Herlt, ^thool eir iendiiig. GEMENGDE BERICHTEN. richting binnenkort op groote schaal zal worden ingevoerd ter vervanging der gebruikelijke schuiven. De heer W. te Gempt te Hoedekenskerke, deed meerdere inzending, waarvan de nos. 87 en 88 werden bekroond, vooral op grond der gunstige beoordeeling van zijn inbrenger voor glasfabrieken en zijner vele en vaak goed geslaagde pogingen, om op werktuigkundig gebied vermoeienden arbeid uit te sparen en het publiek voor gevaar te be hoeden. Bij de toekenning van een getuigschrift aan no, 127, de Commercie- Compagnie te Middelburg, werd opgemerkt, dat het deugdelijke werk met meer zorg had kunnen zijn afgewerkt, en dat de stoom-afslui- ter niet zonder gevaar te bereiken is. Het vernuftige model, onder no. 146 ingezonden door den heer D. van der Kliptrok algemeen de aandacht en werd eveneens ter onderscheiding voor gedragen. Plet verdienstelijke van dit werkstuk werd voornamelijk gezien in het feit, dat men door eene eenvoudige kraaninrichting het naar verkiezing vooruit- en achter uit werken verkregen had. De overige bekroonde nummers gaven minder aanleiding tot gedachtenwisseling. Zij betroffen vaak inzendingen, waarvan de deugdelijkheid van alge- meene bekendheid geacht kan worden. Laten wij slechts noemen de chocolade van J. Kak Brouwer Sp Zoonde olieën van Spoors 8p Spren- ger en het zout van de Bondt Sp Co. Afdeeling wedstrijd. De eerste prijs in den wedstrijd werd toegekend aan Adr. Blonkert voor een palissanderhouten lin nenkast. Dit werkstuk was zoo voortreffelijk ver vaardigd, dat het met groote eenstemmigheid deze onderscheiding werd waardig gekeurd. Jammer, dat de kleur van het binnenwerk niet anders gekozen was. Door een tweeden prijs werd hulde gebracht aan den heer J. A. Frederiks voor den goeden smaak, waarvan de eikenhouten schoorsteenbetimmering getuigde. Weinige inzendingen maakten zoo'n aan- genamen indruk. Daar de ontwerper, de heer J. A. Frederiks, tevens lid was der juiy-commissie, werd het besluit ■dezer onderscheiding geheel buiten zijne medewer king geubmen. De laatste beschikbare medaille werd, zooals be kend, toegekend aan den heer L. Vogel, als ont werper en samensteller van de vele bekroonde werkstukken, in den wedstrijd door zijne werklie den ingezonden. Wij wenschen geenszins al de goede nummers van den wedstrijd in dit rapport te behandelen. Het goede werd reeds door de onderscheidingen gehuldigd. Hier slechts eenige op- en aanmerkingen omtrent enkele inzendingen. De brandkasten van den heer Vogel zijn uitste kende werkstukken, doch de jury moet bij gebrek aan proefnemingen zich eene beoordeeling over het warmtewerend vermogen dezer kasten voorbehouden. Onder no. 408 werd met een eersten prijs be kroond een schrijftafel, vervaardigd door D. M. van de Woestijne, werkzaam bij de firma F. M. Beunke en Zoon. Door werklieden dier zelfde firma werden onder de nos. 370 en 371 nog twee bekroonde, zeer smaak volle werkstukken ingezonden. De fout in het midden van het blad der salon tafel werd door de vingers gezien, evenals het iet wat overladene van no. 408, het schrijf bureau. Meubelen waren betrekkelijk talrijk vertegen woordigd. Men mag en moet daaraan billijke, doch hooge eischen stellen. De keuze van onze meubels is geen onbeduidende zaak ze zijn levensgezellen, die getuigenis van ons afleggen. Het huisraad moet practisch, doch tevens schoon zijn, dit laatste door vorm en kleur. Een meubel kan hoogst eenvoudig zijn en toch door zijne lijnen een fraai geheel vormen. Men brenge geen versieringen zonder zin aan, dat wil zeggen versieringen, die niet uit de constructie van het meubel volgen. Geen overdreven relief, wat doet vreezen, dat men zich bij het gebruik bezeert. Wij zagen inzendingen van practische en goed j bewerkte meubelen, waarvan echter kleur en vorm hoogst gebrekkig