Nieuwe Goesche Courant, Ch risteiijk-historisch blad voor Zeeland, A'°. 949 BINNENLAND. Donderdag 38 Augustus. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- avon'd ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe1* drie maanden francof 1,50. Enkele hommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJ TV AN, le lliddelbaig EN Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Groes. Zondag 27 Augustus jl. is in 3 kerken tijdens de voor- en namiddag godsdienstoefening de Augustus-collecte gehouden, en heeft opgebracht in de Christelijk Geref. Gemeente f 103,30 Nederl. Herv. - 89,93'/2:| Christel. Evangel. - 32.85 terwijl nog is ingekomen een extra-gift - 1,00 Samen f 227,08»/- Aan den kerkeraad der Geref. Gemeente (voor ganger den heer Wijting) was namens »de Unie" verzocht eveneens de collecte te houden op welk verzoek evenwel geen antwoord is ontvangen. De Augustus-collecte in de Herv. Kerk te Biezelingen jl. Zondag gehouden bedraagt f 30.77. De thans verschenen 6 lijsten der 4de Unie-col lecte bevatten opgaven van 150 Locale Comité's ^ten bedrage van f 40.657.87'/?. Onder die opgaven komen uit onze provincie voorVlissingen met f 308.66Oostburg met f 71,97IJzendijke met f 1.25 Zoutelande met f 25.86'fa; St. Laurens met Brigdamme f 19.55'/». De aandeelhouders der Stoomvaartmaatschappij Zeeland zijn tegen den 13den September a. s. in algemeene vergadering bijeengeroepen, ter goedkeu ring van eene dading met de Hooge Erven van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, waarbij deze zich verbinden: lo. De gelden te verstrekken tot algeheele aflos sing van de 4V* pCt. obligatieleening der Maat schappij ad f 3,200,000, per saldo groot f2,912,000 en 2o. „De door de Maatschappij Zeeland over 1882 tot den dag der aflosbaarstelling betaalde rente op die leening, voor hunne rekening te nemen. De Hooge Erven ontvangen daarentegen een bedrag van f 1,456,500 in aandeelen en een bewijs van deelgerechtigheid, rechtgevende op 40 pCt. in de winst, die overblijft, nadat den aandeelhouders 5 pCt, als dividend is uitgekeerd. De thans reeds uitgegeven aandeelen ad f 1,169,000 worden gehalveerd en daardoor het gemeenschappe lijk kapitaal, met inbegrip van bovenbedoelde f 1.456.500 gebracht op f 2.041,000. De Maatschappij verkrijgt daardoor de beschik king over het verschil tusschen de som der af te lossen obligatiën ad f 2.913.000 en de daartegen uit te reiken aandeelen ad f 1.456,500, zijnde f 1,456,500, zoomede over de helft van de thans uitgegeven aandeelen ad f 584.500, waarmede alle verliezen die sedert de oprichting der Maatschappij zijn geleden, geheel kunnen worden gedelgd en bovendien nog een bedrag van f 237.000 voor af schrijving op de kosten van eersten aanleg van ^toomschepen enz. kan worden aangewend. Komt deze transactie tot stand, dan zal in eenig waarvan de uitkomsten gelijk staan met die over 1881, na afschrijving op kosten van eersten aanleg en reserveering voor ketel- en reservefondsen, te zamen ongeveer f 150,000, nog een dividend van ruim 6 pCt. aan de aandeelhouders kunnen worden uitgekeerd. Na afloop der Goescke tentoonstelling heeft de jury haar rapport openbaar gemaakt. Na gewezen te hebben op die takken van nijverheid welke, hoe wel in onze provincie bestaande, onvoldoende of in 't geheel niet vertegenwoordigd waren, zegt de jury over het aanwezige o. a. het volgende De eerste prijs van de Tentoonstelling werd toegekend aan lïr. Heijboer te Middelburg voor de uitstekende inzending der houtschildcringen. De jury aarzelde niet deze voortreffelijk te noemen, en als beter geslaagd te beschouwen dan de marmer schilderingen en de bepaaldelijk niet fraaie letter proeven yan denzelfden inzender. Het aardewerk van W. J. leenhouts, No. 182, verkreeg bij loting met de inzending van steen van den heer J. 1<\ Fak Brouwer den tweeden prijs. Beide fabrikanten leverde het bewijs, dat de grond uit den Zeeuwschen bodem zich voor het beoogde doel voortreffelijk laat bewerken, in bardheid wed ijvert de steen van de fabriek »de Suzanna Johanna" met den besten IJsel- en Waalsteen. Ware de vorm nog iets beter maathoudend, dan zou deze steen aan de hoogst