes, uitgegeven door de administratiën der beide rijken, in beide landen geldend te verklaren. Naar men verneemt, >vordt door den directeur der Rijkspostspaarbank in Ne derland een onderzoek ingesteld, in hoever het wen- schelijk kan zijn, een dergelijke interna'ionale overeenkomst tusschen Nederland en België te sluiten. Op de dezer dagen te Zutfen gehouden vergadering der Vereeniging voor Lijkenverbranding is opnieuw het »niet vooruit gaan" van het leden- geconstateerd er zijn thans nog slechts 10 afdee- lingen Rotterdam, Nijmegen, Dordrecht,'s-Graven- hage, Schiedam, Zutfen, Delft, Amsterdam, Haarlem en LeideD. Beide laatste waren echter niet op de vergadering vertegenwoordigdezij hadden zelfs in het geheel niets van zich laten hooren. Zaandam was in het afgeloopen jaar als af deeling vervallen. Blijkens de gehouden beraadslagingen, schijnt men zich nog al succes voor te stellen van het bekende verslag der Koninklijke Accademie van Wetenschp- pen betreffende dê lijkenvërbranding te meer »daar men toch zoo het heet eindelijk zal inzien dat er in de voegzame verbranding van de lijken van de voorstanders der crematie niets kwetsends voor andersdenkenden kan gelegen zijn. Dat de regeering overigens meer verbrandingsge- zind zou worden of althans in lijkschouwing een waarborg ziet voor misbruiken, meent men te mogen afleiden uit de bepalingen van 't koninklijk besluit van 18 October 1869, die verooorloveu een lijk te mogen vervoeren ter crematie buiten 's lands »dus, zegt men, heeft de regeering eenig vertrouwen in de schouwing welke aldaar plaats heeft." Aangenomen het beroep tot predikant bij de N. H. G. te Groningen door dr. J. Koster, predi kant te Wissekerke. De heer L. Lindeboom, predikant bij de Chr. Ger. gemeente te Zaandam heeft de benoeming tot leeraar bij de Theol. school te Kampen aangenomen. maar dit jaar bestaat dergelijke klacht noch hier, noch aan de overzijde van den Oceaan. De oogst van dit jaar overtreft het gemiddelde en vermoe delijk gaan wij een jaar te gemoet van overvloed van granen en lage prijzen. L A i\ i> O ïj W. Volgens een jaarlijksch overzicht van den oogst in Europa, dat door den heer Estienne, een voornaam graankooper te Marseille, naar de beste inlichtin gen uit verschillende landen, wordt opgemaakt, zullen de uitkomsten van den oogst van 1882 bui ten verwachting gunstig wezen. In Frankrijk is meer tarwe voortgebracht dan in een reeks van jaren het geval was en, met uitzondering van gerst, is de opbrengst van alle landbouw-voortbrengselen daar veel grooter dan in de twee vorige jaren. In Engeland wordt de oogst als de overvloedigste sedert zeven jaren beschouwd. Uit Oostelijk Europa en uit Duitschland luiden de berichten zeer gunstig; uit België is een zeer overvloedige en uit Neder land een zeer goede oogst gemeld. In de Vereenigde Staten eindelijk overtreft de oogst van '82 al zijne voorgangers, het buitengewoon vruchtbaar jaar '80 zelfs niet uitgezonderd. Onder al deze rooskleurige berichten, vinden wij echter herhaaldelijk het voorbehoud, dat voor het verwezenlijken der gunstige verwachtingen, goed warm weer gedurende den tijd van het binnenhalen van den oogst noodzakelijk zou zijn. In dat opzicht is men, vreezen wij, in vele streken reeds bitter teleurgesteld geworden. Dit belet echter den steller van het overzicht niet, zijn verslag met deze woor den te besluiten Vat men al de berichten te zamen, dan mag met het volste recht worden gezegd, dat de oogst in ons noordelijk halfrond nooit zoo voordeelig is geweest zekerlijk niet gedurende al de jaren dat het Avis sur la Récolte des heeren Estienne in het licht gegeven als in dit jaar het geval blijkt te zijn. Gewoonlijk heeft men jaarlijks, öf in Europa of in Amerika van een tekort hooren gewagen, De Goesche Courant meldt, dat ook de 2de ijzeren deur der groote sluis te Hansweert met goed gevolg is gelicht, terwijl eene gerepareerde en schoon gemaakte deur daarvoor in plaats is gehan gen. De Zaterdagmorgen van Antwerpen komende «Telegraaf' kon vrij passeeren, doch de van Rot terdam komende boot moest 6 uren blijven liggen vóór de sluis, daar men bezig was de deur intehan- gen, omdat men eerst namiddag te 4 uren weder met de groote sluis kon schuttten. Dat de scheepvaart veel vertraging ondervindt behoeft geen betoog. Er moeten nu nog 14 deuren uitgelicht en evenveel deuren ingehangen worden, met deze werkzaamheden kunnen 2 jaren heengaan. Omtrent het duiken op het wrak van de Adder wordt aan het Vaderland gemeld dat Zater dag een duiker te 11 uren 39 minuten naar be neden ging en te 11 uur 51 minuten boven kwam. Hij had van het wrak niets ontdekt, doordat het water zoo troebel was. Op den bodem der zee vond hij eenige roosters van het beveilingsbordes, benevens een nieuwe loodlijn, welke voorwerpen met behulp van een tros werden opgehaald, terwijl hij een nieuw los plankje mede naar boven bracht. Bij een tweede duiking te 12 uur 30 minuten ondernomen, kon hij evenmin het wrak zien, doch toen bracht hij twee in elkander geschoven koperen trechters mede. De vloedstroom belette verder onderzoek. De duiker Rietveld ging te 2 uur 20 minuten., naar beueden en kwam eerst na 21 minuten weer boven. Hij kwam neder aan de landzijde van het wrak, even achter den schoorsteen. Op handen en voeten kruipend, naderde hij het wrak en bracht een hekje van de longroom boven. Rietveld consta teerde dat de ligging van het wrak geheel is over eenkomstig de teekening, daarvan door den luite nant t zee Nijgh gemaakt Te 3 uur 42 minuten ging dezelfde duiker weer naar beneden en bleef tot 4 uur 3 minuten onder. Hij kwam neder achter de stuurboordschroef en kon, zich oprichtend, de as betasten. Onder het wrak vond bij, in het zand, een hoop vlaggen, in stukken hout gewoeldhij bracht een stuk vlag mede naar boven. De sterke eb, die beneden reeds liep, dwong hem toen, van. verder onderzoek af te zien. Het Rolt. Nbl verneemt, dat het rapport der .^efer-commissie binnen kort den Koning zal worden aangeboden. Mocht door Z. M. tot openbaarmaking worden besloten, don zal echter nog wel eenige tijd verloopen eer de inhoud ter algemeene kennis komt. Te Ureterp (Friesland) is in den nacht van 8 op 9 dezer een muur, waartegen de bedsteden

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1