waren. De bekroonde meubels van de firma Beunke her innerden de juryleden zeer sterk aan een of ander album uit den Foubourg St. Antoine. Wij zagen daarin evenwel geen bezwaar. Eene keuze doen met smaak en oordeel is op zich zelve reeds zeer verdienstelijk. De juryleden zien het althans liever dan de niet oorspronkelijke, doch hopgst onbehagelijke vormen van andere, zeker niet slechter bewerkte meubels, die in den wedstrijd waren ingezonden. Het met een eersten prijs bekroonde werkstuk van P. J. P. JVijck, een ventilatie-kachel voor school gebruik, no. 407, trok zeer de aandacht der juryleden. Deze kachel was goed vervaardigd, terwijl de vuur vaste bekleeding het gloeiend worden van het ijzer voorkomt. Het verwarmingsoppervlak is zeer groot terwijl de te verwarmen lucht van buiten het lokaal wordt aangevoerd. Omtrent de goede werking be- siisse de praktijk. Met een tweeden prijs werd o. a. bekroond no. 484, een verplaatsbare ijzeren iusluithaard. Dit groote werkstuk was uitstekend vervaardigd en heeft een groot warmtegevend vermogen. De nabootsing van marmer door ijzer was min der gelukkig, en het geheel door het verguldsel veel te overladen. Waren de versieringen meer gezocht in fijn gietwerk, dan had het geheel bij meer een voud aan schoonheid gewonnen. Een derde prijs werd toegekend aan no. 313, zes stalen schilderwerk van P. A. Quist, waarvan de houtsoorten, goed, doch de marmersoorten gebrekkig waren. Eveneens ontving een derden prijs no. 365, een model tjalkschip. Deze ouderscheiding viel aan dit nummer, evenals aan het model der hoogaars, no. 298, uitsluitend ten deel wegens het goede werkstuk. Als scheepsmodel kwam aan beide, vooral wat de afmetingen en verhoudingen betrof, veel te kort. De bekroonde gaskachel van den heer L. Vogel no. 366, is nog voor verbetering vatbaar. Het heng, no 376, bekroond met een derden prijs verdiende deze belooning uitstekend als ornament. Als goed gietwerk werd aan de nos. 449-451 van J. H. Waalwijk eene onderscheiding toegekend Het werkstuk no 482, slot voor een achterlaadge- weer, was uitstekend bewerkt, beter dan de sleu telplaat van denzelfden inzender, welk stuk niet uit éen geheel vervaardigd was. Een getuigschrift werd ter aanmoediging uitge reikt aan de kleedingstukken, ingezonden onder de Nos. 333 en 460 De mouwen schijnen evenwel ge brekkig te zijn aangezet. Het bindwerk, No. 383, hoewel te los gebonden, verwierf een getuigschrift voor het goede verguldsel. De inzending onder No. 400 werd als goed vorm werk, onder No. 441 als goed handwerk, onder No. 448 als goed zetwerk (niet als drukwerk, onder no. 452 weder als goed vormwerk eene onderschei ding waardig gekeurd. Bij het schoenwerk, ingezonden onder no. 461 waren de pinnen te veel blootgesneden. Tot deze opmerkingen wenschen de juryleden zich te bepalen. Souburg. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen tot predikant, de heer A. J. van Boven, predikant te Klaaswaal. IJerseke. Het bericht in uw vorig nommer dat een 16-jarig jongeling om diefstal van zaai- oesters te Brussel is gearresteerd is totaal onwaar Deze tijding heeft waarschijnlijk zijn ontstaan te danken aan de arresteering van den 16-jarigen N. Hoogerheijde, die voor enkele weken zijne pleeg ouders geld en goed ontstolen heeft. Ondanks de sterke rijks- en gemeente-politie od de oesterbank zijn in 12 jaren tijds niet meer dan twee veroordeelingen, betreffende diefstal van oes ters uitgesproken. Wel een bewijs dat die gedurigtj mededeelingen van oesterdiefstallen sensatie-berich ten zijn, af andere oorzaken ten grondslag hebben. De kanonneerboot hydra presteert te Vlissin- gen op dit oogenblik hare diensten ten behoeve der justitie. Reeds Zaterdagnacht is de groote boot met acht man, de kommandant, een loods en een deurwaarder, gesleept door de Vessalia in de weer