gestelde eischen voldoen. Vele dezer goede hoedanigheden werden bij de steeninzendingen van de Nliddelburgsche Nijverheids- vereeniging en van den heer Mulock Houwer te Zierikzee teruggevonden, doch in regelmaat van vorm konden deze beide laatste soorten de eerste niet evenaren. De vierde medaille verwierf de Ambachtschool te Goes. Zij leverde werk van leerlingen, natuurlijk niet onberispelijk, doch ten bewijze van het goede onderwijs en van het nut, dat dergelijke instellingen voor de vorming van bekwame ambachtslieden stichten kunnen. Vooral de raam- en deurkozijnen met het trapje bleken goed te zijn vervaardigd. Het schrijfbureau was minder goed pasklaar be werkt, en gaf een der leden de opmerking in den mond, ,dat een ambachtsschool zich niet moet wagen op het gebied van den schrijnwerkerhet toch reeds veel omvattende timmervak blijve in dit opzicht het hoofddoel. Het touwwerk, ingezonden onder no. 134 door de weduwe B. A. Fokker, moet geheel en al gelijk gesteld worden met het meest deugdelijke in ons land, op dit gebied vervaardigd. De vijfde medaille zij de waardeering van dit voortreffelijke product. De inzending van de proeven van onderdruk der Gebroeders Abrahams onder no. 119 werd met de zesde medaille bekroond. Tracht men druk- of schrijfwerk, op dezen on derdruk ter neer gesteld, te verwijderen of te ver anderen, dan volgt uit deze poging onuitwischbare beschadiging. Vervalsching is alzoo onmogelijk. Het bezigen van dezen onderdruk voor het vervaar digen der postzegels zou het valschelijk opnieuw gebruiken daarvan afdoend voorkomen. Van harte weuscht de jury aan de zeer moeilijke industrie van den heer A. Mes, bekroond met de zevende medaille, eenen toenemenden bloei. Het mozaïekperk van den heer Reijerse en het kamerwiegje van den heer F. J. Boone, achtereen volgens met den achtsten en negenden prijs vereerd, leverden het bewijs van goeden smaak. De laatste bekroning was te danken aan de ijverige medewerking van eenige Middelburgsche en Goesche dames, die de taak voor de beooideeling der dameshandwerken welwillend hadden op zich genomen. Door deze neven-afbeelding der jury werden voor de tentoonstelling met een getuigschrift vereerd de nos. 193 en 499, onder de opmerking, dat men liever het eerste nummer in den wedstrijd had aan getroffen, in welk geval eene geldelijke belooning had kunnen worden toegekend. Onder de verdere, in de tentoonstelling met een getuigschrift vereerde inzendingen vindt men ook die van den heer J. Linse te Goes voor sigaren. De sigaren waren betrekkelijk in groote hoeveel heden vertegenwoordigd, doch verdeeld over de afdeeling wedstrijd en tentoonstelling. Bij de siga ren voor den wedstrijd werd voornamelijk de be werking beoordeeld, terwijl voor de tentoonstelling de kwaliteit hoofdzaak geacht werd. Indien, zooals in dit geval, een zelfde tak van nijverheid in de Tentoonstelling meerdere inzendingen ter beoordee ling aanbood, werd natuurlijk bij vergelijking de onderscheiding toegekend. De jury meende aan. den heer Linse, no. 39, bet getuigschrift te moeten, uitreiken. Met groot genoegen zag de jury, dat men zich in ons gewest op reeds vrij uitgebreide schaal met kennis van zaken op het sigarenvak toelegt. De inzending onder no. 47, van den heer S. van der Peijl, eveneens met een getuigschrift bekroond, was volstrekt niet zonder fouten. De molen van het Utrechtsche wagentje had te veel speling, de afwerking had met meer zorg kun nen plaats hebben. De eischen, aan deze wagentjes met het oog op den prijs door den landbouwersstand gesteld, zijn echter van dien aard, dat de jury meende de ge noemde gebreken voor het goede dezer industrie te kunnen over het hoofd zien. Dezelfde inzender had onder no. 46 ingezonden een door hem samengesteld niet onpraktisch hulp middel voor zijne werkplaats. Voor eenige onder scheiding kon zulks evenwel niet in aanmerking komen. Met groote instemming werd een getuigschrift toegekend aan de proefondervindelijk goedbevonden jalouzie-sluiting bij sluisdeuren van den heer C. J. van Sluijs, no.' 65. Wij vernemen, dat deze in- - Tgr

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1882 | | pagina 1