Nieuwe Goesche Courant, C h r is tel ij h - h is tor is c h blad voor Zeeland, Een treurig advies. Donderdag 7 September. IV0. 9d2. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe' drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJ THAU, le «iddelbuig en Wed. A. C. JONGE, te Goes. Prijs der Advertentien: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 18 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Dezer dagen bevatten de nieuwsbladen het bericht dat Minister van Lijnden ingrijpende veranderingen heeft voorgesteld betreffende de inrichting van de In afwachting van wat en hoe die veranderingen zijn zullen, verblijden wij ons, dat de oogen van onze regeering (wij kunnen thans deze uitdrukking weer gebruikeneven opengaan. Even opengaan. Want de berichten luidden van veranderingen slechts, niet van opheffing. Het mes schijnt zelfs diep in de kankerende wonde ge stoken ingrijpende veranderingen. Maar waarom het bederf niet met vaste hand uitgesneden Of acht men de zaak zoo erg nog niet? Is men nog niet overtuigd van het onzedelijke en gevaarlijke spel, dat de Staat met zijne burgers speelt Waarlijk er zijn reeds zoovele stemmen tegen de Staats-loterij opgegaan, dat wij niet veronderstellen durven, dat door de herhaalde ministerwisseling de herinneringen aan die stemmen zouden verloren ge gaan zijn. Professor Vissering gloeide van verontwaardiging over het stelsel van Staats-loterij voor hij plaats nam aan de ministerieele tafel. Eenmaal minister Vissering, vergat hij zijne grieven durven wij niet zeggen, maar stopte ze in den doofpot, en onze hoop, dat hij de man zou zijn van het woord en de daad, werd teleurgesteld. Maar wij worden langzamerhand zoozeer met teleurstellingen vertrouwd, dat we bijna van iederen nieuwen regeeringspersoon teleurstellingen verwach ten of althans zijn woord van vroeger in tegenspraak vinden met zijn daad van thans. Om die redenen dan ook verwondert het te meer dat onze minister van financiën ingrijpende veran deringen heeft voorgesteld in d« inrichting van de Staatsloterij. En hoe zijn die voorstellen aanvankelijk ont vangen Naar luid der berichten heeft de Raad van State een ongunstig advies uitgebracht. De Raad van State oordeelde de Staats-loterij onmisbaar Onmisbaar om de f 430,000 die zij jaarlijks voor de schatkist afwerpt Och neenHet geld is hier ditmaal nu eens niet de spil, waarom het advies draait. De Raad van State heeft de zaak dieper ingezien! De Raad van State oordeelt de Staats-loterij noodig tot wering van erger kwaad. Hij oordeelt het geneesmiddel erger dan de kwaal Het bestaan der Staats-loterij zou gevaar kunnen gaan loopenen wat zou er dan niet gebeuren op stervenO, wat een ramp voor he^ andsche volk! gevoelige, zeer bezorgde Raad van State! kanker niet uitsnijden want ge kondt 'ej Dus maar laten voortkankeren Treurig advies Of de Raad van State ziet volstrekt nog niet de voortwoekerende ziekte voor gevaarlijk aan. Het is ook zoo gemakkelijk, als men in hoogheid geze ten is, over volkszonden en gebreken te oordeelen. Eerst moet men zien, wie bet zijn, die aan de verleiding om te spelen geen weerstand kunnende bieden, hun «tientje" of «twintigje" spelende, op den weg zijn zich en hunne gezinnen met het geld ook dikwijls den vrede te ontrooven. 's Maandags na de trekking, een paar uren slechts in de omtrek van de kantoren der collecteurs, en men heeft genoeg gezien. Het zijn de mannen en helaasde jongelingen, die met den arbeid hunner handen hun brood verdienen, en zich daar verdrin gen om te zien of ze er «uit" zijn. Zij zijn door slimme commissionairs verleid, omgepraat of bepraat om ook hun kans eens te wagen. Het is ook zoo verleidelijk Men telt u zooveel en zooveel goud voor als ge wint! En dan denk eens, als ge telkens uw briefje laat -»n, of als ge uitgespeeld zijt in de eerste klassen en ge koopt een nieuw briefje dan hebt ge thans de 100.000 in de 5e klasse te trekken. Speelt ge een «tientje" dan krijgt geruim f 8000 of indien een «twintigje" ruim 4000. Ei wat een is zulk een