geweest en heeft op de Schelde een kruistocht, gemaakt, om een Engelschen schoener in beslag te nemen, die voor eenigen tijd te Dordrecht een tjalk in den grond heeft geloopen en door de rechtbank aldaar werd veroordeeld tot schadever goeding door het leveren van een nieuwe tjalk. Gedurende de behandeling dezer zaak heeft, de Engelsche schoener stil het hazenpad gekozen, doch 't moet thans bekend geworden zijn, dat het schip te Antwerpen lading heeft ingenomen en te Vlis- singen zal terugkomen om weder zee te kiezen, Gisteren middag is de Hydra uit het dok gestoomd en ligt thans in de buitenhaven met stoom op en klaar om onmiddelijk als 't bewuste schip in aan tocht zal zijn, het in beslag te nemen. - Iemand, die zich veel, vooral practisch met sociale studiën bezig houdt, verzekert aan de. Maas bode, dat er thans niet minder dan 4000 werklieden in Rotterdam zonder werk zijn. Zondag morgen is in een boschje bij Steen deren nabij Zutfen het lijk van den veldwachter Craaijenbrink gevonden. Zonder twijfel is de onge lukkige vermoord, want het lijk was deerlijk mis vormd en met gestooten en gesneden wonden bedekt. Zakboekje en horloge werden op het lijk gevonden, doch de revolver en stok van den verslagene wareu verdwenen. Craaijenbrink was slechts 26 jaren oud en zeer ijverig in zijne betrekking; het bekeuren van een of meer wildstroopers schijnt aanleiding tot de misdaad gegeven te hebben. Sedert Maandag 11. zijn te Heesch, in de nabijheid van Oss gelegen, meer dan 150 personen door eene hevige ziekte aangetast, nadat zij Zondag het vleesch hadden gebruikt van eene koe, welke na eenige dagen ziek te zijn geweest, Zaterdag was gestorven. Ofschoon de hulp van eenige geneeskun digen is ingeroepen, is de toestand van sommige personen zoo verergerd, dat men het ergste vreest Onder de landbouwers te Heesch bestaat de over eenkomst dat ingeval een landbouwer een of meer dere beesten door ziekte verliest, de andere land bouwers verplicht zijn hem dat vleesch af te koopen om hem daardoor in het verlies tegemoet te komen. De quantiteit, welke men moet nemen, wordt geregeld naar het getal beesten, dat elke landbouwer heeft. Blijkens de jongste tijdingen van de Nederland- sche Noordpoolexpeditie zijn de leden daarvan met de Varna den 26 Juli van Hammerfest naar Nova- Zembla vertrokken en kruisen zij thans vermoedelijk voor een der zeestraten, om zoo spoedig mogelijk door de eerste de beste, die vrij wordt van ijs, naar de Karazee te stevenen. Te Hammerfest hebbende manschappen een pak kleederen van rendiervellen ontvangen, zooals de Laplanders ze dragen. Het bestaat uit een zoogenaamde pask, dat een pels in den vorm van een hemd, die dus over het hoofd wordt aangetrokken en om het lijf gesloten is met een riem, waaraan een mes hangt. De voeten en beenen zijn beschut door hooge laarzen uit dezelfde stof, die boven de knie worden toegebonden en om het warmteverlies zooveel mogelijk tegen te gaan met een soort van hooi, sennegriis genaamd, aangevuld worden. Het hoofddeksel bestaat uit een hooge muts met bonten rand en eindigt in een vierkanten opgevulden bol. Eindelijk komt nog over den pask een zeer langharige bonten kraag tot beveiliging der schouders. Op deze wijze gekleed reizen de Lappen in hunne open sleden bij de felste koude, zonder eenig letsel te ondervinden. De heer Hoetink, gewezen horlogemaker, die met Jannetje Struik verleden jaar ondertrouwd is, heeft volgens de Amst. Ct. eene aanklacht ingediend tegen de heeren C. M. Bosch, ter zake dat zij voor eene waarde van ongeveer f 20,000 aan gezette brillanten, kostbaarheden en comptante penninger him toevertrouwd, deels ter tijdelijke bewaring, deeT tot betaald wordenden arbeid (reparatie) zon dj opgaaf van redenen, weigeren af te geven. De Vj

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 2