Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland Zaterdag- 9 September. \:o. 953. BINNENLAND. 1382. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen prijs pe1* drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN WI/TIAN, te P. G. Wed. A. G. DB JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Maandag zijn te Middelburg de akte-examens aangevangen, waarvoor zich 47 candidaten, 40 mannelijke en 7 vrouwelijke hebben aangemeld. Van de 32 candidaten tot Dinsdag geëxamineerd, heeft zich 1 teruggetrokken, 1 is niet opgekomen, 17 werden afgewezen en 13 zijn' geslaagd, t. w. de heeren J. De Bruijne, van Groede, W. Carels, van Cad- zand, B. van Driel, van Nieuwe Tonge, P. L. En gelvaart van Tholen, G. Hartmans, van Ooltgens- plaat, en P. Van den Hoek, van Heinenoord. J. J. Jüch van Harderwijk, A. Limbach van Middel burg, P. van Loo van Dirksland, L. Meeuwse van Wolfaartsdijk, H. van Rugge van Nieuwer- kerk a d IJsel, E. H. de Ruiter van Middelharnis en J. E. van der Slikke van Poortvliet. Volgens een mededeeling van den haagschen kroniekschrijver der N. Gron. Ct. zou de hoofdcom missie voor het ontvangen van bijdragen tot onder steuning der nagelaten betrekkingen van de beman ning der Adder een kapitaal van f 85,000 ter beschikking hebben, en zouden slechts 7 personen (gezinnen voor ondersteuning in aanmerking ko men. Reeds eenige weken geleden heeft de Tijd een gelijk cijfer genoemd. Zeven personen der bemanning, waaronder twee officieren, waren gehuwd. Buitendien was er een achtste, die regelmatig een zeker gedeelte zijner gage indien de Tijd wél ingelicht is een derde afstond aan zijn moeder. De ramp, welke aan zoovele personen bij het vergaan van de Adder overkomen is, moet zeker verschrikkelijk heeten en maakte te meer indruk op het publiek, wijl van den aan vang af iedereen zich overtuigd heeft gehouden, dat de verongelukten het slachtoffer zijn geweest van nalatigheid en zorgeloosheid van derden. Van den anderen kant eehter is de materieele schade door de nagelaten betrekkingen ondervonden, van som mige zijden zeer zeker overdreven voorgesteld. »Er kan niet te veel gegeven worden", heette het. Thans blijkt, dat wanneer de ontvangen gelden alleen voor het aangekondigd doel besteed worden, b. v. door enkele der nagelaten weduwen in een zaak of nering te plaatsen en voor anderen bij het te genieten Rijkspensioen een lijfrente te koopen, een aanzienlijk gedeelte der ingekomen giften onge bruikt blijft. De overdrijving, die hier klaarblijkelijk heeft plaats gehad, behoort afgekeurd te werden, en tot voorzichtigheid te manen. Wij vreezen, dat het schadelijk moet werken op publieke liefdadigheid in de toekomst, wanneer bij gelegenheden als deze, door de stoffelijke ^■ïelen eener ramp grooter voor te stellen dan o-eld tracht bijeen te brengen nood in een bepaald aangewezen geval vereischt wordt. De Staats-Courant bevatte dezer dagen de sta tuten van de vereeniging Christelijk-Historische Kie zer sbond Marnix, te Utrecht. Haar doel enz. wordt in de artt. 1—3 aldus omschreven Art. 1. a. De Christelijk-Historische Kiezersbond Marnix, gevestigd te Utrecht, heeft ten doelde christelijke vrijheid, volgens het Woord van God, op elk gebied van ons volksleven te bevorderen. b. In 't bijzonder bedoelt hij, overeenkomstig a, langs wettigen weg, de onverwijlde schrapping van art. 168 en wijziging van art. 194 dér Grondwet, alsmede opheffing van alles wat de volle vrijheid van kerk en school enz., door wettelijke of financi- eele banden in Nederland en zijne_ koloniën belem mert. Met name verklaart hij zich evenzeer tegen restitutie en subsidie van Regeeringswege voor de school als voor de kerk. Ook zal Marnix van stonden aan arbeiden tot verkrijging van wijziging van den grondslag der kieswet en verlaging van den census. Art. 2. Als leden van Marnix worden erkend alle burgers van Nederland, minstens 23 jaar oud, die instemming betuigen met de statuten en eene con tributie betalen voor de algemeene kas van den bond, door ieder zelf te bepalen. Het boekjaar rekent van 1 April31 Maart. Art. 3. De