som niet een El Dorado voor iemand, die gewoon is van een weekgeld te bes an 4000 kimnen niet op Als we eens winnen, hé! Dan is het werken gedaan En dan Dan moeten het sterke beenen zijn die de weelde dragen! Maar als er eens niet gewonnen is O, ditmaal is de kans dan niet gunstig geweest Een volgende maal misschien wel! Kom nog maar eens gewaagdEn zoo zingt men zichzelven een sirenenzang! Men zingt zoolang totd t de onverbiddelijke draaikolk u omlaag trekt. Men telt de schatten, dit :ssc%ien komen zullen maar vergeet te berekenen die, welke met bewustheid reeds gegeven zijn. Men rekent niet hoeveel men die «tientjes" en «twintigjes" eene bezorgde moeder reeds gekost heb ben en hoeveel zuchten zij hebben geperst uit de beklemde borst eener bedrukte vrouw. En de winner O, deze strijkt met een blijden glimlach zijn som of sommetje op, zonder zich af te vragen welke vloek er aan dat goud eu zilver kleeft. Zijn geluk maakt hem vermetel. In plaats van één 10de of 20ste lot nu twee of drie. Verliezer en winnner worden hartstochtelijker. Nieuwe loten nieuwe kansen En deze geauthoriseerde speelbank wordt door den Raad van State in bescherming genomen! Treurig advies! Wij wenschen en hopen dat de minister ongemerkt dit advies, toch zijne voorstellen zal indienen. Konde hij besluiten nog verder te gaan Salus populi suprema lex esto. (Het welzijn van het volk zij de hoogste wet.) Het Vaderland houdt vol, dat de heer Rochussen geen recht had op de verhooging van jaarwedde voor den Berlijn schen gezant, omdat het besluit, waarbij die verhooging is toegestaan, eerst na zijn aftreden is in werking getreden. Het blad meldt, dat reeds bij koninklijk besluit de verhooging is ingetrokken, zoodat de minister van bnitenlandsche zaken zelf ongelijk heeft erkend. Nadere opheldering is zeker niet overbodig. De Hollandsche jaarlijksche landbouw-tentoon stelling te Gouda is heden plechtig geopend. De voorzitter dankte het gemeentebestuur van Gouda, inzenders en commissiën. De burgemeester riep der maatschappij het welkom toe. Onder de bekroonden behoort de heer E. Van den Bosch te Goes» met een gouden medaille voor nieuwe gewas sen en een bestuursprijs voor eene collectie granen en wortelgewassen. Heden waren weinig bezoekers door het ongunstige weder. Er zijn vele inzendingen behalve granen. Door het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Nationaal onderwijs is het volgende adres verzonden Aan Z. M den Koning. SIRE! Geeft met den meesten eerbied te kennen de Hoofd commissie der Vereeniging voor Christelijk-Nationaal Schoolonderwijs, als rechtspersoon erkend bij Uwer Majesteit besluit van 12 Januari '64 No. 72 en later daartoe gemachtigd in de algemeene vergadering dier Vereeniging. gehouden te Leeuwarden, den 1 Juni 1882 dat zij met nauwlettendheid heeft gade geslagen de werking van Art. 65 der wet op het lager onderwijs van 17 Aug. 78 (Stbl. 127). waarbij ,ter verkrijging van eene acte van bekwaamheid voor huis- en school onderwijs in een of meer der vakken, vermeld in art. 2 onder l, m en n, wordt vereischt het bezit der acte van hoofdonderwijzer dat reeds bij de behandeling van dit artikel in de Tweede Kamer der Staten-Generaal op de onpractische- en schadelijke strekking van deze bepaling door vele leden is gewezen. Een amendement van den heer Ver- heijen, inspecteur van het lager onderwijs om de ge noemde bepaling weg te laten, weid met een kleine meerderheid, 43 tegen 49 stemmen verworpen dat reeds nu voldoende is gebleken, dat de eisch om eerst acte als hoofdonderwijzer te bezitten, alvorens de bevoegdheid kan worden verkregen ook vreemde talen te onderwijzen, niet strekt ter bevordering van het volksonderwijs Integendeel reeds nu ontbreekt het noodige hulppersoneel, voor de scholen, waar ook talen onderwezen worden, en dit gebrek zal gaande weg toenemen, daar hoofdonderwijzers, voorzien van acten voor taalonderwijs er naar staan om zoo spoedig mogelijk aan het hoofd eener school geplaatst te worden

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1