bond zal met kracht arbeiden om deze beginselen onder ons volk ingang te doen vinden, alsmede om^invloed te oefenen op de Re geering des lands. Diens volgens zal hij: a. bij de verkiezingen van volksvertegenwoordigers optreden met eigen candidaten, die zijn program on voorwaardelijk hebben aanvaard en tot onverwijlde uitvoering zich hebben bereid verklaard; b. de kennis van ons beginsel en de toepassing er van op ons volksleven onder alle standen trach ten te verbreiden en de liefde vóór genoemde be ginselen te wekken en te versterken. Als middel daartoe bezigt de bond geschriftjes en vliegende blaadjes, populaire voordrachten, een geregeld verschijnend blad, in welke de sociale zoo wel als de politieke vragen en belangen des volks, in verband met kerk, school, huisgezin enz., naar het Woord Gods zullen worden behandeld. Alle leden verbinden zich «hiertoe naar vermogen mede te werken. Z. M. heeft jhr. mr. C. Van Sijpesteijn, op zijn verzoek eervol ontslagen als gouverneur der kolonie Suriname, en in zijne plaats benoemd baron van Heerdt tot Eversberg, gouverneur van Curagao. Bij koninklijk besluit van 5 September is be noemd tot burgemeester van 's-Gravenhage mr. J. G. Patijn, officier van justitie te 's-Hage en lid van de Tweede Kamer. Den 3en dezer ontstond aan den calamiteusen polder Suzanna (eiland Tholen), voor dijkpaal 10, zij is 15 meter uit den voet van den zeedijk ver wijderd. (jj. c.) Maandag a. s. wordt de haven aan de Medway tegenover Queenboro', Port Victoria gedoopt, voor het verkeer geopend, en daarmede langs de South Eastern Railway eene nieuwe zee- en landroute voor Londen geschapen. Een van de havenhoofden is gereed; het grootste moet nog worden gebouwd. De oud-hoogleeraar dr. Evers te 's Hage, heeft een merkwaardig boek uitgegeven. Onder den titel Bijdrage tot de Bevolkingsleer van Nederland, heeft hij alle bekende cijfers omtrent de statistiek der bevolking over het geheele Rijk en ook in de ver schillende gemeenten en provinciën van Nederland in tabellen gerangschikt. Deze cijfers en de schom melingen, waaraan zij onderhevig waren, werden vervolgens vergeleken met een groot aantal opga ven betreffende andere feiten, die met de volkswel vaart in betrekking staan. Het onderzoek heeft zich uitgestrekt over het tijdvak 1815—1880. Als slotsom dezer bijdrage kan gezegd worden, dat met uitzondering van de levenloos aangegeve- nen wier aantal na 1837 steeds toenam, in alle opzichten in de laatste dertig jaren de toestand der bevolking verbeterd is. Het aantal der huwelijkeir is toegenomen: geëvenredigd daaraan steeg het ge boortecijfer en in strijd met hetgeen bij achteruit gaande bevolkingen gebeurt, nam de sterfte desniet temin aftevens verminderde na 1833 voordurend het aantal der onechte geboorten. Bij deze bewijzen van steeds grooteren bloei komt zich het verblijdend verschijnsel voegen, dat de achteruitgang in lengte, bij de mannelijke jeugd in de laatste jaren van de eerste helft dezer eeuw vooral waargenomen, eerst heeft opgehouden en daarna plaats gemaakt voor steeds toenemenden groei. Ook op het gebied der sterfteoorzaken is beter schap waarneembaar. De cholera-epidemie van 1866 maakte op verre na niet zoovele slachtoffers als die van 1849. De typhus, de diphtheritis, de febris intermittens schijnen in hevigheid af te nemen. Vergelijken wij dus het heden met het verledene, met de donkere jaren der Fransche overheersching en met die van 1840 49, dan hebben wij alle redeu om ons over ons geluk te verheugen. Volgens de Indische comptabiliteitswet moet de rekening der Indische uitgaven en ontvangsten, waarvan het saldo bij de wet moet worden vast gesteld, aan de Staten-generaal worden aangeboden voor of op 31 December van het jaar volgende op de afsluiting der begrooting. De termijn dier afslui ting is bepaald op uiterlijk 31 December van het jaar, dat op het dienstjaar volgt. Er zijn dus twee vrije jaren gelaten, wat in 1864 ruim genoeg werd geacht om gereed te zijn met de verevening der zeer omvangrijke administratie.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1